Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Selma Guldager Knudsen

Født: 25 juni 2008

Klub: Trongårdens IF

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [1]
8.87
i
SB BallerupBallerup20.1.24
Længdespring  [1]
4.55
i
SB BallerupBallerup21.1.24
 
4.36 SB4.49 SB4.402.884.53 SB4.55 SB

2023

50 m  [4]
7.52
i
PB (18)HvidovreHvidovre11.12.22
7.72
i
HvidovreHvidovre11.12.22
7.68
i
HvidovreHvidovre15.1.23
7.63
i
HvidovreHvidovre15.1.23
60 m  [3]
8.61
i
PB BallerupBallerup28.1.23
8.67
i
BallerupBallerup28.1.23
8.82
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [5]
14.01
SB TårnbyTårnby6.5.23-0.1
14.28
TårnbyTårnby6.5.23-1.0
13.74
SB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23+1.9
13.96
BallerupBallerup17.6.230.0
14.09
LyngbyLyngby20.6.230.0
200 m  [1]
28.52
PB GreveGreve23.9.23+1.2
800 m  [1]
2:47.6h mix
PB LyngbyLyngby21.6.23
Længdespring  [11]
4.40
i
SB HvidovreHvidovre11.12.22
 
4.16 SB4.30 SB3.984.034.214.40 SB
4.64
i
PB HvidovreHvidovre15.1.23
 
4.64 PB4.614.544.193.582.92
4.70
i
PB BallerupBallerup29.1.23
 
XXX4.70 PB4.40X
4.89
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
4.89 PBXXX4.63X
4.28
SB LyngbyLyngby2.5.23+1.7
4.64
w
LyngbyLyngby2.5.23+2.6
 
4.34
 +2.3
4.28 =SB
 +1.7
4.42
 +4.7
4.64
 +2.6
4.53
SB TårnbyTårnby7.5.23+1.5
 
4.34 SB
 0.0
4.02
 +0.1
4.49
 +2.2
4.30
 +0.6
4.53 SB
 +1.5
4.40
 +1.3
4.56
PB HvidovreHvidovre10.6.23+1.3
4.68
w
HvidovreHvidovre10.6.23+3.7
 
4.56 =PB
 +1.3
4.10
 +1.8
4.46
 +2.8
4.54
 +2.6
4.54
 +4.3
4.68
 +3.7
4.73
PB LyngbyLyngby20.6.23+0.4
 
4.73 PB
 +0.4
4.55
 -0.5
4.64
 +0.1
4.31
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+1.9
4.74
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.3
 
4.69
 +3.0
4.74
 +2.3
4.31
 +1.9
4.54
 +2.7
4.51
 +2.6
4.69
 +3.0
4.37
LyngbyLyngby16.9.23-1.2
 
3.81
 -0.9
3.74
 -0.9
X4.37
 -1.2
4.80
PB GreveGreve23.9.23-1.4
 
4.80 PB
 -1.4
4.63
 0.0
4.53
 0.0
4.52
 -1.2
4.43
 -1.0
X
 0.0
Trespring   [7]
8.80
i
PB HvidovreHvidovre11.12.22
 
8.27 PBX8.66 PBXX8.80 PB
8.62
i
HvidovreHvidovre15.1.23
 
XX7.93X8.368.62
9.21
i
PB BallerupBallerup28.1.23
 
8.93 PB9.21 PBX8.97X8.96
9.24
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 
8.679.089.24 PB7.748.44X
9.40
PB HvidovreHvidovre11.6.23+1.9
 
8.59
 +2.1
9.24
 +2.9
8.89 PB
 +0.5
9.00 PB
 +2.0
9.12 PB
 +1.2
9.40 PB
 +1.9
9.54
PB BallerupBallerup17.6.23+1.5
 
9.21
 +1.1
9.19
 +1.4
9.54 PB
 +1.5
9.41
 +1.7
X
 0.0
8.96
 +3.0
9.16
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.0
9.26
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.7
 
8.82
 +2.5
9.26
 +2.7
9.16
 +2.0
9.15
 +3.9
8.92
 +2.0
8.98
 +3.8
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.27 mix
PB LyngbyLyngby21.6.23
 
