Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Emilie Børregaard Voigt

Født: 10 januar 2005

Klub: Sparta Atletik & Løb

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023.

2023

60 m  [2]
8.26
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
8.20
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [5]
13.11
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23+1.1
12.76
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.8
12.77
PB BallerupBallerup17.6.23+1.0
12.98
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23+1.6
12.78
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23+2.0
Længdespring  [7]
4.78
i
SB BallerupBallerup29.1.23
 
4.66 SB4.67 SB4.78 SB4.554.464.65
4.90
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
4.693.704.664.90 SB4.844.85
5.22
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.230.0
 
X4.94 SB
 0.0
5.08 PB
 -0.3
5.22 PB
 0.0
5.14
 0.0
5.15
 0.0
4.96
FrederiksbergFrederiksberg4.6.230.0
 
3.64
 +2.2
3.56
 +1.3
4.80
 +0.1
3.46
 +1.3
X4.96
 0.0
3.03
HvidovreHvidovre10.6.23+2.0
5.27
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.3
 
2.48
 +2.4
5.08
 +2.7
X
 0.0
3.03
 +2.0
5.27
 +3.3

 0.0
5.25
PB BallerupBallerup18.6.23+1.1
5.29
w
BallerupBallerup18.6.23+3.3
 
5.21
 +3.1
5.29
 +3.3
5.25 =PB
 +1.1
X
 0.0
4.89
 +0.3
5.28
 +2.1
5.15
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23+0.3
 
5.13
 +1.1
5.15
 +0.3
3.97
 +1.7

2021

100 m  [4]
13.14
w
KøbenhavnKøbenhavn29.5.21+3.0
13.14
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.8
13.18
w
GreveGreve25.9.21+2.7
13.29
w
GreveGreve25.9.21+2.3
200 m  [2]
27.02
PB BallerupBallerup20.6.21-1.3
26.73
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.2
Længdespring  [5]
4.94
SB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+2.0
5.09
w
KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+3.4
 
4.77
 +1.6
4.80
 +3.2
5.09
 +3.4
4.62
 +0.3
4.94 =SB
 +2.0
4.80
 +0.5
4.90
KøbenhavnKøbenhavn16.5.210.0
 
4.86
 +0.3
4.89
 0.0
4.90
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
4.75
 0.0
4.84
FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
4.66
 +2.7
4.84
 0.0
4.57
 +3.1
4.53
 0.0
4.67
 +1.6
4.79
 +2.3
4.88
BallerupBallerup20.6.21-2.1
 
4.88
 -2.1
4.88
 -1.7
4.73
 -2.8
4.77
 -2.6
4.84
 -1.5
4.70
 -1.7
4.96
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.0
4.67
GreveGreve25.9.21+1.8
4.79
w
GreveGreve25.9.21+2.4
 
4.67
 +1.8
4.79
 +2.4
4.64
 +1.4
4.36
 +2.0
4.54
 +2.4
3.37
 +1.9

2020

60 m  [6]
8.29
i
SB HelsingørHelsingør11.1.20
8.29
i
=SB HelsingørHelsingør11.1.20
8.30
i
BallerupBallerup18.1.20
8.36
i
BallerupBallerup18.1.20
8.45
i
BallerupBallerup18.1.20
8.41
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [11]
13.21
w
KøbenhavnKøbenhavn14.6.20+3.8
13.32
PB KøbenhavnKøbenhavn4.7.20-0.4
13.45
TårnbyTårnby11.7.20+1.0
13.31
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.9
13.08
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.5
13.24
HvidovreHvidovre1.8.20+0.3
13.28
TårnbyTårnby27.8.20+0.5
13.03
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20+1.0
13.47
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.9
13.62
GreveGreve27.9.20-2.9
13.36
GreveGreve27.9.20-0.2
200 m  [7]
27.70
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
27.88
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
27.47
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+2.6
26.60
w
HvidovreHvidovre2.8.20+2.9
27.08
PB TårnbyTårnby27.8.20+0.4
27.15
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-0.5
27.26
GreveGreve26.9.20+2.0
Længdespring  [9]
4.75
i
SB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.75 SB4.34X
4.91
i
SB BallerupBallerup19.1.20
 
4.84 SB4.784.84 =SBX4.88 SB4.91 SB
4.91
i
=SB BallerupBallerup19.1.20
 
4.84 SB4.784.84 =SBX4.88 SB4.91 SB
4.99
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
X4.97 SB4.784.79X4.99 SB
4.74
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
 
4.414.724.514.534.744.60
5.25
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
4.83
SB KøbenhavnKøbenhavn5.7.200.0
 
