Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Silje Nyeland Sandholt

Født: 2006

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [2]
8.71
i
PB AarhusAarhus24.2.22
8.69
i
PB AarhusAarhus2.3.22
100 m  [3]
13.61
SB RandersRanders4.6.220.0
13.82
RandersRanders4.6.22-0.6
13.84
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.220.0
60 m hæk 76.2 cm  [2]
10.61
i
PB AarhusAarhus24.2.22
DNF
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
100 m hæk 76.2 cm  [4]
18.25
PB AarhusAarhus18.5.22+0.3
17.02
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+1.9
16.86
PB RandersRanders5.6.22-0.9
16.96
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22+0.8
Kuglestød 3.0 kg  [1]
8.96
i
PB AarhusAarhus30.11.21
 
7.76 PB8.96 PB8.717.76
Spydkast 500 gram  [1]
26.87
PB RandersRanders4.6.22
 
26.87 PB20.7821.25X24.14X
4 x 100 m stafet  [1]
51.04
SB RandersRanders4.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Sophie Bagger Bohn
Klara Winther Krustrup, Sara Fredslund

2021

100 m  [9]
13.85
PB AarhusAarhus8.5.21-0.7
13.49
PB AarhusAarhus3.6.21+1.5
13.80
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.3
13.42
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.0
13.69
RandersRanders19.6.21+0.2
13.87
RandersRanders19.6.21-0.9
13.51
w
VibyViby15.8.21+2.3
13.54
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.8
13.71
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.6
200 m  [2]
28.37
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.210.0
28.82
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.8
800 m  [1]
2:50.08
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [10]
13.33
PB AarhusAarhus8.5.21-1.0
13.41
w
AarhusAarhus3.6.21
12.81
PB HvidovreHvidovre13.6.21+2.0
12.93
RandersRanders20.6.21+0.9
12.82
w
RandersRanders20.6.21
13.52
VibyViby15.8.21+1.1
12.62
w
DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21+2.6
12.89
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.7
13.44
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+3.5
12.95
HerningHerning25.9.21+0.5
Højdespring  [2]
1.40
PB AarhusAarhus19.8.21
 
1.20 SB
   O
1.25 SB
   O
1.30 =PB
   O
1.35 PB
  XO
1.40 PB
  XO
1.45
XXX
  
1.40
=PB AarhusAarhus19.8.21
 
1.20 SB
   O
1.25 SB
   O
1.30 =PB
   O
1.35 PB
  XO
1.40 PB
  XO
1.45
XXX
  
1.32
DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
1.26
   O
1.29
  XO
1.32
  XO
1.35
R
    
Længdespring  [5]
4.37
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.1
4.57
=PB VibyViby15.8.21+1.1
4.66
w
VibyViby15.8.21+2.4
 
4.66
 +2.4
4.57 PB
 +1.1
4.29
 0.0
4.39
 +2.9
4.61
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.210.0
 
4.27
 0.0
4.61 PB
 0.0
4.37
 0.0
4.33
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.1
 
X
 0.0
4.17
 +0.6
4.33
 +1.1
4.51
HerningHerning25.9.21+0.4
 
4.51
 +0.4
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.76
PB AarhusAarhus19.8.21
 
7.76 PB6.877.467.46
8.36
PB DMUKøbenhavnDMU, København21.8.21
 
7.668.36 PB8.04
Spydkast 500 gram  [3]
22.10
PB AarhusAarhus29.7.21
 
20.00 PB21.67 PB22.10 PB18.7918.0819.83
24.62
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
 
21.2420.1024.62 PB
26.81
PB HerningHerning25.9.21
 
26.81 PB
4 x 100 m stafet  [2]
54.57
SB RandersRanders19.6.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson
Karoline Kalsmose Jakobsen, Leonora Rex
55.51
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson
Karoline Kalsmose Jakobsen, Laura Harding Egebart
1000 m stafet  [1]
2:34.07
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Silje Nyeland Sandholt, Sara Fredslund
Lærke Jønson, Karoline Kalsmose Jakobsen
Syvkamp P15  [1]
3.930
PB DMUKøbenhavnDMU, København22.8.21
12.62w/+2.6   1.32   8.36   28.37/0.0
4.61/0.0   24.62   2:50.08

2020

60 m  [4]
8.81
i
PB AarhusAarhus25.1.20
8.77
i
PB AarhusAarhus13.2.20
8.78
i
RandersRanders15.2.20
8.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2.20
200 m  [3]
29.71
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7.20+3.1
30.06
PB AarhusAarhus8.8.20+0.7
29.77
PB RandersRanders3.9.20-2.1
800 m  [1]
3:00.98
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [5]
11.37
i
PB AarhusAarhus26.1.20
10.33
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
11.18
i
AarhusAarhus13.2.20
10.67
i
RandersRanders15.2.20
10.64
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
13.99
SB RandersRanders3.9.20-3.0
Højdespring  [3]
1.39
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
 
1.21 SB
   O
1.24 SB
   O
1.27 SB
   O
1.30 PB
   O
1.33 PB
  XO
1.36 PB
  XO
1.39 PB
  XO
1.42
XXX
1.31
i
AarhusAarhus13.2.20
1.30
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Længdespring  [2]
3.67
i
PB AarhusAarhus25.1.20
 
3.45 PB3.66 PB3.67 PB
4.28
PB AarhusAarhus8.8.200.0
 
4.28 PB
 0.0
4.17
 +0.1
3.96
 0.0
X
 0.0
4.22
 +0.1
4.08
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
7.20
i
PB AarhusAarhus25.1.20
 
