Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Manja Lund Jørgensen

Født: 2005

Klub: Greve Atletik

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

50 m  [2]
7.50mix
i
PB HvidovreHvidovre10.2.24
7.57mix
i
HvidovreHvidovre10.2.24
200 m  [1]
29.38
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.24

2023

60 m  [1]
8.79
i
PB BallerupBallerup28.1.23
150 m  [1]
21.11
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.23-0.6
200 m  [5]
28.99
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
28.82
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
28.35
PB BallerupBallerup18.6.23+1.7
29.02
DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23-0.7
28.50
GreveGreve24.9.23+0.7
300 m  [1]
45.94
PB TårnbyTårnby7.5.23
400 m  [6]
1:08.07
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2.23
1:06.67
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive4.3.23
1:06.10
PB KøbenhavnKøbenhavn20.5.23
1:04.11
PB BallerupBallerup17.6.23
1:06.39
FrederiksbergFrederiksberg22.8.23
1:05.66
DMUHvidovreDMU, Hvidovre2.9.23
800 m  [1]
2:38.78
PB GreveGreve23.9.23
50 m hæk 84.0 cm  [1]
8.98mix
i
PB HvidovreHvidovre15.1.23
60 m hæk 84.0 cm  [4]
10.62
i
PB BallerupBallerup29.1.23
13.41
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
10.74
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.23
10.70
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
400 m hæk  [3]
1:13.38
SB TårnbyTårnby6.5.23
1:11.62
PB BallerupBallerup18.6.23
1:11.60
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre3.9.23
Højdespring  [1]
1.25
PB GreveGreve24.9.23
 
1.10
   O
1.13
   O
1.16
   O
1.19
   O
1.22
   O
1.25
 XXO
1.28
XXX
 
4 x 100 m stafet  [1]
53.75
SB GreveGreve22.9.23
 Greve Atletik
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen
Mathilde Sofie Steenberg Olesen, Solvej Møller
4 x 200 m stafet  [2]
1:56.59
i
SB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.23
 Greve Atletik
Frida Revall, Viola Jensen
Manja Lund Jørgensen, Mathilde Sofie Steenberg Olesen
1:52.04
PB GreveGreve22.9.23
 Greve Atletik
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen
Mathilde Sofie Steenberg Olesen, Solvej Møller

2022

100 m  [5]
13.70
w
KøbenhavnKøbenhavn21.5.22+2.3
14.25
SB BallerupBallerup20.8.22+0.2
14.21
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22-1.3
14.36
GreveGreve24.9.22-1.9
14.28
GreveGreve24.9.22-0.6
200 m  [4]
29.28
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
30.16
SB BallerupBallerup21.8.220.0
29.27
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22+0.6
29.86
GreveGreve25.9.22-2.2
400 m  [1]
1:07.29
PB KøbenhavnKøbenhavn21.5.22
60 m hæk 76.2 cm  [2]
10.76
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
10.42
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE13.2.22
100 m hæk 76.2 cm  [2]
17.58
PB GreveGreve24.9.22-2.4
17.35
PB GreveGreve24.9.22-0.3
400 m hæk  [1]
1:18.03
SB TårnbyTårnby7.5.22
Længdespring  [1]
4.07
PB TårnbyTårnby8.5.22+0.4
 
4.07 PB
 +0.4
3.94
 -0.1
3.26
 -1.4
Spydkast 500 gram  [1]
16.01
PB GreveGreve25.9.22
 
16.01 PB11.5210.0913.9014.04
4 x 100 m stafet  [2]
53.43
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
53.42
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller
4 x 200 m stafet  [1]
1:54.01
PB GreveGreve23.9.22
 Greve Atletik
Frida Revall, Manja Lund Jørgensen
Mathilde Steenberg, Solvej Møller
1000 m stafet  [1]
2:31.60
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
 Greve Atletik
Frida Revall, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2021

100 m  [5]
13.77
w
HvidovreHvidovre12.6.21+3.2
13.73
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.4
13.92
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.4
13.92
w
KøbenhavnKøbenhavn14.8.21+2.4
13.62
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21+1.7
200 m  [3]
28.35
w
HvidovreHvidovre13.6.21+5.1
29.05
PB BallerupBallerup20.6.21+1.8
29.20
KøbenhavnKøbenhavn15.8.21+1.2
300 m  [1]
47.16
PB GreveGreve1.8.21
300 m hæk  [1]
53.02
PB GreveGreve1.8.21
400 m hæk  [1]
1:12.43
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
Længdespring  [2]
3.27
w
HvidovreHvidovre12.6.21+4.1
3.83
PB BallerupBallerup20.6.21-2.3
 
