Født: 19 oktober 2006
Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Længdespring [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4.90 i | PB | 2 | 19 | Aarhus | Aarhus | 27.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
4.84 i | 5 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
|
Længdespring [3] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4.88 i | PB | 4 | Aarhus | Aarhus | 14.2.23 | |||||||
| ||||||||||||
4.89 i | PB | 8 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |||||
| ||||||||||||
4.64 | SB | 1 | 17 | Viby | Viby | 10.5.23 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
Trespring [1] | ||||||||||||
9.83 i | PB | 2 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
|
100 m hæk 76.2 cm [1] | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17.05 | PB | 6 | 16 h3 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | +1.3 | ||||||
Længdespring [6] | |||||||||||||
4.47 i | PB | 7 | 17 | Aarhus | Aarhus | 22.1.22 | |||||||
| |||||||||||||
4.46 i | 5 | 16 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||||||||
| |||||||||||||
4.70 i | PB | 10 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||
| |||||||||||||
4.83 | SB | 13 | 16 Q | Göteborg/U-U, SWE | Göteborg/U-U, SWE | 17.6.22 | +0.8 | ||||||
| |||||||||||||
4.83 | =SB | 13 | 16 Q | Göteborg/U-U, SWE | Göteborg/U-U, SWE | 17.6.22 | +0.8 | ||||||
| |||||||||||||
4.52 | 15 | 16 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 17.6.22 | -0.5 | |||||||
| |||||||||||||
4.92 | PB | 5 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.1 | |||||
| |||||||||||||
Trespring [1] | |||||||||||||
10.12 | PB | 1 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | 0.0 | |||||
| |||||||||||||
1000 m stafet [1] | |||||||||||||
2:41.67 | 5 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | |||||||||||||
Frida Haase, Silje Nyeland Sandholt Sara Fredslund, Lærke Jønson |
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [4] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.05 w | 1 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | ||||||||||
15.25 | PB | 6 | 15 h2 | Randers | Randers | 20.6.21 | +0.9 | |||||||
13.85 | PB | 2 | 15 | Viby | Viby | 15.8.21 | +1.1 | |||||||
13.68 | PB | 5 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +1.8 | ||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.40 | PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.40 | =PB | 6 | Aarhus | Aarhus | 3.6.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.30 | 3 | 15 | Aarhus | Aarhus | 19.8.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [3] | ||||||||||||||
4.54 | PB | 9 | 15 | Randers | Randers | 19.6.21 | -1.2 | |||||||
| ||||||||||||||
4.32 | - | 15 | Viby | Viby | 15.8.21 | +0.3 | ||||||||
4.57 w | 2 | 15 | Viby | Viby | 15.8.21 | +2.7 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.91 | PB | 7 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.8 | ||||||
| ||||||||||||||
Trespring [1] | ||||||||||||||
9.01 | =PB | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.3 | ||||||
| ||||||||||||||
9.01 | PB | 6 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +1.3 | ||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||||
8.24 | PB | 1 | 15 | Aarhus | Aarhus | 19.8.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||||||||
22.25 | PB | 8 | 15 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||||
54.57 | SB | 3 | 15 | Randers | Randers | 19.6.21 | ||||||||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||||||||
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson Karoline Kalsmose Jakobsen, Leonora Rex | ||||||||||||||
55.51 | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | ||||||||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||||||||
Silje Nyeland Sandholt, Lærke Jønson Karoline Kalsmose Jakobsen, Laura Harding Egebart | ||||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:34.07 | PB | 5 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |||||||
Aarhus 1900 Atletik og Løb | ||||||||||||||
Silje Nyeland Sandholt, Sara Fredslund Lærke Jønson, Karoline Kalsmose Jakobsen |
60 m hæk 76.2 cm, 8 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.79 i | PB | 4 | 15 | Aarhus | Aarhus | 13.2.20 | ||||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
4.08 i | PB | 17 | 15 | Aarhus | Aarhus | 25.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
4.40 i | PB | 7 | Aarhus | Aarhus | 13.2.20 | |||||||
4.12 | SB | 12 | Aarhus | Aarhus | 8.8.20 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||
7.08 i | PB | 2 | 15 | Aarhus | Aarhus | 13.2.20 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.38 i | PB | Aalborg | Aalborg | 19.1.19 | ||||
