Født: 5 maj 2010
Klub: Sparta Atletik & Løb
Tidligere klubber:
Atletikforeningen Fremad Holbæk ‐17.11.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:35.12mix i | PB | 1 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.1.24 | |||
2:30.53 i | PB | 3 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
1000 m [1] | |||||||||
3:17.12 i | PB | 2 | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | |||
1500 m [2] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
5:16.16 i | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 21.1.24 | ||||
5:13.99 i | PB | 3 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
4 x 200 m stafet [1] | |||||||||
1:58.33 i | 2 | 15 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |||
Sparta Atletik og Løb | |||||||||
Tara Green, Freja Abildgaard Silke Brask, Karen Kirkeskov Sie |
50 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.89 i | PB (31) | 2 | 13 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 5.2.23 | |||
7.90 i | 2 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 5.2.23 | ||||
60 m [1] | |||||||||
9.21 i | PB | 3 | 13 h2 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||
200 m [1] | |||||||||
29.92 | PB | 3 | 13 rC | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | -1.4 | ||
300 m [2] | |||||||||
46.21 | PB | 1 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | |||
47.35 | 4 | Tårnby | Tårnby | 6.10.23 | |||||
600 m [5] | |||||||||
1:48.73 | PB | 1 | 13 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | |||
1:47.86 mix | PB | 4 | 13 | København | København | 20.5.23 | |||
1:44.49mix | PB | 1 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | |||
1:45.05 | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | ||||
1:44.22 | PB | 2 | 13 | Greve | Greve | 24.9.23 | |||
800 m [3] | |||||||||
2:44.71 i | PB | 2 | 13 | Randers | Randers | 11.2.23 | |||
2:32.12 | PB | 2 | 15 | Slagelse | Slagelse | 19.8.23 | |||
2:30.01 | PB | 1 | 19 | Aalborg | Aalborg | 9.9.23 | |||
1000 m [4] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
3:33.55 i | 3 | 13 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||
3:25.00 | PB | 1 | 13 | Glostrup | Glostrup | 29.4.23 | |||
3:20.74 mix | PB | 3 | 13 | København | København | 21.5.23 | |||
3:17.47 | PB | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | |||
Cross 1.5 km [1] | |||||||||
5:10 | 8 | Aarhus | Aarhus | 18.11.23 |
60 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.67 i | PB | 3 | 12 h1 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
9.73 i | 6 | 12 | Randers | Randers | 19.2.22 | |||||||||
80 m [12] | ||||||||||||||
12.49 | PB | 1 | 13 | Slagelse | Slagelse | 23.4.22 | -1.1 | |||||||
12.40 w | 6 | 13 h2 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | +2.6 | ||||||||
12.79 | 8 | 13 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | -1.6 | ||||||||
12.31 w | 3 | 13 h4 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +4.7 | ||||||||
12.69 | 4 | 13 h2 | København | København | 21.5.22 | +0.7 | ||||||||
12.54 | 5 | 13 h2 | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.22 | +1.6 | ||||||||
12.22 | PB | 6 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +1.5 | |||||||
12.47 | 4 | 12 h1 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | -0.8 | ||||||||
12.49 | 8 | 12 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | 0.0 | ||||||||
12.90 | 5 | 12 rB | Korsør | Korsør | 3.9.22 | -3.3 | ||||||||
12.44 | 6 | 12 h2 | Greve | Greve | 25.9.22 | -1.2 | ||||||||
12.60 | 9 | 12 rB | Greve | Greve | 25.9.22 | -0.5 | ||||||||
100 m [1] | ||||||||||||||
14.81 mix | PB | 5 | h2 | Holbæk | Holbæk | 30.8.22 | +0.5 | |||||||
200 m [6] | ||||||||||||||
33.72 | PB | 4 | 13 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | 0.0 | |||||||
31.75 | PB | 1 | 13 rB | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | -0.4 | |||||||
32.12 | 3 | 13 rB | København | København | 22.5.22 | +1.5 | ||||||||
31.96 | 2 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.22 | +0.6 | ||||||||
31.62 w | 3= | 12 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +2.1 | ||||||||
30.73 w | 3 | 12 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +2.2 | ||||||||
300 m [1] | ||||||||||||||
51.54 | PB | 3 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | ||||||||
600 m [3] | ||||||||||||||
2:04.33 | PB | 3 | 13 | København | København | 21.5.22 | ||||||||
2:06.60 | 2 | 13 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.22 | |||||||||
1:59.53 | PB | 2 | 13 | Greve | Greve | 25.9.22 | ||||||||
800 m [2] | ||||||||||||||
3:13.68 i | PB | 5 | 12 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
2:51.22 | PB | 1 | 12 | Korsør | Korsør | 3.9.22 | ||||||||
Højdespring [3] | ||||||||||||||
1.15 i | PB | 3= | 12 | Randers | Randers | 19.2.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.05 | SB | 5 | 13 | Glostrup | Glostrup | 30.4.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.05 | =SB | 11 | 13 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [1] | ||||||||||||||
2.86 | PB | 8 | 12 | Korsør | Korsør | 3.9.22 | -2.2 | |||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||||
4.76 | PB | 8 | 12 | Korsør | Korsør | 3.9.22 | ||||||||
|
60 m [5] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.79 | PB | 4 | 11 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +1.0 | |||||||
