Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Ilsa Roome

Født: 21 februar 2010

Klub: Sparta Atletik & Løb

Nationalitet: NOR

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

200 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
31.09
i
BallerupBallerup21.1.24
800 m  [2]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:57.34
i
BallerupBallerup20.1.24
3:01.57
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.24
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [4]
11.96
i
PB HelsingørHelsingør13.1.24
11.77
i
PB BallerupBallerup21.1.24
11.77
i
=PB BallerupBallerup21.1.24
11.36
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.24
Højdespring  [4]
1.35
i
SB HelsingørHelsingør13.1.24
 
1.30
   O
1.35
   O
1.41
XXX
     
1.38 mix
i
PB HelsingørHelsingør13.1.24
 
1.30
   O
1.35
   O
1.38
 XXO
1.41
XXX
    
1.35
i
BallerupBallerup20.1.24
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
 XXO
1.38
XXX
    
1.31
i
DMUiRandersDMUi, Randers3.2.24
 
1.25
   O
1.28
   O
1.31
  XO
1.34
XXX
    
Stangspring  [2]
2.00
i
PB HelsingørHelsingør13.1.24
 
1.50
   O
1.60
   O
1.70
   O
1.80
  XO
1.90
   O
2.00
   O
2.10
XXX
 
2.00
i
=PB BallerupBallerup21.1.24
 
1.50
   O
1.60
   O
1.70
   O
1.80
  XO
1.90
  XO
2.00
  XO
2.10
XXX
 
Kuglestød 3.0 kg  [2]
6.68
i
PB BallerupBallerup20.1.24
 
6.58 PB6.60 PB4.876.386.486.68 PB
6.80
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.24
 
6.80 PB6.666.33
Firekamp  [1]
1.571
i
PB DMUiRandersDMUi, Randers3.2.24
11.36 1.31 6.80 3:01.57

2023

200 m  [2]
29.88
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE2.7.23+1.8
30.11
GreveGreve23.9.23+1.7
600 m  [6]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:01.91
i
BallerupBallerup28.1.23
1:53.90
PB BallerupBallerup17.6.23
1:57.23
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.6.23
1:59.98
KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
1:55.95
FrederiksbergFrederiksberg17.8.23
1:52.37
PB GreveGreve24.9.23
1000 m  [2]
3:51.17
SB HvidovreHvidovre10.6.23
3:36.78
PB LyngbyLyngby16.9.23
1 mile landevej  [1]
6.54
PB KøbenhavnKøbenhavn11.11.23
60 m hæk 68 cm, 7.65 m  [1]
11.33
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.6.23+0.1
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [6]
13.20
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
12.18
PB BallerupBallerup17.6.230.0
12.05
PB BallerupBallerup17.6.230.0
11.98
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23+1.2
11.79
PB GreveGreve23.9.23-0.5
11.77
PB GreveGreve23.9.23-0.2
Højdespring  [7]
1.28
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
 
1.25
  XO
1.28
   O
1.31
XXX
     
1.37
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn21.3.23
 
1.25
   O
1.28
   O
1.31
   O
1.34
   O
1.37
  XO
1.40
XXX
  
1.37
i
PB KøbenhavnKøbenhavn21.3.23
 
1.25
   O
1.28
   O
1.31
   O
1.34
   O
1.37
  XO
1.40
XXX
  
1.31
SB HvidovreHvidovre10.6.23
 
1.31
  XO
1.36
XXX
      
1.32
SB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.6.23
 
1.25
   O
1.32
 XXO
1.38
XXX
     
1.25
FrederiksbergFrederiksberg17.8.23
 
1.25
  XO
       
1.34
PB LyngbyLyngby16.9.23
 
1.25
   O
1.28
   O
1.31
   O
1.34
   O
1.37
XXX
   
1.31
GreveGreve23.9.23
 
1.25
   O
1.28
   O
1.31
 XXO
1.34
XXX
    
Stangspring  [2]
1.90
PB BallerupBallerup17.6.23
 
1.40
   O
1.50
   O
1.60
   O
1.70
   O
1.80
   O
1.90
   O
2.00
XXX
 
1.70
GreveGreve24.9.23
 
1.60
  XO
1.70
   O
2.00
XXX
     
Længdespring 1 m zone  [3]
4.17
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23+1.5
 
