Født: 6 oktober 2001
Klub: Viborg Atletik og Motionsforening
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
3000 m [5] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF i | Skive | Skive | 16.12.23 | ||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
9:57.55 i | 13 | D | Seattle, WA | Seattle, WA | 13.1.24 | ||||
DNF i | B | Portland, OR | Portland, OR | 4.2.24 | |||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
9:37.74 i | 9 | D | Seattle, WA | Seattle, WA | 9.2.24 | ||||
9:50.72 i | SB | 3 | B | MPSF | Spokane, WA | MPSF, Spokane, WA | 26.2.24 | ||
5000 m [2] | |||||||||
16:49.59 i | PB | 5 | MPSF | Spokane, WA | MPSF, Spokane, WA | 25.2.24 | |||
DNF | Eugene, OR | Eugene, OR | 22.3.24 |
1500 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:54.07 | SB | 2 | B | Portland, OR | Portland, OR | 18.3.23 | |||
1 mile [1] | |||||||||
5:06.39 i | PB | 2 | C | MPSF | Spokane, WA | MPSF, Spokane, WA | 18.2.23 | ||
3000 m [3] | |||||||||
9:48.34 i | PB | 2 | Skive | Skive | 10.12.22 | ||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
9:36.36 i | 4 | D | Seattle, WA | Seattle, WA | 28.1.23 | ||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
9:41.57 i | 8 | B | Seattle, WA | Seattle, WA | 25.2.23 | ||||
5000 m [5] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
16:32.58 i | 5 | C | Seattle, WA | Seattle, WA | 10.2.23 | ||||
16:43.03 | PB | 20 | Portland, OR | Portland, OR | 6.5.23 | ||||
16:58.25 | 9 | NordicC | København | NordicC, København | 27.5.23 | ||||
DNF | B | Aarhus | Aarhus | 14.6.23 | |||||
17:19.76 | 7 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.23 | ||||
10000 m [2] | |||||||||
35:08.67 | PB | 5 | MSR | Walnut, CA | MSR, Walnut, CA | 13.4.23 | |||
35:59.89 | 17 | 22 | EM U23 | Espoo, FIN | EM U23, Espoo, FIN | 15.7.23 | |||
10 km [1] | |||||||||
35:41 | PB | 2 | Aarhus | Aarhus | 31.12.23 | ||||
Cross 6 km [4] | |||||||||
21:58 | 30 | Minneapolis, MN | Minneapolis, MN | 22.9.23 | |||||
21:42 | 166 | Madison, WI | Madison, WI | 13.10.23 | |||||
22:14 | 16 | Malibu, CA | Malibu, CA | 28.10.23 | |||||
20:52 | 76 | Sacramento, CA | Sacramento, CA | 10.11.23 |
1500 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:48.68 mix | SB | 9 | Aalborg | Aalborg | 15.6.22 | ||||
3000 m [2] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
10:02.51 i | 9 | C | Seattle, WA | Seattle, WA | 15.1.22 | ||||
9:55.13 i | PB | 8 | MPSF | Spokane, WA | MPSF, Spokane, WA | 19.2.22 | |||
5000 m [6] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
17:02.98 i | 8 | D | Seattle, WA | Seattle, WA | 11.2.22 | ||||
17:23.97 | SB | 7 | Eugene, OR | Eugene, OR | 2.4.22 | ||||
17:17.75 | SB | 5 | Portland, OR | Portland, OR | 14.5.22 | ||||
DNF | B | Viby | Viby | 2.6.22 | |||||
DNF | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | |||||
16:57.16 | PB | 2 | Skive | Skive | 18.8.22 | ||||
10000 m [2] | |||||||||
36:01.17 | PB | 31 | MSR | Walnut, CA | MSR, Walnut, CA | 14.4.22 | |||
DNF | Corvallis, OR | Corvallis, OR | 29.4.22 | ||||||
