Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Signe Kjeldgaard Løber

Født: 11 maj 2009

Klub: Trongårdens IF

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

60 m  [2]
8.73
i
SB BallerupBallerup20.1.24
8.81
i
BallerupBallerup20.1.24
Længdespring  [1]
4.67
i
PB BallerupBallerup21.1.24
 
4.67 PB4.17X4.314.413.96

2023

50 m  [4]
7.33
i
PB HvidovreHvidovre11.12.22
7.28
i
PB HvidovreHvidovre11.12.22
7.36
i
HvidovreHvidovre15.1.23
7.26
i
PB (12)HvidovreHvidovre15.1.23
60 m  [3]
8.71
i
SB BallerupBallerup28.1.23
8.76
i
BallerupBallerup28.1.23
8.72
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
100 m  [7]
13.89
PB TårnbyTårnby6.5.23+0.3
14.10
TårnbyTårnby6.5.23-1.0
13.59
PB BallerupBallerup17.6.23+1.6
13.71
w
BallerupBallerup17.6.23+2.2
13.79
LyngbyLyngby20.6.230.0
13.88
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.9
13.90
LyngbyLyngby16.9.23+1.9
200 m  [2]
29.48
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23+2.5
29.87
PB GreveGreve23.9.23+1.2
800 m  [1]
3:40.79 mix
PB LyngbyLyngby21.6.23
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
16.97
PB LyngbyLyngby16.9.23+0.6
Længdespring  [7]
4.04
i
PB HvidovreHvidovre15.1.23
 
4.04 PB2.943.983.20XX
4.22
i
PB BallerupBallerup29.1.23
 
X3.733.634.07 PBX4.22 PB
4.16
i
iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
 
X4.163.98
3.99
PB TårnbyTårnby7.5.23+1.7
4.11
w
TårnbyTårnby7.5.23+2.2
 
4.11
 +2.2
3.99 =PB
 +1.7
XR
4.09
PB LyngbyLyngby20.6.23-0.9
 
3.96
 +0.3
3.96
 -1.5
4.09 PB
 -0.9
4.15
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23+2.6
 
4.15
 +2.6
3.14
 +3.1
3.85
 +2.1
4.15
PB GreveGreve23.9.23-1.9
 
4.15 PB
 -1.9
4.10
 0.0
4.04
 0.0
4.04
 -0.9
4.14
 -0.7
3.81
 -0.2
Længdespring 1 m zone  [1]
4.45
i
PB HvidovreHvidovre11.12.22
 
3.67 SB4.15 SB4.074.45 PB
Kuglestød 3.0 kg  [2]
6.37
i
PB HvidovreHvidovre15.1.23
 
X6.29 PB6.025.056.276.37 PB
5.19 mix
PB LyngbyLyngby21.6.23
 
5.19 PB5.074.89
Spydkast 500 gram  [1]
12.27 mix
PB LyngbyLyngby20.6.23
 
11.32 PB12.27 PB11.24
4 x 100 m stafet  [3]
53.79
SB BallerupBallerup17.6.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Selma Guldager Knudsen
Nikoline Willadsen, Alma Bøge Crichton
56.07
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Nikoline Willadsen
Selma Guldager Knudsen, Karoline Westring
53.66
SB GreveGreve22.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Nikoline Willadsen
Alma Bøge Crichton, Viola Lei Hansgaard
4 x 200 m stafet  [2]
1:59.98
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Viola Lei Hansgaard
Alma Bøge Crichton, Selma Guldager Knudsen
1:58.19
PB GreveGreve22.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Nikoline Willadsen
Alma Bøge Crichton, Viola Lei Hansgaard
  [1]
2:39.71
PB BallerupBallerup18.6.23
 Trongårdens Idræts Forening
Viola Lei Hansgaard, Signe Kjeldgaard Løber
Alma Bøge Crichton, Silje Ålsbøl Jensen
1000 m stafet  [1]
2:38.68
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
 Trongårdens Idræts Forening
Signe Kjeldgaard Løber, Selma Guldager Knudsen
Alma Bøge Crichton, Silje Ålsbøl Jensen

2022

60 m  [3]
8.92
i
PB BallerupBallerup22.1.22
8.69
i
PB HelsingørHelsingør12.3.22
8.68
i
PB HelsingørHelsingør12.3.22
80 m  [6]
11.22
w
TårnbyTårnby7.5.22+3.6
11.33
w
TårnbyTårnby7.5.22+3.6
10.94
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.5
11.23
BallerupBallerup21.8.22-0.7
11.27
GreveGreve25.9.22-1.5
11.35
GreveGreve25.9.22-1.4
Længdespring 1 m zone  [6]
4.31
i
PB BallerupBallerup23.1.22
 
