Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Mathilde Steenberg

Født: 2006

Klub: Greve Atletik

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

60 m  [4]
8.75
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.62
i
PB HelsingørHelsingør5.2.22
8.63
i
HelsingørHelsingør5.2.22
8.74
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [6]
13.31
w
TårnbyTårnby7.5.22+4.8
13.51
w
TårnbyTårnby7.5.22+2.3
13.71
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.0
13.62
PB HvidovreHvidovre11.6.22+1.3
14.40
GreveGreve24.9.22-1.9
14.75
GreveGreve24.9.22-0.6
200 m  [6]
29.05
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
28.90
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
27.65
TårnbyTårnby8.5.22+1.0
DQ
KøbenhavnKøbenhavn22.5.22
27.70
HvidovreHvidovre12.6.22+1.1
29.05
BallerupBallerup21.8.22-1.4
400 m  [1]
1:07.51
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
60 m hæk 76.2 cm  [5]
10.07
i
PB BallerupBallerup23.1.22
9.89
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
10.35
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
9.87
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
9.86
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
100 m hæk 76.2 cm  [8]
16.02
w
TårnbyTårnby7.5.22+4.0
20.53
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+1.9
15.64
PB HvidovreHvidovre11.6.22+0.1
17.35
BallerupBallerup20.8.22+1.3
16.78
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-2.8
16.56
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.0
25.26
GreveGreve24.9.22-2.4
17.61
GreveGreve24.9.22-0.3
Længdespring  [1]
4.28
PB TårnbyTårnby8.5.220.0
 
4.17 PB
 0.0
4.16
 -1.6
4.28 PB
 0.0
XXX
4 x 100 m stafet  [2]
53.43
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
53.42
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
4 x 200 m stafet  [1]
1:54.01
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Frida Revall, Manja Lund Jørgensen
Mathilde Steenberg, Solvej Møller
1000 m stafet  [1]
2:31.60
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Greve Atletik
Frida Revall, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2021

100 m  [1]
13.74
PB GreveGreve23.5.21+0.3
200 m  [4]
28.43
GreveGreve23.5.21+0.5
27.98
w
GreveGreve30.5.21+2.7
27.75
w
HvidovreHvidovre13.6.21+3.1
27.80
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+2.7
300 m  [2]
45.62
GreveGreve1.8.21
1:02.76
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
300 m hæk  [1]
50.09
GreveGreve1.8.21
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [10]
13.45
PB GreveGreve23.5.21+0.7
13.46
w
GreveGreve23.5.21+2.6
13.36
PB GreveGreve30.5.21+1.0
13.07
PB GreveGreve30.5.21+0.7
12.92
HvidovreHvidovre13.6.21+2.0
13.18
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+2.0
13.21
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+1.7
13.12
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21+3.5
13.14
w
GreveGreve25.9.21+3.0
13.03
w
GreveGreve25.9.21+2.9
Højdespring  [1]
1.40
GreveGreve25.9.21
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
   O
1.40
   O
1.45
XXX
   
4 x 100 m stafet  [1]
53.84
PB GreveGreve24.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Cecilie M Carstensen
Mathilde Steenberg, Camille Ploug Wagner
4 x 200 m stafet  [1]
1:56.86
PB GreveGreve24.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Camille Ploug Wagner
Mathilde Steenberg, Frida Revall
1000 m stafet  [1]
2:28.61
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2020

50 m  [2]
7.66
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
7.58
i
PB (61)HvidovreHvidovre16.2.20
60 m  [2]
9.06
i
PB BallerupBallerup18.1.20
8.98
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
80 m  [1]
14.29
SB SæbySæby20.6.20+1.2
100 m  [3]
14.25
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.2
14.10
w
HvidovreHvidovre1.8.20+2.6
14.04
PB GreveGreve27.9.20-1.8
200 m  [4]
29.25
GreveGreve25.6.20-1.3
29.07
w
HvidovreHvidovre2.8.20+3.1
29.18
DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20-1.7
28.07
w
GreveGreve26.9.20+2.1
600 m  [1]
2:22.42
PB SæbySæby20.6.20
50 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
9.42
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [3]
Uregelmæssighed: Oversized track
11.43
i
BallerupBallerup19.1.20
11.36
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
10.96
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [4]
16.25
PB GreveGreve25.6.20-0.2
14.51
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20+0.3
13.67
PB GreveGreve26.9.20+1.2
13.35
w
GreveGreve26.9.20+2.6
Længdespring  [5]
3.70
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
3.30 PB3.70 PB3.21
3.62
i
HelsingørHelsingør1.2.20
3.88
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
3.253.88 PB3.073.653.393.63
3.66
PB GreveGreve25.6.20+0.7
 
