Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Amelie Zemanova

Født: 17 april 2010

Klub: Amager Atletik Club

resultater 2024

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2024

50 m  [4]
7.70
i
PB HvidovreHvidovre7.1.24
7.75
i
HvidovreHvidovre7.1.24
7.60
i
PB HvidovreHvidovre10.2.24
7.59
i
PB (81)HvidovreHvidovre10.2.24
200 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
29.33
i
BallerupBallerup21.1.24
50 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
9.94
i
PB HvidovreHvidovre7.1.24
9.58mix
i
PB HvidovreHvidovre10.2.24
60 m hæk 76.2 cm, 8 m  [2]
11.09
i
PB BallerupBallerup21.1.24
11.37
i
BallerupBallerup21.1.24
Længdespring  [2]
4.20
i
PB HvidovreHvidovre7.1.24
 
X3.93 PB3.714.20 PB3.914.12
4.13
i
HvidovreHvidovre10.2.24
 
3.953.954.064.074.13X

2023

50 m  [2]
7.82
i
PB HvidovreHvidovre5.2.23
7.78
i
PB (24)HvidovreHvidovre5.2.23
60 m  [2]
9.35
i
PB HelsingørHelsingør11.3.23
9.25
i
PB HelsingørHelsingør11.3.23
80 m  [10]
11.71
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.23+1.3
11.98
w
FrederiksbergFrederiksberg3.6.23
11.71
w
HvidovreHvidovre11.6.23+2.2
11.69
w
HvidovreHvidovre11.6.23+2.8
11.86
BallerupBallerup18.6.230.0
11.60
PB BallerupBallerup18.6.23+1.6
11.90mix
BallerupBallerup21.6.23-0.2
11.90
HerlevHerlev6.9.23-2.1
11.76
GreveGreve24.9.23-0.2
11.75
GreveGreve24.9.23+0.6
100 m  [1]
14.20
PB TårnbyTårnby6.10.23-0.8
200 m  [3]
30.24
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.23+1.3
29.80
PB HvidovreHvidovre11.6.23+2.0
29.41
PB GreveGreve23.9.23+1.7
400 m  [1]
1:11.01mix
PB BallerupBallerup21.6.23
600 m  [4]
1:59.30
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6.23
2:02.76mix
HvidovreHvidovre11.6.23
2:04.40
KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
1:57.20
PB GreveGreve24.9.23
1000 m  [2]
3:45.32
PB BallerupBallerup18.6.23
3:35.97
PB LyngbyLyngby16.9.23
1500 m  [2]
6:18.13
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.23
6:10.30 mix
PB TårnbyTårnby6.10.23
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [5]
15.48
i
SB HelsingørHelsingør11.3.23
12.55
w
KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
12.11
PB LyngbyLyngby16.9.23+1.5
11.59
PB GreveGreve23.9.23-0.9
15.51
GreveGreve23.9.230.0
Længdespring 1 m zone  [7]
NM
i
HvidovreHvidovre15.1.23
3.95
i
PB HvidovreHvidovre5.2.23
 
3.95 PB3.853.813.83
4.10
i
PB HelsingørHelsingør11.3.23
 
4.10 PB3.83
4.12
PB BallerupBallerup21.6.23-0.3
 
4.08 PB
 0.0
4.06
 +0.9
4.12 PB
 -0.3
3.96
KøbenhavnKøbenhavn12.8.23+1.2
 
3.84
 +1.6
3.94
 0.0
3.96
 +1.2
3.91 mix
HerlevHerlev6.9.23-1.2
 
3.86
 -0.1
3.91
 -1.2
3.76
 0.0
3.92
GreveGreve24.9.23-0.3
 
3.92
 -0.3
3.80
 -0.9
X
 0.0
Kuglestød 2.0 kg  [3]
7.00
i
PB HvidovreHvidovre5.2.23
 
