Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Martha Danneskjold Rasmussen

Født: 10 juli 2002

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

  • 400 m hæk Bronze ved EM U20 2021
  •  3 DM‐guld
  •  1 DM‐sølv
  •  3 DM‐bronze
  •  2 IDM‐sølv
  •  1 IDM‐bronze

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [2]
8.11
i
SB AarhusAarhus30.12.21
8.16
i
AarhusAarhus30.12.21
400 m  [2]
56.65
SB DMAalborgDM, Aalborg25.6.22
55.33
SB NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22
400 m hæk  [9]
59.22
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
59.45
HvidovreHvidovre12.6.22
59.30
CoAGKøbenhavnCoAG, København16.6.22
58.94
SB Tarare, FRATarare, FRA18.6.22
58.81
SB Saint-Égrève, FRASaint-Égrève, FRA19.6.22
59.40
DMAalborgDM, Aalborg26.6.22
59.54
Oslo, NOROslo, NOR30.6.22
59.76
Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7.22
1:00.19
NordicCMalmö/S, SWENordicC, Malmö/S, SWE16.7.22
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.04
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
 Denmark
Anna Øbakke Lange, Annemarie Nissen
Martha Danneskjold Rasmussen, Anne Sofie Kirkegaard

2021

60 m  [4]
8.11
i
PB AarhusAarhus30.12.20
8.07
i
PB AarhusAarhus30.12.20
8.07
i
=PB AarhusAarhus11.2.21
8.06
i
PB AarhusAarhus11.2.21
200 m  [3]
25.60
i
PB RandersRanders16.1.21
25.43
i
PB OdenseOdense23.1.21
25.55
i
DMiRandersDMi, Randers20.2.21
400 m  [9]
56.14
i
PB (71)OdenseOdense23.1.21
56.58
i
RandersRanders6.2.21
56.20
i
DMiOdenseDMi, Odense21.2.21
56.45
SB AarhusAarhus14.5.21
55.45
PB AarhusAarhus3.6.21
55.31
PB DMOdenseDM, Odense26.6.21
54.72
PB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER3.7.21
55.71
AarhusAarhus5.9.21
55.24
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
400 m hæk  [15]
59.50
SB AalborgAalborg22.5.21
58.35
PB Oordegem, BELOordegem, BEL29.5.21
59.16
KøbenhavnKøbenhavn8.6.21
58.10
PB (18)Genève, SUIGenève, SUI12.6.21
58.62
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL19.6.21
58.67
Karlstad, SWEKarlstad, SWE22.6.21
58.23
DMOdenseDM, Odense27.6.21
58.79
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER4.7.21
58.82
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST16.7.21
58.32
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST17.7.21
58.30
EM U20Tallinn, ESTEM U20, Tallinn, EST18.7.21
DQ
VM U20Nairobi, KENVM U20, Nairobi, KEN19.8.21
58.56
AarhusAarhus5.9.21
58.84
Tarare, FRATarare, FRA18.9.21
58.77
Roanne, FRARoanne, FRA19.9.21
4 x 400 m stafet  [2]
3:39.86
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.21
 Denmark
Martha Danneskjold Rasmussen, Annemarie Nissen
Line Holm Jensen, Anne Sofie Kirkegaard
3:52.22
SB AarhusAarhus5.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Ida Marie Hartmann, Emma Kiplagat Kondrup
Martha Danneskjold Rasmussen, Sara Slott Petersen

2020

50 m  [1]
7.05
i
PB (43)AarhusAarhus28.12.19
60 m  [3]
8.16
i
SB AarhusAarhus28.12.19
8.32
i
AarhusAarhus28.12.19
8.14
i
=PB AarhusAarhus13.2.20
200 m  [5]
25.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
26.02
i
Wien, AUTWien, AUT1.2.20
25.79
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
25.99
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
25.56
PB AarhusAarhus23.7.20+0.5
300 m  [2]
40.24
PB AarhusAarhus15.6.20
40.05
PB VibyViby18.6.20
400 m  [9]
57.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
56.86
i
PB Wien, AUTWien, AUT1.2.20
56.86
i
=PB v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
57.39
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
57.48
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
56.43
SB AarhusAarhus20.6.20
56.08
PB AarhusAarhus4.7.20
56.84
AarhusAarhus23.7.20
55.91
PB DMKøbenhavnDM, København15.8.20
400 m hæk  [6]
59.70
PB AarhusAarhus24.6.20
59.93
Oslo, NOROslo, NOR8.7.20
1:00.15
AarhusAarhus8.8.20
59.60
PB DMKøbenhavnDM, København16.8.20
59.82
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE29.8.20
59.37
PB (30)AarhusAarhus6.9.20
4 x 200 m stafet  [1]
1:39.98
i
SB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Mathilde Kreiberg Skou, Martha Danneskjold Rasmussen
Isabell Paprotny, Mette Graversgaard
4 x 400 m stafet  [1]
4:01.42
SB AarhusAarhus6.9.20
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Ida Marie Hartmann, Sara Slott Petersen
Emma Giovanna Vitale, Martha Danneskjold Rasmussen

