Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Pil Nedergaard

Født: 2006

Klub: Sparta Atletik & Løb

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

200 m  [3]
28.63
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
28.52
SB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22-0.2
DNF
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22+0.2
Kuglestød 3.0 kg  [6]
10.29
i
PB BallerupBallerup22.1.22
 
9.72 SB9.629.90 PB9.589.92 PB10.29 PB
10.47
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
 
10.169.639.519.5610.47 PB9.87
10.76
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
10.76 PB10.139.28X9.7710.10
10.27
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
 
9.92 SB9.54X9.98 SB9.5510.27 SB
9.43
BallerupBallerup20.8.22
 
X8.769.43X
9.58
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 
9.508.929.58XX8.91
4 x 100 m stafet  [1]
50.13
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Sparta Atletik og Løb
Anna Pedersen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Pil Nedergaard, Amaya Kruse Jørgensen
4 x 200 m stafet  [1]
1:47.19
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Sparta Atletik og Løb
Anna Pedersen, Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard, Amaya Kruse Jørgensen

2021

100 m  [3]
13.88
w
KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+3.2
13.69
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.8
13.80
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.5
200 m  [3]
28.37
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+0.6
28.78
BallerupBallerup20.6.21-1.2
28.64
w
GreveGreve25.9.21+2.9
800 m  [1]
2:38.66
PB KøbenhavnKøbenhavn29.5.21
Kuglestød 3.0 kg  [7]
9.67
SB KøbenhavnKøbenhavn26.4.21
 
X9.64 SB9.67 SB9.178.48X
9.54
KøbenhavnKøbenhavn15.5.21
 
9.38X8.899.548.70X
10.39
PB KøbenhavnKøbenhavn29.5.21
 
X9.349.209.81 SBX10.39 PB
7.47
BallerupBallerup20.6.21
 
X7.477.45
9.29
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
 
7.898.488.739.298.71X
9.38
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 
9.388.668.73
9.18
GreveGreve26.9.21
 
9.169.119.188.798.81X
Hammerkast 3.0 kg  [1]
27.26
SB HvidovreHvidovre12.6.21
4 x 100 m stafet  [2]
50.83
SB BallerupBallerup19.6.21
 Sparta Atletik og Løb
Amaya Kruse Jørgensen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Pil Nedergaard, Freja Isabel Knudsen
50.05
GreveGreve24.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Pil Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Freja Isabel Knudsen, Maja Børregaard Voigt
4 x 200 m stafet  [1]
1:48.60
PB GreveGreve24.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Pil Nedergaard
Freja Isabel Knudsen, Maja Børregaard Voigt
1000 m stafet  [2]
2:24.90
SB BallerupBallerup20.6.21
 Sparta Atletik og Løb
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Maja Børregaard Voigt
Pil Nedergaard, Freja Isabel Knudsen
2:27.01
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Pil Nedergaard, Maja Børregaard Voigt
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Ingrid Olivarius Vølund

2020

60 m  [3]
9.19
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
9.14
i
PB BallerupBallerup18.1.20
9.18
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
100 m  [2]
14.16
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.2
14.13
w
HvidovreHvidovre1.8.20+2.6
200 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
29.45
i
BallerupBallerup19.1.20
29.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
29.0h
KøbenhavnKøbenhavn28.6.20+2.0
28.95
w
HvidovreHvidovre2.8.20+3.1
29.09
SB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20+1.5
28.72
SB GreveGreve26.9.20+2.0
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
11.48
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
11.10
i
BallerupBallerup19.1.20
Længdespring  [1]
4.09
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
Kuglestød 3.0 kg  [14]
8.14
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
7.87 PB7.93 PB7.738.14 PB
9.01
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
8.37 PB8.66 PB9.01 PB
9.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
9.30 PB8.309.167.759.219.59 PB
9.88
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
9.68
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
 
9.07X9.409.019.149.68
9.36
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.20
9.74
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
8.83
i
HelsingørHelsingør7.3.20
9.97
PB BallerupBallerup20.6.20
 
8.85 PB9.84 PB8.929.97 PB9.38
9.32
TårnbyTårnby11.7.20
 
X8.768.839.329.289.09
8.86
HvidovreHvidovre2.8.20
9.25
KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
 
8.988.229.109.25X8.87
9.35
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 
8.769.359.32
9.76
GreveGreve27.9.20
 
8.369.709.769.469.419.45
Hammerkast 3.0 kg  [6]
28.06
PB BallerupBallerup20.6.20
 
26.11 PB27.14 PB28.06 PB27.7024.7725.88
30.94
PB KøbenhavnKøbenhavn27.6.20
 
X29.45 PB30.94 PB28.98XX
32.39
PB HvidovreHvidovre1.8.20
30.82
KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
 
X30.8228.5628.1729.4929.62
30.92
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 
28.4430.92X28.0029.98X
29.79
GreveGreve27.9.20
 
29.79XXX
4 x 200 m stafet  [1]
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Emilie Børregaard Voigt, Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup

