Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Amalie Nielsen Hesthaven

Født: 29 marts 2008

Klub: Gentofte Idræts Klub

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m hæk 76.2 cm  [4]
10.33
i
PB HelsingørHelsingør13.1.24
10.36
i
BallerupBallerup21.1.24
10.77
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24
DNF
i
HelsingørHelsingør3.2.24
Trespring   [2]
10.50
i
SB BallerupBallerup20.1.24
 
XXX10.50 SBXX
10.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1.24
 
10.52 SB10.59 PB10.5510.4110.52X

2023

60 m  [6]
8.77
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
8.63
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
8.58
i
PB HelsingørHelsingør4.2.23
8.59
i
HelsingørHelsingør4.2.23
8.68
i
HelsingørHelsingør11.3.23
8.65
i
HelsingørHelsingør11.3.23
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
13.08
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [6]
10.15
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
10.03 mix
i
PB BallerupBallerup29.1.23
9.90
i
PB HelsingørHelsingør4.2.23
10.00
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
9.95
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
9.97
i
HelsingørHelsingør11.3.23
300 m hæk  [2]
49.32
PB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23
50.31
BallerupBallerup18.6.23
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [6]
13.30 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23-0.9
13.03
PB HvidovreHvidovre11.6.23-2.0
13.33mix
HvidovreHvidovre11.6.23-2.5
13.27
BallerupBallerup17.6.23+0.5
12.90
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.3
13.03
=PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+1.2
Længdespring  [5]
4.45
i
SB HelsingørHelsingør7.1.23
 
4.41 SB4.344.45 SBX
4.73
i
PB BallerupBallerup29.1.23
 
4.73 PB4.504.544.604.664.51
4.46
i
HelsingørHelsingør4.2.23
 
4.424.464.38R
4.39
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
 
4.194.244.174.39
4.37 mix
i
HelsingørHelsingør11.3.23
 
4.374.124.00X
Trespring   [5]
10.37
i
PB BallerupBallerup28.1.23
 
10.37 PB10.2410.2610.0410.1910.04
10.28
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
 
10.2810.2510.119.96
10.54
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 
X10.40 PB10.41 PB9.83X10.54 PB
10.48
PB BallerupBallerup17.6.23+0.2
 
9.35 SB
 +1.7
9.42 SB
 +1.7
10.48 PB
 +0.2
X
 0.0
10.04
 +0.3
9.99
 +2.0
10.14
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+0.7
10.46
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.7
 
X
 0.0
10.43
 +2.6
10.14
 +0.7
X
 0.0
10.15
 +3.8
10.46
 +2.7
4 x 100 m stafet  [1]
54.53
PB BallerupBallerup17.6.23
 Gentofte Idræts Klub
Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen
Ingrid Bjerring Bove, Carla Sehrt Arnø
4 x 200 m stafet  [1]
1:59.97
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Gentofte Idræts Klub
Amalie Nielsen Hesthaven, Sarah Nygaard Sand
Ingrid Bjerring Bove, Ellen Krogh Vindfeld

2022

60 m  [6]
8.96
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.81
i
PB HelsingørHelsingør5.2.22
8.89
i
HelsingørHelsingør5.2.22
8.88
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
8.78
i
PB HelsingørHelsingør12.3.22
8.83
i
HelsingørHelsingør12.3.22
100 m  [1]
13.91 mix
PB HerlevHerlev31.8.220.0
200 m  [1]
28.91
PB TårnbyTårnby8.5.22+0.2
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [3]
10.68
i
PB BallerupBallerup23.1.22
11.61
i
BallerupBallerup23.1.22
DNF
i
HelsingørHelsingør5.2.22
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [10]
13.47
PB TårnbyTårnby7.5.22+0.4
13.47
=PB KøbenhavnKøbenhavn22.5.22+0.5
13.21
PB HvidovreHvidovre12.6.22-0.5
12.97
w
HvidovreHvidovre12.6.22+3.2
13.38
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22+0.4
13.45
BallerupBallerup20.8.22+0.9
13.56
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.220.0
13.71
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.9
13.44
GreveGreve24.9.22-0.6
13.36
GreveGreve24.9.22-1.4
Længdespring  [13]
4.52
i
PB BallerupBallerup23.1.22
 
4.48 PB4.52 PB4.414.36X4.33
4.57
i
PB HelsingørHelsingør5.2.22
 
4.284.344.53 PB4.57 PB
4.72
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
4.72 PB4.524.554.534.494.56
4.45
i
HelsingørHelsingør12.3.22
 
4.204.394.454.26
4.50
SB TårnbyTårnby8.5.220.0
 
4.47 SB
 -1.6
4.36
 -0.3
4.50 SB
 0.0
4.30
 0.0
4.47
 -1.9
4.39
 -1.1
4.69
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22-1.1
 
