Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Signe Kensø

Født: 20 februar 2006

Klub: Ballerup Atletik Klub

Tidligere klubber:
Herlev Løbe- og Atletikklub ‐31.12.2022

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

50 m  [2]
7.39
i
SB HvidovreHvidovre7.1.24
7.24
i
PB HvidovreHvidovre7.1.24
60 m  [4]
8.44
i
SB BallerupBallerup20.1.24
8.39
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
8.37
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive2.3.24
8.29
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive2.3.24
200 m  [3]
28.66
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
28.38
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24
28.45
i
iDMUSkiveiDMU, Skive3.3.24
Kuglestød 3.0 kg  [2]
10.03
i
PB BallerupBallerup16.12.23
 
8.57 PB9.76 PB10.03 PB
9.29
i
BallerupBallerup19.12.23
 
9.14X9.279.209.299.11

2023

60 m  [8]
8.63
i
SB BallerupBallerup18.12.22
8.63
i
=SB HelsingørHelsingør7.1.23
8.69
i
HelsingørHelsingør7.1.23
8.68
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1.23
8.62
i
SB BallerupBallerup28.1.23
8.58
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.55
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.42
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [11]
13.51
SB TårnbyTårnby6.5.23-2.0
13.23
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.23-0.1
13.20
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.23-0.4
13.10
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.5
13.16
PB HvidovreHvidovre10.6.23+1.9
13.29
BallerupBallerup17.6.23
13.25
BallerupBallerup17.6.23+1.5
13.05
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.23+2.2
13.31
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7.23+3.1
13.23
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+1.0
13.03
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+0.8
200 m  [9]
28.64
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE20.1.23
28.54
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
27.91
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
27.80
PB TårnbyTårnby7.5.23-1.9
27.45
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.23+0.6
27.00
w
HvidovreHvidovre11.6.23+3.5
27.31
BallerupBallerup18.6.23
26.88
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7.23+1.6
26.84
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.8
4 x 100 m stafet  [1]
50.29
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Ballerup Atletik Klub
Elise Martens Sloth, Signe Kensø
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen
4 x 200 m stafet  [1]
1:50.08
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Ballerup Atletik Klub
Frederikke Weinreich Lundberg, Signe Kensø
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen

2022

60 m  [5]
8.76
i
SB BallerupBallerup22.1.22
8.86
i
HelsingørHelsingør5.2.22
8.92
i
HelsingørHelsingør5.2.22
8.62
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.60
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
100 m  [7]
13.95
GlostrupGlostrup30.4.22
13.99
SB TårnbyTårnby7.5.22+0.3
13.86
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
13.36
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.0
13.32
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.3
13.63
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22+0.2
13.51 mix
HerlevHerlev14.9.22+0.8
200 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
30.02
i
BallerupBallerup23.1.22
28.54
PB TårnbyTårnby8.5.22+1.0
28.00
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.1
28.05
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22+0.2
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.83
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
 
7.70 PB7.627.287.83 PB7.217.77

2021

100 m  [15]
14.4h
HerlevHerlev3.5.21+0.5
14.56
SB BallerupBallerup9.5.21-1.8
14.24
SB HerlevHerlev26.5.210.0
14.07
PB BallerupBallerup19.6.21-0.2
14.37
BallerupBallerup19.6.21-2.6
14.00 mix
PB KøbenhavnKøbenhavn4.8.21+0.6
13.79
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.2
13.90
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
13.83
w
FrederiksbergFrederiksberg19.8.21+2.6
13.86
PB HerlevHerlev25.8.21+1.3
13.81
PB TårnbyTårnby2.9.21+0.5
13.62
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+2.1
14.27
GreveGreve26.9.21-1.7
14.38
GreveGreve26.9.21-2.4
14.22
TårnbyTårnby1.10.21-0.1
200 m  [4]
29.28
PB BallerupBallerup20.6.210.0
29.10
PB KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+1.2
29.36
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.8
29.40
GreveGreve25.9.21+1.4
Længdespring  [2]
3.23
SB HerlevHerlev19.4.21+0.5
 
2.84 SB
 0.0
3.08 SB
 0.0
3.23 SB
 +0.5
2.88
HerlevHerlev25.8.21+0.2
3.01
w
HerlevHerlev25.8.21+3.0
 
3.01
 +3.0
2.95
 +2.6
2.88
 +0.2
X
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [5]
8.21
=PB HerlevHerlev28.4.21
 
8.21 PBX7.558.078.21 =PB7.63
8.21
PB HerlevHerlev28.4.21
 
8.21 PBX7.558.078.21 =PB7.63
8.13
BallerupBallerup9.5.21
 
7.648.137.80
8.20
HerlevHerlev26.5.21
 
7.938.128.20
8.13
BallerupBallerup20.6.21
 
7.877.568.13
8.10
HerlevHerlev25.8.21
 
7.878.107.55
Vægtkast 5.44 kg  [1]
7.94
PB BallerupBallerup20.6.21
 
X7.94 PB7.797.487.557.35
Spydkast 500 gram  [1]
14.25
PB HerlevHerlev17.5.21
 
14.25 PB14.2013.14
4 x 100 m stafet  [3]
57.50
PB HerlevHerlev26.5.21
 Herlev Løbe- og Atletikklub
Jamilla Jensen, Vanja Stojanovic
Charmaine De Taza, Signe Kensø
59.4h
HerlevHerlev31.5.21
 Herlev Løbe- og Atletikklub
Signe Kensø, Jamilla Jensen
Vanja Stojanovic, Charmaine De Taza
59.25
BallerupBallerup19.6.21
 Herlev Løbe- og Atletikklub
Jamilla Jensen, Martine Gylden Ebbesen
Signe Kensø, Vanja Stojanovic
1000 m stafet  [1]
2:56.02
PB BallerupBallerup20.6.21
 Herlev Løbe- og Atletikklub
Jamilla Jensen, Martine Gylden Ebbesen
Signe Kensø, Vanja Stojanovic

