Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Marie Høgh Larsen

Født: 29 april 2003

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [12]
7.53
i
DUR-19 SB KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.63
i
KøbenhavnKøbenhavn30.1.22
7.51
i
DUR-19 SB OdenseOdense5.2.22
7.58
i
OdenseOdense5.2.22
7.64
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.46
i
DR22
DUR
DUR-19
PB
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.48
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.44
i
DR22
DUR
DUR-19
PB (38)
DMiSkiveDMi, Skive26.2.22
7.47
i
AarhusAarhus2.3.22
7.46
i
AarhusAarhus2.3.22
7.58
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
7.61
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [2]
12.25
SB Ystad, SWEYstad, SWE24.7.22-0.1
12.00
w
GreveGreve6.8.22+3.0
200 m  [1]
25.77
i
SB OdenseOdense5.2.22

2021

50 m  [1]
6.65
i
PB (2)AarhusAarhus30.12.20
60 m  [7]
7.58
i
PB AarhusAarhus30.12.20
7.66
i
AarhusAarhus30.12.20
7.50
i
DR22
DUR
DUR-18
PB
RandersRanders16.1.21
7.47
i
DR22
DUR
DUR-18
PB (28)
RandersRanders16.1.21
7.66
i
KøbenhavnKøbenhavn6.2.21
7.70
i
KøbenhavnKøbenhavn6.2.21
7.52
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
100 m  [1]
12.15
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.2
200 m  [3]
25.40
i
SB RandersRanders16.1.21
25.06
i
PB OdenseOdense23.1.21
25.45
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21

2020

50 m  [1]
6.71
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn4.1.20
60 m  [10]
7.80
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.78
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
7.72
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
7.72
i
=SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
7.69
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.69
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.20
7.60
i
PB (44)DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
7.60
i
=PB DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
7.65
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
7.69
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [11]
12.44
SB TårnbyTårnby11.7.20+0.1
12.22
PB GreveGreve12.7.20+1.6
12.28
w
GreveGreve12.7.20+2.8
12.33 mix
KøbenhavnKøbenhavn27.7.20-1.4
12.20
PB HvidovreHvidovre1.8.20-0.1
12.08
PB HvidovreHvidovre1.8.200.0
12.20
DMKøbenhavnDM, København15.8.20-2.4
12.08
=PB DMKøbenhavnDM, København15.8.20+1.7
12.10
FrederiksbergFrederiksberg25.8.20+1.4
12.18
AarhusAarhus6.9.20-1.2
12.12
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9.20+0.2
200 m  [6]
25.38
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
25.60
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
25.69
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+3.5
25.22
w
HvidovreHvidovre2.8.20+2.4
25.69
SB TårnbyTårnby27.8.20+0.3
25.08
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.9.200.0
Længdespring  [1]
5.34
SB TårnbyTårnby27.8.20+0.1
 
5.31 SB
 +1.0
5.34 SB
 +0.1
4.13
 +0.1
5.10
 +0.7
XX
4 x 100 m stafet  [1]
46.61
DR22
DUR-22
SB
AarhusAarhus6.9.20
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Anne Sofie Kirkegaard
Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
4 x 200 m stafet  [2]
1:40.17
i
DR22
DUR-22
PB
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Klara Skriver Loessl
Josephine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme
1:41.90
i
DUR

DUR-17
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Betty Marie Ramsgaard Jensen
Cecilie Gedsø Færge, Josephine Koch Jacobsen

2019

60 m  [8]
7.80
i
PB BallerupBallerup19.1.19
7.81
i
BallerupBallerup19.1.19
7.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.82
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
7.81
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
7.77
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
7.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
7.71
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
100 m  [13]
12.72
SB KøbenhavnKøbenhavn28.5.19+1.3
12.37
w
OdenseOdense1.6.19+3.6
12.40
PB HvidovreHvidovre8.6.19+1.4
12.39
PB HvidovreHvidovre8.6.19-0.4
12.44
HelsingørHelsingør15.6.19-0.4
12.32
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+0.5
12.38
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+1.3
12.42
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-1.1
12.66
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19-2.3
12.45
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19-3.3
12.40
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-2.1
12.31
PB DMUGreveDMU, Greve24.8.19-2.1
12.35
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.190.0
200 m  [8]
25.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.19
25.71
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
25.53
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
25.61
PB HvidovreHvidovre9.6.19+1.5
25.83
HelsingørHelsingør16.6.19+1.5
25.45
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19-1.5
25.50
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-1.9
25.42
PB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19-0.1
Længdespring  [3]
5.07
i
PB BallerupBallerup20.1.19
 