2019

60 m  [3]
9.20
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
8.85
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+1.0
8.91
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE7.7.19+2.5
80 m  [7]
11.80
PB HerlevHerlev15.5.19-0.8
11.44
PB HvidovreHvidovre8.6.19+0.7
11.47
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.3
11.39
PB HelsingørHelsingør16.6.19+2.0
11.45
HelsingørHelsingør16.6.19+1.2
11.62
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+1.4
11.60
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-1.4
200 m  [4]
29.95
PB GlostrupGlostrup27.4.19+1.2
28.81
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE6.7.19+2.0
28.70
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19+0.7
29.45
GreveGreve28.9.19-0.9
600 m  [4]
1:52.75
PB VibyViby11.5.19
1:53.14
HelsingørHelsingør15.6.19
1:50.90
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
1:53.36
GreveGreve29.9.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [4]
11.39
i
HelsingørHelsingør2.2.19
11.52
i
HelsingørHelsingør9.3.19
11.38
PB VibyViby11.5.19+0.3
10.42
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6.19-0.1
60 m hæk 76.2 cm  [3]
11.29
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
11.56
i
BallerupBallerup20.1.19
10.83
PB HvidovreHvidovre8.6.19+0.6
Længdespring  [1]
4.41
PB KøbenhavnKøbenhavn31.8.19+0.4
Længdespring 1 m zone  [2]
4.60
w
VibyViby11.5.19+3.1
4.54
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.190.0
Kuglestød 2.0 kg  [16]
9.56
i
PB BallerupBallerup27.12.18
9.83
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
9.60 PB9.83 PB9.679.41
9.74
i
BallerupBallerup19.1.19
 
9.749.00X8.90XX
10.19
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
9.87
i
HelsingørHelsingør2.2.19
 
9.878.229.039.41
10.67
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
 
9.5710.0510.30 PB10.67 PB
10.30
PB GlostrupGlostrup27.4.19
10.08
VibyViby11.5.19
10.50
PB HerlevHerlev15.5.19
10.46
KøbenhavnKøbenhavn28.5.19
10.38
HvidovreHvidovre8.6.19
10.16
HelsingørHelsingør16.6.19
9.84
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19
9.27
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE6.7.19
10.56
PB KøbenhavnKøbenhavn18.8.19
9.61
KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
Diskoskast 0.75 kg  [1]
16.40
PB BallerupBallerup25.5.19
Hammerkast 3.0 kg  [2]
23.46
PB BallerupBallerup1.9.19
25.04
PB AalborgAalborg14.9.19
Spydkast 400 gram  [2]
18.92
PB VibyViby11.5.19
17.82
KøbenhavnKøbenhavn31.8.19
Pentathlon P13  [1]
3.679
PB VibyViby12.5.19

2018

200 m  [3]
30.65
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18+0.7
30.90
KøbenhavnKøbenhavn19.8.18+1.5
30.36
PB GreveGreve29.9.18-0.4
Kuglestød 2.0 kg  [11]
7.87
i
PB HelsingørHelsingør13.1.18
8.29
i
PB BallerupBallerup20.1.18
8.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
9.52
PB GlostrupGlostrup28.4.18
9.05
Maribo Maribo 10.5.18
8.03
KøbenhavnKøbenhavn7.6.18
8.64
BallerupBallerup17.6.18
8.65
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18
8.70
KøbenhavnKøbenhavn19.8.18
9.14
GreveGreve15.9.18
9.55
PB GreveGreve30.9.18
Diskoskast 0.75 kg  [1]
14.83
PB Maribo Maribo 10.5.18
Hammerkast 3.0 kg  [1]
20.48
PB BallerupBallerup22.9.18
 
18.85 PB19.02 PB20.48 PB19.34XX
Spydkast 400 gram  [1]
15.00
PB Maribo Maribo 10.5.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde9.14   Ballerup18.1.20
100 m
Ude14.16   Hvidovre1.8.20+0.2
200 m
Ude28.37   København15.5.21+0.6
Inde28.63   Skive6.3.22
800 m
Ude2:38.66   København29.5.21
Længdespring
Ude4.41   København31.8.19+0.4
Inde4.09   Helsingør1.2.20

60 m
Ude8.85   Göteborg/U, SWE29.6.19+1.0
80 m
Ude11.39   Helsingør16.6.19+2.0
600 m
Ude1:50.90   København31.8.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude10.42   Göteborg/U, SWE28.6.19-0.1
60 m hæk 76.2 cm
Ude10.83   Hvidovre8.6.19+0.6
Inde11.29   Helsingør12.1.19
Længdespring 1 m zone
Ude4.54   Göteborg/U, SWE29.6.190.045 
Kuglestød 2.0 kg
Ude10.56   København18.8.19
Inde10.67   Helsingør9.3.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude10.39   København29.5.21
Inde10.76   Skive5.3.22
Diskoskast 0.75 kg
Ude16.40   Ballerup25.5.19
Hammerkast 3.0 kg
Ude32.39   Hvidovre1.8.20
Spydkast 400 gram
Ude18.92   Viby11.5.19
4 x 200 m stafet
Ude1:48.60   Greve24.9.21
Pentathlon P13
Ude3.679   Viby12.5.19

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 133
Per disciplin:
60 m:6
80 m:7
100 m:5
200 m:19
600 m:4
800 m:1
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m:4
60 m hæk 76.2 cm:3
:2
Længdespring:2
Længdespring 1 m zone:2
Kuglestød 2.0 kg:27
Kuglestød 3.0 kg:27
Diskoskast 0.75 kg:2
Hammerkast 3.0 kg:10
Spydkast 400 gram:3
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:3
1000 m stafet:2
Pentathlon P13:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
Kuglestød 3.0 kg
DMU 2020 11
15
9.35
DMU 2021 12
15
9.38
DMU 2022 8
17
9.58
Hammerkast 3.0 kg
DMU 2020 7
15
30.92
4 x 100 m stafet
DMU 2022 1
17
50.13
1000 m stafet
DMU 2021 3
15
2:27.01
Inde
200 m
iDMU 2022 2
17
D
28.63
Kuglestød 3.0 kg
iDMU 2020 8
15
9.74
iDMU 2022 4
17
10.76
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
15
1:51.40
iDMU 2022 1
17
1:47.19