Cross 6 km [2] | |||||||||
21:10 | 23 | Portland, OR | Portland, OR | 28.10.22 | |||||
20:38 | 76 | University Place, WA | University Place, WA | 11.11.22 |
Cross 8 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | 22 | DMU | Korsør | DMU, Korsør | 27.11.21 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:22.06 | PB | 4 | 19 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 13.9.20 | |
1500 m [5] | ||||||||
4:51.64 i | SB | 1 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 1.3.20 | |
4:50.59 | SB | 7 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | |||
4:46.60 | PB | 4 | Aarhus | Aarhus | 8.8.20 | |||
4:56.18 | 1 | 19 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 12.9.20 | ||
4:39.86mix | PB | 10 | Viborg | Viborg | 13.10.20 | |||
3000 m [2] | ||||||||
10:20.28 i | SB | 1 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 29.2.20 | |
9:43.86mix | PB | 8 | B | Viborg | Viborg | 1.9.20 | ||
5000 m [5] | ||||||||
17:29.66 mix | SB | 1 | C | Odense | Odense | 30.6.20 | ||
17:07.92mix | PB | 10 | D | Aalborg | Aalborg | 18.7.20 | ||
DNF | DM | København | DM, København | 16.8.20 | ||||
17:07.78mix | PB | 5 | Aalborg | Aalborg | 22.8.20 | |||
17:03.82 | PB | 1 | 19 | DMU | Aalborg | DMU, Aalborg | 13.9.20 |
1500 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:52.90 i | SB | 6 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.19 | ||
4:54.70 i | 3 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.19 | ||
4:50.65 | SB | 11 | B | Skive | Skive | 13.5.19 | ||
4:58.55 | DMU | Greve | DMU, Greve | 24.8.19 | ||||
3000 m [6] | ||||||||
10:18.15 i | SB | Skive | Skive | 15.12.18 | ||||
10:10.59 i | SB | Skive | Skive | 12.1.19 | ||||
10:18.84 i | 8 | DMi | Skive | DMi, Skive | 17.2.19 | |||
10:09.44 i | SB | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 23.2.19 | |
10:27.33 | SB | 2 | Esbjerg | Esbjerg | 7.5.19 | |||
10:39.88 | 7 | 19 | V3Nat | Kristiansand, NOR | V3Nat, Kristiansand, NOR | 17.8.19 | ||
5000 m [3] | ||||||||
17:17.58 | PB | 3 | C | Aarhus | Aarhus | 21.5.19 | ||
17:29.77 | Viborg | Viborg | 27.6.19 | |||||
18:23.32 | DMU | Greve | DMU, Greve | 25.8.19 | ||||
10 km [2] | ||||||||
36:50 | PB | København | København | 10.6.19 | ||||
36:16 | PB (48) | 4 | Aarhus | Aarhus | 31.12.19 | |||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:26:15 | SB (20) | København | København | 15.9.19 | ||||
[2] | ||||||||
254.00 | 13 | 19 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 | ||
Denmark | ||||||||
Laura Valgreen Petersen, Sophie Søefeldt Kristine Mygind Sørensen, Anna Mark Helwigh | ||||||||
10 | 19 | EM19 | Lisboa, POR | EM19, Lisboa, POR | 8.12.19 | |||
Denmark | ||||||||
Cross 4.3 km [1] | ||||||||
16:02 | 71 | 19 | EM19 | Lisboa, POR | EM19, Lisboa, POR | 8.12.19 | ||
Cross 4.5 km [1] | ||||||||
16:33 | 11 | 19 | NordicC | Heinola, FIN | NordicC, Heinola, FIN | 10.11.19 | ||
Cross 5.86 km [1] | ||||||||
25:45 | 92 | 19 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:25.84 | PB | Tårnby | Tårnby | 5.5.18 | ||||
