Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Maya Korsgaard Nicholson

Født: 2006

Klub: Silkeborg Atletik Klub 77

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [4]
8.44
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.23
8.63
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.23
8.50
i
SkiveSkive3.2.24
8.47
i
RandersRanders10.2.24
Højdespring  [1]
1.53
i
PB SkiveSkive3.2.24
 
1.40
   O
1.45
  XO
1.50
   O
1.53
  XO
1.56
XXX
   
Længdespring  [3]
5.09
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE3.12.23
 
4.84 SB4.88 PB4.145.09 PB4.944.83
4.91
i
AarhusAarhus28.12.23
 
X4.894.88X4.914.88
5.15
i
PB RandersRanders10.2.24
 
XXX5.15 PB
4 x 200 m stafet  [1]
1:53.91
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.23
 Silkeborg AK-77
Christine Bjerre Jensen, Beatrise Rapacka
Maya Korsgaard Nicholson, Isabella Cochran

2023

60 m  [1]
8.84
i
=PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.22
100 m  [4]
13.98
PB HerningHerning13.5.23-0.8
13.87
PB SilkeborgSilkeborg6.6.23-2.2
13.75
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.5
14.68 mix
SilkeborgSilkeborg1.10.23-0.9
Længdespring  [10]
4.80
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.22
 
X4.62 SB4.80 PB4.734.624.78
4.71
i
SkiveSkive14.1.23
 
4.374.524.634.484.714.54
4.71
i
RandersRanders11.2.23
 
X4.574.71X
4.85
i
PB AarhusAarhus14.2.23
 
4.85 PB4.794.82X4.70X
4.56
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
4.484.564.43
3.80
SB HerningHerning13.5.230.0
 
XXXXX3.80 SB
 0.0
4.07
w
SilkeborgSilkeborg6.6.23
 
XX4.07 SB
4.69
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.6
 
X
 0.0
X
 0.0
4.39
 +4.0
4.57
 +4.5
4.69
 +3.6
4.64
 +2.5
4.83
PB AarhusAarhus14.6.230.0
 
4.72 PB
 +1.2
X4.83 PB
 0.0
4.82
 0.0
XX
4.07
SilkeborgSilkeborg1.10.230.0
 
X3.44
 0.0
4.07
 0.0

2022

60 m  [5]
8.89
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
8.86
i
PB AarhusAarhus22.1.22
8.91
i
AarhusAarhus22.1.22
9.06
i
RandersRanders19.2.22
8.84
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [1]
13.99
PB RandersRanders4.6.220.0
Højdespring  [3]
1.51
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
 
1.28
   O
1.35
   O
1.41
   O
1.46
  XO
1.51
   O
1.56
XXX
  
1.48
i
RandersRanders19.2.22
 
1.35
   O
1.40
 XXO
1.45
   O
1.48
  XO
1.51
XXX
   
1.45
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
1.40
  XO
1.45
   O
1.48
XXX
     
Længdespring  [7]
4.35
i
=PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
 
2.99 SB4.11 SB4.35 =PB
4.72
i
PB AarhusAarhus22.1.22
 
4.264.54 PBX4.364.61 PB4.72 PB
4.49
i
RandersRanders19.2.22
 
3.964.294.494.34
4.51
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
4.484.484.51
4.39
SB HerningHerning21.5.22+0.8
 
3.89 SB
 +0.8
4.33 SB
 +1.9
X4.39 SB
 +0.8
4.15
 +0.5
X
4.67
PB RandersRanders4.6.22+0.7
 
4.26
 -0.9
4.34
 0.0
X4.67 PB
 +0.7
4.17
 -0.4
4.64
 +0.3
4.56
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-0.3
 
4.44
 +0.4
4.45
 0.0
4.41
 0.0
4.56
 -0.3
4.49
 -1.2
4.48
 0.0
Spydkast 500 gram  [1]
21.33
PB HerningHerning21.5.22
 
