Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Signe Risvig

Født: 19 september 2007

Klub: Skive Atletik- og Motionsklub

  •  1 IDM‐bronze

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

800 m  [3]
2:20.08
i
SB SkiveSkive16.12.23
2:19.86
i
SB SkiveSkive3.2.24
2:17.87
i
SB OdenseOdense17.2.24
1500 m  [3]
4:49.83
i
SB RandersRanders13.1.24
4:45.33
i
PB SkiveSkive20.1.24
4:46.30
i
DMiOdenseDMi, Odense16.2.24

2023

800 m  [12]
2:20.16
i
PB SkiveSkive10.12.22
2:17.05
i
PB RandersRanders11.2.23
2:18.92
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
DNF
SkiveSkive9.5.23
2:16.29
PB HerningHerning13.5.23
2:17.71
AarhusAarhus14.6.23
2:18.77
AalborgAalborg17.6.23
2:18.60
DMAalborgDM, Aalborg25.6.23
2:18.04
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE30.6.23
2:21.79
v3NatOslo, NORv3Nat, Oslo, NOR23.7.23
2:15.88 mix
PB ViborgViborg24.8.23
2:18.80
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
1500 m  [7]
4:46.58
i
PB SkiveSkive14.1.23
4:48.54
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
4:45.86
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23
4:40.94
PB v3NatOslo, NORv3Nat, Oslo, NOR22.7.23
4:43.29
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
4:41.91
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
4:39.96 mix
PB ViborgViborg3.10.23
10 km  [1]
39:30
PB (51)RønneRønne28.7.23
4 x 200 m stafet  [1]
1:49.23
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Skive A.M.
Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard
Signe Risvig, Julie Hesselvig
4 x 400 m stafet  [1]
4:11.32
PB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 Skive A.M.
Mia Christine Fruergaard, Maya Cecilie Fruergaard
Julie Hesselvig, Signe Risvig
1000 m stafet  [1]
2:23.52
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 Skive A.M.
Agnete Silkjær Mortensen, Maya Cecilie Fruergaard
Signe Risvig, Mia Christine Fruergaard
  [1]
25.00
NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL5.11.23
 Denmark
Cross 6 km  [3]
23:35
KøbenhavnKøbenhavn22.10.23
24:21
NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL5.11.23
22:13
DMUAarhusDMU, Aarhus18.11.23

2022

300 m  [2]
45.15
PB RandersRanders4.6.22
44.51
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
400 m  [1]
1:04.58
PB SkiveSkive11.5.22
800 m  [5]
2:22.91
i
PB SkiveSkive29.1.22
2:23.39
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
2:23.86
PB HerningHerning21.5.22
2:23.20
PB RandersRanders5.6.22
2:25.55
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22
1500 m  [5]
5:03.97
i
PB RandersRanders30.1.22
4:56.35
i
PB SkiveSkive12.2.22
5:09.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
4:52.95
PB RandersRanders4.6.22
4:58.63
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22
5 km  [1]
18:57
PB HillerødHillerød12.3.22
4 km  [1]
14:33
AarhusAarhus23.4.22
4 x 200 m stafet  [1]
1:52.36
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Skive A.M.
Julie Hesselvig, Maya Cecilie Fruergaard
Signe Risvig, Nanna Tveen Høgsberg
Cross 5 km  [1]
21:07
DMKorsør DM, Korsør 19.11.22

2021

200 m  [1]
30.44
SB SkiveSkive17.8.21+1.0
300 m  [2]
49.63
PB RandersRanders19.6.21
46.82
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
400 m  [1]
1:07.20
PB SkiveSkive31.5.21
800 m  [5]
2:38.76 mix
PB ViborgViborg14.5.21
2:34.26
PB RandersRanders20.6.21
2:30.80
PB AarhusAarhus5.9.21
2:30.92
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
2:28.56
PB SkiveSkive19.9.21
1500 m  [3]
5:22.58
PB RandersRanders19.6.21
5:24.63 mix
SkiveSkive17.8.21
5:06.23
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
4 x 400 m stafet  [1]
4:33.50
SB AarhusAarhus5.9.21
 Skive A.M.
Julie Hesselvig, Pil Vilstrup Cunningham
Signe Risvig, Katrine Risvig
Cross 4 km  [1]
16:55
DMUKorsør DMU, Korsør 27.11.21

