Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Sarah Jansteen Eskesen

Født: 25 oktober 2007

Klub: Ballerup Atletik Klub

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [5]
8.60
i
SB BallerupBallerup20.1.24
8.45
i
SB BallerupBallerup20.1.24
8.36
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
8.37
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
8.42
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
200 m  [2]
28.09
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
27.69
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24

2023

60 m  [9]
8.08
i
SB HelsingørHelsingør7.1.23
8.13
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1.23
8.07
i
SB Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1.23
8.09
i
BallerupBallerup28.1.23
8.08
i
BallerupBallerup28.1.23
8.16
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.17
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.09
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
8.11
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [3]
12.89
SB FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+1.0
12.80
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+1.7
12.56
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+1.8
200 m  [1]
27.17
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
4 x 100 m stafet  [1]
50.29
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Ballerup Atletik Klub
Elise Martens Sloth, Signe Kensø
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen
4 x 200 m stafet  [1]
1:50.08
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Ballerup Atletik Klub
Frederikke Weinreich Lundberg, Signe Kensø
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen

2022

60 m  [11]
8.03
i
PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
8.03
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn15.1.22
8.00
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.93
i
PB BallerupBallerup22.1.22
7.94
i
BallerupBallerup22.1.22
7.95
i
HelsingørHelsingør5.2.22
7.97
i
HelsingørHelsingør5.2.22
8.02
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.01
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
7.90
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
7.89
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
80 m  [2]
10.35
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22+0.1
10.31
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22+1.2
100 m  [11]
12.4h
HerlevHerlev23.5.22+0.4
12.74
SB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-0.9
12.79
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-2.5
12.64
PB HvidovreHvidovre11.6.22+0.7
12.49
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.6
12.85
w
BallerupBallerup20.8.22+3.1
12.80
BallerupBallerup20.8.22+0.3
12.78
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.5
12.67
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-0.9
12.71
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.1
12.69
w
BallerupBallerup17.9.22+4.9
200 m  [5]
27.04
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
26.48
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
26.43
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22+0.8
25.69
w
HvidovreHvidovre12.6.22+2.3
26.95
BallerupBallerup21.8.22-0.5
300 m  [1]
42.31
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
Højdespring  [1]
1.47
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
 
1.34 PB
   O
1.41 PB
  XO
1.47 PB
  XO
1.52
XXX
    
Længdespring  [1]
4.73
SB BallerupBallerup17.9.22+0.3
 
4.10
 +4.1
4.73
 +2.4
4.73 SB
 +0.3
Kuglestød 3.0 kg  [1]
8.12
PB BallerupBallerup17.9.22
 
X7.07 PB8.12 PB
4 x 100 m stafet  [1]
51.41
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Ballerup Atletik Klub
Louise Bisgaard, Frederikke Lundberg
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen
4 x 200 m stafet  [1]
1:49.96
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Ballerup Atletik Klub
Frederikke Lundberg, Louise Bisgaard
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen

2021

100 m  [10]
13.10
PB BallerupBallerup9.5.21+0.3
13.22
FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.9
13.04
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
12.93
PB BallerupBallerup19.6.21-0.4
12.95
BallerupBallerup19.6.21-2.6
12.72
PB BallerupBallerup19.6.21+1.0
12.82
TårnbyTårnby19.8.21+0.5
12.87
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.4
12.73
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.6
12.71
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.9
200 m  [2]
26.03
PB HvidovreHvidovre13.6.21+1.9
26.55
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.5
Længdespring  [6]
4.88
PB BallerupBallerup9.5.21+1.5
4.91
w
BallerupBallerup9.5.21
 
4.88 =PB
 +1.5
4.91
 +4.4
4.81
 +4.2
4.80
NæstvedNæstved27.5.210.0
 
X4.74
 +0.2
4.70
 +0.2
4.80
 0.0
3.70
 +1.1
X
5.11
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+0.8
5.15
w
FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+2.4
 
4.77
 -0.2
4.60
 -1.4
4.64
 +1.5
4.99
 +2.2
5.11 =PB
 +0.8
5.15
 +2.4
4.68
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.6
4.79
BallerupBallerup20.6.21+0.7
 
