Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Emilie Børregaard Voigt

Født: 2005

Klub: Sparta Atletik & Løb

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2021.

2021

100 m  [4]
13.14
w
KøbenhavnKøbenhavn29.5.21+3.0
13.14
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.8
13.18
w
GreveGreve25.9.21+2.7
13.29
w
GreveGreve25.9.21+2.3
200 m  [2]
27.02
PB BallerupBallerup20.6.21-1.3
26.73
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.2
Længdespring  [5]
4.94
SB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+2.0
5.09
w
KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+3.4
 
4.77
 +1.6
4.80
 +3.2
5.09
 +3.4
4.62
 +0.3
4.94 =SB
 +2.0
4.80
 +0.5
4.90
KøbenhavnKøbenhavn16.5.210.0
 
4.86
 +0.3
4.89
 0.0
4.90
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
4.75
 0.0
4.84
FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
4.66
 +2.7
4.84
 0.0
4.57
 +3.1
4.53
 0.0
4.67
 +1.6
4.79
 +2.3
4.88
BallerupBallerup20.6.21-2.1
 
4.88
 -2.1
4.88
 -1.7
4.73
 -2.8
4.77
 -2.6
4.84
 -1.5
4.70
 -1.7
4.96
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.0
4.67
GreveGreve25.9.21+1.8
4.79
w
GreveGreve25.9.21+2.4
 
4.67
 +1.8
4.79
 +2.4
4.64
 +1.4
4.36
 +2.0
4.54
 +2.4
3.37
 +1.9

2020

60 m  [6]
8.29
i
SB HelsingørHelsingør11.1.20
8.29
i
=SB HelsingørHelsingør11.1.20
8.30
i
BallerupBallerup18.1.20
8.36
i
BallerupBallerup18.1.20
8.45
i
BallerupBallerup18.1.20
8.41
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [11]
13.21
w
KøbenhavnKøbenhavn14.6.20+3.8
13.32
PB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20-0.4
13.45
TårnbyTårnby11.7.20+1.0
13.31
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.9
13.08
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.5
13.24
HvidovreHvidovre1.8.20+0.3
13.28
TårnbyTårnby27.8.20+0.5
13.03
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20+1.0
13.47
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.9
13.62
GreveGreve27.9.20-2.9
13.36
GreveGreve27.9.20-0.2
200 m  [7]
27.70
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
27.88
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
27.47
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+2.6
26.60
w
HvidovreHvidovre2.8.20+2.9
27.08
PB TårnbyTårnby27.8.20+0.4
27.15
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-0.5
27.26
GreveGreve26.9.20+2.0
Længdespring  [9]
4.75
i
SB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.75 SB4.34X
4.91
i
=SB BallerupBallerup19.1.20
 
4.84 SB4.784.84 =SBX4.88 SB4.91 SB
4.91
i
SB BallerupBallerup19.1.20
 
4.84 SB4.784.84 =SBX4.88 SB4.91 SB
4.99
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
X4.97 SB4.784.79X4.99 SB
4.74
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
 
4.414.724.514.534.744.60
5.25
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
4.83
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.200.0
 
4.76 SB4.80 SB4.754.83 SB4.684.65
5.02
SB TårnbyTårnby11.7.20-0.4
 
5.02
 +3.4
5.02 SB
 -0.4
5.02
 +2.1
X4.89
 +0.2
4.97
 +1.6
4.90
HvidovreHvidovre1.8.200.0
4.91
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.200.0
 
4.65
 0.0
X4.91
 0.0
4.85
 -0.7
XX
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.79
PB HvidovreHvidovre2.8.20
Spydkast 500 gram  [1]
26.35
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
 
21.91 PB24.25 PB23.0920.7826.35 PB25.58
4 x 100 m stafet  [1]
50.72
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Helena Reijnen
Anna Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
4 x 200 m stafet  [1]
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Emilie Børregaard Voigt, Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
1000 m stafet  [1]
2:31.52
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Anna Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
Helena Reijnen, Alberte Brok

