Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Freja Isabel Knudsen

Født: 16 februar 2007

Klub: Sparta Atletik & Løb

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [4]
8.39
i
SB BallerupBallerup20.1.24
8.33
i
SB BallerupBallerup20.1.24
8.24
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
8.20
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
200 m  [3]
26.85
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
26.82
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24
26.97
i
iDMUSkiveiDMU, Skive3.3.24
400 m  [2]
1:03.43
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
1:02.42
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive2.3.24
4 x 200 m stafet  [1]
1:50.95
i
iDMUSkiveiDMU, Skive3.3.24
 Sparta Atletik og Løb
Freja Isabel Knudsen, Esther Falck
Christine Emilie Næsby, Ingrid Olivarius Vølund

2023

60 m  [6]
8.25
i
SB BallerupBallerup28.1.23
8.30
i
BallerupBallerup28.1.23
8.21
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.26
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.24
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
8.29
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [1]
12.83
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.5
200 m  [1]
27.47
SB KøbenhavnKøbenhavn9.8.23+2.0
400 m  [3]
1:02.77
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
1:01.17
PB BallerupBallerup17.6.23
1:01.17
=PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
4 x 100 m stafet  [1]
49.40
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Sparta Atletik og Løb
Freja Isabel Knudsen, Ingrid Olivarius Vølund
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Amaya Kruse Jørgensen
  [2]
3:49.70
DNA U20Roma, ITADNA U20, Roma, ITA16.9.23
 Sparta Atletik og Løb
3:42.38
DNA U20Roma, ITADNA U20, Roma, ITA17.9.23
 Sparta Atletik og Løb

2022

60 m  [6]
8.36
i
SB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
8.30
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
8.29
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.23
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.26
i
HelsingørHelsingør12.3.22
8.29
i
HelsingørHelsingør12.3.22
100 m  [4]
13.10
w
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+3.2
13.23
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+1.2
13.37
GreveGreve25.9.22-1.1
13.19
SB GreveGreve25.9.22-0.5
200 m  [3]
27.07
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
27.18
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
27.21
SB BallerupBallerup21.8.22-0.5
300 m  [4]
42.53
PB GlostrupGlostrup30.4.22
42.25
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
42.44
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
42.69
LyngbyLyngby18.9.22
Længdespring  [3]
4.75
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
 
4.75 PBXXX
4.92
SB TårnbyTårnby8.5.22+0.5
 
X4.92 SB
 +0.5
XX4.73
 -1.4
X
4.81
HvidovreHvidovre11.6.22+0.2
 
X
 0.0
X
 0.0
4.60
 +1.1
4.81
 +0.2
4.70
 +0.1
X
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [4]
8.08
i
PB HelsingørHelsingør5.2.22
 
6.90 PB7.31 PB7.71 PB8.08 PB
7.74
i
HelsingørHelsingør12.3.22
 
7.747.127.496.74
8.18
PB TårnbyTårnby8.5.22
 
7.56 PB7.80 PB8.18 PB
8.16
HvidovreHvidovre12.6.22
 
7.247.838.078.167.827.32
1000 m stafet  [1]
2:25.25
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Sparta Atletik og Løb
Maja Børregaard Voigt, Esther Falck
Ingrid Olivarius Vølund, Freja Isabel Knudsen

2021

100 m  [11]
12.93
w
KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+3.5
12.86
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.2
12.87
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.0
13.12
BallerupBallerup19.6.21-0.4
13.38
BallerupBallerup19.6.21-2.6
12.93
BallerupBallerup19.6.21+1.0
13.13
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+1.4
12.97
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.9
12.88
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+2.5
12.95
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.4
13.04
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.9
200 m  [6]
26.91
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+0.6
26.73
PB KøbenhavnKøbenhavn15.5.21+0.6
26.27
w
HvidovreHvidovre13.6.21+3.1
26.35
PB BallerupBallerup20.6.21-1.2
26.78
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+1.2
26.69
w
GreveGreve25.9.21+2.4
300 m  [1]
42.64
PB KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
800 m  [1]
2:30.23
PB KøbenhavnKøbenhavn29.5.21
Højdespring  [1]
1.35
SB KøbenhavnKøbenhavn11.5.21
 
