Født: 1 juli 2008
Klub: FIF Atletik & Motion
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.83 i | PB | 1 | 19 h4 | Helsingør | Helsingør | 9.3.24 | ||||||
200 m [3] | ||||||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | ||||||||||||
29.30 i | 1 | 15 B | Ballerup | Ballerup | 16.12.23 | |||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | ||||||||||||
28.96 i | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | |||||||
29.25 i | SB | 3 | 17 C | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||||||
Kuglestød 3.0 kg [3] | ||||||||||||
8.50 i | SB | 3 | 15 | Ballerup | Ballerup | 16.12.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.65 i | =PB | 8 | 16 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
8.66 i | PB | 3 | 17 | Helsingør | Helsingør | 9.3.24 | ||||||
|
60 m [2] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.01 i | PB | 2 | 15 h2 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
9.03 i | 2 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | |||||||
100 m [2] | ||||||||||||
14.23 w | 2 | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.6.23 | ||||||||
14.44 | PB | 1 | 15 B | Frederiksberg | Frederiksberg | 17.8.23 | -0.4 | |||||
200 m [7] | ||||||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | ||||||||||||
28.90 i | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | |||||||
28.92 i | PB | 1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | |||||||
28.53 i | PB | 2 | 15 D | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
28.48 | PB | 2 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.23 | +0.5 | |||||
28.85 | 3 | 15 C | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | +0.6 | ||||||
29.48 | 2 | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.6.23 | +0.6 | |||||||
29.81 | 3 | 15 B | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | +0.5 | ||||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
NM i | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
4.00 i | PB | 15 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||
| ||||||||||||
3.17 | SB | 10 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.23 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [12] | ||||||||||||
8.21 i | PB | 2 | 15 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.08 i | 9 | 15 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | |||||||
| ||||||||||||
8.65 i | PB | 6 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.48 i | 13 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.65 mix i | =PB | 4 | 15 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.12 | SB | 7 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.5.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.22 | PB | 3 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.77 | PB | 5 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.88 | PB | 1 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 17.8.23 | ||||||
| ||||||||||||
8.22 | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 16.9.23 | |||||||
| ||||||||||||
8.94 | PB | 6 | 15 | Greve | Greve | 24.9.23 | ||||||
| ||||||||||||
9.23 | PB | Pen | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.23 | ||||||
| ||||||||||||
Diskoskast 0.75 kg [2] | ||||||||||||
21.02 | PB | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 16.9.23 | ||||||
| ||||||||||||
17.29 | Pen | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.23 | |||||||
| ||||||||||||
Vægtkast 5.44 kg [2] | ||||||||||||
10.86 | DUR-15 SB | 3 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | ||||||
| ||||||||||||
10.81 | Pen | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.23 | |||||||
| ||||||||||||
Hammerkast 3.0 kg [3] | ||||||||||||
23.71 | PB | 7 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.5.23 | ||||||
| ||||||||||||
28.64 | PB | 4 | 15 | Greve | Greve | 24.9.23 | ||||||
| ||||||||||||
23.93 | Pen | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.23 | |||||||
| ||||||||||||
Spydkast 500 gram [1] | ||||||||||||
14.44 | PB | Pen | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.23 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
56.19 | 1 | B | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | |||||||
FIF atletik og motion | ||||||||||||
Vilma Viggers Fabild, Isabella Petersen Elsa Kyster Hvelplund, Gertrud Sander Clausen | ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:58.89 i | SB | 4 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |||||
FIF atletik og motion | ||||||||||||
Isabella Petersen, Nanna Trier Svendsen Gertrud Sander Clausen, Vilma Viggers Fabild | ||||||||||||
