Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Ellen Nørgaard

Født: 2 juli 2008

Klub: Viborg Atletik og Motionsforening

Tidligere klubber:
Randers Sportsklub Freja ‐30.11.2022

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

1500 m  [1]
4:55.32
i
PB SkiveSkive20.1.24
3000 m  [2]
DNF
i
SkiveSkive16.12.23
10:51.94
i
PB SkiveSkive3.2.24

2023

800 m  [4]
2:38.15
i
PB SkiveSkive10.12.22
2:30.40 mix
PB ViborgViborg16.5.23
2:23.99
PB ViborgViborg24.8.23
2:25.25
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
1500 m  [7]
5:28.06
i
SB SkiveSkive14.1.23
5:10.57
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
5:15.64
PB VibyViby10.5.23
5:05.54
PB OdenseOdense3.6.23
4:59.48
PB AalborgAalborg17.6.23
4:57.45
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
4:54.40 mix
PB ViborgViborg3.10.23
3000 m  [3]
11:33.72
i
PB SkiveSkive28.1.23
11:27.39
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
10:57.9h mix
PB ViborgViborg30.4.23
Cross 6 km  [1]
23:17
DMUAarhusDMU, Aarhus18.11.23

2022

300 m  [1]
49.30
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE19.6.22
800 m  [7]
2:47.38 mix
i
PB RandersRanders16.11.21
2:48.83
i
RandersRanders14.12.21
2:47.88
i
RandersRanders9.1.22
2:42.87
i
PB SkiveSkive29.1.22
2:46.03
i
RandersRanders19.2.22
2:45.42
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22
2:41.16
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
1000 m  [1]
3:36.77
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
1500 m  [6]
5:37.21
i
PB RandersRanders30.1.22
5:45.39
i
SkiveSkive12.2.22
5:27.68
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
5:29.98 mix
i
RandersRanders14.3.22
5:30.12
PB HvidovreHvidovre11.6.22
5:27.08 mix
PB HerningHerning24.9.22
3000 m  [2]
12:29.45
PB HerningHerning21.5.22
11:49.49 mix
PB ViborgViborg30.8.22
2000 m forh.  [3]
8:52.1h
PB RandersRanders17.4.22
8:27.32
PB RandersRanders4.6.22
8:23.62
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
12.30
i
PB RandersRanders14.12.21
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
11.72
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE4.12.21
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
12.05
i
PB AarhusAarhus23.1.22
12.10
i
RandersRanders19.2.22
300 m hæk  [2]
56.39
PB RandersRanders4.6.22
57.22
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [5]
15.78
PB RandersRanders5.6.22-3.0
DNF
RandersRanders5.6.22
15.45
PB HvidovreHvidovre12.6.22-0.5
15.87
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE17.6.22+0.4
DNF
HerningHerning24.9.22
Stangspring  [7]
2.40
i
=PB RandersRanders16.11.21
 
2.00 SB
   O
2.10 SB
   O
2.20 SB
   O
2.30 SB
   O
2.40 =PB
   O
2.50
XXX
  
2.50
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
 
2.20
  XO
2.30
   O
2.40 =PB
   O
2.50 PB
 XXO
2.60
XXX
   
2.50
i
=PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE5.12.21
 
2.20
  XO
2.30
   O
2.40 =PB
   O
2.50 PB
 XXO
2.60
XXX
   
2.10
i
RandersRanders14.12.21
 
2.00
   O
2.10
  XO
2.20
XXX
     
2.40
i
AarhusAarhus22.1.22
 
2.20
   O
2.30
   O
2.40
   O
2.50
XXX
    
2.50
i
=PB RandersRanders30.1.22
 
2.20
   O
2.30
   O
2.40
   O
2.50 =PB
 XXO
2.60
XXX
   
2.50
i
=PB RandersRanders19.2.22
 
2.20
   O
2.30
   O
2.40
  XO
2.50 =PB
 XXO
2.60
XXX
   
2.20
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 
2.20
   O
2.40
XXX
      
4 x 100 m stafet  [1]
54.24
SB RandersRanders4.6.22
 Randers Sportsklub Freja
Freya Rindebæk, Ellen Nørgaard
Anizette L. Klitgaard, Clara Momme Jørgensen
4 x 200 m stafet  [2]
2:10.14
i
RandersRanders9.1.22
 Randers Sportsklub Freja
Ellen Nørgaard, Clara Momme Jørgensen
Anizette L. Klitgaard, Freya Laursen
1:56.86
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
 Randers Sportsklub Freja
Clara Momme Jørgensen, Viola Bech
Ellen Nørgaard, Anizette L. Klitgaard
1000 m stafet  [1]
2:40.73
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Randers Sportsklub Freja
Cathia Lindgaard Jensen, Clara Momme Jørgensen
Emilie Aaquist, Ellen Nørgaard

2021

600 m  [1]
1:59.38
PB RandersRanders19.6.21
1000 m  [1]
3:45.52
PB HerningHerning25.9.21
2000 m forh.  [1]
9:39.06
PB RandersRanders2.5.21
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [3]
DNF
RandersRanders2.5.21
12.18
PB RandersRanders5.6.21-0.7
12.65
HerningHerning25.9.210.0
Stangspring  [5]
2.20
SB AalborgAalborg22.5.21
 