3.66 PB
 +0.7
3.29
 +1.9
3.98
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.1
Længdespring 1 m zone  [1]
3.38
PB SæbySæby20.6.20+0.8
 
X3.25 PB3.38 PB
 +0.5
Kuglestød 2.0 kg  [1]
7.25
PB SæbySæby20.6.20
 
6.66 SB7.25 PB6.90
Kuglestød 3.0 kg  [1]
5.32
PB GreveGreve25.6.20
 
4.56 PB5.32 PBX
Spydkast 400 gram  [1]
26.51
PB SæbySæby20.6.20
4 x 100 m stafet  [1]
54.13
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Greve Atletik
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen
Mathilde Sofie Olesen, Solvej Møller
1000 m stafet  [1]
2:34.15
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Sofie Olesen
Frida Revall, Solvej Møller

2019

80 m  [2]
14.13
PB SilkeborgSilkeborg22.6.19-0.5
14.33
SæbySæby27.6.19+1.8
200 m  [1]
35.11
SæbySæby30.4.19-0.1
Højdespring  [2]
1.15
i
PB AalborgAalborg20.1.19
1.25
PB SilkeborgSilkeborg22.6.19
Kuglestød 2.0 kg  [3]
6.70
i
PB AalborgAalborg19.1.19
6.85
PB SilkeborgSilkeborg22.6.19
5.67
SæbySæby27.6.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde7.58   Hvidovre16.2.20
60 m
Inde8.62   Helsingør5.2.22
100 m
Ude13.62   Hvidovre11.6.22+1.3
400 m
Inde1:07.51   Skive5.3.22
Højdespring
Ude1.25   Silkeborg22.6.19
Inde1.15   Aalborg20.1.19
Længdespring
Ude4.28   Tårnby8.5.220.0
Inde3.88   Hvidovre16.2.20
4 x 100 m stafet
Ude53.42   Greve23.9.22

80 m
Ude14.13   Silkeborg22.6.19-0.5
600 m
Ude2:22.42   Sæby20.6.20
60 m hæk 76.2 cm
Inde9.86   Skive6.3.22
100 m hæk 76.2 cm
Ude15.64   Hvidovre11.6.22+0.148 
Kuglestød 2.0 kg
Ude7.25   Sæby20.6.20
Inde6.70   Aalborg19.1.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude5.32   Greve25.6.20
Spydkast 400 gram
Ude26.51   Sæby20.6.20
4 x 200 m stafet
Ude1:54.01   Greve23.9.22
1000 m stafet
Ude2:28.61   Hvidovre12.9.21
Ude2:34.15   Hvidovre20.9.20

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 97
Per disciplin:
50 m:2
60 m:6
80 m:3
100 m:10
200 m:15
300 m:2
400 m:1
600 m:1
:1
60 m hæk 76.2 cm:5
100 m hæk 76.2 cm:8
:3
300 m hæk:1
:14
Højdespring:3
Længdespring:6
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:4
Kuglestød 3.0 kg:1
Spydkast 400 gram:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:2
1000 m stafet:3

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
200 m
DMU 2020 17
15
29.18
DMU 2021 5
15
27.80
300 m
DMU 2021 7
15
B
1:02.76
100 m hæk 76.2 cm
DMU 2022 6
17
16.56 3
17
h1
16.78
4 x 100 m stafet
DMU 2020 3
15
54.13
DMU 2022 2
17
53.43
1000 m stafet
DMU 2020 5
15
2:34.15
DMU 2021 3
17
2:28.61
DMU 2022 3
17
2:31.60
Inde
60 m
iDMU 2022
5
17
h2
8.74
200 m
iDMU 2022 2
17
E
28.90
400 m
iDMU 2022 3
17
B
1:07.51
60 m hæk 76.2 cm
iDMU 2022 5
17
9.86 2
17
h2
9.87