Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Annika Aqraou

Født: 3 maj 2007

Klub: FIF Atletik & Motion

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

400 m  [1]
1:05.94
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.24

2023

60 m  [8]
8.90
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
8.95
i
HelsingørHelsingør7.1.23
8.82
i
PB BallerupBallerup28.1.23
8.77
i
PB HelsingørHelsingør4.2.23
8.78
i
HelsingørHelsingør4.2.23
8.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
8.74
i
PB HelsingørHelsingør11.3.23
8.71
i
PB HelsingørHelsingør11.3.23
100 m  [2]
14.25
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.23-1.9
14.34
FrederiksbergFrederiksberg17.8.23-0.5
200 m  [8]
Uregelmæssighed: Oversized track
29.16
i
BallerupBallerup29.1.23
29.48
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
28.83
PB TårnbyTårnby7.5.23-0.4
28.62
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23+0.5
28.31
w
HvidovreHvidovre11.6.23+3.5
28.35
BallerupBallerup18.6.23
27.98
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE2.7.23+0.2
28.97
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23+0.3
400 m  [5]
1:04.62
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.23
1:05.77
HvidovreHvidovre10.6.23
1:03.61
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE1.7.23
1:05.61
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
1:05.51
DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
Længdespring  [5]
4.04
i
PB HelsingørHelsingør7.1.23
 
3.71 PB4.04 PB3.663.83
4.14
i
PB BallerupBallerup29.1.23
 
4.004.024.11 PB4.034.094.14 PB
4.19
i
PB HelsingørHelsingør4.2.23
 
4.04X4.19 PB4.12
4.19 mix
i
=PB HelsingørHelsingør11.3.23
 
4.083.993.994.19 =PB
3.59
SB TårnbyTårnby7.5.230.0
 
X3.59 SB
 0.0
X
Spydkast 500 gram  [1]
24.89
SB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23
 
X19.41 SB24.89 SB23.1522.01
4 x 100 m stafet  [3]
53.90
SB BallerupBallerup17.6.23
 FIF atletik og motion
Frida Revall, Annika Aqraou
Melanie Isabella Jørgensen, Asta Marie Holck Hansen
54.64 mix
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Annika Aqraou
Melanie Isabella Jørgensen, Frida Revall
53.17
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Frederiksberg IF
Asta Marie Holck Hansen, Annika Aqraou
Asta Hindborg, Frida Revall
4 x 200 m stafet  [2]
1:57.69
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Melanie Isabella Jørgensen
Asta Hindborg, Annika Aqraou
1:54.01
PB GreveGreve22.9.23
 FIF atletik og motion
Asta Marie Holck Hansen, Annika Aqraou
Asta Hindborg, Frida Revall
4 x 400 m stafet  [1]
4:13.15
SB DT AarhusDT , Aarhus9.9.23
 FIF atletik og motion
April Webber Sørensen, Elin Barenholdt Götze
Julie Dahlerup, Annika Aqraou
1000 m stafet  [1]
2:33.23
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 Frederiksberg IF
Asta Hindborg, Asta Marie Holck Hansen
Frida Revall, Annika Aqraou

2022

80 m  [1]
11.69
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE18.6.22+0.7
100 m  [5]
14.60
SB FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-0.9
14.76
FrederiksbergFrederiksberg4.6.22-2.5
14.38
SB HvidovreHvidovre11.6.22+0.7
14.51
FrederiksbergFrederiksberg18.8.22-0.5
14.33
PB FrederiksbergFrederiksberg1.10.22-1.2
200 m  [3]
29.93
PB FrederiksbergFrederiksberg23.8.22-0.3
29.69
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-1.0
29.92
GreveGreve24.9.22-1.5
300 m  [3]
48.91
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
47.80
PB BallerupBallerup20.8.22
47.94
TårnbyTårnby1.9.22
800 m  [2]
2:49.81
PB BallerupBallerup21.8.22
2:40.56
PB LyngbyLyngby18.9.22
Længdespring  [4]
4.06
SB FrederiksbergFrederiksberg5.6.22-0.2
 
3.60 SB
 +0.2
4.06 SB
 -0.2
3.72
 +0.7
3.97
HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
3.97
 0.0
X
 0.0
3.83
 0.0
4.08
SB FrederiksbergFrederiksberg18.8.22-2.4
 
4.08 SB
 -2.4
3.86
 0.0
4.15
SB FrederiksbergFrederiksberg1.10.22-1.1
 
X3.89
 -0.7
4.15 SB
 -1.1
Spydkast 500 gram  [4]
25.32
PB TårnbyTårnby1.9.22
 
25.32 PB24.2622.30
23.63
LyngbyLyngby18.9.22
 
20.4923.6316.6923.59
23.41
GreveGreve24.9.22
 
X21.1223.41
22.53
FrederiksbergFrederiksberg1.10.22
 
17.8620.9822.53
4 x 100 m stafet  [1]
55.33
GreveGreve23.9.22
 FIF atletik og motion
Asta Hindborg, Annika Aqraou
Melanie Isabella Jørgensen, Elsa Kyster Hvelplund

2021

100 m  [6]
14.76
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21-2.0
14.35
PB HvidovreHvidovre12.6.21+1.0
14.17
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
14.91
TårnbyTårnby2.9.21+0.5
14.55
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.4
14.99
FrederiksbergFrederiksberg2.10.21-1.7
800 m  [1]
2:49.82
PB LyngbyLyngby4.9.21
Længdespring  [6]
3.87
PB HerlevHerlev26.5.21-0.3
 