7.27 PB7.256.72
Diskoskast 0.75 kg  [1]
14.69
PB LyngbyLyngby16.9.23
 
13.60 SBX12.8314.69 PB
Spydkast 500 gram  [1]
17.52 mix
PB LyngbyLyngby20.6.23
 
14.98 PB17.52 PB14.49
4 x 100 m stafet  [2]
53.79
SB BallerupBallerup17.6.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Selma Guldager Knudsen
Nikoline Willadsen, Alma Bøge Crichton
56.07
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Nikoline Willadsen
Selma Guldager Knudsen, Karoline Westring
4 x 200 m stafet  [1]
1:59.98
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Viola Lei Hansgaard
Alma Bøge Crichton, Selma Guldager Knudsen
1000 m stafet  [1]
2:38.68
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Selma Guldager Knudsen
Alma Bøge Crichton, Silje Ålsbøl Jensen

2022

60 m  [5]
8.73
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.72
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.75
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
8.72
i
=PB HelsingørHelsingør12.3.22
8.89
i
HelsingørHelsingør12.3.22
100 m  [5]
13.57
PB TårnbyTårnby7.5.22+0.8
13.89
HvidovreHvidovre11.6.22+0.7
13.83
w
BallerupBallerup20.8.22+3.1
14.14
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.6
14.09
LyngbyLyngby18.9.220.0
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [3]
10.99
i
PB BallerupBallerup23.1.22
11.04
i
BallerupBallerup23.1.22
11.01
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
Længdespring  [8]
4.60
i
PB BallerupBallerup23.1.22
 
3.99 PB4.60 PB4.40X4.49X
4.52
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
4.524.474.34
4.26
i
HelsingørHelsingør12.3.22
 
4.074.214.263.96
4.22
PB HvidovreHvidovre11.6.220.0
 
4.22 PB
 0.0
4.03
 +1.0
3.84
 0.0
4.54
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.0
 
4.54 PB
 -1.0
4.43
 -1.3
4.48
 -1.1
4.36
LyngbyLyngby18.9.22+1.3
4.48
w
LyngbyLyngby18.9.22+2.2
 
X4.36
 +1.3
4.48
 +2.2
X
4.44
GreveGreve24.9.22-2.0
 
X
 0.0
3.86
 -0.6
4.44
 -2.0
4.20
w
LyngbyLyngby6.10.22+2.4
 
X3.96
 +3.5
X4.20
 +2.4
Trespring   [1]
8.17
PB LyngbyLyngby6.10.22+0.8
 
XXX8.17 PB
 +0.8
X
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.08
i
PB BallerupBallerup22.1.22
 
7.04 PB6.877.08 PB
1000 m stafet  [1]
2:36.01
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Alma Bøge Crichton
Nikoline Willadsen, Silje Ålsbøl Jensen

2021

80 m  [6]
11.46
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.8
11.52
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.6
11.68
PB BallerupBallerup20.6.21-3.0
11.70
BallerupBallerup20.6.21-2.5
11.50
PB GreveGreve26.9.21-1.1
11.61
GreveGreve26.9.21-2.5
100 m  [2]
13.94
w
HvidovreHvidovre12.6.21+2.3
14.13
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.5
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
11.96
PB LyngbyLyngby4.9.210.0
60 m hæk 84.0 cm  [2]
12.38
w
HvidovreHvidovre13.6.21+2.9
11.96
PB HvidovreHvidovre13.6.21+2.0
Højdespring  [1]
1.25
PB HvidovreHvidovre12.6.21
Stangspring  [1]
1.45
PB GreveGreve26.9.21
 
1.35
   O
1.45
  XO
1.55
XXX
     
Længdespring 1 m zone  [3]
3.98
PB LyngbyLyngby18.4.21+0.4
 
3.98 PB
 +0.4
3.77
 +0.4
3.80
 0.0
3.74
 -0.4
X3.82
 -1.1
4.15
PB LyngbyLyngby6.6.21+1.7
 
4.15 PB
 +1.7
4.01
 +1.3
3.92
 +1.3
3.97
 +1.3
4.45
PB HvidovreHvidovre13.6.21+0.9
Kuglestød 2.0 kg  [2]
8.96
PB LyngbyLyngby6.6.21
 