2020

60 m  [5]
8.97
i
PB BallerupBallerup27.12.19
8.94
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
8.69
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
8.82
i
HelsingørHelsingør7.3.20
100 m  [8]
14.03
w
BallerupBallerup2.7.20+3.1
14.31
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.5
14.6h
HerlevHerlev7.8.20+1.2
14.64
SlagelseSlagelse15.8.20+0.2
14.67
FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-2.1
14.19
PB HerlevHerlev26.8.20+1.3
14.35
GreveGreve27.9.20-1.8
14.28
GreveGreve27.9.20-0.3
200 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
31.25
i
BallerupBallerup27.12.19
Uregelmæssighed: Oversized track
29.99
i
BallerupBallerup19.1.20
30.39
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
30.3h
HerlevHerlev7.8.20+0.9
29.66
PB GreveGreve26.9.20+2.0
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
17.44
PB HerlevHerlev28.9.200.0
Længdespring  [1]
3.67
PB HerlevHerlev26.8.200.0
 
2.88 PB
 0.0
3.67 PB
 0.0
3.52
 +0.4
Kuglestød 2.0 kg  [1]
7.84
i
PB BallerupBallerup27.12.19
 
6.90 PB7.84 PB6.94
Kuglestød 3.0 kg  [13]
6.79
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
6.79 PB5.686.08
7.39
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
7.29 PB7.39 PB7.37
7.37
i
KøbenhavnKøbenhavn15.2.20
7.33
i
HelsingørHelsingør7.3.20
7.51
PB BallerupBallerup20.6.20
 
6.35 PB7.30 PB7.51 PB7.256.017.02
7.22
BallerupBallerup2.7.20
 
7.037.227.20
6.88
TårnbyTårnby11.7.20
 
6.556.88X
7.73
PB HerlevHerlev7.8.20
 
7.077.167.73 PB
7.47
SlagelseSlagelse15.8.20
 
7.337.317.477.197.237.15
7.44
FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
7.446.976.87
7.51
HerlevHerlev26.8.20
 
7.517.345.93
7.06
BallerupBallerup10.9.20
 
7.06X6.546.496.536.62
7.18
GreveGreve27.9.20
 
6.577.187.15
Diskoskast 0.75 kg  [5]
14.69
PB BallerupBallerup20.6.20
 
14.69 PB13.45
14.80
PB BallerupBallerup2.7.20
 
12.9514.3314.80 PB
13.75
TårnbyTårnby11.7.20
 
13.6311.9113.75
14.86
PB BallerupBallerup10.9.20
16.92
PB HerlevHerlev28.9.20
 
16.10 PB16.92 PB16.09

2019

80 m  [6]
12.64
PB HerlevHerlev15.5.19-1.0
12.51
PB GreveGreve12.6.19-1.7
11.79
PB HelsingørHelsingør16.6.19+2.0
12.50
HerlevHerlev28.8.19-2.9
11.68
PB GreveGreve29.9.19+0.6
11.85
GreveGreve29.9.19-1.8
200 m  [2]
31.49
PB HelsingørHelsingør15.6.19-2.4
31.17
PB GreveGreve28.9.19-0.4
600 m  [1]
2:13.75
PB GreveGreve29.9.19
Kuglestød 2.0 kg  [4]
7.69
PB HerlevHerlev15.5.19
7.52
HerlevHerlev28.8.19
7.52
HerlevHerlev18.9.19
7.88
PB GreveGreve29.9.19

2018

400 m  [1]
1:22.41
PB HerlevHerlev3.10.18

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.24
Hvidovre7.1.24
60 m
Inde
8.29
Skive2.3.24
100 m
Ude
13.03
Hvidovre2.9.23+0.8
200 m
Ude
26.88
Helsingborg, SWE8.7.23+1.6
Inde
27.91
Skive5.3.23
400 m
Ude
1:22.41
Herlev3.10.18
Længdespring
Ude
3.67
Herlev26.8.200.0
4 x 100 m stafet
Ude
57.50
Herlev26.5.21

80 m
Ude
11.68
Greve29.9.19+0.6
600 m
Ude
2:13.75
Greve29.9.19
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
17.44
Herlev28.9.200.0
Kuglestød 2.0 kg
Ude
7.88
Greve29.9.19
Inde
7.84
Ballerup27.12.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude
8.21
Herlev28.4.21
Inde
10.03
Ballerup16.12.23
Diskoskast 0.75 kg
Ude
16.92
Herlev28.9.20
Vægtkast 5.44 kg
Ude
7.94
Ballerup20.6.21
Spydkast 500 gram
Ude
14.25
Herlev17.5.21
1000 m stafet
Ude
2:56.02
Ballerup20.6.21

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 144
Per disciplin:
50 m:2
60 m:22
80 m:6
100 m:41
200 m:27
400 m:1
600 m:1
:1
Længdespring:4
Kuglestød 2.0 kg:5
Kuglestød 3.0 kg:21
Diskoskast 0.75 kg:5
Vægtkast 5.44 kg:1
Spydkast 500 gram:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
4
15
h4
13.62
DMU 2023
4
17
h3
13.03
200 m
DMU 2021 6
15
B
29.36
DMU 2023 4
17
B
26.84
4 x 100 m stafet
DMU 2023 4
17
50.29
Inde
60 m
iDMU 2023
5
17
h2
8.42
iDMU 2024 6
19
8.29 3
19
h2
8.37
200 m
iDMU 2023 1
17
D
27.91
iDMU 2024 3
19
B
28.45
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 3
17
1:50.08