1.25 SB
   O
1.30 SB
   O
1.35 SB
   O
1.40
XXX
    
Længdespring  [6]
4.94
PB KøbenhavnKøbenhavn24.4.210.0
 
4.94 PB
 0.0
X
 0.0
X
 0.0
4.86
 +1.3
4.81
 +0.2
5.06
PB KøbenhavnKøbenhavn16.5.210.0
 
X
 0.0
X
 0.0
5.01 PB
 0.0
X
 0.0
5.06 PB
 0.0
X
 0.0
5.10
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.1
4.99
BallerupBallerup20.6.21+1.2
 
4.99
 +1.2
4.83
 +0.2
4.85
 +1.2
5.10
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.7
 
4.91
 +1.4
X
 0.0
X
 0.0
4.93
 +0.9
4.99
 +0.7
5.10 PB
 +0.7
4.96
GreveGreve25.9.21-0.3
 
4.34
 -1.4
4.82
 0.0
4.68
 -1.3
X4.96
 -0.3
4.92
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.41
PB KøbenhavnKøbenhavn26.4.21
 
7.36 PB7.177.026.256.617.41 PB
Spydkast 500 gram  [1]
21.16
PB KøbenhavnKøbenhavn20.5.21
 
21.16 PB19.6421.15
4 x 100 m stafet  [2]
50.83
SB BallerupBallerup19.6.21
 Sparta Atletik og Løb
Amaya Kruse Jørgensen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Pil Johanne Nedergaard, Freja Isabel Knudsen
50.05
GreveGreve24.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Pil Johanne Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Freja Isabel Knudsen, Maja Børregaard Voigt
4 x 200 m stafet  [1]
1:48.60
PB GreveGreve24.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Pil Johanne Nedergaard
Freja Isabel Knudsen, Maja Børregaard Voigt
1000 m stafet  [1]
2:24.90
SB BallerupBallerup20.6.21
 Sparta Atletik og Løb
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Maja Børregaard Voigt
Pil Johanne Nedergaard, Freja Isabel Knudsen

2020

60 m  [11]
8.51
i
=PB HelsingørHelsingør11.1.20
8.60
i
HelsingørHelsingør11.1.20
8.63
i
BallerupBallerup18.1.20
8.49
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.52
i
BallerupBallerup18.1.20
8.55
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
8.42
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
8.37
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
8.39
i
HelsingørHelsingør1.2.20
8.34
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
8.32
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
80 m  [7]
10.65
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.9
10.73
TårnbyTårnby11.7.20+0.8
10.83
KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.2
10.73
KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.7
11.0h mix
w
KøbenhavnKøbenhavn17.9.20+2.1
10.85
GreveGreve27.9.20-1.6
10.97
GreveGreve27.9.20-1.9
100 m  [2]
13.40
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.1
13.25
PB HvidovreHvidovre1.8.20+1.5
200 m  [2]
27.32
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20+1.5
26.80
w
GreveGreve26.9.20+2.2
Højdespring  [1]
1.45
PB KøbenhavnKøbenhavn17.9.20
 
1.25 PB
   O
1.30 PB
   O
1.35 PB
   O
1.40 PB
   O
1.45 PB
   O
1.50
XXX
  
Længdespring 1 m zone  [9]
4.65
i
SB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.55 SB4.63 SB4.65 SB
4.83
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
4.80 PB4.83 PB4.724.624.554.68
4.95
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.20
 
4.864.864.714.924.904.95
4.90
i
HelsingørHelsingør1.2.20
4.90
i
HelsingørHelsingør7.3.20
5.00
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.0
 
X4.89 PB
 +0.1
X4.79
 +0.8
4.82
 +0.6
5.00 PB
 +1.0
4.80
HvidovreHvidovre1.8.20+1.1
4.98
KøbenhavnKøbenhavn4.9.200.0
 
4.93
 0.0
4.98
 0.0
4.75
 0.0
X
 0.0
4.78
 -0.2
4.83
 0.0
4.98
w
KøbenhavnKøbenhavn17.9.20+2.1
 
4.98
 +2.1
Kuglestød 2.0 kg  [4]
8.12
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
8.12 PB8.067.687.41
8.25
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
8.36
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
7.88
PB KøbenhavnKøbenhavn17.9.20
 
