Født: 16 april 2010
Klub: Sparta Atletik & Løb
Tidligere klubber:
Roar Atletik ‐19.5.2023
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [6] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.18 i | PB | 2 | 15 h5 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||||||
8.21 i | 2 | 15 E | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | |||||||
8.23 i | 1 | 14 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | |||||||
8.17 i | PB | 2 | 14 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||||||
8.18 i | 2 | 15 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
8.23 i | 8 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||||||
200 m [2] | ||||||||||||
28.78 i | PB | 3 | 17 D | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.24 | ||||||
28.66 i | PB | 3 | 15 D | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | |||||
Længdespring [3] | ||||||||||||
2.49 i | PB | 16 | 15 | Helsingør | Helsingør | 13.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
5.04 i | PB | 1 | 14 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||||||
| ||||||||||||
5.06 i | PB | 4 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | |||||
| ||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||
1:49.71 i | 1 | 15 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||||||
Ella Marie Højholt Jensen, Johanne Hansen-Møller Andrea Winther Glamoclija, Alma Børregaard Ravn |
60 m [11] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.55 i | SB | 2 | 13 h6 | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
8.48 i | SB | 2 | 13 rE | Helsingør | Helsingør | 7.1.23 | ||||||||
8.52 i | 1 | 13 h3 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | |||||||||
8.40 i | PB | 2 | 13 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
8.37 i | PB | 1 | 13 h5 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | ||||||||
8.50 i | 1 | 13 rD | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||||
8.30 i | PB | 1 | 13 h6 | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | ||||||||
8.24 i | PB | 1 | 13 rF | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | ||||||||
8.36 i | 1 | 13 rD | København | København | 21.3.23 | |||||||||
8.27 | SB | 1 | 13 h1 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | 0.0 | |||||||
8.29 | 4 | 13 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | 0.0 | ||||||||
80 m [11] | ||||||||||||||
10.77 | 1 | 13 h1 | Glostrup | Glostrup | 29.4.23 | -0.1 | ||||||||
11.38 | 4 | 13 | Glostrup | Glostrup | 29.4.23 | +0.9 | ||||||||
10.86 | 1 | 13 h1 | København | København | 20.5.23 | -2.0 | ||||||||
10.74 | SB | 2 | 13 | København | København | 20.5.23 | -0.2 | |||||||
10.49 w | 2 | 13 h1 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | +2.6 | ||||||||
10.55 w | 2 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | +2.8 | ||||||||
10.63 | 1 | 13 h1 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | 0.0 | ||||||||
10.60 | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | +1.6 | ||||||||
10.62 | 1 | 13 rB | Lyngby | Lyngby | 16.9.23 | +0.1 | ||||||||
10.60 | 1 | 13 h3 | Greve | Greve | 24.9.23 | -0.2 | ||||||||
10.44 | 1 | 13 | Greve | Greve | 24.9.23 | +1.6 | ||||||||
200 m [1] | ||||||||||||||
27.55 w | 1 | 13 rB | Greve | Greve | 23.9.23 | +2.7 | ||||||||
60 m hæk 68 cm, 7.65 m [1] | ||||||||||||||
10.55 | 3 | 13 h2 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 30.6.23 | -0.2 | ||||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [8] | ||||||||||||||
10.79 i | PB | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||||||
10.86 i | 2 | 13 rB | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | |||||||||
10.88 i | 3 | 13 rC | Helsingør | Helsingør | 11.3.23 | |||||||||
10.59 | SB | 1 | 13 h1 | København | København | 21.5.23 | -1.2 | |||||||
10.57 | SB | 1 | 13 | København | København | 21.5.23 | +0.3 | |||||||
11.35 | 1 | 13 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | -1.8 | ||||||||
11.27 | 2 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | -1.3 | ||||||||
10.45 | 1 | 13 h2 | Ballerup | Ballerup | 17.6.23 | 0.0 | ||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.31 i | PB | 7 | 13 | København | København | 21.3.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [6] | ||||||||||||||
4.68 i | SB | 3 | 13 | Ballerup | Ballerup | 29.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.74 i | SB | 1 | 13 | Helsingør | Helsingør | 4.2.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.72 | 2 | 13 | Glostrup | Glostrup | 29.4.23 | +1.4 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.97 | SB | 1 | 13 | København | København | 21.5.23 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
4.85 | - | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | +1.4 | ||||||||
4.99 w | 2 | 13 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | +2.2 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.43 | 14 | 13 q1 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | +1.4 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [2] | ||||||||||||||