4.44 SB5.02 SBX5.00X5.07 PB
5.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2.19
5.55
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
5.44 PBX5.34X5.335.55 PB
4 x 100 m stafet  [2]
47.52
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
 Denmark
Marie Høgh Larsen, Caroline Benfeldt Sørensen
Josephine Koch Jacobsen, Klara Skriver Loessl
49.14
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.19
 Sparta Atletik og Løb
Victoria Lendal, Josephine Koch Jacobsen
Marie Høgh Larsen, Ida Beiter Bomme
4 x 200 m stafet  [1]
1:43.35
i
DUR-17 SB SkiveSkive24.2.19
 Sparta Atletik og Løb
Marie Høgh Larsen, Sofie Spiegelhauer
Klara Skriver Loessl, Josephine Koch Jacobsen

2018

60 m  [8]
8.11
i
PB BallerupBallerup20.1.18
8.07
i
PB BallerupBallerup20.1.18
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
7.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
8.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.18
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.18
7.99
i
SkiveSkive24.2.18
7.96
i
=PB SkiveSkive24.2.18
80 m  [2]
10.08
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18+1.3
9.94
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18+3.6
100 m  [15]
12.79
PB GlostrupGlostrup28.4.18-0.7
12.86
PB GlostrupGlostrup28.4.18-1.5
12.66
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-1.2
12.48
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6.18+2.0
12.52
w
FrederiksbergFrederiksberg2.6.18+3.0
12.75
HvidovreHvidovre9.6.18-1.0
12.84
HvidovreHvidovre9.6.18-1.5
12.59
BallerupBallerup16.6.18-1.6
12.56
BallerupBallerup16.6.18-0.4
12.45
w
FrederiksbergFrederiksberg23.8.18+2.9
12.58
AalborgAalborg1.9.18-0.8
12.47
PB AalborgAalborg1.9.180.0
12.47
=PB BallerupBallerup22.9.18-1.6
12.41
PB GreveGreve30.9.18+0.2
12.74
GreveGreve30.9.18-0.5
200 m  [8]
27.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.18
26.68
i
PB SkiveSkive25.2.18
25.79
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.18+0.5
26.20
BallerupBallerup17.6.18-0.1
26.78
SilkeborgSilkeborg18.8.18-1.6
26.36
FrederiksbergFrederiksberg23.8.18+1.4
25.75
PB AalborgAalborg2.9.180.0
25.75
=PB GreveGreve29.9.18+0.6
800 m  [1]
2:51.10
SB SilkeborgSilkeborg19.8.18
60 m hæk 76.2 cm  [1]
9.63
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [4]
12.78
SB HvidovreHvidovre9.6.18-1.4
13.23
SB HvidovreHvidovre9.6.18-0.1
12.72
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18+2.0
13.06
SilkeborgSilkeborg18.8.18-1.5
Højdespring  [2]
1.44
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
1.41
SB SilkeborgSilkeborg18.8.18
Længdespring  [14]
4.54
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
5.06
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.18
4.71
i
SkiveSkive24.2.18
5.29
PB GlostrupGlostrup28.4.18+2.0
5.20
KøbenhavnKøbenhavn27.5.180.0
5.28
FrederiksbergFrederiksberg2.6.18-0.5
5.33
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.18-1.5
5.38
PB BallerupBallerup17.6.180.0
4.88
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18-0.4
5.09
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.18-0.9
5.00
SilkeborgSilkeborg19.8.18+0.9
5.42
PB AalborgAalborg2.9.18-0.8
5.45
PB BallerupBallerup22.9.18+0.7
 
5.13X5.45 PB5.255.255.04
5.00
GreveGreve29.9.18+1.3
Trespring   [5]
10.49
i
PB BallerupBallerup20.1.18
10.76
i
PB SkiveSkive25.2.18
10.83
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.18+1.8
10.87
w
FrederiksbergFrederiksberg3.6.18+2.8
10.63
BallerupBallerup16.6.18-0.6
Kuglestød 3.0 kg  [3]
7.61
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
8.11
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6.18
7.27
SilkeborgSilkeborg18.8.18
Spydkast 500 gram  [2]
25.57
PB SilkeborgSilkeborg19.8.18
26.35
PB GreveGreve29.9.18