4.76 SB4.80 SB4.754.83 SB4.684.65
5.02
SB TårnbyTårnby11.7.20-0.4
 
5.02
 +3.4
5.02 SB
 -0.4
5.02
 +2.1
X4.89
 +0.2
4.97
 +1.6
4.90
HvidovreHvidovre1.8.200.0
4.91
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.200.0
 
4.65
 0.0
X4.91
 0.0
4.85
 -0.7
XX
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.79
PB HvidovreHvidovre2.8.20
Spydkast 500 gram  [1]
26.35
PB KøbenhavnKøbenhavn5.7.20
 
21.91 PB24.25 PB23.0920.7826.35 PB25.58
4 x 100 m stafet  [1]
50.72
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Helena Reijnen
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
4 x 200 m stafet  [1]
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Emilie Børregaard Voigt, Sofia Thøgersen
Pil Johanne Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
1000 m stafet  [1]
2:31.52
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
Helena Reijnen, Alberte Brok

2019

60 m  [10]
8.35
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
8.44
i
HelsingørHelsingør12.1.19
8.33
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.28
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.31
i
BallerupBallerup19.1.19
8.40
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
8.32
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
8.39
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
8.32
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
8.31
i
HelsingørHelsingør9.3.19
100 m  [1]
13.71
SB TårnbyTårnby4.5.19+1.8
200 m  [3]
Uregelmæssighed: Oversized track
27.55
i
BallerupBallerup20.1.19
27.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
27.77
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
800 m  [1]
2:43.27
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
10.21
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
10.73
i
iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
Højdespring  [2]
1.35
i
PB KøbenhavnKøbenhavn5.1.19
1.28
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
Længdespring  [6]
4.79
i
PB KøbenhavnKøbenhavn5.1.19
4.76
i
HelsingørHelsingør12.1.19
 
4.324.714.76
4.16
i
BallerupBallerup20.1.19
 
X4.16X
4.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
5.06
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
4.674.694.90 PB4.684.98 PB5.06 PB
4.63
i
HelsingørHelsingør9.3.19
 
4.634.54X
Kuglestød 3.0 kg  [5]
7.95
i
PB KøbenhavnKøbenhavn5.1.19
8.66
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
7.848.66 PB8.078.66 =PB
8.52
i
BallerupBallerup19.1.19
 
X8.008.52
8.31
i
DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19
8.62
i
Malmö, SWEMalmö, SWE9.2.19
Spydkast 500 gram  [2]
20.89
PB TårnbyTårnby4.5.19
20.89
=PB TårnbyTårnby31.8.19
Firekamp  [1]
2.017
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.19

2018

60 m  [11]
8.57
i
HelsingørHelsingør13.1.18
8.50
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
8.52
i
BallerupBallerup20.1.18
8.46
i
PB BallerupBallerup20.1.18
8.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
8.53
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
8.50
i
HelsingørHelsingør3.2.18
8.36
i
PB HelsingørHelsingør3.3.18
8.44
i
SB HelsingørHelsingør3.3.18
8.29
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18-0.1
8.24
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18+2.1
80 m  [10]
11.27
GlostrupGlostrup28.4.18-1.7
11.10
SB GlostrupGlostrup28.4.18-0.7
10.90
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.180.0
11.17
HvidovreHvidovre9.6.18-1.1
10.54
w
HvidovreHvidovre9.6.18+2.5
10.88
PB BallerupBallerup17.6.18-1.6
10.90
=PB BallerupBallerup17.6.18-0.2
10.68
w
GreveGreve15.9.18+2.2
11.08
GreveGreve30.9.18-1.3
10.98
GreveGreve30.9.18+1.0
100 m  [4]
13.41
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-1.2
13.71
HvidovreHvidovre10.6.18-1.3
13.70
HvidovreHvidovre10.6.180.0
13.49
BallerupBallerup22.9.18-1.6
200 m  [5]
28.15
SB GlostrupGlostrup28.4.18-0.9
27.74
SB HvidovreHvidovre9.6.18+0.9
27.85
BallerupBallerup16.6.18-1.9
26.89
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18+2.1
27.62
PB GreveGreve29.9.18-0.2
600 m  [1]
1:50.81
PB GreveGreve12.5.18
Længdespring  [2]
4.84
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-0.3
5.07
PB BallerupBallerup16.6.180.0
Længdespring 1 m zone  [1]
4.97
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
Kuglestød 2.0 kg  [9]
9.33
i
PB BallerupBallerup27.12.17
9.71
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
9.66
i
BallerupBallerup20.1.18
10.14
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.18
9.71
i
HelsingørHelsingør3.2.18
10.46
i
PB HelsingørHelsingør3.3.18
10.26
PB GreveGreve12.5.18
9.59
HvidovreHvidovre9.6.18
9.87
GreveGreve30.9.18
Spydkast 400 gram  [2]
27.89
PB GreveGreve12.5.18
27.36
BallerupBallerup17.6.18