8.63 i | PB | 5 | 13 | Ballerup | Ballerup | 28.1.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
9.22 | 21 | 13 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 2.7.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
Spydkast 400 gram [4] | ||||||||||||||
28.33 | PB | 5 | 13 | København | København | 20.5.23 | ||||||||
| ||||||||||||||
25.22 | 3 | 13 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
24.67 | 7 | 13 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 30.6.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
24.12 | 4 | 13 | Lyngby | Lyngby | 16.9.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 80 m stafet [2] | ||||||||||||||
42.93 | PB | 1 | 13 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | ||||||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||||||||
Ella Marie Højholt Jensen, Andrea Winther Glamoclija Wilma Caroline Nielsen, Frida Gram Jensen | ||||||||||||||
DQ | 13 | Lyngby | Lyngby | 16.9.23 | ||||||||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||||||||
Ella Jensen, Frida Gram Jensen Julia Hedegaard Hallsdottir, Ellen Vincentsen |
60 m [8] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.55 i | PB | 1 | 12 h1 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||||
8.54 i | PB | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||||
8.50 i | PB | 3 | 13 h4 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | ||||||
8.46 i | PB | 2 | 13 h7 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
8.45 i | PB | 2 | 13 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
8.19 w | 1 | 12 h1 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 10.7.22 | +2.8 | ||||||
8.18 | PB | 1 | 12 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 10.7.22 | +1.8 | |||||
8.34 | 1 | 17 | Tårnby | Tårnby | 30.9.22 | -0.7 | ||||||
80 m [10] | ||||||||||||
10.78 w | 1 | 13 h1 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +2.8 | ||||||
10.74 w | 1 | 13 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +3.6 | ||||||
10.79 | PB | 1 | 13 h1 | København | København | 21.5.22 | +0.8 | |||||
10.81 | 1 | 13 | København | København | 21.5.22 | +0.8 | ||||||
10.61 | PB | 1 | 12 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +1.4 | |||||
10.50 w | 1 | 12 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +2.9 | ||||||
11.04 | 1 | 12 h1 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | -0.8 | ||||||
10.96 | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | 0.0 | ||||||
11.06 | 1 | 12 h2 | Greve | Greve | 25.9.22 | -1.2 | ||||||
10.91 | 1 | 12 rB | Greve | Greve | 25.9.22 | -0.5 | ||||||
100 m [1] | ||||||||||||
13.61 | PB | 1 | 19 C | Tårnby | Tårnby | 30.9.22 | -0.9 | |||||
200 m [3] | ||||||||||||
27.95 | PB | 1 | 13 rC | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | +0.5 | |||||
28.13 w | 4 | 13 rC | København | København | 22.5.22 | +3.5 | ||||||
28.72 w | 2 | 12 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +2.1 | ||||||
600 m [1] | ||||||||||||
1:58.99 | PB | pen | 13 | DMU | København | DMU, København | 13.8.22 | |||||
60 m hæk 68 cm, 7.65 m [2] | ||||||||||||
10.20 w | 2 | 12 h1 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 9.7.22 | +4.9 | ||||||
9.97 w | 3 | 12 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 9.7.22 | +3.1 | ||||||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m [10] | ||||||||||||
11.88 i | PB | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||||||
11.86 i | PB | 1 | 13 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
11.63 w | 1 | 13 h1 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +3.3 | ||||||
11.68 | PB | 1 | 13 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | +1.6 | |||||
11.20 | PB | 2 | 13 h1 | København | København | 22.5.22 | +0.6 | |||||
10.94 | PB | 1 | 13 | København | København | 22.5.22 | +0.7 | |||||
10.55 | PB | pen | 13 | DMU | København | DMU, København | 13.8.22 | +1.3 | ||||
10.38 | PB | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.3 | |||||
10.64 | 1 | 13 rB | Greve | Greve | 24.9.22 | +1.2 | ||||||
10.77 | 1 | 13 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.6 | ||||||
Længdespring 1 m zone [9] | ||||||||||||
4.83 i | PB | 1 | 12 | Ballerup | Ballerup | 23.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
4.76 i | 2 | 13 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | |||||||
| ||||||||||||
4.71 | SB | 1 | 13 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | -1.4 | |||||
| ||||||||||||
4.76 | SB | 2 | 13 | København | København | 22.5.22 | -0.3 | |||||
| ||||||||||||
5.10 | PB | 1 | 12 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +1.8 | |||||
| ||||||||||||
5.09 | 1 | 12 | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 9.7.22 | |||||||
| ||||||||||||
4.65 | pen | 13 | DMU | København | DMU, København | 13.8.22 | +1.8 | |||||
