Født: 21 marts 2007
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28.58 i | PB | 1 | 17 E | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||
28.34 i | PB | 1 | 17 E | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |
400 m [2] | ||||||||
1:04.10 i | SB | 3 | D | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||
1:04.69 i | 3 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:50.95 i | 3 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Freja Isabel Knudsen, Esther Falck Christine Emilie Næsby, Ingrid Olivarius Vølund |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.47 i | PB | 3 | 17 h3 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||
8.61 i | 5 | 17 h4 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||
200 m [4] | ||||||||
28.36 | SB | 1 | 17 | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | -0.4 | |
28.42 | 5 | 17 B | København | København | 21.5.23 | +0.5 | ||
28.01 | PB | 2 | 17 C | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | 0.0 | |
27.91 | PB | 2 | 17 C | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +0.4 |
400 m [4] | ||||||||
1:02.96 i | PB | 2 | 17 D | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |
1:03.58 | PB | 4 | 17 | København | København | 20.5.23 | ||
1:02.37 | PB | 2 | 17 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||
1:03.56 | 6 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | ||
[1] | ||||||||
3:49.70 | 4 | 19 | DNA U20 | Roma, ITA | DNA U20, Roma, ITA | 16.9.23 | ||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:23.89 | SB | 4 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | |
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Amaya Kruse Jørgensen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup Ingrid Olivarius Vølund, Christine Emilie Næsby |
60 m [4] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.07 i | PB | 4 | h2 | København | København | 15.1.22 | ||||||||
8.62 i | PB | 1 | 15 h2 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||||
8.72 i | 5 | 15 D | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | |||||||||
8.62 i | =PB | 3 | 15 h5 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||
80 m [1] | ||||||||||||||
11.11 | PB | 5 | 15 h8 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +0.6 | |||||||
100 m [1] | ||||||||||||||
13.58 | PB | 4 | 15 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | +1.9 | |||||||
200 m [5] | ||||||||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | ||||||||||||||
29.03 i | 2 | 15 B | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | |||||||||
27.66 w | 4 | 15 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | +2.6 | ||||||||
27.66 w | 2 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +3.0 | ||||||||
28.06 | PB | 2 | 15 E | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +1.2 | ||||||
28.46 | 7 | 15 C | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.8 | ||||||||
300 m [6] | ||||||||||||||
44.83 | PB | 3 | 15 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | ||||||||
44.90 | 2 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | |||||||||
44.38 | PB | 1 | 15 E | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||||||||
45.52 | 4 | 15 B | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | |||||||||
44.50 | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||||
44.21 | PB | 3 | 15 B | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||||
Højdespring [3] | ||||||||||||||
1.30 i | PB | 12 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.30 | PB | 3 | 15 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.27 | 7 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
52.70 | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||||||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||||||||
Bianca Baan, Christine Emilie Næsby Ingrid Olivarius Vølund, Esther Falck |
100 m [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.38 w | 4 | 15 | København | København | 9.5.21 | +2.8 | ||||||
14.40 w | 6 | 15 h2 | København | København | 14.8.21 | +2.2 | ||||||
200 m [3] | ||||||||||||
28.81 | PB | 12 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +1.9 | |||||
29.45 | 4 | 15 B | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | -2.0 | ||||||
28.88 w | 4 | 15 B | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.9 | ||||||
300 m [2] | ||||||||||||
48.48 | PB | 2 | 15 | København | København | 14.8.21 | ||||||
46.68 | PB | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | |||||
Længdespring [1] | ||||||||||||
3.93 | PB | 24 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +0.5 | ||||
| ||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [1] | ||||||||||||
5.35 | PB | 9 | 15 | København | København | 26.4.21 | ||||||
|
60 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.43 i | PB | 2 | 13 h6 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | |||
600 m [1] | |||||||||
1:58.42 | PB | 4 | 13 | København | København | 5.9.20 | |||
Længdespring 1 m zone [1] | |||||||||
4.09 i | PB | 12 | 13 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | |||
|
60 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.58 i | PB | 3 | 13 h5 | Helsingør | Helsingør | 12.1.19 | ||||||||
9.66 i | 6 | 12 h2 | Ballerup | Ballerup | 19.1.19 | |||||||||
80 m [3] | ||||||||||||||
12.50 | PB | København | København | 28.5.19 | +0.1 | |||||||||
12.42 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | +1.9 | |||||||||
12.26 w | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.19 | +2.7 | ||||||||||
200 m [2] | ||||||||||||||
31.70 | PB | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | -0.4 | |||||||||
32.46 | Greve | Greve | 28.9.19 | -0.2 | ||||||||||
400 m [1] | ||||||||||||||
1:13.95 | PB | København | København | 28.5.19 | ||||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.15 i | PB | 9 | 13 | Helsingør | Helsingør | 12.1.19 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [1] | ||||||||||||||
3.73 i | PB | 17 | 13 | Helsingør | Helsingør | 12.1.19 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||||
4.98 i | PB | 9 | 12 | Ballerup | Ballerup | 19.1.19 | ||||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.47 | Ballerup | 28.1.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.58 | Glostrup | 30.4.22 | +1.9 | |
200 m | |||||
Ude | 27.91 | Hvidovre | 3.9.23 | +0.4 | |
Inde | 28.34 | Skive | 3.3.24 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:02.37 | Ballerup | 17.6.23 | ||
Inde | 1:02.96 | Skive | 4.3.23 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.30 | Glostrup | 30.4.22 | ||
Inde | 1.30 | Helsingør | 12.3.22 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 3.93 | Hvidovre | 11.9.21 | +0.5 | |
80 m | |||||
Ude | 11.11 | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +0.6 | |
300 m | |||||
Ude | 44.21 | Lyngby | 18.9.22 | ||
600 m | |||||
Ude | 1:58.42 | København | 5.9.20 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Inde | 4.09 | Helsingør | 11.1.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Inde | 4.98 | Ballerup | 19.1.19 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 5.35 | København | 26.4.21 |
60 m: | 9 |
80 m: | 4 |
100 m: | 3 |
200 m: | 16 |
300 m: | 8 |
400 m: | 7 |
600 m: | 1 |
Højdespring: | 4 |
Længdespring: | 1 |
Længdespring 1 m zone: | 2 |
Kuglestød 2.0 kg: | 1 |
Kuglestød 3.0 kg: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
200 m | |||||||
DMU | 2022 | 2 | 15 E | 28.06 | |||
DMU | 2023 | 2 | 17 C | 27.91 | |||
300 m | |||||||
DMU | 2021 | 3 | 15 | 46.68 | |||
DMU | 2022 | 4 | 15 | 44.50 | |||
400 m | |||||||
DMU | 2023 | 6 | 17 | 1:03.56 | |||
Længdespring | |||||||
DMU | 2021 | 24 | 15 | 3.93 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 15 | 52.70 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2023 | 4 | 17 | 2:23.89 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2023 | 5 | 17 h4 | 8.61 | |||
200 m | |||||||
iDMU | 2024 | 1 | 17 E | 28.34 | |||
400 m | |||||||
iDMU | 2023 | 2 | 17 D | 1:02.96 | |||
iDMU | 2024 | 3 | 17 B | 1:04.69 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2024 | 3 | 17 | 1:50.95 |