7.88 PB
Spydkast 400 gram  [1]
27.75
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
 
23.17 PB26.30 PB27.75 PB27.2022.5126.84

2019

60 m  [11]
8.54
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
8.64
i
HelsingørHelsingør12.1.19
8.69
i
BallerupBallerup19.1.19
8.64
i
BallerupBallerup19.1.19
8.51
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
8.72
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.19
8.59
i
HelsingørHelsingør2.2.19
8.55
i
HelsingørHelsingør2.2.19
8.62
i
HelsingørHelsingør9.3.19
8.57
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.190.0
8.47
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19+1.3
80 m  [9]
11.27
PB GlostrupGlostrup27.4.19+0.7
11.09
PB GlostrupGlostrup27.4.19+0.2
11.35
HerlevHerlev15.5.19-0.8
11.25
KøbenhavnKøbenhavn28.5.19+0.7
10.83
PB HvidovreHvidovre8.6.19+1.5
10.77
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.7
10.95
HelsingørHelsingør16.6.19+0.6
11.25
GreveGreve29.9.19-0.3
11.36
GreveGreve29.9.19-2.1
100 m  [3]
13.69
PB BallerupBallerup25.5.19+0.7
13.41
w
HvidovreHvidovre9.6.19+2.5
13.39
w
HvidovreHvidovre9.6.19+3.3
200 m  [3]
27.82
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.3
28.28
PB HelsingørHelsingør15.6.19-2.3
28.02
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.190.0
Længdespring  [1]
4.10
PB BallerupBallerup25.5.19+1.7
Længdespring 1 m zone  [5]
4.47
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
XX4.47 PB
4.59
i
PB BallerupBallerup20.1.19
 
4.56 PB4.514.404.58 PB4.59 PB4.57
4.43
i
HelsingørHelsingør2.2.19
 
4.404.434.32
4.70
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
 
4.504.364.70 PB
5.04
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19+2.7
Kuglestød 2.0 kg  [5]
6.62
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
5.66 PB6.11 PB6.54 PB6.62 PB
6.81
i
PB BallerupBallerup19.1.19
 
6.316.77 PB6.326.81 PB6.166.18
6.91
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
6.456.91 PB6.255.78
6.97
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
 
6.95 PB5.636.056.97 PB
6.84
PB GlostrupGlostrup27.4.19
Spydkast 400 gram  [2]
22.27
PB HelsingørHelsingør16.6.19
20.40
KøbenhavnKøbenhavn17.8.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
8.20
Malmö/A, SWE10.2.24
100 m
Ude
12.86
Hvidovre12.6.21+1.2
200 m
Ude
26.35
Ballerup20.6.21-1.2
Inde
26.82
Malmö/A, SWE11.2.24
400 m
Ude
1:01.17
Ballerup17.6.23
Inde
1:02.42
Skive2.3.24
800 m
Ude
2:30.23
København29.5.21
Højdespring
Ude
1.45
København17.9.20
Længdespring
Ude
5.10
Hvidovre11.9.21+0.7
Inde
4.75
København15.1.22

60 m
Ude
8.47
Göteborg/U, SWE29.6.19+1.3
80 m
Ude
10.65
Tårnby11.7.20+1.9
300 m
Ude
42.25
Göteborg/U, SWE19.6.22
Længdespring 1 m zone
Ude
5.00
Tårnby11.7.20+1.0
Inde
4.83
Ballerup19.1.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude
7.88
København17.9.20
Inde
8.36
Helsingør7.3.20
Kuglestød 3.0 kg
Ude
8.18
Tårnby8.5.22
Inde
8.08
Helsingør5.2.22
Spydkast 400 gram
Ude
27.75
København5.9.20
Spydkast 500 gram
Ude
21.16
København20.5.21
4 x 200 m stafet
Ude
1:48.60
Greve24.9.21

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 157
Per disciplin:
60 m:38
80 m:16
100 m:21
200 m:18
300 m:5
400 m:5
800 m:1
Højdespring:2
Længdespring:10
Længdespring 1 m zone:14
Kuglestød 2.0 kg:9
Kuglestød 3.0 kg:5
Spydkast 400 gram:3
Spydkast 500 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:2
:2
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021 5
15
13.04 3
15
s2
12.95 2
15
h3
12.88
300 m
DMU 2022 1
15
42.44
400 m
DMU 2023 3
17
1:01.17
Længdespring
DMU 2021 3
15
5.10
4 x 100 m stafet
DMU 2023 3
17
49.40
1000 m stafet
DMU 2022 1
15
2:25.25
Inde
60 m
iDMU 2023 8
17
8.29 3
17
h4
8.24
200 m
iDMU 2022 3
15
27.18
iDMU 2024 3
17
B
26.97
400 m
iDMU 2023 1
17
D
1:02.77
iDMU 2024 3
17
1:02.42
4 x 200 m stafet
iDMU 2024 3
17
1:50.95