7.20 PB6.785.68
7.41
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers1.2.20
 
6.607.41 PB6.13
Firekamp  [1]
1.871
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers2.2.20
4 x 200 m stafet  [1]
1:55.62
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Johanna Kreiberg Skou, Sara Fredslund
Silje Nyeland Sandholt, Maja Dahl Støttrup

2019

80 m  [4]
11.87
PB HerningHerning4.5.19+1.7
11.76
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19-1.3
11.70
PB RandersRanders15.6.19+0.1
11.52
PB SæbySæby31.8.19-0.3
200 m  [1]
30.59
PB RandersRanders16.6.19-0.1
600 m  [2]
2:08.33
PB VibyViby11.5.19
2:09.84
SæbySæby31.8.19
800 m  [1]
2:53.11
PB SønderborgSønderborg7.9.19
1000 m  [1]
3:57.89
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [2]
11.56
w
HerningHerning4.5.19+4.3
10.71
PB VibyViby11.5.19+0.3
60 m hæk 76.2 cm  [2]
11.98
i
PB AalborgAalborg20.1.19
10.58
PB HerningHerning21.9.19+0.2
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
16.34
=PB AalborgAalborg25.5.19-0.1
13.91
PB AalborgAalborg14.9.190.0
Højdespring  [4]
1.20
i
SB AalborgAalborg20.1.19
1.28
i
PB RandersRanders16.2.19
1.30
=PB HerningHerning4.5.19
1.30
=PB AalborgAalborg25.5.19
Længdespring 1 m zone  [2]
4.09
PB HerningHerning4.5.190.0
4.10
PB VibyViby11.5.19+1.3
Kuglestød 2.0 kg  [7]
6.64
i
PB RandersRanders16.2.19
8.29
PB VibyViby11.5.19
8.69
PB SilkeborgSilkeborg13.6.19
8.32
RandersRanders16.6.19
8.32
SæbySæby31.8.19
8.58
SønderborgSønderborg7.9.19
8.58
HerningHerning21.9.19
Spydkast 400 gram  [3]
16.22
PB HerningHerning4.5.19
14.35
VibyViby11.5.19
17.64
PB SæbySæby31.8.19
Pentathlon P13  [1]
3.065
PB VibyViby12.5.19

2018

60 m  [3]
9.34
i
PB AarhusAarhus20.1.18
9.50
i
PB AarhusAarhus20.1.18
9.44
i
RandersRanders14.4.18
80 m  [2]
12.35
PB HerningHerning5.5.18+0.9
12.13
PB SkiveSkive16.6.18+0.3
200 m  [2]
34.18
i
PB RandersRanders14.4.18
32.40
PB RandersRanders29.9.18+0.8
Højdespring  [5]
1.10
i
PB AarhusAarhus21.1.18
1.22
i
PB RandersRanders14.4.18
1.20
PB SkiveSkive17.6.18
1.25
PB HerningHerning16.9.18
1.30
PB RandersRanders29.9.18
Kuglestød 3.0 kg  [1]
5.52
PB VejleVejle26.5.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde8.69   Aarhus2.3.22
100 m
Ude13.49   Aarhus3.6.21+1.5
200 m
Ude28.37   København21.8.210.0
Inde34.18   Randers14.4.18
800 m
Ude2:50.08   København22.8.21
Inde3:00.98   Randers1.2.20
1000 m
Ude3:57.89   Silkeborg13.6.19
Højdespring
Ude1.40   Aarhus19.8.21
Inde1.39   Randers1.2.20
Længdespring
Ude4.61   København22.8.210.0
Inde3.67   Aarhus25.1.20

80 m
Ude11.52   Sæby31.8.19-0.3
600 m
Ude2:08.33   Viby11.5.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude10.71   Viby11.5.19+0.3
60 m hæk 76.2 cm
Ude10.58   Herning21.9.19+0.2
Inde10.61   Aarhus24.2.22
100 m hæk 76.2 cm
Ude16.86   Randers5.6.22-0.9
Længdespring 1 m zone
Ude4.10   Viby11.5.19+1.3
Kuglestød 2.0 kg
Ude8.69   Silkeborg13.6.19
Inde6.64   Randers16.2.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude8.36   København21.8.21
Inde8.96   Aarhus30.11.21
Spydkast 400 gram
Ude17.64   Sæby31.8.19
Spydkast 500 gram
Ude26.87   Randers4.6.22
Firekamp
Inde1.871   Randers2.2.20
1000 m stafet
Ude2:34.07   Hvidovre12.9.21
Pentathlon P13
Ude3.065   Viby12.5.1918 
Syvkamp P15
Ude3.930   København22.8.2121 

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 121
Per disciplin:
60 m:9
80 m:6
100 m:12
200 m:8
600 m:2
800 m:3
1000 m:1
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m:2
60 m hæk 76.2 cm:4
100 m hæk 76.2 cm:4
:5
:13
Højdespring:14
Længdespring:8
Længdespring 1 m zone:2
Kuglestød 2.0 kg:7
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 400 gram:3
Spydkast 500 gram:4
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1
Pentathlon P13:1
Syvkamp P15:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
8
15
s1
13.71 3
15
h5
13.54
200 m
DMU 2021 3
15
B
28.82
Længdespring
DMU 2021 17
15
4.33
Syvkamp P15
DMU 2021 9
15
3930
4 x 100 m stafet
DMU 2021 3
15
55.51
1000 m stafet
DMU 2021 5
15
2:34.07
Inde
60 m
iDMU 2020
8
15
h3
8.78
60 m hæk 76.2 cm
iDMU 2022
17
h1
Højdespring
iDMU 2020 15
15
1.30
Firekamp
DMUi 2020 10
15
1871
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 3
15
1:55.62