2.69 SB
 +0.1
3.82 PB
 -0.1
4.17 PB
 +1.5
4.23
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23+1.4
 
4.23 PB
 +1.4
4.23 =PB
 +1.6
4.10
 0.0
4.23
=PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23+1.4
 
4.23 PB
 +1.4
4.23 =PB
 +1.6
4.10
 0.0
4.15
FrederiksbergFrederiksberg17.8.230.0
 
4.15
 0.0
3.75
 0.0
Kuglestød 2.0 kg  [1]
7.78
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
 
6.16 PB7.78 PB7.58
Spydkast 400 gram  [1]
14.48
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
 
X14.48 PB12.88
4 x 100 m stafet  [1]
55.71
GreveGreve22.9.23
 Sparta Atletik og Løb
Wilma Caroline Nielsen, Ilsa Roome
Maria Rose Jørgensen, Kajsa Kirk Petersen
4 x 80 m stafet  [1]
48.77
LyngbyLyngby16.9.23
 Sparta Atletik og Løb
Julia Michno Elbæk, Carmen Veje Vintersborg
Hedvig Demidoff Nielsen, Ilsa Roome
4 x 200 m stafet  [1]
2:02.27
SB GreveGreve22.9.23
 Sparta Atletik og Løb
Wilma Caroline Nielsen, Ilsa Roome
Maia Hylling Axelsson, Kajsa Kirk Petersen
Pentathlon P13  [1]
2.942
KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
11.98/+1.2 7.78 4.23/+1.4 14.48 1:59.98

2022

60 m  [1]
9.96
i
PB BallerupBallerup22.1.22
300 m  [1]
50.70 mix
PB TårnbyTårnby1.9.22
600 m  [4]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:03.54
i
BallerupBallerup22.1.22
2:02.85
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22
2:04.92
BallerupBallerup20.8.22
2:01.73
PB GreveGreve25.9.22
1000 m  [1]
3:48.83
SB BallerupBallerup21.8.22
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [3]
13.49
PB BallerupBallerup20.8.22+0.3
13.70
GreveGreve24.9.22+1.2
13.31
PB GreveGreve24.9.22-1.6
Højdespring  [5]
1.20
i
PB BallerupBallerup22.1.22
 
1.05
   O
1.10
   O
1.15
 XXO
1.20
  XO
1.25
XXX
   
1.28
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22
 
1.14
   O
1.22
   O
1.28
   O
1.33
XXX
    
1.20
BallerupBallerup21.8.22
 
1.10
   O
1.15
  XO
1.20
  XO
1.25
XXX
    
1.33
PB TårnbyTårnby1.9.22
 
1.10
   O
1.15
   O
1.20
   O
1.25
   O
1.30
  XO
1.33
   O
1.36
XXX
 
1.30
GreveGreve24.9.22
 
1.25
   O
1.30
   O
1.35
XXX
     
Længdespring 1 m zone  [1]
3.75
SB TårnbyTårnby1.9.220.0
 
2.84 SB
 0.0
3.68 SB
 0.0
3.75 SB
 0.0

2021

60 m  [1]
10.10
PB KøbenhavnKøbenhavn9.5.21+1.8
80 m  [1]
13.13
PB TårnbyTårnby2.9.21-0.1
200 m  [1]
32.57
PB HvidovreHvidovre13.6.21+2.0
300 m  [1]
53.97
PB TårnbyTårnby2.9.21
400 m  [3]
1:15.2h
KøbenhavnKøbenhavn29.5.21
1:13.89
PB KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
1:15.99
KøbenhavnKøbenhavn6.10.21
1000 m  [3]
3:44.29
PB HvidovreHvidovre12.6.21
3:47.25
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21
3:53.33
LyngbyLyngby4.9.21
60 m hæk 68 cm, 7.65 m  [3]
13.06
w
HvidovreHvidovre13.6.21+3.6
12.96
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.1
12.68
PB LyngbyLyngby4.9.21+0.2
Højdespring  [4]
1.10
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.21
 