1500 m [6] | ||||||||
4:47.82 i | PB | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 2.12.17 | ||||
4:52.59 i | Skive | Skive | 13.1.18 | |||||
4:49.78 i | Skive | Skive | 25.2.18 | |||||
4:48.71 | PB | Skive | Skive | 16.6.18 | ||||
4:48.17 | PB | 7 | DM | Odense | DM, Odense | 25.8.18 | ||
4:52.81 | Aalborg | Aalborg | 1.9.18 | |||||
3000 m [10] | ||||||||
10:20.93 i | WL WJL WYL PB | Randers | Randers | 1.11.17 | ||||
10:07.78 i | WYL PB (34) | Skive | Skive | 9.12.17 | ||||
10:11.75 i | Skive | Skive | 3.2.18 | |||||
10:08.21 i | 5 | DMi | Skive | DMi, Skive | 18.2.18 | |||
10:10.18 i | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 24.2.18 | ||
10:36.80 | SB | Tårnby | Tårnby | 6.5.18 | ||||
10:04.86 | PB | Aarhus | Aarhus | 5.6.18 | ||||
9:58.47 | PB | København | København | 12.6.18 | ||||
10:08.43 | Viborg | Viborg | 14.8.18 | |||||
10:21.25 | Aalborg | Aalborg | 2.9.18 | |||||
5000 m [5] | ||||||||
18:37.99 | SB | Esbjerg | Esbjerg | 8.5.18 | ||||
17:53.2h | PB | Viborg | Viborg | 20.5.18 | ||||
17:42.2h | PB | Aarhus | Aarhus | 28.6.18 | ||||
17:36.8h | PB | Aarhus | Aarhus | 7.8.18 | ||||
17:29.05 | PB (49) | 7 | DM | Odense | DM, Odense | 26.8.18 | ||
10 km [1] | ||||||||
37:27 | WYL PB (90) (19) | Middelfart | Middelfart | 17.3.18 | ||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:23:27 | PB (29) (6) | København | København | 16.9.18 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
32.35 | PB | Vejle | Vejle | 19.6.17 | -1.2 | |||
800 m [2] | ||||||||
2:28.88 i | PB | Skive | Skive | 10.12.16 | ||||
2:28.75 | PB | Vejle | Vejle | 19.6.17 | ||||
1500 m [7] | ||||||||
4:59.97 i | PB | Skive | Skive | 14.1.17 | ||||
5:00.77 i | Skive | Skive | 26.2.17 | |||||
4:56.61 | PB | Skive | Skive | 10.6.17 | ||||
4:52.66 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 27.6.17 | ||||
4:50.73 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 26.8.17 | ||||
4:48.95 | PB | Aalborg | Aalborg | 2.9.17 | ||||
4:52.12 | Silkeborg | Silkeborg | 1.10.17 | |||||
2000 m [1] | ||||||||
6:50.60 | PB (20) | Aalborg | Aalborg | 6.8.17 | ||||
3000 m [5] | ||||||||
10:41.26 i | PB | Skive | Skive | 25.2.17 | ||||
10:35.09 | SB | Tårnby | Tårnby | 7.5.17 | ||||
10:26.79 | PB | Skive | Skive | 11.6.17 | ||||
10:20.48 | PB | Skive | Skive | 10.8.17 | ||||
10:28.58 | Hvidovre | Hvidovre | 27.8.17 | |||||
5000 m [1] | ||||||||
18:13.4h | PB | Aarhus | Aarhus | 17.6.17 | ||||
10 km [1] | ||||||||
39:22 | PB (34) | Strib | Strib | 1.4.17 | ||||
Cross 4.5 km [1] | ||||||||
19:26 | 21 | 19 | NordicC | Middelfart | NordicC, Middelfart | 11.11.17 |
1500 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5:05.9h | PB | Aarhus | Aarhus | 14.6.16 | ||||
5:05.5h | PB | Aarhus | Aarhus | 9.8.16 | ||||
4:58.08 | PB | København | København | 3.9.16 | ||||
2000 m [1] | ||||||||
6:56.19 | PB (27) | Skive | Skive | 23.8.16 | ||||
3000 m [6] | ||||||||
10:58.54 i | PB | Skive | Skive | 5.3.16 | ||||
10:54.60 | PB | Herning | Herning | 16.5.16 | ||||
10:47.63 | PB | Skive | Skive | 25.5.16 | ||||
