Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Asta Marie Holck Hansen

Født: 14 september 2007

Klub: FIF Atletik & Motion

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [4]
8.37
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
8.38
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
8.28
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
8.15
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.24
200 m  [1]
27.55
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24

2023

60 m  [12]
8.32
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
8.36
i
HelsingørHelsingør7.1.23
8.13
i
PB BallerupBallerup28.1.23
8.20
i
BallerupBallerup28.1.23
8.17
i
HelsingørHelsingør4.2.23
8.17
i
HelsingørHelsingør4.2.23
8.22
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.15
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
8.10
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
8.04
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
8.15
i
HelsingørHelsingør11.3.23
8.15
i
HelsingørHelsingør11.3.23
100 m  [9]
13.00
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.23-1.5
13.29
FrederiksbergFrederiksberg3.6.23-0.1
13.24
FrederiksbergFrederiksberg3.6.23-0.4
12.99
w
HvidovreHvidovre10.6.23+2.5
12.95
w
HvidovreHvidovre10.6.23+4.5
13.38
BallerupBallerup17.6.23+1.2
13.37
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23-1.6
13.78
FrederiksbergFrederiksberg17.8.23-0.5
13.28
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.8
200 m  [10]
Uregelmæssighed: Oversized track
28.43
i
BallerupBallerup29.1.23
27.43
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
27.45
PB TårnbyTårnby7.5.23-1.9
27.29
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23+0.5
27.45
FrederiksbergFrederiksberg4.6.23+1.3
27.57
w
HvidovreHvidovre11.6.23+2.8
27.53
BallerupBallerup18.6.23+1.7
27.41
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE2.7.23+0.3
28.52
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+0.3
27.85
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.8
Længdespring  [7]
4.53
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
 
4.37 PB4.53 PBX4.46
4.79
i
PB BallerupBallerup29.1.23
 
4.79 PBXX4.584.434.72
4.87
i
PB HelsingørHelsingør4.2.23
 
4.634.86 PB4.87 PBX
5.01
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
 
4.99 PB4.815.01 PBX
5.06
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
5.06 PB5.054.83X
4.98 mix
i
HelsingørHelsingør11.3.23
 
XX4.774.98
4.64
SB TårnbyTårnby7.5.23-0.7
 
X4.58 SB
 0.0
4.64 SB
 -0.7
R
Trespring   [1]
9.83
PB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23+1.8
 
9.83 PB
 +1.8
9.50
 +0.5
9.53
 0.0
R
4 x 100 m stafet  [4]
53.90
SB BallerupBallerup17.6.23
 FIF atletik og motion
Frida Revall, Annika Aqraou
Melanie Isabella Jørgensen, Asta Marie Holck Hansen
54.64 mix
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Annika Aqraou
Melanie Isabella Jørgensen, Frida Revall
53.17
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Frederiksberg IF
Asta Marie Holck Hansen, Annika Aqraou
Asta Hindborg, Frida Revall
52.78
SB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Asta Hindborg
Frida Revall, Viktoria Bindslev
4 x 200 m stafet  [2]
1:57.69
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Melanie Isabella Jørgensen
Asta Hindborg, Annika Aqraou
1:54.01
PB GreveGreve22.9.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Annika Aqraou
Asta Hindborg, Frida Revall
1000 m stafet  [1]
2:33.23
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 Frederiksberg IF
Asta Hindborg, Asta Marie Holck Hansen
Frida Revall, Annika Aqraou

2022

60 m  [3]
8.46
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.40
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
8.45
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
80 m  [1]
11.03
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22-0.3
100 m  [17]
13.70
w
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+3.2
13.77
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+1.2
14.12
FrederiksbergFrederiksberg23.5.22-3.2
13.67
SB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22+0.7
13.62
SB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-2.5
13.48
SB HvidovreHvidovre11.6.22-0.4
13.55
HvidovreHvidovre11.6.22+2.0
13.54
FrederiksbergFrederiksberg18.8.22-0.5
13.57
BallerupBallerup20.8.22+1.1
13.53
BallerupBallerup20.8.22+0.3
13.64
FrederiksbergFrederiksberg23.8.22+0.9
13.53
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.1
13.42
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.0
13.37
PB LyngbyLyngby18.9.220.0
13.71
GreveGreve25.9.22-1.1
13.38
GreveGreve25.9.22-0.5
13.19
PB FrederiksbergFrederiksberg1.10.22-1.2
200 m  [8]
29.45
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.22
28.43
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
30.24
SB FrederiksbergFrederiksberg23.5.22-4.1
28.25
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22+0.8
28.09
w
HvidovreHvidovre12.6.22+2.3
28.76
BallerupBallerup21.8.22-0.5
27.91
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22+0.8
27.97
GreveGreve24.9.22-0.8
300 m  [1]
47.73
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
Længdespring  [7]
4.58
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+0.2
 