0.95
   O
1.00
   O
1.05
  XO
1.10
  XO
1.15
XXX
   
1.12
PB HvidovreHvidovre12.6.21
1.06
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
 
1.01
   O
1.06
   O
1.11
XXX
     
1.05
TårnbyTårnby2.9.21
 
1.00
   O
1.05
   O
1.10
XXX
     
Længdespring 1 m zone  [3]
3.73
PB KøbenhavnKøbenhavn25.4.21+0.8
 
3.42
 +2.4
3.32 PB
 -1.7
3.58 PB
 +0.8
3.73 PB
 +0.8
3.71
 +1.0
3.36
 +0.7
3.57
HvidovreHvidovre13.6.21+1.9
3.80
PB KøbenhavnKøbenhavn6.10.21+0.8
 
X
 0.0
3.80 PB
 +0.8
3.61
 0.0
Spydkast 400 gram  [1]
11.90
PB HvidovreHvidovre12.6.21
Boldkast 145 gram  [2]
20
PB KøbenhavnKøbenhavn2.5.21
 
19.61 PB18.72XX
20
=PB KøbenhavnKøbenhavn2.5.21
 
19.61 =PB18.72XX
4 x 60 m stafet  [1]
35.47
PB LyngbyLyngby4.9.21
 Sparta Atletik og Løb
Wilma Caroline Nielsen, Ilsa Roome
Johanne Hansen-Møller, Saga Nimb

2020

400 m  [1]
1:18.04
PB KøbenhavnKøbenhavn5.9.20
600 m  [1]
2:06.11
PB GreveGreve27.9.20
Højdespring  [1]
1.01
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20
 
0.96
  XO
1.01
  XO
1.06
XXX
     
Boldkast 145 gram  [1]
18
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20
 
X16.27 PB18.23 PB16.4917.3916.43

2019

60 m  [1]
11.62
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
Længdespring 1 m zone  [1]
2.83
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
X2.83 PB2.80
Kuglestød 2.0 kg  [1]
3.77
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
3.44 PB3.57 PB3.65 PB3.77 PB

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
9.96
Ballerup22.1.22
200 m
Ude
29.88
Göteborg/S, SWE2.7.23+1.8
400 m
Ude
1:13.89
København14.8.21
800 m
Inde
3:01.57
Randers3.2.24
1000 m
Ude
3:36.78
Lyngby16.9.23
Højdespring
Ude
1.34
Lyngby16.9.23
Inde
1.38 mix
Helsingør13.1.24
Stangspring
Ude
1.90
Ballerup17.6.23
Inde
2.00
Helsingør13.1.24

60 m
Ude
10.10
København9.5.21+1.8
80 m
Ude
13.13
Tårnby2.9.21-0.1
300 m
Ude
50.70 mix
Tårnby1.9.22
600 m
Ude
1:52.37
Greve24.9.23
1 mile landevej
Ude
6.54
København11.11.23
60 m hæk 68 cm, 7.65 m
Ude
11.33
Göteborg/S, SWE30.6.23+0.1
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude
11.77
Greve23.9.23-0.2
Inde
13.20
Helsingør7.1.23
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
11.36
Randers3.2.24
Længdespring 1 m zone
Ude
4.23
København12.8.23+1.4
Inde
2.83
Helsingør12.1.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude
7.78
København12.8.23
Inde
3.77
Helsingør12.1.19
Kuglestød 3.0 kg
Inde
6.80
Randers3.2.24
Spydkast 400 gram
Ude
14.48
København12.8.23
Boldkast 145 gram
Ude
20
København2.5.21
Firekamp
Inde
1.571
Randers3.2.24
4 x 60 m stafet
Ude
35.47
Lyngby4.9.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 99
Per disciplin:
60 m:3
80 m:1
200 m:4
300 m:2
400 m:4
600 m:11
800 m:2
1000 m:6
1 mile landevej:1
60 m hæk 68 cm, 7.65 m:4
:9
:4
Højdespring:21
Stangspring:4
Længdespring 1 m zone:8
Kuglestød 2.0 kg:2
Kuglestød 3.0 kg:2
Spydkast 400 gram:2
Boldkast 145 gram:3
Firekamp:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 60 m stafet:1
4 x 80 m stafet:1
4 x 200 m stafet:1
Pentathlon P13:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Inde
Firekamp
DMUi 2024 10
15
1571