3.53 PB
 -1.2
3.66 PB
 -1.4
3.87 PB
 -0.3
4.27
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
4.22 PB
 +0.1
4.22 =PB
 0.0
4.27 PB
 0.0
4.14
 +2.6
4.14
 0.0
X
 0.0
4.27
=PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.210.0
 
4.22 PB
 +0.1
4.22 =PB
 0.0
4.27 PB
 0.0
4.14
 +2.6
4.14
 0.0
X
 0.0
4.00
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.8
3.82
TårnbyTårnby2.9.210.0
 
3.82
 0.0
3.51
 0.0
3.50
 -1.0
3.21
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+0.1
 
2.77
 +0.4
3.21
 +0.1
2.42
 +0.6
3.87
FrederiksbergFrederiksberg2.10.210.0
 
3.87
 0.0
3.24
 -0.8
3.16
 -1.2
Spydkast 500 gram  [5]
17.86
PB FrederiksbergFrederiksberg5.6.21
 
15.98 PB16.26 PB15.1416.0917.86 PB
NM
HvidovreHvidovre12.6.21
21.04
PB TårnbyTårnby2.9.21
 
20.88 PB21.04 PB18.70
21.77
PB LyngbyLyngby4.9.21
 
19.7018.7621.77 PBX
17.58
FrederiksbergFrederiksberg2.10.21
 
X17.1617.58
4 x 100 m stafet  [3]
56.56
SB HerlevHerlev26.5.21
 FIF atletik og motion
Annika Aqraou, Asta Hindborg
Asta Marie Holck Hansen, Nanna Trier Svendsen
57.49
FrederiksbergFrederiksberg24.8.21
 FIF atletik og motion
56.11
SB LyngbyLyngby4.9.21
 FIF atletik og motion
Dea Katz-Kayser, Asta Marie Holck Hansen
Asta Hindborg, Annika Aqraou

2020

60 m  [2]
9.85
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
9.54
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
80 m  [4]
12.65
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20-1.0
12.32
PB GreveGreve27.9.20-0.1
12.54
GreveGreve27.9.20-0.5
12.21
PB FrederiksbergFrederiksberg4.10.20+0.4
600 m  [1]
2:00.28
PB GreveGreve27.9.20
Længdespring 1 m zone  [4]
3.38
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
3.38 PB3.063.30
3.06
i
HelsingørHelsingør1.2.20
3.62
PB FrederiksbergFrederiksberg20.8.20
 
X
 0.0
3.62 PB
 0.0
3.60
 0.0
4.23
PB FrederiksbergFrederiksberg4.10.200.0
Kuglestød 2.0 kg  [4]
6.04
i
PB HelsingørHelsingør11.1.20
 
5.79 PB5.545.91 PB6.04 PB
6.10
i
PB HelsingørHelsingør1.2.20
6.72
PB GreveGreve27.9.20
 
6.72 PB6.635.82
7.02
PB FrederiksbergFrederiksberg3.10.20
Spydkast 400 gram  [3]
17.43
PB TårnbyTårnby24.9.20
 
15.97 PB14.1916.31 PB17.43 PB
19.20
PB FrederiksbergFrederiksberg3.10.20
19.32
PB FrederiksbergFrederiksberg4.10.20

2019

80 m  [2]
13.55
PB BallerupBallerup31.8.19+0.9
13.21
PB FrederiksbergFrederiksberg22.9.19-0.9
600 m  [1]
2:15.85
PB BallerupBallerup31.8.19
Kuglestød 2.0 kg  [1]
5.70
PB FrederiksbergFrederiksberg22.9.19
Spydkast 400 gram  [1]
13.28
PB BallerupBallerup31.8.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
8.71
Helsingør11.3.23
100 m
Ude
14.25
København11.5.23-1.9
200 m
Ude
27.98
Göteborg/S, SWE2.7.23+0.2
Inde
29.48
Skive5.3.23
400 m
Ude
1:03.61
Göteborg/S, SWE1.7.23
Inde
1:05.94
Malmö/A, SWE28.1.24
800 m
Ude
2:40.56
Lyngby18.9.22
Længdespring
Ude
4.27
Frederiksberg6.6.210.0
Inde
4.19
Helsingør4.2.23

80 m
Ude
11.69
Göteborg/U, SWE18.6.22+0.7
300 m
Ude
47.80
Ballerup20.8.22
600 m
Ude
2:00.28
Greve27.9.20
Længdespring 1 m zone
Ude
4.23
Frederiksberg4.10.200.0
Inde
3.38
Helsingør11.1.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude
7.02
Frederiksberg3.10.20
Inde
6.10
Helsingør1.2.20
Spydkast 400 gram
Ude
19.32
Frederiksberg4.10.20
Spydkast 500 gram
Ude
25.32
Tårnby1.9.22
4 x 200 m stafet
Ude
1:54.01
Greve22.9.23
1000 m stafet
Ude
2:33.23
Hvidovre3.9.23

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 104
Per disciplin:
60 m:10
80 m:7
100 m:13
200 m:11
300 m:3
400 m:6
600 m:2
800 m:3
Længdespring:15
Længdespring 1 m zone:4
Kuglestød 2.0 kg:5
Spydkast 400 gram:4
Spydkast 500 gram:10
4 x 100 m stafet:7
4 x 200 m stafet:2
4 x 400 m stafet:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
6
15
h1
14.55
200 m
DMU 2022 6
15
C
29.69
400 m
DMU 2023 8
17
1:05.61
Længdespring
DMU 2021 29
15
3.21
4 x 100 m stafet
DMU 2023 5
17
53.17
1000 m stafet
DMU 2023 5
17
2:33.23
Inde
60 m
iDMU 2023
7
17
h4
8.78
200 m
iDMU 2023 4
17
D
29.48
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 1
17
B
1:57.69