Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Født:

Klub: Hvidovre Atletik & Motion

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

4 x 100 m stafet  [2]
49.34
PB OdenseOdense3.9.22
Zarah Buchwald, Misja B. Jepsen
Signe Boelsmand, Alberte Riber Jakobsen
53.42
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
Beatrice Kristensen, Aimee Rønning Vilhelmsen
Annesofie Hartmann Nielsen, Misja B. Jepsen
4 x 200 m stafet  [1]
1:51.32
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
Misja B. Jepsen, Beatrice Kristensen
Bjørk Nørremark, Emma Flor
4 x 400 m stafet  [1]
4:13.73
PB OdenseOdense3.9.22
Zarah Buchwald, Misja B. Jepsen
Signe Boelsmand, Alberte Riber Jakobsen

2021

4 x 100 m stafet  [4]
55.28
SB FrederiksbergFrederiksberg24.8.21
Selina Rasmussen Meilstrup, Katarina Jørgensen
Caroline Ringhofer, Beatrice Kristensen
53.44
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
Freja Alvina Thostrup, Caroline Ringhofer
Katarina Jørgensen, Beatrice Kristensen
54.64
GreveGreve24.9.21
Selina Rasmussen Meilstrup, Katarina Jørgensen
Caroline Ringhofer, Beatrice Kristensen
54.34
GreveGreve24.9.21
Freja Alvina Thostrup, Haddy Cham
Emma Surlykke Mogensen, Andrea Skov Larsen
4 x 80 m stafet  [1]
48.88
PB LyngbyLyngby4.9.21
Karoline Gatzwiller, Bai-Yo Jaworski
Astrid Østergaard, Emma Raben
4 x 200 m stafet  [1]
1:56.21
PB GreveGreve24.9.21
Haddy Cham, Katarina Jørgensen
Caroline Ringhofer, Beatrice Kristensen
1000 m stafet  [1]
2:40.87
SB HvidovreHvidovre30.6.21
Marie-Louise Levy Paez, Ida Regitze Krag
Kirstine Rædkjær, Christina Goltermann

2020

4 x 100 m stafet  [1]
DQ
AarhusAarhus6.9.20
Bjørk Nørremark, Zarah Buchwald
Alberte Riber Jakobsen, Misja B. Jepsen
4 x 200 m stafet  [2]
1:47.64
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Stine Engberg Mikkelsen, Alberte Riber Jakobsen
Misja B. Jepsen, Elisabeth Holm Simonsen
1:52.96
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Julie Kretzschmer, Margit Weihe Fríðmundsdóttir
Teresa Fríðriksdóttir Bláhamar, Bára Jógvansdóttir Glerfoss
4 x 400 m stafet  [1]
4:19.85
SB AarhusAarhus6.9.20
Misja B. Jepsen, Zarah Buchwald
Bjørk Nørremark, Alberte Riber Jakobsen
1000 m stafet  [1]
2:44.61
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
Selina Rasmussen Meilstrup, Caroline Ringhofer
Alma Agger Gammelgaard, Viola Draabe Bruunsgaard

2019

4 x 400 m stafet  [3]
4:20.26
PB OdenseOdense1.6.19
4:42.53
DMUGreveDMU, Greve25.8.19
4:18.69
PB HolteHolte8.9.19

2018

4 x 100 m stafet  [1]
49.71
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18
Mette B. Jepsen, Zarah Buchwald
Alberte Riber Jakobsen, Carla Nørremark

2010

1000 m stafet  [2]
2:45.58
DR40 SB , ???, ???8.6.10
2:34.23
DR35 SB , ???, ???15.8.10

1972

1000 m stafet  [1]
2:09.6h
DR PB HvidovreHvidovre21.8.72
Marianne Søderberg, Tone Kyhn
Gitte Mathiasen, Annelise Damm Olesen

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

4 x 100 m stafet
Ude49.34   Odense3.9.22
4 x 200 m stafet
Inde1:47.64   Skive1.3.20
4 x 400 m stafet
Ude4:13.73   Odense3.9.2213 

4 x 80 m stafet
Ude48.88   Lyngby4.9.2120 
4 x 200 m stafet
Ude1:56.21   Greve24.9.21
1000 m stafet
Ude2:44.61   Hvidovre20.9.20
Ude2:09.6h   DRHvidovre21.8.72

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 23
Per disciplin:
4 x 100 m stafet:8
4 x 80 m stafet:1
4 x 200 m stafet:4
4 x 400 m stafet:5
1000 m stafet:5

Danske mesterskaber

Ude
4 x 100 m stafet
DM 2018 4
49.71
DM 2020
B
4 x 400 m stafet
DMU 2019
4:42.53
DM 2020 6
4:19.85

Ungdom
4 x 100 m stafet
DMU 2021
19
53.44
DMU 2022 1
22
53.42
1000 m stafet
DMU 2020 7
15
2:44.61
Inde
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 5
22
1:52.96 2
19
1:47.64
iDMU 2022 3
22
1:51.32