2017

50 m  [2]
7.78
i
HvidovreHvidovre15.1.17
7.76
i
PB (32)HvidovreHvidovre15.1.17
60 m  [9]
8.74
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
8.71
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
8.83
i
BallerupBallerup22.1.17
8.85
i
BallerupBallerup22.1.17
8.72
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
8.65
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.74
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.63
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+0.9
8.55
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+1.1
80 m  [11]
11.21
PB TårnbyTårnby6.5.17+0.9
11.43
TårnbyTårnby6.5.170.0
11.12
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17+1.3
11.08
PB HvidovreHvidovre10.6.17+1.9
11.14
HvidovreHvidovre10.6.17+1.1
11.31
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+0.8
11.02
w
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+2.6
11.13
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.3
11.12
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.0
11.34
HelsingørHelsingør9.9.17-0.8
11.36
GreveGreve16.9.17-2.0
100 m  [2]
13.64
PB HvidovreHvidovre11.6.17-0.3
13.76
SB HvidovreHvidovre11.6.170.0
200 m  [6]
28.06
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
28.09
PB TårnbyTårnby7.5.17-0.9
27.80
w
HvidovreHvidovre10.6.17+2.3
28.04
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+1.8
27.67
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17+2.4
27.73
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+1.7
300 m  [1]
45.57
PB BallerupBallerup28.5.17
60 m hæk 76.2 cm  [1]
11.20
PB TårnbyTårnby6.5.17+0.8
Kuglestød 2.0 kg  [8]
8.30
i
PB HelsingørHelsingør7.1.17
7.46
i
HvidovreHvidovre15.1.17
8.38
i
PB BallerupBallerup21.1.17
8.25
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.17
9.00
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17
8.67
HvidovreHvidovre10.6.17
8.86
KøbenhavnKøbenhavn18.6.17
8.91
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17
Spydkast 400 gram  [2]
16.75
PB TårnbyTårnby7.5.17
22.53
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.76
Hvidovre15.1.17
60 m
Inde
8.20
Skive4.3.23
100 m
Ude
12.77
Ballerup17.6.23+1.0
200 m
Ude
27.02
Ballerup20.6.21-1.3
Inde
27.70
Malmö/A, SWE25.1.20
800 m
Inde
2:43.27
Randers2.2.19
Højdespring
Inde
1.35
København5.1.19
Længdespring
Ude
5.25
Ballerup18.6.23+1.1
Inde
5.25
Skive29.2.20

60 m
Ude
8.29
Göteborg/U, SWE30.6.18-0.1
80 m
Ude
10.88
Ballerup17.6.18-1.6
300 m
Ude
45.57
Ballerup28.5.17
600 m
Ude
1:50.81
Greve12.5.18
60 m hæk 76.2 cm
Ude
11.20
Tårnby6.5.17+0.8
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
10.21
Randers2.2.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude
10.26
Greve12.5.18
Inde
10.46
Helsingør3.3.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.79
Hvidovre2.8.20
Inde
8.66
Helsingør12.1.19
Spydkast 400 gram
Ude
27.89
Greve12.5.18
Spydkast 500 gram
Ude
26.35
København5.7.20
Firekamp
Inde
2.017
Randers2.2.19
1000 m stafet
Ude
2:31.52
Hvidovre20.9.20

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 188
Per disciplin:
50 m:2
60 m:38
80 m:21
100 m:27
200 m:23
300 m:1
600 m:1
800 m:1
60 m hæk 76.2 cm:1
:2
Højdespring:2
Længdespring:34
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:17
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 400 gram:4
Spydkast 500 gram:3
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 4
15
13.47 1
15
h2
13.03
DMU 2021
5
17
h1
13.14
200 m
DMU 2020 6
15
27.15
DMU 2021 5
17
C
26.73
Længdespring
DMU 2020 2
15
4.91
4 x 100 m stafet
DMU 2020 1
15
50.72
1000 m stafet
DMU 2020 4
15
2:31.52
Inde
60 m
iDMU 2019 6
15
8.32 4
15
h3
8.39
iDMU 2020
4
15
h3
8.41
iDMU 2023 4
19
8.20 3
19
h2
8.26
200 m
iDMU 2019 3
15
r2
27.77
iDMU 2020 7
15
27.88
Længdespring
iDMU 2019 3
15
5.06
iDMU 2020 3
15
5.25
iDMU 2023 6
19
4.90
Firekamp
DMUi 2019 7
15
2017
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
15
1:51.40