[1] | ||||||||||||
2:33.46 | PB | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | ||||||
FIF atletik og motion | ||||||||||||
Nanna Trier Svendsen, Elisabeth Gaarde Høgsbro Gertrud Sander Clausen, Karla Kathrine Viggers Fabild | ||||||||||||
Kaste 5-kamp P15 [1] | ||||||||||||
1646 | PB | 2 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.23 | ||||||
23.93 9.23 17.29 14.44 |
60 m [4] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.19 i | PB | 2 | 15 h1 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
9.31 i | 5 | 15 B | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | |||||||
9.12 i | PB | 1 | 15 h3 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
9.12 i | =PB | 2 | 15 C | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
80 m [1] | ||||||||||||
11.98 | PB | 6 | 14 h2 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +0.4 | |||||
100 m [4] | ||||||||||||
15.36 | SB | 5 | Frederiksberg | Frederiksberg | 23.5.22 | -3.2 | ||||||
14.70 | PB | 5 | 15 h1 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.22 | -0.9 | |||||
14.78 | 5 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 23.8.22 | +0.9 | ||||||
14.87 | 2 | 15 B | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.22 | -1.4 | ||||||
300 m [2] | ||||||||||||
49.14 | PB | 7 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | |||||||
50.24 | 4 | 15 | Tårnby | Tårnby | 1.9.22 | |||||||
400 m [1] | ||||||||||||
1:15.23 | PB | 3 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 23.5.22 | ||||||
800 m [2] | ||||||||||||
3:00.23 mix | PB | 3 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 18.8.22 | ||||||
2:50.50 | PB | 8 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||
Længdespring [6] | ||||||||||||
3.64 i | PB | 11 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
| ||||||||||||
NM i | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||||
4.02 | PB | 10 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.22 | -1.4 | |||||
| ||||||||||||
4.35 | PB | 3 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 18.8.22 | -0.2 | |||||
| ||||||||||||
4.26 | 4 | 15 | Tårnby | Tårnby | 1.9.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.20 | 5 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [9] | ||||||||||||
5.76 i | PB | 11 | 15 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.32 i | PB | 6 | 15 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.54 | PB | 6 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.22 | ||||||
| ||||||||||||
6.93 | 36 | 14 | Göteborg/U, SWE | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | |||||||
| ||||||||||||
7.80 | PB | 1 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 18.8.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.41 | 3 | 15 | Tårnby | Tårnby | 1.9.22 | |||||||
| ||||||||||||
8.17 | PB | 6 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.81 | 2 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 1.10.22 | |||||||
| ||||||||||||
7.81 | 2 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.10.22 | |||||||
| ||||||||||||
Vægtkast 5.44 kg [1] | ||||||||||||
12.06 | PB | 1 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.10.22 | ||||||
| ||||||||||||
Hammerkast 3.0 kg [1] | ||||||||||||
20.89 | PB | 1 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.10.22 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||
56.78 mix | SB | 1 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 23.8.22 | ||||||
FIF atletik og motion | ||||||||||||
Louise Lehman Jensen, Gertrud Sander Clausen Vilma Viggers Fabild, Nanna Trier Svendsen |
80 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.89 | SB | 5 | 13 rB | Herlev | Herlev | 26.5.21 | 0.0 | |||||||
12.20 | PB | 1 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.10.21 | -1.5 | |||||||
100 m [1] | ||||||||||||||
15.22 | PB | 8 | 13 | Tårnby | Tårnby | 2.9.21 | +1.1 | |||||||
200 m [1] | ||||||||||||||
31.53 | PB | 5 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | +0.1 | |||||||
600 m [1] | ||||||||||||||
2:08.48 | PB | 3 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 19.8.21 | ||||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.20 | PB | 5 | 13 | Herlev | Herlev | 26.5.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.15 | 8 | 13 | Tårnby | Tårnby | 2.9.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [3] | ||||||||||||||
3.46 | PB | 11 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
3.68 | PB | 11 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 19.8.21 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
