Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Solvej Møller

Født: 2005

Klub: Greve Atletik

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

100 m  [1]
13.63
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.3
200 m  [3]
28.27
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
28.78
SB BallerupBallerup21.8.220.0
28.26
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22+0.4
60 m hæk 76.2 cm  [2]
9.66
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
9.63
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
100 m hæk 76.2 cm  [2]
15.97
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.1
15.71
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.0
4 x 100 m stafet  [2]
53.43
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
53.42
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
4 x 200 m stafet  [1]
1:54.01
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Frida Revall, Manja Lund Jørgensen
Mathilde Steenberg, Solvej Møller
1000 m stafet  [1]
2:31.60
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Greve Atletik
Frida Revall, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2021

100 m  [5]
13.16
w
GreveGreve23.5.21+2.5
13.01
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
12.98
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.2
13.41
BallerupBallerup19.6.21-2.9
13.32
BallerupBallerup19.6.210.0
200 m  [5]
27.48
SB GreveGreve23.5.21+0.5
26.24
PB GreveGreve30.5.21+1.9
26.42
w
HvidovreHvidovre13.6.21+3.9
26.95
BallerupBallerup20.6.21+1.8
26.94
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.2
300 m  [1]
44.05
PB GreveGreve1.8.21
100 m hæk 76.2 cm  [6]
16.38
PB GreveGreve23.5.21+0.7
16.10
w
GreveGreve23.5.21+2.6
15.81
PB GreveGreve30.5.21+1.0
15.64
PB GreveGreve30.5.21+0.7
15.66
BallerupBallerup19.6.21-0.8
15.24
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.5
300 m hæk  [1]
48.44
PB GreveGreve1.8.21
Længdespring  [3]
5.08
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
4.98
=SB BallerupBallerup20.6.210.0
 
4.98 SB
 0.0
4.60
 -1.0
4.98 =SB
 -1.0
4.41
 -0.4
X
 +47.0
0.07
 0.0
4.98
SB BallerupBallerup20.6.210.0
 
4.98 SB
 0.0
4.60
 -1.0
4.98 =SB
 -1.0
4.41
 -0.4
X
 +47.0
0.07
 0.0
4.81
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+0.8
 
4.81
 +0.8
4.30
 +1.8
X
 0.0
1000 m stafet  [1]
2:28.61
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2020

60 m  [8]
8.42
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.53
i
BallerupBallerup18.1.20
8.53
i
BallerupBallerup18.1.20
8.53
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
8.31
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
8.38
i
HelsingørHelsingør1.2.20
8.36
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
8.36
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
100 m  [6]
13.21
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.5
13.12
PB HvidovreHvidovre1.8.20+1.2
13.09
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.9
13.18
KøbenhavnKøbenhavn4.9.20-0.2
13.39
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.7
13.71
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.9
200 m  [8]
Uregelmæssighed: Oversized track
28.26
i
BallerupBallerup19.1.20
27.80
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
27.59
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
27.30
PB GreveGreve25.6.20-1.5
26.72
w
HvidovreHvidovre2.8.20+2.9
26.89
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20+1.5
27.21
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-0.5
26.60
PB GreveGreve26.9.20+2.0
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
10.35
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
10.69
i
HelsingørHelsingør1.2.20
10.81
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [7]
13.61
PB GreveGreve25.6.20-0.2
13.04
w
HvidovreHvidovre1.8.20
12.99
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20+0.1
12.70
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20+0.3
12.61
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20-0.5
12.91
GreveGreve26.9.20+0.9
12.72
w
GreveGreve26.9.20+2.6
Længdespring  [8]
4.55
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
X4.39 PB4.55 PB
4.23
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
X4.234.12
4.97
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
4.74
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
4.64
SB GreveGreve25.6.20+1.3
 
X4.64 SB
 +1.3
4.90
PB HvidovreHvidovre1.8.200.0
5.03
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.200.0
 
5.03 PB
 0.0
X
 0.0
4.89
 +0.1
4.93
 +0.9
X
 0.0
X
 0.0
4.81
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.200.0
 
4.15
 0.0
4.81
 0.0
XXX4.36
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [1]
6.80
PB GreveGreve25.6.20
 
X6.80 PB6.67
4 x 100 m stafet  [1]
54.13
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Greve Atletik
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen
Mathilde Sofie Olesen, Solvej Møller
4 x 200 m stafet  [1]
1:56.11
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Greve Atletik
Sara Olsson, Solvej Møller
Emilie Pii, Viola Jensen
1000 m stafet  [1]
2:34.15
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Sofie Olesen
Frida Revall, Solvej Møller