6.70 PB6.607.00 PB6.56
7.69
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
 
7.50 PB7.51 PB7.69 PB
8.21 mix
PB HerlevHerlev6.9.23
 
7.528.21 PB7.95
Spydkast 400 gram  [2]
18.28
PB KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
 
17.28 PB18.28 PB15.57
22.16
PB GreveGreve23.9.23
 
20.11 PB22.16 PB18.9620.2118.3620.52
4 x 80 m stafet  [1]
47.01
SB LyngbyLyngby16.9.23
 Amager Atletik Club
Martha Nexmand Olsen, Karoline Munksgaard
Karoline Kjeldgaard Grufstedt, Amelie Zemanova
Pentathlon P13  [1]
2.831
KøbenhavnKøbenhavn12.8.23
12.55 7.69 3.96/+1.2 18.28 2:04.40

2022

100 m  [1]
14.68
PB TårnbyTårnby30.9.22-0.9
300 m  [1]
48.51
PB TårnbyTårnby30.9.22
600 m  [1]
2:10.49
PB TårnbyTårnby7.5.22
1000 m  [2]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:29.77
i
BallerupBallerup23.1.22
3:48.39
PB LyngbyLyngby18.9.22
1500 m  [1]
6:44.98
PB TårnbyTårnby8.5.22
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
13.71
i
PB BallerupBallerup23.1.22
Længdespring 1 m zone  [2]
3.85
i
PB BallerupBallerup23.1.22
 
3.84 PB3.85 PBX3.533.603.10
3.85
PB TårnbyTårnby7.5.22-1.7
 
2.94 SB
 -1.8
3.85 PB
 -1.7
2.51
 -1.8
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.48
SB TårnbyTårnby8.5.22
 
6.28 SB6.256.48 SB

2021

300 m  [1]
52.68
PB TårnbyTårnby2.9.21
400 m  [1]
1:15.11
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21
1000 m  [1]
3:53.25
PB LyngbyLyngby4.9.21
60 m hæk 68 cm, 7.65 m  [1]
12.75
PB LyngbyLyngby4.9.21+0.2
Længdespring 1 m zone  [1]
3.74
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21+0.2
 
3.74 PB
 +0.2
3.11
 +2.1
3.50
 0.0
3.20
 +0.8
3.14
 0.0
3.53
 +0.8
Kuglestød 2.0 kg  [1]
6.51
PB FrederiksbergFrederiksberg6.6.21
 
6.13 PB6.51 PB6.29
4 x 60 m stafet  [1]
41.64
LyngbyLyngby4.9.21
 Amager Atletik Club
Isabella Rav, Amelie Zemanova
Sara Tamiri, Lotus Bokvist Zwicki

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde
7.59
Hvidovre10.2.24
60 m
Inde
9.25
Helsingør11.3.23
100 m
Ude
14.20
Tårnby6.10.23-0.8
200 m
Ude
29.41
Greve23.9.23+1.7
400 m
Ude
1:11.01mix
Ballerup21.6.23
1000 m
Ude
3:35.97
Lyngby16.9.23
1500 m
Ude
6:10.30 mix
Tårnby6.10.23
Længdespring
Inde
4.20
Hvidovre7.1.24

80 m
Ude
11.60
Ballerup18.6.23+1.6
300 m
Ude
48.51
Tårnby30.9.22
600 m
Ude
1:57.20
Greve24.9.23
50 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
9.58mix
Hvidovre10.2.24
60 m hæk 68 cm, 7.65 m
Ude
12.75
Lyngby4.9.21+0.2
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m
Ude
11.59
Greve23.9.23-0.9
Inde
13.71
Ballerup23.1.22
60 m hæk 76.2 cm, 8 m
Inde
11.09
Ballerup21.1.24
Længdespring 1 m zone
Ude
4.12
Ballerup21.6.23-0.3
Inde
4.10
Helsingør11.3.23
Kuglestød 2.0 kg
Ude
8.21 mix
Herlev6.9.23
Inde
7.00
Hvidovre5.2.23
Spydkast 400 gram
Ude
22.16
Greve23.9.23

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 74
Per disciplin:
50 m:6
60 m:2
80 m:10
100 m:2
200 m:4
300 m:2
400 m:2
600 m:5
1000 m:5
1500 m:3
:2
60 m hæk 68 cm, 7.65 m:1
:6
:2
Længdespring:2
Længdespring 1 m zone:10
Kuglestød 2.0 kg:5
Spydkast 400 gram:2
4 x 60 m stafet:1
4 x 80 m stafet:1
Pentathlon P13:1