2019

60 m  [1]
8.14
i
PB AarhusAarhus29.12.18
200 m  [4]
25.68
PB VibyViby11.5.19+1.1
25.61
PB AalborgAalborg22.6.190.0
25.75
DMUGreveDMU, Greve25.8.19-1.8
25.91
OdenseOdense7.9.19+0.8
400 m  [4]
58.41
i
PB DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
57.45
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
56.41
PB DMUGreveDMU, Greve24.8.19
57.23
AalborgAalborg14.9.19
800 m  [1]
2:24.16
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.19
60 m hæk 76.2 cm, 8.25 m  [2]
8.89
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
8.74
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
60 m hæk 76.2 cm  [1]
8.86
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.19
100 m hæk 76.2 cm  [2]
14.20
PB VibyViby11.5.190.0
14.69
GreveGreve25.8.19-2.0
400 m hæk  [10]
DNF
AalborgAalborg22.5.19
1:01.89
PB Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
1:01.29
PB OdenseOdense1.6.19
1:02.43
HvidovreHvidovre9.6.19
1:01.36
RandersRanders15.6.19
1:01.38
KøbenhavnKøbenhavn18.6.19
1:00.36
PB (27)EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE23.7.19
1:03.62
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE25.7.19
1:00.58
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
1:00.54
OdenseOdense7.9.19
Højdespring  [4]
1.60
i
=PB AalborgAalborg20.1.19
1.61
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.19
1.66
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2.19
 
1.48
   O
1.51
   O
1.54
   O
1.57
  XO
1.60
   O
1.63 PB
 XXO
1.66 PB
 XXO
1.69
XXX
1.57
SB VibyViby11.5.19
Stangspring  [1]
2.90
i
PB AarhusAarhus29.12.18
Længdespring  [4]
5.30
i
PB AalborgAalborg19.1.19
5.35
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.19
5.33
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2.19
 
X5.065.305.025.335.16
5.15
w
VibyViby12.5.19+2.3
Kuglestød 3.0 kg  [3]
10.60
i
PB AalborgAalborg19.1.19
11.48
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.19
11.23
PB VibyViby11.5.19
Kuglestød 4.0 kg  [1]
8.83
PB AalborgAalborg14.9.19
Spydkast 500 gram  [1]
NM
VibyViby12.5.19
Femkamp U18  [1]
3.738
i
DUR-17 PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.19
8.86 1.61 11.48 5.35 2:24.16
Syvkamp U18  [1]
DNF
VibyViby12.5.19
14.20/0.0   1.57   11.23   25.68/+1.1
5.15w/+2.3   NM   
4 x 200 m stafet  [1]
1:38.55
i
=DR PB DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Sara Slott Petersen, Martha Danneskjold Rasmussen
Thea Lyng Møller Jensen, Mette Graversgaard
4 x 400 m stafet  [1]
3:56.04
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
 Denmark
Majken Lützen, Mathilde Kreiberg Skou
Marie Falkebo Jensen, Martha Danneskjold Rasmussen

