Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Asta Hübertz Christensen

Født: 2008

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

resultater 2022

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2022

60 m  [8]
8.74
i
PB AarhusAarhus30.11.21
8.59
i
PB RandersRanders30.1.22
8.66
i
RandersRanders30.1.22
8.64
i
SkiveSkive12.2.22
8.73
i
RandersRanders19.2.22
8.73
i
RandersRanders19.2.22
8.71
i
AarhusAarhus24.2.22
8.62
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
100 m  [4]
13.60
PB HerningHerning21.5.22+1.7
13.42
PB RandersRanders4.6.22+0.5
13.67
RandersRanders4.6.22-0.9
13.65
w
VibyViby20.6.22
200 m  [1]
28.02
PB VibyViby20.6.22+1.7
300 m  [1]
45.93
PB RandersRanders4.6.22
400 m  [2]
1:10.56
i
PB RandersRanders30.1.22
1:05.34
i
PB SkiveSkive12.2.22
800 m  [3]
2:42.59
i
PB RandersRanders19.2.22
2:35.99
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
2:45.78
PB RandersRanders5.6.22
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [1]
11.18
i
PB AarhusAarhus30.11.21
Længdespring  [7]
4.49
i
PB RandersRanders30.1.22
 
4.49 PBX4.144.474.18X
4.42
i
SkiveSkive12.2.22
 
3.894.384.044.194.304.42
4.62
i
PB RandersRanders19.2.22
 
3.964.464.62 PB4.57
4.45
i
AarhusAarhus24.2.22
 
4.294.094.45
4.49
i
iDMUSkiveiDMU, Skive5.3.22
 
4.374.494.32
4.56
PB HerningHerning21.5.22-0.7
 
4.56 PB
 -0.7
4.23
 -1.6
X4.09
 -1.9
4.99
=PB RandersRanders4.6.22+0.8
 
4.56 =PB
 +0.5
4.56 =PB
 +1.0
4.66 PB
 -2.8
4.78 PB
 0.0
4.99 PB
 +0.8
X
4.99
PB RandersRanders4.6.22+0.8
 
4.56 =PB
 +0.5
4.56 =PB
 +1.0
4.66 PB
 -2.8
4.78 PB
 0.0
4.99 PB
 +0.8
X
Længdespring 1 m zone  [1]
4.51
i
AarhusAarhus30.11.21
 
4.284.404.514.44
Kuglestød 2.0 kg  [1]
9.56
i
PB AarhusAarhus30.11.21
 
8.43 PB9.14 PB9.56 PB9.11
Kuglestød 3.0 kg  [2]
8.65
i
PB RandersRanders19.2.22
 
8.11 PB7.918.46 PB8.65 PB
8.01
PB RandersRanders4.6.22
 
8.01 PB7.557.65
4 x 100 m stafet  [1]
53.30
SB RandersRanders4.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Johanne Brogaard
Karoline Kalsmose Jakobsen, Asta Hübertz Christensen
1000 m stafet  [1]
2:37.65
SB RandersRanders5.6.22
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Caroline Schimmelmann, Karoline Kalsmose Jakobsen
Johanne Brogaard, Asta Hübertz Christensen

2021

80 m  [2]
11.13
PB RandersRanders19.6.21+1.2
11.46mix
VibyViby15.8.21+1.6
200 m  [1]
28.87
PB RandersRanders20.6.21+1.3
800 m  [1]
2:48.30mix
PB VibyViby15.8.21
1000 m  [1]
3:32.76
PB RandersRanders20.6.21
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
16.05
VibyViby15.8.21+1.6
Længdespring 1 m zone  [2]
4.68
PB RandersRanders19.6.21+0.5
 
4.68 PB
 +0.5
4.12
 +1.2
4.30
 0.0
4.31
 +0.6
4.35
 -0.7
4.11
 -0.3
4.10
VibyViby15.8.21+1.4
 
4.10
 +1.4
3.91
 -2.1
3.95
 -0.3
Kuglestød 2.0 kg  [1]
7.71
PB RandersRanders20.6.21
 
6.55 PB7.34 PB6.827.71 PB7.71 =PB6.96
7.71
=PB RandersRanders20.6.21
 
6.55 PB7.34 PB6.827.71 PB7.71 =PB6.96
4 x 100 m stafet  [1]
57.53
RandersRanders19.6.21
 Aarhus 1900 Atletik og Løb
Asta Hübertz Christensen, Ida Søndergaard
Frida Haase, Matilde Skou Frostholm

2020

60 m  [2]
8.97
i
PB AarhusAarhus25.1.20
9.09
i
AarhusAarhus25.1.20
800 m  [1]
2:56.24
i
PB AarhusAarhus26.1.20
60 m hæk 76.2 cm, 7.65 m  [2]
12.88
i
PB AarhusAarhus26.1.20
12.94
i
AarhusAarhus26.1.20
Længdespring 1 m zone  [1]
4.33
i
PB AarhusAarhus25.1.20
 
4.33 PB4.094.103.904.14X

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

60 m
Inde8.59   Randers30.1.22
100 m
Ude13.42   Randers4.6.22+0.5
200 m
Ude28.02   Viby20.6.22+1.7
400 m
Inde1:05.34   Skive12.2.22
800 m
Ude2:45.78   Randers5.6.22
Inde2:35.99   Skive5.3.22
1000 m
Ude3:32.76   Randers20.6.21
Længdespring
Ude4.99   Randers4.6.22+0.8
Inde4.62   Randers19.2.22

80 m
Ude11.13   Randers19.6.21+1.2
300 m
Ude45.93   Randers4.6.22
Længdespring 1 m zone
Ude4.68   Randers19.6.21+0.534 
Inde4.33   Aarhus25.1.20
Kuglestød 2.0 kg
Ude7.71   Randers20.6.21
Inde9.56   Aarhus30.11.21
Kuglestød 3.0 kg
Ude8.01   Randers4.6.22
Inde8.65   Randers19.2.22

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 49
Per disciplin:
60 m:10
80 m:2
100 m:4
200 m:2
300 m:1
400 m:2
800 m:5
1000 m:1
:3
:1
Længdespring:7
Længdespring 1 m zone:4
Kuglestød 2.0 kg:2
Kuglestød 3.0 kg:2
4 x 100 m stafet:2
1000 m stafet:1

Danske mesterskaber


Ungdom
Inde
60 m
iDMU 2022
4
15
h2
8.62
800 m
iDMU 2022 2
15
B
2:35.99
Længdespring
iDMU 2022 12
15
4.49