4.24 PB4.184.26 PB4.214.31 PB4.30
4.22
i
HelsingørHelsingør12.3.22
 
4.143.924.22
4.31
PB TårnbyTårnby7.5.22-1.2
 
4.06 SB
 -1.7
4.30 PB
 -1.1
4.27
 -1.2
3.82
 -1.3
3.94
 -0.8
4.31 PB
 -1.2
4.35
PB HvidovreHvidovre12.6.22+1.6
4.59
w
HvidovreHvidovre12.6.22+2.2
 
4.21
 +0.6
4.35 =PB
 +1.6
4.11
 0.0
4.29
 0.0
4.59
 +2.2
4.11
 +0.5
4.71
PB BallerupBallerup20.8.22+1.8
 
4.61 PB
 -1.3
4.44
 +1.4
3.67
 +0.4
4.45
 +1.7
4.71 PB
 +1.8
4.39
 +0.6
4.40
GreveGreve25.9.22+1.5
 
4.23
 0.0
4.20
 +2.6
4.36
 0.0
X
 0.0
4.40
 +1.5
3.92
 +0.6

2021

80 m  [5]
11.91
PB BallerupBallerup20.6.21-2.8
11.92
BallerupBallerup20.6.21-1.3
12.02
LyngbyLyngby4.9.21-1.8
11.80
PB GreveGreve26.9.21-0.5
11.76
PB GreveGreve26.9.21-0.2
Længdespring 1 m zone  [3]
3.94
SB BallerupBallerup19.6.21-0.1
 
3.70 SB
 +1.2
3.77 SB
 +1.1
X
 0.0
3.57
 0.0
3.82 SB
 -0.1
3.94 SB
 -0.1
3.95
SB LyngbyLyngby4.9.21-0.1
 
3.95 SB
 -0.1
3.93
 0.0
3.73
 -0.5
3.85
 -0.6
4.18
PB GreveGreve26.9.210.0
 
4.18 PB
 0.0
4.02
 +1.7
4.11
 +1.9
3.65
 +0.5
3.76
 +0.3
3.90
 +0.4
4 x 100 m stafet  [1]
55.77
GreveGreve24.9.21
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Nikoline Willadsen
Silje Ålsbøl Jensen, Signe Kjeldgaard Løber
4 x 80 m stafet  [1]
45.41
PB LyngbyLyngby4.9.21
 Trongårdens Idræts Forening
Selma Guldager Knudsen, Nikoline Willadsen
Silje Ålsbøl Jensen, Signe Kjeldgaard Løber

2020

1000 m  [1]
4:09.85
PB LyngbyLyngby2.9.20
Længdespring 1 m zone  [2]
3.98
PB LyngbyLyngby2.9.20+0.7
 
3.92 PB
 -0.5
3.75
 -1.1
3.98 PB
 +0.7
3.73
LyngbyLyngby27.9.20+1.8
 
3.733.193.44
Spydkast 400 gram  [1]
9.89
PB LyngbyLyngby27.9.20
 
9.89 PB9.667.65

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.26
Hvidovre15.1.23
60 m
Inde
8.68
Helsingør12.3.22
100 m
Ude
13.59
Ballerup17.6.23+1.6
200 m
Ude
29.87
Greve23.9.23+1.2
800 m
Ude
3:40.79 mix
Lyngby21.6.23
1000 m
Ude
4:09.85
Lyngby2.9.20
Længdespring
Ude
4.15
Greve23.9.23-1.9
Inde
4.67
Ballerup21.1.24

80 m
Ude
10.94
Hvidovre12.6.22+1.5
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
16.97
Lyngby16.9.23+0.6
Længdespring 1 m zone
Ude
4.71
Ballerup20.8.22+1.8
Inde
4.45
Hvidovre11.12.22
Kuglestød 3.0 kg
Ude
5.19 mix
Lyngby21.6.23
Inde
6.37
Hvidovre15.1.23
Spydkast 400 gram
Ude
9.89
Lyngby27.9.20
Spydkast 500 gram
Ude
12.27 mix
Lyngby20.6.23
4 x 80 m stafet
Ude
45.41
Lyngby4.9.21
4 x 200 m stafet
Ude
1:58.19
Greve22.9.23

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 70
Per disciplin:
50 m:4
60 m:8
80 m:11
100 m:7
200 m:2
800 m:1
1000 m:1
:1
Længdespring:9
Længdespring 1 m zone:13
Kuglestød 3.0 kg:2
Spydkast 400 gram:1
Spydkast 500 gram:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 80 m stafet:1
4 x 200 m stafet:2
:1
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2023
5
15
h1
13.88
200 m
DMU 2023 3
15
C
29.48
Længdespring
DMU 2023 16
15
4.15
4 x 100 m stafet
DMU 2023 3
15
56.07
1000 m stafet
DMU 2023 4
15
2:38.68
Inde
60 m
iDMU 2023
6
15
h1
8.72
Længdespring
iDMU 2023 18
15
4.16
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 1
15
B
1:59.98