3.83 PB
 -2.3
X
 0.0
3.61
 -1.3
Hammerkast 3.0 kg  [1]
20.22
PB KøbenhavnKøbenhavn14.8.21
 
X17.97 PBX20.22 PBX17.76
1000 m stafet  [1]
2:28.61
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
 Greve Atletik
Viola Jensen, Mathilde Steenberg
Manja Lund Jørgensen, Solvej Møller

2020

200 m  [1]
29.47
w
GreveGreve26.9.20
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
16.15
PB GreveGreve26.9.20+1.2
15.79
w
GreveGreve26.9.20+2.6
4 x 100 m stafet  [1]
54.13
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
 Greve Atletik
Manja Lund Jørgensen, Viola Jensen
Mathilde Sofie Olesen, Solvej Møller

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.50mix
Hvidovre10.2.24
60 m
Inde
8.79
Ballerup28.1.23
100 m
Ude
13.62
Hvidovre11.9.21+1.7
200 m
Ude
28.35
Ballerup18.6.23+1.7
Inde
28.82
Skive5.3.23
400 m
Ude
1:04.11
Ballerup17.6.23
Inde
1:06.67
Skive4.3.23
800 m
Ude
2:38.78
Greve23.9.23
50 m hæk 84.0 cm
Inde
8.98mix
Hvidovre15.1.23
60 m hæk 84.0 cm
Inde
10.62
Ballerup29.1.23
400 m hæk
Ude
1:11.60
Hvidovre3.9.23
Højdespring
Ude
1.25
Greve24.9.23
Længdespring
Ude
4.07
Tårnby8.5.22+0.4
4 x 100 m stafet
Ude
53.42
Greve23.9.22

150 m
Ude
21.11
København21.5.23-0.6
300 m
Ude
45.94
Tårnby7.5.23
60 m hæk 76.2 cm
Inde
10.42
Malmö/A, SWE13.2.22
100 m hæk 76.2 cm
Ude
17.35
Greve24.9.22-0.3
300 m hæk
Ude
53.02
Greve1.8.21
80 m hæk 76.2 cm, 8 m
Ude
16.15
Greve26.9.20+1.2
Hammerkast 3.0 kg
Ude
20.22
København14.8.21
Spydkast 500 gram
Ude
16.01
Greve25.9.22
4 x 200 m stafet
Ude
1:52.04
Greve22.9.23
1000 m stafet
Ude
2:28.61
Hvidovre12.9.21

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 70
Per disciplin:
50 m:2
60 m:1
100 m:10
150 m:1
200 m:14
300 m:2
400 m:7
800 m:1
50 m hæk 84.0 cm:1
60 m hæk 84.0 cm:4
60 m hæk 76.2 cm:2
100 m hæk 76.2 cm:2
300 m hæk:1
400 m hæk:5
:2
Højdespring:1
Længdespring:3
Hammerkast 3.0 kg:1
Spydkast 500 gram:1
4 x 100 m stafet:4
4 x 200 m stafet:3
1000 m stafet:2

Danske mesterskaber


Ungdom
Ude
100 m
DMU 2021
5
17
h2
13.62
DMU 2022
5
17
h1
14.21
200 m
DMU 2022 3
17
C
29.27
DMU 2023 3
19
B
29.02
400 m
DMU 2023 8
19
1:05.66
400 m hæk
DMU 2021 4
17
1:12.43
DMU 2023 2
19
1:11.60
4 x 100 m stafet
DMU 2020 3
15
54.13
DMU 2022 2
17
53.43
1000 m stafet
DMU 2021 3
17
2:28.61
DMU 2022 3
17
2:31.60
Inde
200 m
iDMU 2023 2
19
C
28.82
400 m
iDMU 2023 4
19
1:06.67
60 m hæk 84.0 cm
iDMU 2023 3
19
10.70
4 x 200 m stafet
iDMU 2023 4
19
1:56.59