2019

50 m  [2]
7.48
i
HvidovreHvidovre5.1.19
7.43
i
PB (15)HvidovreHvidovre5.1.19
60 m  [1]
8.61
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
100 m  [9]
13.68
PB GlostrupGlostrup27.4.19+0.6
13.74
PB GlostrupGlostrup27.4.19+0.4
13.64
PB KøbenhavnKøbenhavn28.5.190.0
13.54
PB FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+1.4
13.52
w
FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+2.1
13.33
w
GreveGreve22.6.19+2.1
13.76
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19-1.2
13.71
DMUGreveDMU, Greve24.8.19-1.2
13.63
TårnbyTårnby5.9.19+1.9
200 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
29.64
i
BallerupBallerup20.1.19
27.97
PB HelsingørHelsingør16.6.19+0.8
28.06
GreveGreve22.6.19+1.9
28.46
DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.0
300 m  [2]
45.96
PB KøbenhavnKøbenhavn17.8.19
45.55
PB TårnbyTårnby5.9.19
Længdespring  [11]
4.19
i
PB HvidovreHvidovre5.1.19
4.24
i
PB BallerupBallerup20.1.19
 
4.24 PB4.083.86
4.38
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
 
4.38 PB4.33X
4.64
PB GlostrupGlostrup27.4.190.0
4.59
KøbenhavnKøbenhavn28.5.19-0.9
3.92
FrederiksbergFrederiksberg1.6.19+0.7
4.71
PB HelsingørHelsingør16.6.190.0
4.60
GreveGreve22.6.190.0
4.59
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19+1.9
4.57
w
DMUGreveDMU, Greve25.8.19+2.5
4.46
TårnbyTårnby5.9.19-0.9
Kuglestød 3.0 kg  [4]
8.37
i
PB HvidovreHvidovre5.1.19
8.01
GlostrupGlostrup27.4.19
7.96
KøbenhavnKøbenhavn28.5.19
8.01
HelsingørHelsingør16.6.19

2018

50 m  [2]
7.95
i
HvidovreHvidovre7.1.18
7.90
i
PB (26)HvidovreHvidovre7.1.18
60 m  [2]
9.37
i
PB BallerupBallerup20.1.18
9.42
i
BallerupBallerup20.1.18
80 m  [2]
11.69
PB TårnbyTårnby5.5.18+0.3
11.82
w
GreveGreve15.9.18+2.4
100 m  [1]
15.31
PB TårnbyTårnby6.9.18-0.8
200 m  [1]
30.08
PB GreveGreve29.9.18+0.5
Kuglestød 2.0 kg  [3]
7.93
i
PB HvidovreHvidovre7.1.18
8.07
PB TårnbyTårnby6.9.18
8.66
PB GreveGreve15.9.18

2017

80 m  [1]
12.09
PB GreveGreve16.9.17-2.0
Kuglestød 2.0 kg  [1]
7.49
PB GreveGreve28.9.17

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.43   Hvidovre5.1.19
60 m
Inde8.31   Helsingør1.2.20
100 m
Ude12.98   Hvidovre12.6.21+1.2
200 m
Ude26.24   Greve30.5.21+1.9
Inde27.59   Skive1.3.20
Længdespring
Ude5.03   København4.9.200.0
Inde4.97   Helsingør1.2.20
4 x 100 m stafet
Ude53.42   Greve23.9.22
4 x 200 m stafet
Inde1:56.11   Skive1.3.20

80 m
Ude11.69   Tårnby5.5.18+0.3
300 m
Ude44.05   Greve1.8.21
60 m hæk 76.2 cm
Inde9.63   Malmö/A, SWE13.2.22
100 m hæk 76.2 cm
Ude15.64   Greve30.5.21+0.748 
300 m hæk
Ude48.44   Greve1.8.21
Kuglestød 2.0 kg
Ude8.66   Greve15.9.18
Inde7.93   Hvidovre7.1.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude6.80   Greve25.6.20
Inde8.37   Hvidovre5.1.19
4 x 200 m stafet
Ude1:54.01   Greve23.9.22
1000 m stafet
Ude2:34.15   Hvidovre20.9.20
Ude2:28.61   Hvidovre12.9.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 124
Per disciplin:
50 m:4
60 m:11
80 m:3
100 m:22
200 m:21
300 m:3
:1
60 m hæk 76.2 cm:2
100 m hæk 76.2 cm:8
:2
300 m hæk:1
:7
Længdespring:22
Kuglestød 2.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:5
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:2
1000 m stafet:3

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DMU 2019
13.71
200 m
DMU 2019
28.46
Længdespring
DMU 2019
4.57

Ungdom
100 m
DMU 2020 8
15
13.71 3
15
h1
13.39
DMU 2022
5
17
h2
13.63
200 m
DMU 2020 8
15
27.21
DMU 2021 8
17
C
26.94
DMU 2022 3
17
B
28.26
100 m hæk 76.2 cm
DMU 2021 3
17
15.24
DMU 2022 4
17
15.71 2
17
h2
15.97
Længdespring
DMU 2020 3
15
4.81
DMU 2021 9
17
4.81
4 x 100 m stafet
DMU 2020 3
15
54.13
DMU 2022 2
17
53.43
1000 m stafet
DMU 2020 5
15
2:34.15
DMU 2021 3
17
2:28.61
DMU 2022 3
17
2:31.60
Inde
60 m
iDMU 2020 7
15
8.36 3
15
h1
8.36
200 m
iDMU 2020 5
15
27.59
Længdespring
iDMU 2020 12
15
4.74
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 6
22
1:56.11