8.68 PB7.928.96 PB8.25
8.35
BallerupBallerup20.6.21
 
8.168.228.358.258.247.80
Diskoskast 0.75 kg  [1]
14.52
PB LyngbyLyngby25.4.21
 
14.29 PB14.52 PB13.9213.6214.4510.44
Hammerkast 2.0 kg  [3]
20.55
PB LyngbyLyngby6.6.21
 
17.18 PB20.55 PBX19.2715.94
22.18
PB HvidovreHvidovre12.6.21
22.29
PB GreveGreve26.9.21
 
X22.29 PBXX21.1021.92
Spydkast 400 gram  [2]
15.82
PB LyngbyLyngby18.4.21
 
12.86 PBSB14.45 PBSB14.97 PBSB13.1113.6715.82 PBSB
16.31
SB LyngbyLyngby9.5.21
 
12.1014.8811.6014.97X16.31 SB
4 x 100 m stafet  [1]
55.77
GreveGreve24.9.21
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Nikoline Willadsen
Silje Ålsbøl Jensen, Signe Kjeldgaard Løber
4 x 80 m stafet  [2]
45.43
PB BallerupBallerup20.6.21
 Trongårdens Idræts Forening
Viola Lei Hansgaard, Selma Guldager Knudsen
Silje Ålsbøl Jensen, Nikoline Willadsen
45.41
PB LyngbyLyngby4.9.21
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Nikoline Willadsen
Silje Ålsbøl Jensen, Signe Kjeldgaard Løber

2020

50 m  [6]
8.07
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
8.02
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
8.08
i
HvidovreHvidovre5.1.20
8.20
i
HvidovreHvidovre5.1.20
7.92
i
PB (77)HvidovreHvidovre16.2.20
7.97
i
HvidovreHvidovre16.2.20
60 m  [1]
9.45
i
PB BallerupBallerup18.1.20
80 m  [4]
12.11
PB HvidovreHvidovre2.8.20+1.7
12.50
HvidovreHvidovre2.8.20+1.1
12.16
TårnbyTårnby24.9.20-0.7
12.2h mix
w
KøbenhavnKøbenhavn27.9.20+2.1
600 m  [1]
2:04.92
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
800 m  [1]
3:03.1h
PB LyngbyLyngby14.6.20
50 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [3]
11.39
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
11.79
i
HvidovreHvidovre5.1.20
11.08
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [3]
13.29
i
PB BallerupBallerup19.1.20
12.97
i
PB BallerupBallerup19.1.20
12.18
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20+0.2
Højdespring  [3]
1.20
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
0.95
   O
1.00
   O
1.05
   O
1.10
   O
1.15
   O
1.20
 XXO
1.25
XXX
 
1.11
i
HvidovreHvidovre5.1.20
 
1.01
   O
1.06
   O
1.11
   O
1.16
XXX
    
1.12
PB HvidovreHvidovre2.8.20
Længdespring  [1]
4.02
PB LyngbyLyngby14.6.20+1.6
4.25
w
LyngbyLyngby14.6.20+4.0
 
4.03
 +2.1
4.02 =PB
 +1.6
4.15
 +4.0
4.25
 +4.0
4.04
 +2.8
4.10
 +3.0
Længdespring 1 m zone  [4]
3.45
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
3.38 PB3.44 PB3.45 PB3.33
3.90
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
3.90 PB3.823.693.89
3.64
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.200.0
 
3.54 PB
 -1.5
3.54 =PB
 0.0
3.64 PB
 0.0
3.64
=PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.200.0
 
3.54 PB
 -1.5
3.54 =PB
 0.0
3.64 PB
 0.0
3.76
PB KøbenhavnKøbenhavn27.9.20+2.0
 
3.53
 +2.4
3.76 PB
 +2.0
Kuglestød 2.0 kg  [8]
5.70
i
PB HvidovreHvidovre8.12.19
 
X5.68 PB5.70 PBX
6.16
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
 
4.965.91 PB5.296.16 PB
6.64
i
PB HvidovreHvidovre16.2.20
 
6.29 PB5.616.016.64 PB
7.57
PB LyngbyLyngby14.6.20
 
6.91 PB7.15 PB7.49 PB7.57 PB6.697.08
7.58
PB HvidovreHvidovre1.8.20
7.63
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
 