10:56.96 | Skive | Skive | 18.6.16 | |||||
10:48.03 | Frederiksberg | Frederiksberg | 7.7.16 | |||||
10:32.60 | PB | København | København | 3.9.16 |
300 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
50.07 | PB | Herning | Herning | 26.9.15 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
5:17.15 | PB | Herning | Herning | 26.9.15 | ||||
3000 m [5] | ||||||||
11:32.93 | PB | Herning | Herning | 9.5.15 | ||||
11:06.53 | PB | Skive | Skive | 20.6.15 | ||||
11:27.35 | Hvidovre | Hvidovre | 22.8.15 | |||||
11:10.3h | Viborg | Viborg | 10.9.15 | |||||
10:56.07 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 4.10.15 |
1000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:32.0h | PB | Silkeborg | Silkeborg | 5.10.14 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 32.35 | Vejle | 19.6.17 | -1.2 | |
800 m | |||||
Ude | 2:22.06 | Aalborg | 13.9.20 | ||
Inde | 2:28.88 | Skive | 10.12.16 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:32.0h | Silkeborg | 5.10.14 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:39.86mix | Viborg | 13.10.20 | ||
Inde | 4:47.82 | Göteborg/FH, SWE | 2.12.17 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:43.86mix | Viborg | 1.9.20 | ||
Inde | 9:48.34 | Skive | 10.12.22 | 27 | |
5000 m | |||||
Ude | 16:43.03 | Portland, OR | 6.5.23 | 41 | |
10000 m | |||||
Ude | 35:08.67 | Walnut, CA | 13.4.23 | 32 | |
10 km | |||||
Ude | 35:41 | Aarhus | 31.12.23 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:23:27 | København | 16.9.18 | ||
300 m | |||||
Ude | 50.07 | Herning | 26.9.15 | ||
1 mile | |||||
Inde | 5:06.39 | Spokane, WA | 18.2.23 | ||
2000 m | |||||
Ude | 6:50.60 | Aalborg | 6.8.17 | ||
5000 m | |||||
Inde | 16:49.59 | Spokane, WA | 25.2.24 |
200 m: | 1 |
300 m: | 1 |
800 m: | 4 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 28 |
1 mile: | 1 |
2000 m: | 2 |
3000 m: | 44 |
5000 m: | 27 |
10000 m: | 4 |
10 km: | 5 |
Halvmarathon: | 2 |
: | 2 |
Cross: | 11 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DM | 2018 | 7 | 4:48.17 | |
DMU | 2019 | 4:58.55 | ||
5000 m | ||||
DM | 2018 | 7 | 17:29.05 | |
DMU | 2019 | 18:23.32 | ||
DM | 2020 | |||
DM | 2022 | |||
DM | 2023 | 7 | 17:19.76 | |
10 km | ||||
DM | 2019 | 8 | 36:50 | |
Inde | ||||
1500 m | ||||
DMi | 2019 | 6 | 4:52.90 | |
3000 m | ||||
DMi | 2018 | 5 | 10:08.21 | |
DMi | 2019 | 8 | 10:18.84 | |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
800 m | ||||
DMU | 2020 | 4 | 19 | 2:22.06 |
1500 m | ||||
DMU | 2020 | 1 | 19 | 4:56.18 |
5000 m | ||||
DMU | 2020 | 1 | 19 | 17:03.82 |
DM U23 km cross | ||||
DMU | 2021 | 22 | ||
Inde | ||||
1500 m | ||||
iDMU | 2019 | 3 | 19 | 4:54.70 |
iDMU | 2020 | 1 | 19 | 4:51.64 |
3000 m | ||||
iDMU | 2018 | 2 | 19 | 10:10.18 |
iDMU | 2019 | 2 | 19 | 10:09.44 |
iDMU | 2020 | 1 | 19 | 10:20.28 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
10000 m | |||||
EM U23 | 2023 | 17 | 22 | 35:59.89 | |
VM | 2019 | 13 | 19 | 254.00 | |
Cross | |||||
EM19 | 2019 | 71 | 19 | 16:02 | |
VM | 2019 | 92 | 19 | 25:45 |