4.58 SB
 +0.2
4.51
 -0.6
X4.24
 0.0
4.27
 -1.0
4.45
 +0.7
4.77
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22+1.9
 
4.40
 0.0
4.45
 0.0
4.77 PB
 +1.9
X4.59
 +0.3
4.66
 +1.3
2.45
HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
2.45
 0.0
X
 0.0
4.64
FrederiksbergFrederiksberg18.8.22-0.3
 
4.53
 -1.9
4.64
 -0.3
4.36
 -0.2
4.68
LyngbyLyngby18.9.220.0
 
4.30
 0.0
4.68
 0.0
4.22
 +0.6
4.65
 +0.1
4.61
GreveGreve24.9.22-1.7
 
X
 0.0
X
 0.0
4.58
 +0.2
4.61
 -1.7
4.61
 -0.8
5.08
PB FrederiksbergFrederiksberg1.10.22-0.1
 
5.06 PB
 -1.2
X5.08 PB
 -0.1
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.18
SB FrederiksbergFrederiksberg1.10.22
 
7.18 SB6.706.69
4 x 200 m stafet  [1]
1:54.73
PB GreveGreve23.9.22
 FIF atletik og motion
Vilma Viggers Fabild, Louise Lehman Jensen
Isabella Petersen, Asta Marie Holck Hansen
1000 m stafet  [1]
2:40.10
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Frederiksberg IF
Isabella Petersen, Nanna Trier Svendsen
Asta Marie Holck Hansen, Vilma Viggers Fabild

2021

100 m  [13]
13.81
PB HerlevHerlev26.5.210.0
13.78
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
13.60
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
13.58
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.2
13.55
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.5
13.62
BallerupBallerup19.6.21-0.2
13.79
BallerupBallerup19.6.21-1.6
13.43
PB BallerupBallerup19.6.21+1.0
13.77
w
FrederiksbergFrederiksberg19.8.21+2.6
13.87
FrederiksbergFrederiksberg24.8.21-0.2
13.78
TårnbyTårnby2.9.21+0.5
13.81
LyngbyLyngby4.9.21-2.0
13.59
FrederiksbergFrederiksberg2.10.21-1.7
200 m  [3]
28.22
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+1.4
28.02
w
HvidovreHvidovre13.6.21+3.1
28.51
BallerupBallerup20.6.21-1.2
Længdespring  [7]
4.27
PB HerlevHerlev26.5.21-0.2
 
3.99 PB
 +0.4
4.27 PB
 -0.2
3.99
 -0.4
4.67
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
X
 0.0
4.53 PB
 -1.3
X
 0.0
4.26
 +1.3
4.67 PB
 0.0
X
 0.0
4.24
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.6
4.70
PB FrederiksbergFrederiksberg19.8.21+1.3
 
4.70 PB
 +1.3
4.37
 +3.9
X
 0.0
4.26
TårnbyTårnby2.9.210.0
 
3.42
 -0.4
4.26
 0.0
4.23
 -1.3
4.57
LyngbyLyngby4.9.21-0.6
 
4.52
 0.0
4.34
 +1.4
4.25
 -1.7
4.57
 -0.6
4.30
FrederiksbergFrederiksberg2.10.21-0.3
 
4.30
 -0.3
4.28
 -1.0
3.95
 -0.2
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.74
PB FrederiksbergFrederiksberg2.10.21
 
X7.59 PB7.74 PB
4 x 100 m stafet  [3]
56.56
SB HerlevHerlev26.5.21
 FIF atletik og motion
Annika Aqraou, Asta Hindborg
Asta Marie Holck Hansen, Nanna Trier Svendsen
57.49
FrederiksbergFrederiksberg24.8.21
 FIF atletik og motion
56.11
SB LyngbyLyngby4.9.21
 FIF atletik og motion
Dea Katz-Kayser, Asta Marie Holck Hansen
Asta Hindborg, Annika Aqraou