2019

60 m  [10]
8.35
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
8.44
i
HelsingørHelsingør12.1.19
8.33
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.28
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.31
i
BallerupBallerup19.1.19
8.40
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
8.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
8.39
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
8.32
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
8.31
i
HelsingørHelsingør9.3.19
100 m  [1]
13.71
SB TårnbyTårnby4.5.19+1.8
200 m  [3]
Uregelmæssighed: Oversized track
27.55
i
BallerupBallerup20.1.19
27.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
27.77
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
800 m  [1]
2:43.27
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
10.21
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
10.73
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
Højdespring  [2]
1.35
i
PB KøbenhavnKøbenhavn5.1.19
1.28
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
Længdespring  [6]
4.79
i
PB KøbenhavnKøbenhavn5.1.19
4.76
i
HelsingørHelsingør12.1.19
 
4.324.714.76
4.16
i
BallerupBallerup20.1.19
 
X4.16X
4.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
5.06
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
4.674.694.90 PB4.684.98 PB5.06 PB
4.63
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
4.634.54X
Kuglestød 3.0 kg  [5]
7.95
i
PB KøbenhavnKøbenhavn5.1.19
8.66
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
7.848.66 PB8.078.66 =PB
8.52
i
BallerupBallerup19.1.19
 
X8.008.52
8.31
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
8.62
i
Malmö, SWEMalmö, SWE9.2.19
Spydkast 500 gram  [2]
20.89
PB TårnbyTårnby4.5.19
20.89
=PB TårnbyTårnby31.8.19
Firekamp  [1]
2.017
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19

2018

60 m  [11]
8.50
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
8.57
i
SB HelsingørHelsingør13.1.18
8.52
i
BallerupBallerup20.1.18
8.46
i
PB BallerupBallerup20.1.18
8.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
8.53
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
8.50
i
HelsingørHelsingør3.2.18
8.44
i
PB HelsingørHelsingør3.3.18
8.36
i
PB HelsingørHelsingør3.3.18
8.29
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18-0.1
8.24
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18+2.1
80 m  [10]
11.10
SB GlostrupGlostrup28.4.18-0.7
11.27
GlostrupGlostrup28.4.18-1.7
10.90
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.180.0
11.17
HvidovreHvidovre9.6.18-1.1
10.54
w
HvidovreHvidovre9.6.18+2.5
10.88
PB BallerupBallerup17.6.18-1.6
10.90
=PB BallerupBallerup17.6.18-0.2
10.68
w
GreveGreve15.9.18+2.2
10.98
GreveGreve30.9.18+1.0
11.08
GreveGreve30.9.18-1.3
100 m  [4]
13.41
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-1.2
13.71
HvidovreHvidovre10.6.18-1.3
13.70
HvidovreHvidovre10.6.180.0
13.49
BallerupBallerup22.9.18-1.6
200 m  [5]
28.15
SB GlostrupGlostrup28.4.18-0.9
27.74
SB HvidovreHvidovre9.6.18+0.9
27.85
BallerupBallerup16.6.18-1.9
26.89
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18+2.1
27.62
PB GreveGreve29.9.18-0.2
600 m  [1]
1:50.81
PB GreveGreve12.5.18
Længdespring  [2]
4.84
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-0.3
5.07
PB BallerupBallerup16.6.180.0
Længdespring 1 m zone  [1]
4.97
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
Kuglestød 2.0 kg  [9]
9.33
i
PB BallerupBallerup27.12.17
9.71
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
9.66
i
BallerupBallerup20.1.18
10.14
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
9.71
i
HelsingørHelsingør3.2.18
10.46
i
PB HelsingørHelsingør3.3.18
10.26
PB GreveGreve12.5.18
9.59
HvidovreHvidovre9.6.18
9.87
GreveGreve30.9.18
Spydkast 400 gram  [2]
27.89
PB GreveGreve12.5.18
27.36
BallerupBallerup17.6.18

