Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Viola Jensen

Født: 2006

Klub: Greve Atletik

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [2]
9.17
i
PB HelsingørHelsingør5.2.22
9.30
i
HelsingørHelsingør5.2.22
100 m  [5]
14.21
w
TårnbyTårnby7.5.22+4.8
14.70
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.0
14.67
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.3
14.54
PB GreveGreve24.9.22-1.5
14.75
GreveGreve24.9.22-0.6
200 m  [1]
30.29
SB GreveGreve25.9.22-2.2
Længdespring  [1]
3.76
SB TårnbyTårnby8.5.22-0.2
 
3.76 SB
 -0.2
3.54
 -0.8
3.58
 +1.0
4 x 100 m stafet  [2]
53.43
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
53.42
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2021

200 m  [3]
30.35
SB GreveGreve23.5.21+0.7
30.11
w
GreveGreve30.5.21+2.7
30.39
HvidovreHvidovre13.6.21+1.9
4 x 100 m stafet  [1]
53.84
PB GreveGreve24.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Cecilie M Carstensen
Mathilde Steenberg, Camille Ploug Wagner
4 x 200 m stafet  [1]
1:56.86
PB GreveGreve24.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Camille Ploug Wagner
Mathilde Steenberg, Frida Revall
1000 m stafet  [1]
2:28.61
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2020

50 m  [6]
7.96
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
8.10
i
HvidovreHvidovre8.12.19
8.00
i
HvidovreHvidovre5.1.20
8.22
i
HvidovreHvidovre5.1.20
7.74
i
PB (67)HvidovreHvidovre16.2.20
7.94
i
HvidovreHvidovre16.2.20
100 m  [4]
14.78
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.8
14.86
w
HvidovreHvidovre1.8.20+2.6
14.76
PB GreveGreve27.9.20-1.8
14.81
GreveGreve27.9.20-0.3
200 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
31.83
i
BallerupBallerup27.12.19
31.02
PB GreveGreve25.6.20-1.3
30.12
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20+1.2
30.27
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-0.7
29.73
w
GreveGreve26.9.20+2.1
600 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:00.31
i
BallerupBallerup27.12.19
Længdespring  [4]
3.11
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
 
3.11 PB2.96X2.802.863.02
3.53
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
3.19 PB3.53 PB3.213.313.29
3.80
PB GreveGreve25.6.20+0.7
 
3.80 PB
 +0.7
3.49
 +0.9
3.48
HvidovreHvidovre1.8.20+0.2
Længdespring 1 m zone  [1]
3.44
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
3.41 PB3.43 PB3.44 PB3.29
Kuglestød 2.0 kg  [2]
6.55
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
6.26 PB5.896.55 PB5.82
6.42
i
BallerupBallerup27.12.19
 
5.786.425.14
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.31
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
 
4.39 PB4.76 PB4.83 PB4.89 PB5.31 PB5.12
5.79
PB GreveGreve25.6.20
 
5.47 PB4.165.79 PB5.05
4 x 100 m stafet  [1]
54.13
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Greve Atletik
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen
Mathilde Sofie Olesen, Solvej Møller
4 x 200 m stafet  [1]
1:56.11
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
 Greve Atletik
Sara Olsson, Solvej Møller
Emilie Pii, Viola Jensen
1000 m stafet  [1]
2:34.15
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Sofie Olesen
Frida Revall, Solvej Møller

2019

50 m  [4]
8.37
i
PB HvidovreHvidovre5.1.19
8.20
i
PB (34)HvidovreHvidovre5.1.19
8.20
i
=PB HvidovreHvidovre3.2.19
8.27
i
HvidovreHvidovre3.2.19
60 m  [1]
9.72
i
PB BallerupBallerup19.1.19
80 m  [1]
12.59
PB GreveGreve12.6.19-1.7
100 m  [4]
15.62
PB BallerupBallerup25.5.19+0.1
15.48
w
HvidovreHvidovre9.6.19+2.1
15.21
w
HvidovreHvidovre9.6.19+4.1
15.17
PB TårnbyTårnby5.9.19+1.3
200 m  [2]
32.59
PB GlostrupGlostrup27.4.19+0.6
31.39
PB GreveGreve28.9.19-2.0
300 m  [1]
53.48
SB TårnbyTårnby5.9.19
600 m  [3]
2:10.27
PB TårnbyTårnby4.5.19
2:04.92
PB FrederiksbergFrederiksberg22.8.19
2:01.36
PB GreveGreve29.9.19
Kuglestød 2.0 kg  [6]
5.94
i
PB HvidovreHvidovre5.1.19
5.70
i
BallerupBallerup19.1.19
 
5.705.015.12
5.71
i
HvidovreHvidovre3.2.19
6.11
PB GlostrupGlostrup27.4.19
6.38
PB FrederiksbergFrederiksberg22.8.19
5.98
GreveGreve29.9.19

2018

50 m  [4]
8.82
i
PB HvidovreHvidovre7.1.18
8.91
i
PB HvidovreHvidovre7.1.18
8.64
i
PB (40)HvidovreHvidovre10.2.18
8.79
i
SB HvidovreHvidovre10.2.18
60 m  [1]
10.38
i
PB BallerupBallerup20.1.18
80 m  [6]
13.44
PB GlostrupGlostrup28.4.180.0
13.00
PB GreveGreve30.5.18+1.1
13.10
HvidovreHvidovre9.6.18-1.4
12.53
w
HvidovreHvidovre9.6.18+2.6
12.74
PB BallerupBallerup17.6.18-0.5
12.38
w
GreveGreve15.9.18+2.4
100 m  [2]
16.25
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5.18-0.3
15.69
PB TårnbyTårnby6.9.18-1.8
200 m  [3]
33.12
PB TårnbyTårnby6.5.18-0.7
32.70
PB HvidovreHvidovre9.6.18+1.8
32.96
GreveGreve29.9.18+1.1
300 m  [1]
53.36
PB TårnbyTårnby6.9.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.74   Hvidovre16.2.20
60 m
Inde9.17   Helsingør5.2.22
100 m
Ude14.54   Greve24.9.22-1.5
200 m
Ude30.12   København5.9.20+1.2
Længdespring
Ude3.80   Greve25.6.20+0.7
Inde3.53   Hvidovre16.2.20
4 x 100 m stafet
Ude53.42   Greve23.9.22
4 x 200 m stafet
Inde1:56.11   Skive1.3.20

80 m
Ude12.59   Greve12.6.19-1.7
300 m
Ude53.36   Tårnby6.9.18
600 m
Ude2:01.36   Greve29.9.19
Længdespring 1 m zone
Inde3.44   Hvidovre8.12.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude6.38   Frederiksberg22.8.19
Inde6.55   Hvidovre8.12.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude5.79   Greve25.6.20
Inde5.31   Hvidovre5.1.20
1000 m stafet
Ude2:28.61   Hvidovre12.9.21
Ude2:34.15   Hvidovre20.9.20

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 84
Per disciplin:
50 m:14
60 m:4
80 m:7
100 m:15
200 m:14
300 m:2
600 m:4
Længdespring:5
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:8
Kuglestød 3.0 kg:2
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:2
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
200 m
DMU 2020 21
15
30.27
4 x 100 m stafet
DMU 2020 3
15
54.13
DMU 2022 2
17
53.43
1000 m stafet
DMU 2020 5
15
2:34.15
DMU 2021 3
17
2:28.61
Inde
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 6
22
1:56.11