2020

60 m  [6]
8.80
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
8.94
i
BallerupBallerup18.1.20
8.93
i
BallerupBallerup18.1.20
8.99
i
BallerupBallerup18.1.20
8.75
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
8.74
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
80 m  [7]
11.21
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.4
11.46
SB TårnbyTårnby11.7.20+0.8
11.46
=SB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-1.7
11.31
SB TårnbyTårnby24.9.20-0.7
11.65
GreveGreve27.9.20-1.6
11.57
GreveGreve27.9.20-0.5
11.27
SB FrederiksbergFrederiksberg4.10.20+0.1
200 m  [1]
29.88
PB GreveGreve26.9.20+0.9
600 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
1:57.64
i
BallerupBallerup18.1.20
Længdespring 1 m zone  [7]
4.26
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.18 PB4.22 PB4.26 PB
4.31
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
4.13X3.994.044.144.31 PB
4.07
i
HelsingørHelsingør1.2.20
4.26
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.1
 
4.08 PB
 +0.4
4.17 PB
 +1.0
4.00
 +1.1
X4.084.26 PB
4.41
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
4.34 PB
 0.0
4.36 PB
 0.0
4.41 PB
 0.0
4.55
PB TårnbyTårnby24.9.200.0
 
4.55 PB
 0.0
X4.54
 0.0
4.38
 0.0
4.69
PB FrederiksbergFrederiksberg4.10.20-0.1
Kuglestød 2.0 kg  [4]
6.78
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
6.78 PB6.486.456.50
7.59
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
8.15
PB GreveGreve27.9.20
 
7.96 PB7.628.15 PB
7.74
FrederiksbergFrederiksberg4.10.20

2019

60 m  [1]
9.25
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
80 m  [8]
11.85
PB GlostrupGlostrup27.4.19-0.3
12.04
TårnbyTårnby4.5.19-0.6
11.76
PB FrederiksbergFrederiksberg14.5.19+0.5
11.22
PB BagsværdBagsværd27.5.19+0.6
11.66
HvidovreHvidovre8.6.19+2.0
11.98
FrederiksbergFrederiksberg22.8.19-1.2
12.12
BallerupBallerup31.8.190.0
11.93
FrederiksbergFrederiksberg22.9.19-1.3
200 m  [1]
30.81
w
HvidovreHvidovre8.6.19+2.4
Længdespring 1 m zone  [2]
3.97
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
3.97 PB3.703.65
4.05
w
FrederiksbergFrederiksberg14.5.19+2.1
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.51
PB FrederiksbergFrederiksberg22.9.19
Spydkast 400 gram  [1]
14.87
PB BallerupBallerup31.8.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
8.04
Skive4.3.23
100 m
Ude
13.00
København11.5.23-1.5
200 m
Ude
27.29
København21.5.23+0.5
Inde
27.43
Skive5.3.23
Længdespring
Ude
5.08
Frederiksberg1.10.22-0.1
Inde
5.06
Skive4.3.23
Trespring
Ude
9.83
Aarhus9.9.23+1.8

80 m
Ude
11.03
Göteborg/U, SWE18.6.22-0.3
300 m
Ude
47.73
Göteborg/U, SWE19.6.22
Længdespring 1 m zone
Ude
4.69
Frederiksberg4.10.20-0.1
Inde
4.31
Ballerup19.1.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude
8.15
Greve27.9.20
Inde
7.59
Helsingør1.2.20
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.74
Frederiksberg2.10.21
Spydkast 400 gram
Ude
14.87
Ballerup31.8.19
4 x 200 m stafet
Ude
1:54.01
Greve22.9.23
1000 m stafet
Ude
2:33.23
Hvidovre3.9.23

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 158
Per disciplin:
60 m:26
80 m:16
100 m:39
200 m:24
300 m:1
600 m:1
Længdespring:21
Længdespring 1 m zone:9
Trespring :1
Kuglestød 2.0 kg:5
Kuglestød 3.0 kg:2
Spydkast 400 gram:1
4 x 100 m stafet:7
4 x 200 m stafet:3
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2022
5
15
s2
13.42 3
15
h2
13.53
DMU 2023
4
17
h1
13.28
200 m
DMU 2022 4
15
B
27.91
DMU 2023 8
17
B
27.85
4 x 100 m stafet
DMU 2023 5
17
53.17
1000 m stafet
DMU 2022 7
15
2:40.10
DMU 2023 5
17
2:33.23
Inde
60 m
iDMU 2022
4
15
h4
8.45
iDMU 2023 5
17
8.04 2
17
h3
8.10
200 m
iDMU 2022 2
28.43
iDMU 2023 1
17
C
27.43
Længdespring
iDMU 2023 5
17
5.06
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 1
17
B
1:57.69