X19.73 PB19.84 PB21.33 PBX18.58
4 x 100 m stafet  [1]
53.44
PB RandersRanders4.6.22
 Silkeborg Atletik Klub 77
Karla Mærkedal, Maya Korsgaard Nicholson
Nanna Hjelmborg, Cecilie Engel Westphall
4 x 200 m stafet  [1]
1:57.35
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Silkeborg Atletik Klub 77
Christine Bjerre Jensen, Nanna Hjelmborg
Maya Korsgaard Nicholson, Isabella Cochran

2021

100 m  [1]
14.93 mix
PB SilkeborgSilkeborg26.4.21+1.7
Højdespring  [5]
1.45
i
PB SilkeborgSilkeborg7.12.20
 
1.30
   O
1.35
  XO
1.40
   O
1.45
 XXO
1.49
XXX
   
1.40
SB SilkeborgSilkeborg5.5.21
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
  XO
1.40
   O
1.45
XXX
   
1.53
=PB SilkeborgSilkeborg29.5.21
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.40
   O
1.45
   O
1.50
  XO
1.53
   O
1.56
XXX
1.53
PB SilkeborgSilkeborg29.5.21
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.40
   O
1.45
   O
1.50
  XO
1.53
   O
1.56
XXX
1.38
RandersRanders19.6.21
 
1.15
  XO
1.20
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.38
   O
1.41
XXX
  
1.47
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.38
  XO
1.41
  XO
1.44
   O
1.47
   O
1.50
XXX
Længdespring  [5]
4.35
i
PB SilkeborgSilkeborg25.11.20
 
4.21 SB4.34 =PB4.35 PB4.00X4.16
4.35
i
=PB SilkeborgSilkeborg25.11.20
 
4.21 SB4.34 =PB4.35 PB4.00X4.16
4.23
PB SilkeborgSilkeborg12.5.21-0.4
 
X
 0.0
4.23 PB
 -0.4
4.18
 -0.6
4.52
PB SilkeborgSilkeborg29.5.21-0.5
 
4.52 PB
 -0.5
4.32
 -0.2
4.12
 -1.5
4.46
 -1.1
4.61
PB RandersRanders19.6.21+0.2
 
4.38
 +0.8
4.47
 +0.5
4.61 PB
 +0.2
4.50
 -0.5
2.63
 +1.2
4.27
 +0.5
4.15
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.3
 
4.11
 +1.9
4.15
 +1.3
4.00
 +0.4
4 x 100 m stafet  [1]
DQ
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Silkeborg Atletik Klub 77
Julie Bjerre Jensen, Karla Mærkedal
Maja My Outzen Vejlgård, Maya Korsgaard Nicholson
1000 m stafet  [1]
2:41.05
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Silkeborg Atletik Klub 77
Julie Bjerre Jensen, Maya Korsgaard Nicholson
Karla Mærkedal, Maja My Outzen Vejlgård

2020

40 m  [1]
6.4h
i
SilkeborgSilkeborg17.12.19
60 m  [2]
9.40
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.19
9.11
i
PB AarhusAarhus25.1.20
Højdespring  [3]
1.35
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE30.11.19
1.38
i
=PB AarhusAarhus26.1.20
 
1.20
   O
1.25
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.38
   O
1.41
XXX
  
1.38
i
PB AarhusAarhus26.1.20
 
1.20
   O
1.25
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.38
   O
1.41
XXX
  
1.45
PB SilkeborgSilkeborg30.9.20
Længdespring  [2]
4.04
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.19
4.34
i
PB AarhusAarhus25.1.20
 
3.944.34 PB4.29
Længdespring 1 m zone  [1]
4.27
i
PB SilkeborgSilkeborg17.12.19
Kuglestød 2.0 kg  [1]
8.93
i
PB SilkeborgSilkeborg17.12.19
Kuglestød 3.0 kg  [3]
7.51
i
=PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.12.19
7.15
i
AarhusAarhus25.1.20
 