4.23
 -0.2
4.40
 -0.6
4.55 SB
 0.0
4.45
 -0.1
4.49
 0.0
4.69 PB
 -1.1
4.54
HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
4.53
 0.0
4.40
 0.0
4.39
 0.0
4.28
 0.0
4.54
 0.0
4.43
 0.0
4.65
Göteborg/U-U, SWEGöteborg/U-U, SWE17.6.220.0
 
X
 0.0
4.65
 0.0
4.47
 0.0
4.69
=PB BallerupBallerup21.8.22-0.1
 
4.69 =PB
 -0.1
4.58
 0.0
4.54
 +0.1
4.45
 0.0
XX
4.36
HerlevHerlev31.8.220.0
 
4.24
 0.0
4.19
 -0.2
4.36
 0.0
4.27
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-2.4
 
4.19
 -0.4
4.12
 -1.5
4.27
 -2.4
4.74
PB LyngbyLyngby18.9.22+1.9
 
4.31
 +0.8
4.65
 0.0
4.44
 +1.4
4.74 PB
 +1.9
4.50
GreveGreve24.9.220.0
 
4.06
 0.0
4.50
 0.0
4.38
 -0.8
4.44
 -0.4
4.40
 -0.6
4.44
 -0.3
Trespring   [5]
9.49
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
7.80 PB9.49 PB8.669.109.359.49 =PB
9.49
i
=PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
7.80 PB9.49 PB8.669.109.359.49 =PB
10.05
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.1
10.09
w
HvidovreHvidovre12.6.22+2.2
 
9.89
 +1.6
9.72
 +2.2
10.05 =PB
 +1.1
9.91
 +1.3
10.09
 +2.2
9.67
 +2.8
9.77
Göteborg/U-U, SWEGöteborg/U-U, SWE18.6.22-0.7
 
9.77
 -0.7
X
 0.0
X
 0.0
10.25
PB BallerupBallerup20.8.22+2.0
 
9.83
 +1.4
9.78
 +1.6
10.25 PB
 +2.0
9.72
 +1.1
9.95
 +1.2
9.77
 +0.4
9.86
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-0.9
 
9.68
 -2.6
9.86
 -0.9
9.85
 +0.1
9.79
 +0.1
X
 0.0
9.58
 0.0
Kuglestød 3.0 kg  [2]
6.60
PB HerlevHerlev31.8.22
 
6.42 PB6.60 PB5.13
7.11
PB LyngbyLyngby18.9.22
 
6.456.95 PB7.11 PB6.67
1000 m stafet  [1]
2:34.06
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Gentofte Idræts Klub
Carla Sehrt Arnø, Sarah Nygaard Sand
Amalie Nielsen Hesthaven, Filippa B. Clemmensen

2021

80 m  [6]
11.35
SB HvidovreHvidovre13.6.21+0.3
11.40
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.6
11.68
BallerupBallerup20.6.21-1.4
11.67
BallerupBallerup20.6.21-2.5
11.52
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+0.7
11.52
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.5
200 m  [1]
28.86
w
GreveGreve25.9.21+2.6
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [5]
10.36
SB BallerupBallerup19.6.21-1.7
10.82
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21-0.8
10.53
w
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+4.0
9.96
w
GreveGreve25.9.21+2.1
9.98
w
GreveGreve25.9.21+4.7
60 m hæk 84.0 cm  [2]
10.48
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.9
10.48
PB HvidovreHvidovre13.6.21+2.0
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
14.63
PB LyngbyLyngby4.9.21-0.1
Længdespring  [1]
4.56
PB LyngbyLyngby4.9.21-0.1
 
4.56 PB
 -0.1
X
 0.0
4.21
 -0.8
4.29
 -2.4
Længdespring 1 m zone  [4]
4.74
w
HvidovreHvidovre13.6.21+5.5
4.70
PB BallerupBallerup19.6.21-0.7
 
4.70 PB
 -0.7
4.59
 -2.2
4.51
 -0.1
4.68
 0.0
4.50
 -1.2
4.63
 -3.1
4.61
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21-1.8
 
4.55
 +0.2
4.55
 0.0
4.61
 -1.8
4.49
 -1.9
4.52
 +1.3
4.49
 +0.5
4.67
GreveGreve26.9.21+1.7
 
4.66
 +1.5
4.63
 +0.6
4.67
 +2.1
4.45
 +2.5
4.67
 +1.7
4.62
 +1.1
4 x 100 m stafet  [1]
DQ
LyngbyLyngby4.9.21
 Gentofte Idræts Klub
Filippa B. Clemmensen, Amalie Nielsen Hesthaven
Carla Sehrt Arnø, Amara Mol Romero