7.63 PB6.917.50
7.88
PB TårnbyTårnby24.9.20
 
7.76 PB7.616.897.88 PB
7.76
KøbenhavnKøbenhavn27.9.20
 
7.027.767.62
Spydkast 400 gram  [2]
13.29
i
PB HvidovreHvidovre5.1.20
 
10.55 PB13.29 PB12.1010.43
16.57
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20
 
16.57 PBXX
Pentathlon P13  [1]
2.707
PB KøbenhavnKøbenhavn29.8.20

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.52
Hvidovre11.12.22
60 m
Inde
8.61
Ballerup28.1.23
100 m
Ude
13.57
Tårnby7.5.22+0.8
200 m
Ude
28.52
Greve23.9.23+1.2
800 m
Ude
2:47.6h mix
Lyngby21.6.23
Højdespring
Ude
1.25
Hvidovre12.6.21
Inde
1.20
Hvidovre8.12.19
Stangspring
Ude
1.45
Greve26.9.21
Længdespring
Ude
4.80
Greve23.9.23-1.4
Inde
4.89
Skive4.3.23
Trespring
Ude
9.54
Ballerup17.6.23+1.5
Inde
9.24
Skive5.3.23

80 m
Ude
11.50
Greve26.9.21-1.1
600 m
Ude
2:04.92
København29.8.20
50 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Inde
11.08
Hvidovre16.2.20
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude
11.96
Lyngby4.9.210.0
Inde
12.97
Ballerup19.1.20
60 m hæk 84.0 cm
Ude
11.96
Hvidovre13.6.21+2.0
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
10.99
Ballerup23.1.22
Længdespring 1 m zone
Ude
4.45
Hvidovre13.6.21+0.9
Inde
3.90
Hvidovre16.2.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude
8.96
Lyngby6.6.21
Inde
6.64
Hvidovre16.2.20
Kuglestød 3.0 kg
Ude
7.27 mix
Lyngby21.6.23
Inde
7.08
Ballerup22.1.22
Diskoskast 0.75 kg
Ude
14.69
Lyngby16.9.23
Hammerkast 2.0 kg
Ude
22.29
Greve26.9.21
Ude
22.18
Hvidovre12.6.21
Spydkast 400 gram
Ude
15.82
Lyngby18.4.21
Ude
16.57
København29.8.20
Inde
13.29
Hvidovre5.1.20
Spydkast 500 gram
Ude
17.52 mix
Lyngby20.6.23
4 x 80 m stafet
Ude
45.41
Lyngby4.9.21
1000 m stafet
Ude
2:36.01
Hvidovre11.9.22
Pentathlon P13
Ude
2.707
København29.8.20

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 136
Per disciplin:
50 m:10
60 m:10
80 m:10
100 m:12
200 m:1
600 m:1
800 m:2
:3
:4
60 m hæk 84.0 cm:2
:3
Højdespring:4
Stangspring:1
Længdespring:26
Længdespring 1 m zone:7
Trespring :9
Kuglestød 2.0 kg:10
Kuglestød 3.0 kg:2
Diskoskast 0.75 kg:2
Hammerkast 2.0 kg:3
Spydkast 400 gram:4
Spydkast 500 gram:1
4 x 100 m stafet:3
4 x 80 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1
1000 m stafet:2
Pentathlon P13:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2022
4
15
h4
14.14
Længdespring
DMU 2022 10
15
4.54
DMU 2023 7
15
4.74
Trespring
DMU 2023 7
15
9.26
4 x 100 m stafet
DMU 2023 3
15
56.07
1000 m stafet
DMU 2022 6
15
2:36.01
DMU 2023 4
15
2:38.68
Inde
60 m
iDMU 2022
6
15
h1
8.75
iDMU 2023
6
15
h4
8.82
Længdespring
iDMU 2022 11
15
4.52
iDMU 2023 4
15
4.89
Trespring
iDMU 2023 7
15
9.24
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 1
15
B
1:59.98