7.127.156.78
7.12
i
RandersRanders15.2.20
 
6.606.727.117.12

2019

60 m  [2]
9.45
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.18
9.72
i
RandersRanders16.2.19
80 m  [5]
12.1h
Hvide SandeHvide Sande14.5.19
12.56
SilkeborgSilkeborg13.6.19-1.6
12.70
SilkeborgSilkeborg22.6.19-1.0
12.05
PB RandersRanders28.9.19+0.8
12.34
SilkeborgSilkeborg6.10.19+0.6
200 m  [1]
32.64
PB ViborgViborg15.5.19-0.7
800 m  [3]
3:11.25
PB RandersRanders28.5.19
2:54.12
PB SilkeborgSilkeborg22.6.19
2:59.55
RandersRanders28.9.19
60 m hæk 76.2 cm  [1]
13.27
PB RandersRanders28.5.19+1.7
Højdespring  [3]
1.34
PB SønderborgSønderborg7.9.19
1.30
RandersRanders28.9.19
1.35
PB SilkeborgSilkeborg6.10.19
Kuglestød 2.0 kg  [8]
7.91
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE2.12.18
7.57
i
RandersRanders16.2.19
7.30
Hvide SandeHvide Sande14.5.19
8.43
PB RandersRanders28.5.19
8.14
SilkeborgSilkeborg13.6.19
7.76
SilkeborgSilkeborg22.6.19
8.25
RandersRanders28.9.19
8.81
PB SilkeborgSilkeborg6.10.19

2018

60 m  [1]
10.06
i
PB AarhusAarhus3.3.18
80 m  [3]
12.7h
Hvide SandeHvide Sande21.4.18
13.73
PB SilkeborgSilkeborg24.4.18-2.3
12.66
PB SilkeborgSilkeborg8.5.18-1.0
Højdespring  [2]
1.28
PB SilkeborgSilkeborg24.4.18
1.20
SilkeborgSilkeborg8.5.18
Kuglestød 2.0 kg  [3]
6.41
i
PB AarhusAarhus3.3.18
6.55
Hvide SandeHvide Sande21.4.18
6.60
PB SilkeborgSilkeborg24.4.18
Spydkast 400 gram  [1]
12.51
PB SilkeborgSilkeborg8.5.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
8.44
Göteborg/FH, SWE3.12.23
100 m
Ude
13.87
Silkeborg6.6.23-2.2
200 m
Ude
32.64
Viborg15.5.19-0.7
800 m
Ude
2:54.12
Silkeborg22.6.19
Højdespring
Ude
1.53
Silkeborg29.5.21
Inde
1.53
Skive3.2.24
Længdespring
Ude
4.83
Aarhus14.6.230.0
Inde
5.15
Randers10.2.24
4 x 100 m stafet
Ude
53.44
Randers4.6.22
4 x 200 m stafet
Inde
1:53.91
Göteborg/FH, SWE2.12.23

80 m
Ude
12.05
Randers28.9.19+0.8
60 m hæk 76.2 cm
Ude
13.27
Randers28.5.19+1.7
Længdespring 1 m zone
Inde
4.27
Silkeborg17.12.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude
8.81
Silkeborg6.10.19
Inde
8.93
Silkeborg17.12.19
Spydkast 400 gram
Ude
12.51
Silkeborg8.5.18
Spydkast 500 gram
Ude
21.33
Herning21.5.22
1000 m stafet
Ude
2:41.05
Hvidovre12.9.21

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 102
Per disciplin:
40 m:1
60 m:15
80 m:8
100 m:6
200 m:1
800 m:3
60 m hæk 76.2 cm:1
Højdespring:17
Længdespring:27
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:12
Kuglestød 3.0 kg:3
Spydkast 400 gram:1
Spydkast 500 gram:1
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:2
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
Højdespring
DMU 2021 11
15
1.47
Længdespring
DMU 2021 21
15
4.15
DMU 2022 6
17
4.56
4 x 100 m stafet
DMU 2021
15
1000 m stafet
DMU 2021 7
15
2:41.05
Inde
60 m
iDMU 2022
5
17
h1
8.84
Højdespring
iDMU 2022 9
17
1.45
Længdespring
iDMU 2022 13
17
4.51
iDMU 2023 12
17
4.56
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 3
17
1:57.35