2018

60 m  [6]
8.36
i
SB RandersRanders6.12.17
8.35
i
SB RandersRanders6.12.17
8.20
i
PB AarhusAarhus20.1.18
8.25
i
PB AarhusAarhus20.1.18
8.19
i
PB SkiveSkive24.2.18
8.17
i
PB SkiveSkive24.2.18
100 m  [2]
12.76
w
NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18+3.7
12.95
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18+1.1
200 m  [4]
26.42
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7.18-1.3
26.29
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7.18-0.4
26.41
SilkeborgSilkeborg18.8.18-1.2
26.10
PB AalborgAalborg2.9.18+0.8
400 m  [8]
59.58
i
PB SkiveSkive24.2.18
57.78
PB SkiveSkive19.5.18
59.16
AarhusAarhus5.6.18
57.85
SkiveSkive16.6.18
57.98
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6.18
59.15
DMOdenseDM, Odense25.8.18
58.15
AalborgAalborg1.9.18
58.54
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
600 m  [1]
1:39.82
i
PB Norrköping, SWENorrköping, SWE10.2.18
800 m  [2]
2:31.25
i
SB RandersRanders4.2.18
2:27.69
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7.18
100 m hæk 76.2 cm  [6]
15.45
Göteborg, SWEGöteborg, SWE1.7.18-1.0
15.17
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE1.7.18-4.0
15.23
Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7.18-1.6
15.18
VibyViby15.8.18+1.1
15.10
PB SilkeborgSilkeborg18.8.18-0.8
15.15
AalborgAalborg2.9.18-0.6
400 m hæk  [2]
1:01.99
PB (87)DMOdenseDM, Odense26.8.18
1:02.61
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
Højdespring  [9]
1.58
i
PB AarhusAarhus21.12.17
1.56
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
1.60
i
PB AarhusAarhus21.1.18
1.53
i
RandersRanders4.2.18
1.48
i
Norrköping, SWENorrköping, SWE10.2.18
1.61
PB AarhusAarhus5.6.18
1.57
Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7.18
1.59
SilkeborgSilkeborg18.8.18
1.51
AalborgAalborg1.9.18
Længdespring  [7]
5.10
i
PB AarhusAarhus21.12.17
4.91
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
4.83
i
AarhusAarhus20.1.18
5.08
i
RandersRanders4.2.18
4.91
i
Norrköping, SWENorrköping, SWE10.2.18
4.71
i
SkiveSkive24.2.18
4.77
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7.18-3.3
Kuglestød 3.0 kg  [7]
8.30
i
SB RandersRanders6.12.17
8.38
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1.18
8.86
i
PB AarhusAarhus20.1.18
10.14
i
PB RandersRanders4.2.18
9.41
i
SkiveSkive24.2.18
10.01
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL28.7.18
10.63
PB SilkeborgSilkeborg18.8.18
Spydkast 500 gram  [2]
26.29
PB VibyViby17.5.18
21.87
Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7.18
Femkamp U18  [1]
3.262
i
PB RandersRanders4.2.18
Syvkamp U18  [1]
4.358
PB Dilbeek, BELDilbeek, BEL29.7.18
         
      
4 x 100 m stafet  [1]
48.50
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Martha Danneskjold Rasmussen, Thea Lyng Møller Jensen
Mathilde Kreiberg Skou, Anne Porsholdt
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.61
SB NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
 Denmark
Martha Danneskjold Rasmussen, Freja Wærness
Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck

2017

60 m  [5]
8.38
i
PB AarhusAarhus10.12.16
8.38
i
=PB AarhusAarhus21.1.17
8.54
i
AarhusAarhus21.1.17
8.34
i
PB SkiveSkive25.2.17
8.43
i
SkiveSkive25.2.17
100 m  [2]
13.07
PB AarhusAarhus2.6.17+0.4
13.19
HvidovreHvidovre26.8.17+1.1
200 m  [3]
27.19
PB SkiveSkive10.8.17+2.0
26.49
PB HvidovreHvidovre27.8.17+1.8
27.68
RandersRanders30.9.17-4.4
800 m  [2]
2:27.56
i
PB SkiveSkive25.2.17
3:41.15
SB OdenseOdense9.9.17
Højdespring  [6]
1.45
i
SB AarhusAarhus10.12.16
1.56
i
PB AarhusAarhus22.1.17
1.51
i
AarhusAarhus8.3.17
1.52
SB AarhusAarhus6.8.17
1.56
PB HvidovreHvidovre26.8.17
1.49
OdenseOdense9.9.17
Længdespring  [4]
4.68
i
PB AarhusAarhus8.3.17
4.43
SB AarhusAarhus6.8.17+1.9
4.61
w
AarhusAarhus6.8.17+2.9
4.63
PB SkiveSkive10.8.17+1.9
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.66
i
SB AarhusAarhus10.12.16
8.24
i
SB AarhusAarhus21.1.17

2016

60 m  [4]
8.54
i
PB AarhusAarhus28.11.15
8.63
i
AarhusAarhus30.1.16
8.67
i
AarhusAarhus18.2.16
8.76
i
AarhusAarhus18.2.16
200 m  [2]
27.82
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16+0.5
27.96
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-0.5
800 m  [3]
2:40.51
i
PB AalborgAalborg13.2.16
2:31.93
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
2:28.49
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
14.05
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16-1.2
13.51
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16-0.6
Højdespring  [7]
1.40
i
PB AarhusAarhus28.11.15
1.47
i
PB AarhusAarhus30.1.16
1.51
i
PB AalborgAalborg13.2.16
1.45
i
AarhusAarhus18.2.16
1.46
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
1.53
PB KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
1.47
BallerupBallerup24.9.16
Længdespring  [1]
4.53
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.160.0
Kuglestød 3.0 kg  [3]
8.31
i
PB AalborgAalborg13.2.16
8.30
i
AarhusAarhus18.2.16
8.09
KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
Spydkast 500 gram  [2]
21.46
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8.16
20.92
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
Firekamp  [1]
2.189
i
PB AalborgAalborg13.2.16

2015

80 m  [1]
11.73
PB AarhusAarhus23.5.150.0
Kuglestød 2.0 kg  [1]
9.64
PB AarhusAarhus23.5.15