2017

50 m  [2]
7.76
i
PB (32)HvidovreHvidovre15.1.17
7.78
i
HvidovreHvidovre15.1.17
60 m  [9]
8.71
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
8.74
i
HelsingørHelsingør7.1.17
8.83
i
BallerupBallerup22.1.17
8.85
i
BallerupBallerup22.1.17
8.72
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
8.65
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.74
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.55
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+1.1
8.63
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+0.9
80 m  [11]
11.43
TårnbyTårnby6.5.170.0
11.21
PB TårnbyTårnby6.5.17+0.9
11.12
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17+1.3
11.08
PB HvidovreHvidovre10.6.17+1.9
11.14
HvidovreHvidovre10.6.17+1.1
11.31
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+0.8
11.02
w
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+2.6
11.12
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.0
11.13
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.3
11.34
HelsingørHelsingør9.9.17-0.8
11.36
GreveGreve16.9.17-2.0
100 m  [2]
13.64
PB HvidovreHvidovre11.6.17-0.3
13.76
PB HvidovreHvidovre11.6.170.0
200 m  [6]
28.06
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
28.09
PB TårnbyTårnby7.5.17-0.9
27.80
w
HvidovreHvidovre10.6.17+2.3
28.04
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+1.8
27.67
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17+2.4
27.73
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+1.7
300 m  [1]
45.57
PB BallerupBallerup28.5.17
60 m hæk 76.2 cm  [1]
11.20
PB TårnbyTårnby6.5.17+0.8
Kuglestød 2.0 kg  [8]
8.30
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
7.46
i
HvidovreHvidovre15.1.17
8.38
i
PB BallerupBallerup21.1.17
8.25
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
9.00
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17
8.67
HvidovreHvidovre10.6.17
8.86
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17
8.91
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17
Spydkast 400 gram  [2]
16.75
PB TårnbyTårnby7.5.17
22.53
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.76   Hvidovre15.1.17
60 m
Inde8.28   Ballerup19.1.19
100 m
Ude13.03   Hvidovre19.9.20+1.0
200 m
Ude27.02   Ballerup20.6.21-1.3
Inde27.70   Malmö/A, SWE25.1.20
800 m
Inde2:43.27   Randers2.2.19
Højdespring
Inde1.35   København5.1.19
Længdespring
Ude5.07   Ballerup16.6.180.0
Inde5.25   Skive29.2.20

60 m
Ude8.29   Göteborg/U, SWE30.6.18-0.1
80 m
Ude10.88   Ballerup17.6.18-1.6
300 m
Ude45.57   Ballerup28.5.17
600 m
Ude1:50.81   Greve12.5.18
60 m hæk 76.2 cm
Ude11.20   Tårnby6.5.17+0.8
Kuglestød 2.0 kg
Ude10.26   Greve12.5.18
Inde10.46   Helsingør3.3.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude7.79   Hvidovre2.8.20
Inde8.66   Helsingør12.1.19
Spydkast 400 gram
Ude27.89   Greve12.5.18
Spydkast 500 gram
Ude26.35   København5.7.20
Firekamp
Inde2.017   Randers2.2.19
1000 m stafet
Ude2:31.52   Hvidovre20.9.20

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 172
Per disciplin:
50 m:2
60 m:36
80 m:21
100 m:22
200 m:23
300 m:1
600 m:1
800 m:1
60 m hæk 76.2 cm:1
:2
Højdespring:2
Længdespring:25
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:17
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 400 gram:4
Spydkast 500 gram:3
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 4
15
13.47 1
15
h2
13.03
DMU 2021
5
17
h1
13.14
200 m
DMU 2020 6
15
27.15
DMU 2021 5
17
C
26.73
Længdespring
DMU 2020 2
15
4.91
4 x 100 m stafet
DMU 2020 1
15
50.72
1000 m stafet
DMU 2020 4
15
2:31.52
Inde
60 m
iDMU 2019 6
15
8.32 4
15
h3
8.39
iDMU 2020
4
15
h3
8.41
200 m
iDMU 2019 3
15
r2
27.77
iDMU 2020 7
15
27.88
Længdespring
iDMU 2019 3
15
5.06
iDMU 2020 3
15
5.25
Firekamp
DMUi 2019 7
15
2017
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
15
1:51.40