Født: 25 november 1996
Klub: Aarhus Fremad Atletik
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:38.72 | SB | 1 | Herning | Herning | 13.5.23 | |||
10 km [2] | ||||||||
37:49 | PB | 1 | Odense | Odense | 18.6.23 | |||
39:17 | 8 | Aarhus | Aarhus | 31.12.23 |
10000 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
39:26.6h mix | SB | 10 | Aarhus | Aarhus | 8.6.21 | ||||
39:03.91 | PB | 6 | DM | Odense | DM, Odense | 25.6.21 | |||
5 km [2] | |||||||||
19:25 | PB | 25 | Ejby | Ejby | 10.4.21 | ||||
Uregelmæssighed: Short course | |||||||||
18:11 | 5 | Aarhus | Aarhus | 7.5.21 | |||||
10 km [1] | |||||||||
38:48 | PB | 19 | Værløse | Værløse | 24.4.21 | ||||
Halvmarathon [1] | |||||||||
1:28:29 | PB | 6 | Odense | Odense | 26.9.21 | ||||
Hammerkast 4.0 kg [1] | |||||||||
12.61 | PB | 8 | Aarhus | Aarhus | 5.9.21 | ||||
|
3000 m [1] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:26.27mix | PB | 8 | Aalborg | Aalborg | 18.7.20 | |||||
5000 m [1] | ||||||||||
18:57.9h | PB | 8 | C | Aarhus | Aarhus | 18.8.20 | ||||
10000 m [1] | ||||||||||
39:06.1h mix | PB | 14 | Aarhus | Aarhus | 4.8.20 | |||||
Hammerkast 4.0 kg [1] | ||||||||||
11.18 | PB | 9 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | |||||
| ||||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||||
4:23.59 | PB | 7 | Aarhus | Aarhus | 6.9.20 | |||||
Aarhus Fremad Atletik | ||||||||||
Benedicte Skytte Vosegaard, Helene Svane Laura Kathrine Kornum, Henriette Nygaard | ||||||||||
Cross 10 km [1] | ||||||||||
43:14 | 15 | DM | Roskilde | DM, Roskilde | 8.3.20 |
Placering på danske alletiders liste på dato
3000 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 10:26.27mix | Aalborg | 18.7.20 | ||
5000 m | |||||
Ude | 18:57.9h | Aarhus | 18.8.20 | ||
10000 m | |||||
Ude | 39:03.91 | Odense | 25.6.21 | ||
5 km | |||||
Ude | 19:25 | Ejby | 10.4.21 | ||
10 km | |||||
Ude | 37:49 | Odense | 18.6.23 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:28:29 | Odense | 26.9.21 | ||
Hammerkast 4.0 kg | |||||
Ude | 12.61 | Aarhus | 5.9.21 |
3000 m: | 2 |
5000 m: | 1 |
10000 m: | 3 |
5 km: | 2 |
10 km: | 3 |
Halvmarathon: | 1 |
Hammerkast 4.0 kg: | 2 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
Cross: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
10000 m | ||||
DM | 2021 | 6 | 39:03.91 | |
10 km | ||||
DM | 2021 | 18 | 38:48 | |
4 x 400 m stafet | ||||
DM | 2020 | 7 | 4:23.59 | |
10 km cross | ||||
DM | 2020 | 15 | 43:14 |