80 m [2] | ||||||||
11.98 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.19 | -1.3 | |||
11.99 | Herning | Herning | 21.9.19 | -0.2 | ||||
600 m [1] | ||||||||
2:04.30 | PB | pen | 13 | Viby | Viby | 11.5.19 | ||
1000 m [1] | ||||||||
3:53.43 | SB | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.19 | ||||
60 m hæk 68 cm, 7.65 m [1] | ||||||||
12.19 | PB | pen | 13 | Viby | Viby | 11.5.19 | +0.6 | |
Længdespring [1] | ||||||||
4.20 | PB | 5 | 15 | Aalborg | Aalborg | 25.5.19 | 0.0 | |
Længdespring 1 m zone [1] | ||||||||
4.16 | PB | pen | 13 | Viby | Viby | 11.5.19 | +1.1 | |
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||
7.10 | PB | pen | 13 | Viby | Viby | 11.5.19 | ||
Spydkast 400 gram [3] | ||||||||
21.55 | PB | pen | 13 | Viby | Viby | 11.5.19 | ||
22.19 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 13.6.19 | ||||
24.08 | PB | Herning | Herning | 21.9.19 | ||||
Spydkast 500 gram [4] | ||||||||
21.79 | PB | Aalborg | Aalborg | 25.4.19 | ||||
20.12 | Aalborg | Aalborg | 12.5.19 | |||||
20.12 | 6 | 15 | Aalborg | Aalborg | 25.5.19 | |||
21.79 | =PB | Aalborg | Aalborg | 14.9.19 | ||||
Pentathlon P13 [1] | ||||||||
3.000 | PB | 8 | 13 | Viby | Viby | 12.5.19 | ||
7.10 4.16/+1.1 21.55 2:04.30 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.47 i | PB | Aarhus | Aarhus | 20.1.18 | ||||
80 m [1] | ||||||||
12.20 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 8.5.18 | -1.0 | |||
200 m [1] | ||||||||
33.46 | PB | Randers | Randers | 14.6.18 | -5.0 | |||
300 m [1] | ||||||||
50.66 | PB | Vejle | Vejle | 26.5.18 | ||||
800 m [2] | ||||||||
3:00.09 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 8.5.18 | ||||
2:58.01 | PB | Vejle | Vejle | 26.5.18 | ||||
1000 m [1] | ||||||||
3:45.69 | PB | Herning | Herning | 16.9.18 | ||||
Højdespring [1] | ||||||||
1.25 | PB | Herning | Herning | 16.9.18 | ||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||
6.02 | PB | Randers | Randers | 14.6.18 | ||||
Spydkast 400 gram [1] | ||||||||
20.22 | PB | Silkeborg | Silkeborg | 8.5.18 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 9.38 | Aalborg | 19.1.19 | ||
200 m | |||||
Ude | 33.46 | Randers | 14.6.18 | -5.0 | |
800 m | |||||
Ude | 2:58.01 | Vejle | 26.5.18 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:45.69 | Herning | 16.9.18 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.40 | Aarhus | 3.6.21 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.92 | Hvidovre | 11.9.22 | +0.1 | |
Inde | 4.90 | Aarhus | 27.1.24 | ||
Trespring | |||||
Ude | 10.12 | Hvidovre | 10.9.22 | 0.0 | |
Inde | 9.83 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.98 | Silkeborg | 13.6.19 | -1.3 | |
300 m | |||||
Ude | 50.66 | Vejle | 26.5.18 | ||
600 m | |||||
Ude | 2:04.30 | Viby | 11.5.19 | ||
60 m hæk 68 cm, 7.65 m | |||||
Ude | 12.19 | Viby | 11.5.19 | +0.6 | |
100 m hæk 76.2 cm | |||||
Ude | 17.05 | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | +1.3 | |
60 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Inde | 11.79 | Aarhus | 13.2.20 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 13.68 | Hvidovre | 12.9.21 | +1.8 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 4.16 | Viby | 11.5.19 | +1.1 | |
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 7.10 | Viby | 11.5.19 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 8.24 | Aarhus | 19.8.21 | ||
Inde | 7.08 | Aarhus | 13.2.20 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 24.08 | Herning | 21.9.19 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 22.25 | Randers | 19.6.21 | ||
Pentathlon P13 | |||||
Ude | 3.000 | Viby | 12.5.19 |
60 m: | 2 |
80 m: | 3 |
200 m: | 1 |
300 m: | 1 |
600 m: | 1 |
800 m: | 2 |
1000 m: | 2 |
60 m hæk 68 cm, 7.65 m: | 1 |
100 m hæk 76.2 cm: | 1 |
: | 1 |
: | 4 |
Højdespring: | 3 |
Længdespring: | 19 |
Længdespring 1 m zone: | 1 |
Trespring : | 3 |
Kuglestød 2.0 kg: | 2 |
Kuglestød 3.0 kg: | 2 |
Spydkast 400 gram: | 4 |
Spydkast 500 gram: | 5 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 2 |
Pentathlon P13: | 1 |
Ungdom | ||||
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
Længdespring | ||||
DMU | 2021 | 7 | 15 | 4.91 |
DMU | 2022 | 5 | 17 | 4.92 |
Trespring | ||||
DMU | 2021 | 6 | 15 | 9.01 |
DMU | 2022 | 1 | 17 | 10.12 |
4 x 100 m stafet | ||||
DMU | 2021 | 3 | 15 | 55.51 |
1000 m stafet | ||||
DMU | 2021 | 5 | 15 | 2:34.07 |
DMU | 2022 | 5 | 17 | 2:41.67 |
Inde | ||||
Længdespring | ||||
iDMU | 2022 | 10 | 17 | 4.70 |
iDMU | 2023 | 8 | 17 | 4.89 |
iDMU | 2024 | 5 | 19 | 4.84 |
Trespring | ||||
iDMU | 2023 | 2 | 17 | 9.83 |