X
 0.0
4.79
 +0.7
4.19
 +1.2
4.35
 +1.7
4.67
 +0.6
X
 0.0
NM
TårnbyTårnby19.8.210.0
4 x 100 m stafet  [3]
54.31
PB HerlevHerlev26.5.21
 Ballerup Atletik Klub
Dagmar Mathilde L Karlsen, Frederikke Lundberg
Louise Bisgaard, Sarah Jansteen Eskesen
53.66
PB BallerupBallerup19.6.21
 Ballerup Atletik Klub
Louise Bisgaard, Frederikke Lundberg
Dagmar Mathilde L Karlsen, Sarah Jansteen Eskesen
DQ
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
 Ballerup Atletik Klub
Louise Bisgaard, Frederikke Lundberg
Mille Holck Larsen, Sarah Jansteen Eskesen

2020

60 m  [4]
8.57
i
PB BallerupBallerup27.12.19
8.60
i
BallerupBallerup18.1.20
DNF
i
BallerupBallerup18.1.20
8.63
i
HelsingørHelsingør7.3.20
80 m  [3]
11.04
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-1.7
10.64
PB BallerupBallerup30.8.20+0.1
10.66
TårnbyTårnby24.9.20-0.7
Længdespring 1 m zone  [4]
4.40
i
SB BallerupBallerup19.1.20
 
4.27 SB4.40 SB4.20XXX
4.60
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
4.46 PB
 0.0
4.58 PB
 0.0
4.60 PB
 0.0
4.62
PB BallerupBallerup30.8.200.0
 
4.44
 +0.8
4.53
 +1.0
4.62 PB
 0.0
4.73
PB TårnbyTårnby24.9.200.0
 
4.68 PB
 -0.3
4.66
 0.0
4.73 PB
 0.0
4.62
 0.0

2019

60 m  [4]
8.81
i
PB BallerupBallerup19.1.19
8.81
i
=PB BallerupBallerup19.1.19
8.75
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
8.68
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
600 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:02.79
i
BallerupBallerup19.1.19
Længdespring 1 m zone  [3]
4.54
i
PB BallerupBallerup20.1.19
 
4.26 PB4.30 PB4.42 PBX4.364.54 PB
4.43
i
HelsingørHelsingør2.2.19
 
4.104.434.33
4.34
w
FrederiksbergFrederiksberg14.5.19+2.1

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
7.89
Skive5.3.22
100 m
Ude
12.49
Hvidovre11.6.22+1.6
200 m
Ude
26.03
Hvidovre13.6.21+1.9
Inde
26.48
Skive6.3.22
Højdespring
Ude
1.47
Göteborg/U, SWE19.6.22
Længdespring
Ude
5.11
Frederiksberg6.6.21+0.8

80 m
Ude
10.31
Göteborg/U, SWE18.6.22+1.2
300 m
Ude
42.31
Göteborg/U, SWE19.6.22
Længdespring 1 m zone
Ude
4.73
Tårnby24.9.200.0
Inde
4.54
Ballerup20.1.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude
8.12
Ballerup17.9.22

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 99
Per disciplin:
60 m:33
80 m:5
100 m:24
200 m:10
300 m:1
600 m:1
Højdespring:1
Længdespring:9
Længdespring 1 m zone:7
Kuglestød 3.0 kg:1
4 x 100 m stafet:5
4 x 200 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021 3
15
12.71 2
15
s1
12.73 1
15
h2
12.87
DMU 2022 2
15
12.71 1
15
s1
12.67 1
15
h3
12.78
DMU 2023 5
17
12.56 3
17
h2
12.80
200 m
DMU 2021 3
15
C
26.55
4 x 100 m stafet
DMU 2021
15
DMU 2022 2
15
51.41
DMU 2023 4
17
50.29
Inde
60 m
iDMU 2022 2
15
7.89 1
15
h3
7.90
iDMU 2023 6
17
8.11 2
17
h1
8.09
200 m
iDMU 2022 2
15
26.48
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 1
15
1:49.96
iDMU 2023 3
17
1:50.08