2020

200 m  [2]
30.24
PB RandersRanders27.9.20+0.9
30.57
RandersRanders27.9.20+1.1
400 m  [1]
1:11.67mix
PB SkiveSkive30.6.20
800 m  [2]
2:51.45
i
PB SkiveSkive14.12.19
2:40.91mix
PB SkiveSkive30.6.20
1000 m  [1]
3:26.12
PB RandersRanders27.9.20
Længdespring 1 m zone  [1]
3.32
i
PB SkiveSkive14.12.19
 
3.25 PB3.32 PB3.20X

2019

80 m  [1]
12.92
PB HerningHerning21.9.19-0.5
200 m  [1]
34.62
PB ViborgViborg15.5.19-0.8
800 m  [2]
2:57.31
PB SkiveSkive28.8.19
2:50.79
PB AalborgAalborg14.9.19
1000 m  [1]
3:39.43
PB HerningHerning21.9.19
1500 m  [1]
6:02.28
i
PB SkiveSkive2.2.19
3000 m  [1]
13:10.67
PB AalborgAalborg25.5.19
Kuglestød 2.0 kg  [1]
5.67
PB ViborgViborg15.5.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

200 m
Ude
30.24
Randers27.9.20+0.9
400 m
Ude
1:04.58
Skive11.5.22
800 m
Ude
2:15.88 mix
Viborg24.8.23
Inde
2:17.05
Randers11.2.23
1000 m
Ude
3:26.12
Randers27.9.20
1500 m
Ude
4:39.96 mix
Viborg3.10.23
Inde
4:45.33
Skive20.1.24
3000 m
Ude
13:10.67
Aalborg25.5.19
5 km
Ude
18:57
Hillerød12.3.22
10 km
Ude
39:30
Rønne28.7.23
4 x 200 m stafet
Inde
1:49.23
Skive5.3.23
4 x 400 m stafet
Ude
4:11.32
Aarhus9.9.23

80 m
Ude
12.92
Herning21.9.19-0.5
300 m
Ude
44.51
Göteborg/U, SWE19.6.22
Længdespring 1 m zone
Inde
3.32
Skive14.12.19
Kuglestød 2.0 kg
Ude
5.67
Viborg15.5.19
1000 m stafet
Ude
2:23.52
Hvidovre3.9.23

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 79
Per disciplin:
80 m:1
200 m:4
300 m:4
400 m:3
800 m:29
1000 m:2
1500 m:19
3000 m:1
5 km:1
10 km:1
Väg:1
Længdespring 1 m zone:1
Kuglestød 2.0 kg:1
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:2
1000 m stafet:1
:1
Cross:5

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2023 7
2:18.60
4 x 400 m stafet
DM 2021 8
4:33.50
km cross
DM 2022 7
21:07
Inde
1500 m
DMi 2024 3
4:46.30

Ungdom
Ude
300 m
DMU 2021 4
15
46.82
800 m
DMU 2021 5
15
B
2:30.92
DMU 2023 1
17
2:18.80
1500 m
DMU 2021 5
15
5:06.23
DMU 2023 1
17
4:43.29
1000 m stafet
DMU 2023 3
17
2:23.52
km cross
DMU 2022 1
15
21:07
DMU 2023 2
17
22:13
DMU 2021 4
15
16:55
Inde
800 m
iDMU 2022 2
15
2:23.39
iDMU 2023 1
17
2:18.92
1500 m
iDMU 2022 1
15
5:09.78
iDMU 2023 1
17
4:48.54
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 3
19
1:52.36
iDMU 2023 1
22
1:49.23