Født: 27 marts 2007
Klub: Københavns Idræts Forening
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
200 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27.11 i | PB | 5 | F | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 19.1.24 | ||||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
5.10 i | PB | 1 | 17 B | Randers | Randers | 13.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
4.70 i | 14 | 17 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 20.1.24 | |||||||
| ||||||||||||
4.79 i | 10 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:45.90 i | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||||||
KIF - København | ||||||||||||
Aliya Dahl, Sophia Bonde Klara Hatini Pedersen, Milla Eskildsen |
100 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.12 | PB | 2 | B | Aarhus | Aarhus | 9.9.23 | +0.8 | |||||||
200 m [1] | ||||||||||||||
27.31 | PB | 1 | 17 C | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +0.4 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm [3] | ||||||||||||||
9.85 i | PB | 3 | 17 | Lund, SWE | Lund, SWE | 14.1.23 | ||||||||
10.29 i | 4 | 17 | Lund, SWE | Lund, SWE | 14.1.23 | |||||||||
9.59 i | PB | 2 | Randers | Randers | 21.1.23 | |||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.35 i | PB | 6 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [2] | ||||||||||||||
4.95 i | PB | 2 | 17 | Randers | Randers | 21.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.69 i | 5 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 3.0 kg [2] | ||||||||||||||
7.84 i | PB | 5 | 17 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
7.79 i | 8 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||||||||
48.58 | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | ||||||||
KIF - København | ||||||||||||||
Milla Eskildsen, Sophia Bonde Aliya Dahl, Celina Hagihara |
100 m [11] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.70 w | 3 | 15 h1 | København | København | 21.5.22 | +2.4 | ||||||
13.70 | PB | 4 | 15 | København | København | 21.5.22 | +1.2 | |||||
13.36 w | 5 | 15 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 28.5.22 | +3.8 | ||||||
13.61 w | 4 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 28.5.22 | +2.3 | ||||||
13.68 | PB | 3 | 15 h3 | Berlin, GER | Berlin, GER | 4.6.22 | +0.4 | |||||
13.58 | PB | 2 | 15 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +0.7 | |||||
13.60 | 6 | København | København | 13.8.22 | +1.6 | |||||||
13.68 w | 4 | 15 h2 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +2.4 | ||||||
13.72 | 7 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.3 | ||||||
13.75 | 3= | 15 h3 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.5 | |||||
13.84 | 5 | 15 h2 | Greve | Greve | 25.9.22 | -1.1 | ||||||
200 m [2] | ||||||||||||
28.20 | PB | 5 | København | København | 13.8.22 | -1.2 | ||||||
28.03 | PB | 5 | 15 C | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.8 | |||||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m [10] | ||||||||||||
14.25 | PB | 4 | 15 | København | København | 22.5.22 | +0.5 | |||||
13.95 w | 6 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 28.5.22 | +2.1 | ||||||
13.51 w | 4 | 15 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +2.4 | ||||||
12.96 w | 3 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +3.2 | ||||||
13.24 | PB | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.9 | |||||
13.03 | PB | 3 | 15 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -1.2 | ||||
12.91 | PB | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | -1.9 | ||||
12.92 | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | +0.7 | ||||||
12.92 | 1 | 15 B | Greve | Greve | 24.9.22 | -0.6 | ||||||
12.97 | 2 | 15 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.4 | ||||||
Længdespring [6] | ||||||||||||
4.78 | PB | 3 | 15 | København | København | 21.5.22 | -0.1 | |||||
| ||||||||||||
4.73 | 13 | 15 | Berlin, GER | Berlin, GER | 5.6.22 | -1.5 | ||||||
| ||||||||||||
4.69 | 6 | 15 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | 0.0 | ||||||
| ||||||||||||
4.88 | PB | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | 0.0 | |||||
| ||||||||||||
4.92 | PB | 4 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | -1.7 | ||||
| ||||||||||||
5.14 | PB | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 18.9.22 | +1.9 | |||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:49.45 | SB | 1 | 15 | Greve | Greve | 23.9.22 | ||||||
KIF - København | ||||||||||||
Milla Eskildsen, Mille Elmer Sophia Bonde, Asta Garder | ||||||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||||||
2:31.94 | SB | 3 | 15 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||||
KIF - København | ||||||||||||
Milla Eskildsen, Aliya Dahl Mille Elmer, Sophia Bonde |
100 m [1] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.67 | PB | 4 | 15 h3 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.21 | -3.9 | |||||
300 m hæk [1] | ||||||||||||
52.81 | PB | 2 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | ||||||
Længdespring [2] | ||||||||||||
4.23 | PB | 6 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | +1.5 | |||||
| ||||||||||||
4.28 | PB | 9 | 15 | Ballerup | Ballerup | 20.6.21 | +1.0 | |||||
| ||||||||||||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||||||
DQ | 15 B | Herlev | Herlev | 26.5.21 | ||||||||
KIF - København | ||||||||||||
Karla Danger Nielsen, Milla Eskildsen Sophie Nør Alsing, Mille Elmer | ||||||||||||
55.10 | SB | 3 | 15 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | ||||||
KIF - København | ||||||||||||
Milla Eskildsen, Aliya Dahl Karla Danger Nielsen, Isabella Bonde |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 13.12 | Aarhus | 9.9.23 | +0.8 | |
200 m | |||||
Ude | 27.31 | Hvidovre | 3.9.23 | +0.4 | |
Inde | 27.11 | Växjö, SWE | 19.1.24 | ||
Højdespring | |||||
Inde | 1.35 | Helsingør | 7.1.23 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.14 | Lyngby | 18.9.22 | +1.9 | |
Inde | 5.10 | Randers | 13.1.24 | ||
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Inde | 9.59 | Randers | 21.1.23 | ||
300 m hæk | |||||
Ude | 52.81 | Ballerup | 20.6.21 | ||
80 m hæk 76.2 cm, 8 m | |||||
Ude | 12.91 | Hvidovre | 11.9.22 | -1.9 | |
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Inde | 7.84 | Helsingør | 7.1.23 |
100 m: | 13 |
200 m: | 4 |
60 m hæk 76.2 cm: | 3 |
300 m hæk: | 1 |
: | 10 |
Højdespring: | 1 |
Længdespring: | 13 |
Kuglestød 3.0 kg: | 2 |
4 x 100 m stafet: | 3 |
4 x 200 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 1 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | |||||||
DMU | 2022 | 3= | 15 h3 | 13.75 | |||
200 m | |||||||
DMU | 2023 | 1 | 17 C | 27.31 | |||
Længdespring | |||||||
DMU | 2022 | 4 | 15 | 4.92 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DMU | 2023 | 2 | 17 | 48.58 | |||
1000 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 15 | 2:31.94 | |||
Inde | |||||||
Længdespring | |||||||
iDMU | 2024 | 10 | 17 | 4.79 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2024 | 1 | 17 | 1:45.90 |