2.00 SB
   O
2.10 SB
   O
2.20 SB
   O
2.30
XXX
    
2.30
PB RandersRanders5.6.21
 
2.00
   O
2.10
   O
2.20 =SB
  XO
2.30 PB
  XO
2.40
XXX
   
2.10
RandersRanders20.6.21
 
2.00
   O
2.10
   O
2.20
XXX
     
2.10
RandersRanders13.7.21
 
2.10
  XO
2.20
XXX
      
2.40
i
PB RandersRanders7.8.21
 
2.00 SB
   O
2.10 SB
 XXO
2.20 SB
  XO
2.30 SB
  XO
2.40 PB
 XXO
2.50
XXX
  
4 x 80 m stafet  [1]
44.45
SB RandersRanders19.6.21
 Randers Sportsklub Freja
Freya Rindebæk, Anizette L. Klitgaard
Ellen Nørgaard, Clara Momme Jørgensen
4 x 200 m stafet  [1]
2:16.20
i
RandersRanders10.12.20
 Randers Sportsklub Freja
Alberte Kristensen, Andrea Nielsen
Astrid Øfverlind, Ellen Nørgaard

2020

60 m  [3]
9.83
i
PB RandersRanders27.11.19
9.63
i
PB RandersRanders15.2.20
9.66
i
RandersRanders15.2.20
80 m  [1]
12.69
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.1
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [5]
12.77
i
PB RandersRanders15.2.20
12.90
w
TårnbyTårnby11.7.20+2.2
12.74
PB TårnbyTårnby11.7.20+1.2
12.65
PB RandersRanders3.9.20-3.0
12.26
w
RandersRanders27.9.20+2.4
Stangspring  [6]
1.70
i
PB RandersRanders15.2.20
 
1.60 PB
   O
1.70 PB
   O
1.80
XXX
     
2.00
PB RandersRanders2.8.20
2.20
=PB RandersRanders9.8.20
 
1.60
   O
1.70
   O
1.80
   O
1.90
   O
2.00 =PB
  XO
2.10 PB
   O
2.20 PB
  XO
 
2.20
PB RandersRanders9.8.20
 
1.60
   O
1.70
   O
1.80
   O
1.90
   O
2.00 =PB
  XO
2.10 PB
   O
2.20 PB
  XO
 
2.22
PB RandersRanders15.8.20
 
1.82
   O
1.92
   O
2.02
   O
2.12
  XO
2.22 PB
 XXO
   
2.33
i
PB RandersRanders23.8.20
 
1.83 PB
   O
1.93 PB
   O
2.03 PB
  XO
2.13 PB
   O
2.23 PB
  XO
2.33 PB
   O
  
2.20
RandersRanders27.9.20
 
1.80
   O
1.90
   O
2.00
   O
2.10
   O
2.20
   O
2.30
XXX
  
Længdespring  [1]
3.60
w
RandersRanders3.9.20+2.2
 
3.60
 +2.2
3.59
 +3.4
3.32
 +2.6
3.43
 +3.3
Længdespring 1 m zone  [2]
3.38
i
PB RandersRanders27.11.19
3.38
i
=PB RandersRanders15.2.20
 
3.343.38 =PB3.10
Kuglestød 2.0 kg  [1]
4.72
i
PB RandersRanders27.11.19
4 x 80 m stafet  [1]
48.81
SB RandersRanders27.9.20
 Randers Sportsklub Freja

2019

Stangspring  [1]
1.53
PB RandersRanders27.11.19

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde
9.63
Randers15.2.20
800 m
Ude
2:23.99
Viborg24.8.23
Inde
2:38.15
Skive10.12.22
1000 m
Ude
3:45.52
Herning25.9.21
Inde
3:36.77
Göteborg/FH, SWE4.12.21
1500 m
Ude
4:54.40 mix
Viborg3.10.23
Inde
4:55.32
Skive20.1.24
3000 m
Ude
10:57.9h mix
Viborg30.4.23
Inde
10:51.94
Skive3.2.24
Stangspring
Ude
2.30
Randers5.6.21
Inde
2.50
Göteborg/FH, SWE5.12.21

80 m
Ude
12.69
Tårnby11.7.20+1.1
300 m
Ude
49.30
Göteborg/U, SWE19.6.22
600 m
Ude
1:59.38
Randers19.6.21
2000 m forh.
Ude
8:23.62
Hvidovre10.9.22
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude
12.18
Randers5.6.21-0.7
Inde
12.30
Randers14.12.21
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
11.72
Göteborg/FH, SWE4.12.21
Inde
12.05
Aarhus23.1.22
300 m hæk
Ude
56.39
Randers4.6.22
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
15.45
Hvidovre12.6.22-0.5
Længdespring 1 m zone
Inde
3.38
Randers27.11.19
Kuglestød 2.0 kg
Inde
4.72
Randers27.11.19

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 94
Per disciplin:
60 m:3
80 m:1
300 m:1
600 m:1
800 m:11
1000 m:2
1500 m:14
3000 m:7
2000 m forh.:4
:9
:1
:2
300 m hæk:2
:5
Stangspring:19
Længdespring:1
Længdespring 1 m zone:2
Kuglestød 2.0 kg:1
4 x 100 m stafet:1
4 x 80 m stafet:2
4 x 200 m stafet:3
1000 m stafet:1
Cross:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
800 m
DMU 2022 6
15
2:41.16
DMU 2023 3
15
2:25.25
1500 m
DMU 2023 2
15
4:57.45
2000 m forh.
DMU 2022 2
15
8:23.62
1000 m stafet
DMU 2022 8
15
2:40.73
km cross
DMU 2023 3
15
23:17
Inde
1500 m
iDMU 2022 7
15
5:27.68
iDMU 2023 1
15
5:10.57
3000 m
iDMU 2023 1
15
11:27.39
Stangspring
iDMU 2022 6=
15
2.20
4 x 200 m stafet
iDMU 2022 2
15
B
1:56.86