2020

60 m  [6]
9.05
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
9.07
i
BallerupBallerup18.1.20
8.99
i
PB BallerupBallerup18.1.20
9.24
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
9.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
9.04
i
HelsingørHelsingør7.3.20
80 m  [5]
11.68
PB HerlevHerlev26.8.200.0
11.51
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.2
11.39
PB KøbenhavnKøbenhavn4.9.20+0.7
11.28
PB GreveGreve27.9.20+0.2
11.48
GreveGreve27.9.20-1.9
100 m  [1]
14.36
PB HvidovreHvidovre1.8.20+0.5
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [9]
11.35
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
11.17
i
PB BallerupBallerup19.1.20
11.41
i
BallerupBallerup19.1.20
10.87
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
10.54
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.2
10.71
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.2
10.65
PB HvidovreHvidovre1.8.20+1.1
10.22
PB GreveGreve26.9.20+1.9
10.16
PB GreveGreve26.9.20+0.7
Højdespring  [1]
1.10
PB GentofteGentofte24.6.20
Længdespring 1 m zone  [8]
4.37
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
4.37 PB4.324.27
4.42
i
PB BallerupBallerup19.1.20
 
4.39 PB4.244.194.284.264.42 PB
4.31
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
 
4.254.274.284.194.154.31
4.49
i
PB HelsingørHelsingør7.3.20
4.36
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.1
4.67
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.1
 
4.32
 +1.7
4.67
 +2.1
4.50
 +3.0
4.26
 +1.0
4.36 =PB
 +1.1
X
4.57
PB HvidovreHvidovre1.8.20+1.1
4.50
HerlevHerlev26.8.200.0
 
4.35
 +0.6
4.50
 0.0
4.46
 0.0
4.42
KøbenhavnKøbenhavn4.9.20-0.7
 
4.37
 0.0
4.42
 -0.7
4.32
 +0.2
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.98
PB HerlevHerlev26.8.20
 
6.98 PB6.346.56

2019

60 m  [4]
10.02
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
9.62
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
9.58
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
9.46
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.75 m  [3]
12.26
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
11.93
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
11.60
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
Længdespring 1 m zone  [3]
3.50
i
PB HelsingørHelsingør12.1.19
 
3.48 PB3.50 PBX
3.79
i
PB HelsingørHelsingør2.2.19
 
3.69 PB3.71 PB3.79 PB
3.86
i
PB HelsingørHelsingør9.3.19
 
3.393.86 PB3.80

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
8.58
Helsingør4.2.23
100 m
Ude
13.91 mix
Herlev31.8.220.0
200 m
Ude
28.91
Tårnby8.5.22+0.2
Højdespring
Ude
1.10
Gentofte24.6.20
Længdespring
Ude
4.74
Lyngby18.9.22+1.9
Inde
4.73
Ballerup29.1.23
Trespring
Ude
10.48
Ballerup17.6.23+0.2
Inde
10.59
Malmö/A, SWE27.1.24
4 x 100 m stafet
Ude
54.53
Ballerup17.6.23
4 x 200 m stafet
Inde
1:59.97
Skive5.3.23

80 m
Ude
11.28
Greve27.9.20+0.2
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude
10.16
Greve26.9.20+0.7
Inde
10.87
Helsingør7.3.20
60 m hæk 76.2 cm, 7.75 m
Inde
11.60
Helsingør9.3.19
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
13.08
Malmö/A, SWE12.2.23
60 m hæk 84.0 cm
Ude
10.48
Hvidovre13.6.21+2.0
60 m hæk 76.2 cm
Inde
10.33
Helsingør13.1.24
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
9.90
Helsingør4.2.23
300 m hæk
Ude
49.32
København20.5.23
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
13.03
Hvidovre11.6.23-2.0
Længdespring 1 m zone
Ude
4.70
Ballerup19.6.21-0.7
Inde
4.49
Helsingør7.3.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude
6.98
Herlev26.8.20
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.11
Lyngby18.9.22
1000 m stafet
Ude
2:34.06
Hvidovre11.9.22

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 146
Per disciplin:
60 m:22
80 m:11
100 m:2
200 m:2
:14
60 m hæk 76.2 cm, 7.75 m:3
:1
60 m hæk 84.0 cm:2
60 m hæk 76.2 cm:4
:9
300 m hæk:2
:17
Højdespring:1
Længdespring:19
Længdespring 1 m zone:16
Trespring :14
Kuglestød 2.0 kg:1
Kuglestød 3.0 kg:2
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
Længdespring
DMU 2022 16
15
4.27
Trespring
DMU 2022 5
15
9.86
DMU 2023 2
15
10.46
1000 m stafet
DMU 2022 5
15
2:34.06
Inde
60 m
iDMU 2022
6
15
h3
8.88
Længdespring
iDMU 2022 8
15
4.72
Trespring
iDMU 2022 5
15
9.49
iDMU 2023 2
15
10.54
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 2
17
B
1:59.97