9.93 | 8 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +2.0 | ||||||||
10.20 w | 4 | 11 h2 | København | København | 14.8.21 | |||||||||
10.22 | 7 | 11 | Greve | Greve | 26.9.21 | -1.5 | ||||||||
10.06 | 6 | 11 h3 | Greve | Greve | 26.9.21 | -0.5 | ||||||||
100 m [2] | ||||||||||||||
15.45 w | 4 | 11 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +3.3 | ||||||||
16.01 | PB | 7 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +0.4 | |||||||
600 m [1] | ||||||||||||||
2:15.28 | SB | 1 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | ||||||||
Højdespring [3] | ||||||||||||||
1.15 | PB | 4 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | ||||||||
1.11 | 7 | 11 | København | København | 14.8.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.05 | 10 | 11 | Greve | Greve | 26.9.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [1] | ||||||||||||||
3.22 w | 18 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 13.6.21 | +4.4 |
50 m [3] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.99 i | PB | 2 | 9 | Hvidovre | Hvidovre | 8.12.19 | ||||||
8.90 i | PB | 3 | 11 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 5.1.20 | ||||||
8.86 i | PB | 6 | 11 rB | Hvidovre | Hvidovre | 5.1.20 | ||||||
60 m [6] | ||||||||||||
10.48 i | PB | 5 | 10 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||||||
10.06 i | PB | 2 | 10 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||
10.20 i | 2 | 10 h1 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||
9.98 | PB | 7 | 11 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +1.5 | |||||
9.86 w | 1 | 11 h1 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | +2.4 | ||||||
9.95 | PB | 6 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | +1.6 | |||||
200 m [1] | ||||||||||||
34.62 | PB | 5 | 10 r2 | Greve | Greve | 26.9.20 | +1.1 | |||||
400 m [1] | ||||||||||||
1:23.16 | PB | 5 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | ||||||
600 m [1] | ||||||||||||
2:13.71 | PB | 5 | 11 r1 | Greve | Greve | 27.9.20 | ||||||
800 m [2] | ||||||||||||
3:17.82 i | PB | 3 | 10 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||
3:13.43 | PB | 3 | 11 | Tårnby | Tårnby | 11.7.20 | ||||||
Længdespring 1 m zone [5] | ||||||||||||
2.81 i | PB | 4 | 9 | Hvidovre | Hvidovre | 8.12.19 | ||||||
| ||||||||||||
2.73 i | 9 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 5.1.20 | |||||||
| ||||||||||||
3.73 i | PB | 3 | 10 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
3.06 i | 5 | 10 | Randers | Randers | 15.2.20 | |||||||
| ||||||||||||
2.95 w | - | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | +4.1 | ||||||
3.18 w | 7 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 2.8.20 | +4.1 | ||||||
Kuglestød 2.0 kg [4] | ||||||||||||
3.93 i | PB | 1 | 9 | Hvidovre | Hvidovre | 8.12.19 | ||||||
| ||||||||||||
4.40 i | PB | 7 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 5.1.20 | ||||||
| ||||||||||||
3.63 i | 12 | 10 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | |||||||
| ||||||||||||
4.22 i | PB | 8 | 10 | Randers | Randers | 15.2.20 | ||||||
| ||||||||||||
Spydkast 400 gram [2] | ||||||||||||
9.24 i | PB | 1 | 9 | Hvidovre | Hvidovre | 8.12.19 | ||||||
| ||||||||||||
9.51 i | 3 | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 5.1.20 | |||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
50 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.89 | Hvidovre | 5.2.23 | ||
60 m | |||||
Inde | 9.21 | Randers | 11.2.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 14.81 mix | Holbæk | 30.8.22 | +0.5 | |
200 m | |||||
Ude | 29.92 | Tårnby | 7.5.23 | -1.4 | |
400 m | |||||
Ude | 1:23.16 | Hvidovre | 1.8.20 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:30.01 | Aalborg | 9.9.23 | ||
Inde | 2:30.53 | Skive | 2.3.24 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:17.47 | Ballerup | 18.6.23 | ||
Inde | 3:17.12 | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | 32 | |
1500 m | |||||
Inde | 5:13.99 | Skive | 3.3.24 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.15 | Hvidovre | 12.6.21 | ||
Inde | 1.15 | Randers | 19.2.22 | ||
60 m | |||||
Ude | 9.79 | Hvidovre | 13.6.21 | +1.0 | |
80 m | |||||
Ude | 12.22 | Hvidovre | 12.6.22 | +1.5 | |
300 m | |||||
Ude | 46.21 | Hvidovre | 10.6.23 | ||
600 m | |||||
Ude | 1:44.22 | Greve | 24.9.23 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 2.86 | Korsør | 3.9.22 | -2.2 | |
Inde | 3.73 | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||
Inde | 2.81 | Hvidovre | 8.12.19 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 4.76 | Korsør | 3.9.22 | ||
Inde | 4.22 | Randers | 15.2.20 | ||
Inde | 4.40 | Hvidovre | 5.1.20 |
50 m: | 5 |
60 m: | 14 |
80 m: | 12 |
100 m: | 3 |
200 m: | 8 |
300 m: | 3 |
400 m: | 1 |
600 m: | 10 |
800 m: | 9 |
1000 m: | 5 |
1500 m: | 2 |
Højdespring: | 6 |
Længdespring 1 m zone: | 8 |
Kuglestød 2.0 kg: | 5 |
Spydkast 400 gram: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
Cross: | 1 |
Ungdom | ||||
Inde | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
iDMU | 2024 | 3 | 15 | 2:30.53 |
1500 m | ||||
iDMU | 2024 | 3 | 15 | 5:13.99 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2024 | 2 | 15 B | 1:58.33 |