2017

50 m  [2]
7.32
i
HvidovreHvidovre15.1.17
7.28
i
PB (7)HvidovreHvidovre15.1.17
60 m  [5]
8.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.56
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
8.49
i
=PB SkiveSkive25.2.17
8.48
i
HelsingørHelsingør11.3.17
8.44
i
PB HelsingørHelsingør11.3.17
80 m  [2]
10.46
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+2.9
10.54
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.17+3.3
100 m  [14]
13.31
PB TårnbyTårnby6.5.17+1.0
13.73
SB TårnbyTårnby6.5.17-1.4
13.31
=PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17+0.7
13.32
FrederiksbergFrederiksberg3.6.17-1.2
13.39
FrederiksbergFrederiksberg3.6.17-2.3
13.34
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17-0.4
13.23
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17-0.4
13.13
w
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17+2.4
12.87
PB HvidovreHvidovre26.8.17+0.2
12.97
SB HvidovreHvidovre26.8.17-0.2
13.05
GreveGreve16.9.17-1.2
13.15
KøbenhavnKøbenhavn23.9.17-1.7
13.28
GreveGreve1.10.17-1.8
13.34
GreveGreve1.10.17-1.7
200 m  [4]
28.20
PB TårnbyTårnby7.5.17-0.7
27.31
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.17+1.6
27.58
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.7
26.94
PB HvidovreHvidovre27.8.17+1.4
800 m  [1]
2:50.29
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.17
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [6]
12.64
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+0.7
12.83
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6.17+1.3
12.99
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17+1.5
12.78
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17+1.0
13.09
HvidovreHvidovre27.8.17+0.3
12.91
HvidovreHvidovre27.8.17+1.4
Højdespring  [6]
1.41
i
PB HelsingørHelsingør11.3.17
1.44
PB TårnbyTårnby6.5.17
1.41
BallerupBallerup28.5.17
1.20
KøbenhavnKøbenhavn17.6.17
1.41
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.17
1.42
KøbenhavnKøbenhavn19.8.17
Længdespring  [12]
4.39
i
PB HvidovreHvidovre15.1.17
4.34
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.17
3.94
i
HelsingørHelsingør11.3.17
4.30
PB TårnbyTårnby7.5.170.0
4.50
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17+1.2
4.51
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.17-2.0
4.55
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6.170.0
4.80
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.17-2.0
4.50
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+1.4
4.77
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8.17+2.8
4.70
GreveGreve16.9.170.0
4.99
w
GreveGreve16.9.17+2.6
Trespring   [1]
10.74
PB GreveGreve1.10.17+1.9
Kuglestød 3.0 kg  [3]
5.60
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6.17
7.39
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8.17
8.09
PB GreveGreve1.10.17
Spydkast 500 gram  [2]
17.58
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.17
19.39
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.65   Aarhus30.12.20
60 m
Inde7.44   DR22 DUR DUR-19Skive26.2.22
100 m
Ude12.08   Hvidovre1.8.200.033 
200 m
Ude25.08   Aalborg13.9.200.0
Inde25.06   Odense23.1.2118 
800 m
Ude2:50.29   København20.8.17
Højdespring
Ude1.44   Tårnby6.5.17
Inde1.44   København7.1.18
Længdespring
Ude5.45   Ballerup22.9.18+0.7
Inde5.55   Skive23.2.19
Trespring
Ude10.83   Frederiksberg3.6.18+1.8
Inde10.76   Skive25.2.1849 
4 x 200 m stafet
Inde1:40.17   DR22 DUR-22Odense23.2.20

80 m
Ude10.08   Göteborg/U, SWE30.6.18+1.3
60 m hæk 76.2 cm
Inde9.63   København7.1.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude8.09   Greve1.10.17
Ude8.11   København7.6.18
Spydkast 500 gram
Ude26.35   Greve29.9.18

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 217
Per disciplin:
50 m:4
60 m:50
80 m:4
100 m:56
200 m:30
800 m:2
60 m hæk 76.2 cm:1
:10
Højdespring:8
Længdespring:30
Trespring :6
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 500 gram:4
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:3

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2019 6
12.66 2
h2
12.42
DMU 2019
12.31
12.40
DM 2020 5
12.08 2
h2
12.20
200 m
DM 2019 5
25.42 4
h1
25.50
4 x 100 m stafet
DM 2020 2
46.61
Inde
60 m
DMi 2020 3
7.60 1
h4
7.60
DMi 2021 2
7.52
DMi 2022 4
7.44 2
h1
7.48
200 m
DMi 2021 2
B
25.45
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:40.17

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 1
17
12.12
DMU 2021 1
19
12.15
200 m
DMU 2020 1
17
25.08
Inde
60 m
iDMU 2019 2
17
7.71 1
17
h1
7.78
iDMU 2020 1
17
7.69 1
17
h1
7.65
iDMU 2022 2
19
7.61 1
19
h2
7.58
200 m
iDMU 2019 1
17
r4
25.53
iDMU 2020 2
17
25.60
Længdespring
iDMU 2019 4
17
5.55
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
17
1:41.90