| ||||||||||||
4.79 | - | 12 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +0.8 | ||||||
4.85 w | 2 | 12 | Ballerup | Ballerup | 20.8.22 | +2.6 | ||||||
| ||||||||||||
4.60 | - | 12 | Greve | Greve | 25.9.22 | +1.9 | ||||||
4.82 w | 1 | 12 | Greve | Greve | 25.9.22 | +2.2 | ||||||
| ||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [5] | ||||||||||||
7.79 i | PB | 5 | 13 | Helsingør | Helsingør | 12.3.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.51 | PB | 8 | 13 | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | ||||||
| ||||||||||||
7.07 | 9 | 13 | København | København | 22.5.22 | |||||||
| ||||||||||||
8.86 | PB | pen | 13 | DMU | København | DMU, København | 13.8.22 | |||||
| ||||||||||||
8.60 | 2 | 12 | Ballerup | Ballerup | 21.8.22 | |||||||
| ||||||||||||
Spydkast 400 gram [5] | ||||||||||||
19.07 | PB | 6 | 13 | København | København | 21.5.22 | ||||||
| ||||||||||||
18.05 | 7 | 12 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | |||||||
| ||||||||||||
19.85 | PB | pen | 13 | DMU | København | DMU, København | 13.8.22 | |||||
| ||||||||||||
23.20 | PB | 6 | 13 | Greve | Greve | 24.9.22 | ||||||
| ||||||||||||
23.03 | 2 | 13 | Roskilde | Roskilde | 2.10.22 | |||||||
| ||||||||||||
Pentathlon P13 [1] | ||||||||||||
3.664 | 2 | 13 | DMU | København | DMU, København | 13.8.22 | ||||||
10.55/+1.3 8.86 4.65/+1.8 19.85 1:58.99 |
60 m [5] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.12 w | 1 | 11 h2 | København | København | 14.8.21 | |||||||||
8.89 w | 1 | 11 | København | København | 14.8.21 | |||||||||
8.99 | PB | 1 | 11 h2 | København | København | 22.8.21 | -1.5 | |||||||
8.64 | PB | 1 | 11 | Greve | Greve | 26.9.21 | -1.5 | |||||||
8.75 | 1 | 11 h3 | Greve | Greve | 26.9.21 | -0.5 | ||||||||
200 m [1] | ||||||||||||||
29.87 w | 2 | 11 | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.6 | ||||||||
400 m [2] | ||||||||||||||
1:11.10 | PB | 2 | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | ||||||||
1:13.15 | 4 | 11 | København | København | 14.8.21 | |||||||||
Højdespring [1] | ||||||||||||||
1.20 | PB | 7 | 11 | Greve | Greve | 26.9.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [4] | ||||||||||||||
4.15 | PB | - | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | +0.2 | |||||||
4.26 w | 2 | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | +2.3 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.69 | PB | 1 | 11 | København | København | 15.8.21 | +1.4 | |||||||
| ||||||||||||||
4.90 | PB | multi | 11 | København | København | 22.8.21 | -0.3 | |||||||
| ||||||||||||||
4.58 | - | 11 | Greve | Greve | 25.9.21 | +1.3 | ||||||||
4.90 w | 1 | 11 | Greve | Greve | 25.9.21 | +3.2 | ||||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [3] | ||||||||||||||
6.48 | PB | 4 | 11 | Frederiksberg | Frederiksberg | 6.6.21 | ||||||||
| ||||||||||||||
6.39 | multi | 11 | København | København | 22.8.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
6.46 | 4 | 11 | Greve | Greve | 26.9.21 | |||||||||
|
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.17 | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.61 | Tårnby | 30.9.22 | -0.9 | |
200 m | |||||
Ude | 27.95 | Tårnby | 8.5.22 | +0.5 | |
Inde | 28.66 | Skive | 3.3.24 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:11.10 | Frederiksberg | 6.6.21 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.20 | Greve | 26.9.21 | ||
Inde | 1.31 | København | 21.3.23 | ||
Længdespring | |||||
Inde | 5.06 | Skive | 2.3.24 | ||
60 m | |||||
Ude | 8.18 | Helsingborg, SWE | 10.7.22 | +1.8 | |
80 m | |||||
Ude | 10.61 | Hvidovre | 12.6.22 | +1.4 | |
600 m | |||||
Ude | 1:58.99 | København | 13.8.22 | ||
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m | |||||
Ude | 10.38 | Ballerup | 20.8.22 | +0.3 | |
Inde | 10.79 | Ballerup | 29.1.23 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 5.10 | Hvidovre | 12.6.22 | +1.8 | |
Inde | 4.83 | Ballerup | 23.1.22 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 8.86 | København | 13.8.22 | ||
Inde | 8.63 | Ballerup | 28.1.23 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 28.33 | København | 20.5.23 | ||
4 x 80 m stafet | |||||
Ude | 42.93 | Ballerup | 18.6.23 |
60 m: | 30 |
80 m: | 21 |
100 m: | 1 |
200 m: | 7 |
400 m: | 2 |
600 m: | 1 |
60 m hæk 68 cm, 7.65 m: | 3 |
: | 18 |
Højdespring: | 2 |
Længdespring: | 3 |
Længdespring 1 m zone: | 24 |
Kuglestød 2.0 kg: | 10 |
Spydkast 400 gram: | 9 |
4 x 80 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
Pentathlon P13: | 1 |
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pentathlon P13 | |||||||
DMU | 2022 | 2 | 13 | 3664 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2024 | 8 | 15 | 8.23 | 2 | 15 h3 | 8.18 |
200 m | |||||||
iDMU | 2024 | 3 | 15 D | 28.66 | |||
Længdespring | |||||||
iDMU | 2024 | 4 | 15 | 5.06 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2024 | 1 | 15 | 1:49.71 |