Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Silje Ålsbøl Jensen

Født: 1 marts 2008

Klub: Trongårdens IF

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023.

2023

50 m  [2]
7.68
i
PB (22)HvidovreHvidovre5.2.23
7.69
i
HvidovreHvidovre5.2.23
60 m  [1]
8.94
i
PB BallerupBallerup28.1.23
200 m  [2]
29.76
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
29.53
PB BallerupBallerup18.6.23+0.6
300 m  [1]
48.27
SB LyngbyLyngby16.9.23
Længdespring  [1]
4.27
i
PB HvidovreHvidovre5.2.23
 
3.98 PB4.16 PB3.944.27 PB2.713.90
4 x 200 m stafet  [1]
1:53.71
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Trongårdens Idræts Forening
Stine Baandrup Tindbæk, Thea Lei Hansgaard
Ida Hørdum Nielsen, Silje Ålsbøl Jensen
  [1]
2:39.71
PB BallerupBallerup18.6.23
 Trongårdens Idræts Forening
Viola Lei Hansgaard, Signe Kjeldgaard Løber
Alma Bøge Crichton, Silje Ålsbøl Jensen
1000 m stafet  [1]
2:38.68
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Selma Guldager Knudsen
Alma Bøge Crichton, Silje Ålsbøl Jensen

2022

60 m  [2]
9.07
i
PB HelsingørHelsingør12.3.22
9.09
i
HelsingørHelsingør12.3.22
100 m  [5]
14.19
PB TårnbyTårnby7.5.22+1.9
14.17
PB TårnbyTårnby7.5.22+1.8
14.04
PB HvidovreHvidovre11.6.22+0.7
14.13
HvidovreHvidovre11.6.22+1.0
14.35
BallerupBallerup20.8.22+1.1
200 m  [2]
30.12
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
29.64
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22-0.7
300 m  [2]
46.82
PB HvidovreHvidovre11.6.22
47.42
LyngbyLyngby18.9.22
800 m  [1]
2:40.37
PB LyngbyLyngby18.9.22
Længdespring  [3]
3.93
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
XX3.93 PB
3.79
i
HelsingørHelsingør12.3.22
 
3.673.513.523.79
4.28
PB TårnbyTårnby8.5.22-0.7
 
3.40 PB
 -1.2
3.84 PB
 0.0
4.28 PB
 -0.7
1000 m stafet  [1]
2:36.01
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Alma Bøge Crichton
Nikoline Willadsen, Silje Ålsbøl Jensen

2021

80 m  [1]
11.84
PB BallerupBallerup20.6.21-1.8
600 m  [1]
1:56.99
SB GreveGreve26.9.21
1000 m  [1]
3:27.87
PB LyngbyLyngby4.9.21
Længdespring 1 m zone  [2]
4.16
SB LyngbyLyngby18.4.210.0
4.29
PB LyngbyLyngby4.9.21-0.1
 
4.16 =SB
 0.0
4.29 PB
 -0.1
4.26
 -0.3
4.16
 -0.4
4 x 100 m stafet  [1]
55.77
GreveGreve24.9.21
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Nikoline Willadsen
Silje Ålsbøl Jensen, Signe Kjeldgaard Løber
4 x 80 m stafet  [2]
45.43
PB BallerupBallerup20.6.21
 Trongårdens Idræts Forening
Viola Lei Hansgaard, Selma Guldager Knudsen
Silje Ålsbøl Jensen, Nikoline Willadsen
45.41
PB LyngbyLyngby4.9.21
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Nikoline Willadsen
Silje Ålsbøl Jensen, Signe Kjeldgaard Løber

2020

50 m  [4]
8.29
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
8.25
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
8.12
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
8.11
i
PB (82)HvidovreHvidovre5.1.20
60 m  [2]
9.36
i
PB BallerupBallerup18.1.20
9.31
i
PB BallerupBallerup18.1.20
600 m  [1]
1:55.99
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
800 m  [1]
2:49.30
PB LyngbyLyngby27.6.20
1000 m  [1]
3:35.67
PB TårnbyTårnby24.9.20
50 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [2]
11.03
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
11.07
i
HvidovreHvidovre5.1.20
50 m hæk 68.6 cm  [2]
12.67
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
11.28
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [3]
13.33
i
PB BallerupBallerup19.1.20
14.20
i
BallerupBallerup19.1.20
12.89
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20+0.2
Længdespring 1 m zone  [4]
4.16
PB LyngbyLyngby27.6.20+1.3
 
4.05 PB4.16 PB4.103.863.943.87
3.85
KøbenhavnKøbenhavn29.8.200.0
 
3.77
 -1.9
3.75
 0.0
3.85
 0.0
4.20
PB TårnbyTårnby24.9.200.0
 
4.14
 +0.1
4.20 PB
 0.0
4.15
 0.0
4.00
 +0.6
4.26
PB KøbenhavnKøbenhavn27.9.20+1.0
 
4.16
 +0.5
4.26 PB
 +1.0
3.95
 +1.6
Kuglestød 2.0 kg  [2]
7.12
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
 
6.41 PB7.02 PB7.12 PB
6.83
KøbenhavnKøbenhavn27.9.20
 
5.455.836.83
Spydkast 400 gram  [1]
10.52
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
 
XX10.52 PB
Pentathlon P13  [1]
2.510
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.68
Hvidovre5.2.23
60 m
Inde
8.94
Ballerup28.1.23
100 m
Ude
14.04
Hvidovre11.6.22+0.7
200 m
Ude
29.53
Ballerup18.6.23+0.6
Inde
29.76
Skive5.3.23
800 m
Ude
2:40.37
Lyngby18.9.22
1000 m
Ude
3:27.87
Lyngby4.9.21
Længdespring
Ude
4.28
Tårnby8.5.22-0.7
Inde
4.27
Hvidovre5.2.23
4 x 200 m stafet
Inde
1:53.71
Skive5.3.23

80 m
Ude
11.84
Ballerup20.6.21-1.8
300 m
Ude
46.82
Hvidovre11.6.22
600 m
Ude
1:55.99
København29.8.20
50 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Inde
11.03
Hvidovre5.1.20
50 m hæk 68.6 cm
Inde
11.28
Hvidovre8.12.19
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude
12.89
København29.8.20+0.2
Inde
13.33
Ballerup19.1.20
Længdespring 1 m zone
Ude
4.29
Lyngby4.9.21-0.1
Kuglestød 2.0 kg
Ude
7.12
København29.8.20
Spydkast 400 gram
Ude
10.52
København29.8.20
4 x 80 m stafet
Ude
45.41
Lyngby4.9.21
1000 m stafet
Ude
2:36.01
Hvidovre11.9.22
Pentathlon P13
Ude
2.510
København29.8.20

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 58
Per disciplin:
50 m:6
60 m:5
80 m:1
100 m:5
200 m:4
300 m:3
600 m:2
800 m:2
1000 m:2
:2
50 m hæk 68.6 cm:2
:3
Længdespring:4
Længdespring 1 m zone:6
Kuglestød 2.0 kg:2
Spydkast 400 gram:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 80 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1
:1
1000 m stafet:2
Pentathlon P13:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
200 m
DMU 2022 2
15
D
29.64
1000 m stafet
DMU 2022 6
15
2:36.01
DMU 2023 4
15
2:38.68
Inde
200 m
iDMU 2022 1
30.12
iDMU 2023 3
15
E
29.76
Længdespring
iDMU 2022 18
15
3.93
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 3
19
1:53.71