2014

50 m  [1]
7.75
i
PB (34)AarhusAarhus13.2.14
60 m  [3]
9.06
i
PB AarhusAarhus1.2.14
9.16
i
SB AarhusAarhus1.2.14
8.97
i
PB AarhusAarhus13.2.14
80 m  [1]
11.64
w
SilkeborgSilkeborg27.5.14+2.6
Højdespring  [4]
1.25
i
PB AarhusAarhus1.2.14
1.30
PB SilkeborgSilkeborg27.5.14
1.30
=PB SønderborgSønderborg23.8.14
1.35
PB SæbySæby28.9.14
Kuglestød 2.0 kg  [3]
7.59
i
PB AarhusAarhus1.2.14
7.70
PB SilkeborgSilkeborg27.5.14
7.76
PB SæbySæby28.9.14
Boldkast 145 gram  [1]
26
PB SæbySæby28.9.14

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.05   Aarhus28.12.19
60 m
Inde8.06   Aarhus11.2.21
100 m
Ude12.95   Odense25.8.18+1.1
200 m
Ude25.56   Aarhus23.7.20+0.5
Inde25.43   Odense23.1.2130 
400 m
Ude54.72   Mannheim, GER3.7.2111 
Inde56.14   Odense23.1.2110 
800 m
Ude2:27.69   Dilbeek, BEL29.7.18
Inde2:24.16   Randers3.2.19
400 m hæk
Ude58.10   Genève, SUI12.6.21
Højdespring
Ude1.61   Aarhus5.6.18
Inde1.66   Skive24.2.19
Stangspring
Inde2.90   Aarhus29.12.18
Længdespring
Ude4.77   Dilbeek, BEL29.7.18-3.3
Inde5.35   Randers3.2.19
Kuglestød 4.0 kg
Ude8.83   Aalborg14.9.19
4 x 200 m stafet
Inde1:38.55   =DRSkive17.2.19

80 m
Ude11.73   Aarhus23.5.150.0
300 m
Ude40.05   Viby18.6.2017 
600 m
Inde1:39.82   Norrköping, SWE10.2.18
100 m hæk 76.2 cm
Ude14.20   Viby11.5.190.010 
Kuglestød 2.0 kg
Ude9.64   Aarhus23.5.15
Inde7.59   Aarhus1.2.14
Kuglestød 3.0 kg
Ude11.23   Viby11.5.19
Inde11.48   Randers3.2.19
Spydkast 500 gram
Ude26.29   Viby17.5.18
Boldkast 145 gram
Ude26   Sæby28.9.14
Femkamp U18
Inde3.738   DUR-17Randers3.2.19
Syvkamp U18
Ude4.358   Dilbeek, BEL29.7.1817 
Firekamp
Inde2.189   Aalborg13.2.1641 

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 242
Per disciplin:
50 m:2
60 m:28
80 m:2
100 m:4
200 m:21
300 m:2
400 m:32
600 m:1
800 m:8
:2
60 m hæk 76.2 cm:1
100 m hæk 76.2 cm:8
400 m hæk:42
:2
Højdespring:30
Stangspring:1
Længdespring:16
Kuglestød 2.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:15
Kuglestød 4.0 kg:1
Spydkast 500 gram:5
Boldkast 145 gram:1
Femkamp U18:2
Syvkamp U18:2
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:6

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2018
5
h2
12.95
200 m
DMU 2019
25.75
400 m
DM 2018 4
59.15
DMU 2019
56.41
DM 2020 3
55.91
DM 2021 3
55.31
DM 2022 3
56.65
400 m hæk
DM 2018 1
1:01.99
DM 2020 1
59.60
DM 2021 1
58.23
DM 2022 2
59.40
4 x 100 m stafet
DM 2018 3
48.50
4 x 400 m stafet
DM 2020 3
4:01.42
DM 2021 2
3:52.22
Inde
200 m
DMi 2020 4
25.99 1
h6
25.79
DMi 2021 3
25.55
400 m
DMi 2019 1
B
58.41
DMi 2020 2
57.39
DMi 2021 2
56.20
4 x 200 m stafet
DMi 2019
1:38.55

Ungdom
Ude
400 m
DMU 2021 1
19
55.24
Inde
400 m
iDMU 2019 2
17
r3
57.45
iDMU 2020 1
19
57.48
Højdespring
iDMU 2019 2
17
1.66
Længdespring
iDMU 2019 6
17
5.33
Femkamp U18
DMUi 2019 2
17
3738

Internationale stævner

Ude
400 m hæk
EM-Hold Div 2 2021 5
58.62
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2021 4
3:39.86

400 m hæk
EYOF 2019 8
17
1:03.62 3
17
h3
1:00.36
EM U20 2021 3
19
58.30 3
19
s2
58.32 1
19
h3
58.82
VM U20 2021
19
h1
DQ