3.99 | PB | 3 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.10.21 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [4] | ||||||||||||||
8.38 | PB | 4 | 13 | Herlev | Herlev | 26.5.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
7.45 | 6 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
7.25 | 7 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 19.8.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
7.38 | 4 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 2.10.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Spydkast 400 gram [1] | ||||||||||||||
11.30 | PB | 5 | 13 | Tårnby | Tårnby | 2.9.21 | ||||||||
|
60 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.27 i | PB | 33 | 13 h | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
10.13 i | PB | 34 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||
80 m [2] | |||||||||
13.21 | PB | 3 | 13 rC | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.8.20 | -0.8 | ||
12.79 | PB | 2 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.10.20 | +0.1 | ||
Længdespring 1 m zone [4] | |||||||||
3.16 i | PB | 27 | 13 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
3.13 i | 30 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | ||||
3.13 | PB | 13 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.8.20 | |||
| |||||||||
3.44 | PB | 11 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.10.20 | -0.1 | ||
Kuglestød 2.0 kg [4] | |||||||||
6.02 i | PB | 17 | 13 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
6.86 i | PB | 12 | 13 | Helsingør | Helsingør | 7.3.20 | |||
7.09 | PB | 7 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 20.8.20 | |||
| |||||||||
7.13 | PB | 4 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.10.20 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10.90 | PB | 6 | 11 r1 | Frederiksberg | Frederiksberg | 14.5.19 | -1.1 | |
400 m [1] | ||||||||
1:32.25 | PB | 4 | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 14.5.19 | ||
Boldkast 145 gram [1] | ||||||||
14 | PB | 7 | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 14.5.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.83 | Helsingør | 9.3.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 14.44 | Frederiksberg | 17.8.23 | -0.4 | |
200 m | |||||
Ude | 28.48 | Frederiksberg | 4.6.23 | +0.5 | |
Inde | 28.53 | Skive | 5.3.23 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:15.23 | Frederiksberg | 23.5.22 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:50.50 | Lyngby | 18.9.22 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.20 | Herlev | 26.5.21 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.35 | Frederiksberg | 18.8.22 | -0.2 | |
Inde | 4.00 | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||
60 m | |||||
Ude | 10.90 | Frederiksberg | 14.5.19 | -1.1 | |
80 m | |||||
Ude | 11.98 | Göteborg/U, SWE | 18.6.22 | +0.4 | |
300 m | |||||
Ude | 49.14 | Göteborg/U, SWE | 19.6.22 | ||
600 m | |||||
Ude | 2:08.48 | Frederiksberg | 19.8.21 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 3.99 | Frederiksberg | 2.10.21 | 0.0 | |
Inde | 3.16 | Helsingør | 1.2.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 8.38 | Herlev | 26.5.21 | ||
Inde | 6.86 | Helsingør | 7.3.20 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 9.23 | Frederiksberg | 1.10.23 | ||
Inde | 8.66 | Helsingør | 9.3.24 | ||
Diskoskast 0.75 kg | |||||
Ude | 21.02 | Lyngby | 16.9.23 | ||
Vægtkast 5.44 kg | |||||
Ude | 12.06 | Frederiksberg | 2.10.22 | ||
Hammerkast 3.0 kg | |||||
Ude | 28.64 | Greve | 24.9.23 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 11.30 | Tårnby | 2.9.21 | ||
Spydkast 500 gram | |||||
Ude | 14.44 | Frederiksberg | 1.10.23 | ||
Boldkast 145 gram | |||||
Ude | 14 | Frederiksberg | 14.5.19 | ||
Kaste 5-kamp P15 | |||||
Ude | 1646 | Frederiksberg | 1.10.23 |
60 m: | 10 |
80 m: | 5 |
100 m: | 7 |
200 m: | 11 |
300 m: | 2 |
400 m: | 2 |
600 m: | 1 |
800 m: | 2 |
Højdespring: | 2 |
Længdespring: | 9 |
Længdespring 1 m zone: | 7 |
Kuglestød 2.0 kg: | 8 |
Kuglestød 3.0 kg: | 24 |
Diskoskast 0.75 kg: | 2 |
Vægtkast 5.44 kg: | 3 |
Hammerkast 3.0 kg: | 4 |
Spydkast 400 gram: | 1 |
Spydkast 500 gram: | 1 |
Boldkast 145 gram: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
: | 1 |
: | 1 |
Ungdom | ||||
Inde | ||||
---|---|---|---|---|
200 m | ||||
iDMU | 2023 | 2 | 15 D | 28.53 |
Kuglestød 3.0 kg | ||||
iDMU | 2023 | 13 | 15 | 8.48 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2023 | 4 | 15 | 1:58.89 |