Født: 15 april 2004
Klub: Kolding KFUM's Atletikafdeling
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
2:29.59 i | 7 | E | Seattle, WA | Seattle, WA | 27.1.24 | ||||
2:15.86 | PB | 7 | B | San Francisco, CA | San Francisco, CA | 30.3.24 | |||
2:14.39 | PB | 4 | rS | Azusa, CA | Azusa, CA | 12.4.24 | |||
1500 m [2] | |||||||||
4:30.50 | PB | 2 | B | Sacramento, CA | Sacramento, CA | 16.3.24 | |||
4:32.47 | 12 | F | Azusa, CA | Azusa, CA | 13.4.24 | ||||
1 mile [2] | |||||||||
5:06.20 i | PB | 2 | Spokane, WA | Spokane, WA | 13.1.24 | ||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
5:04.84 i | 10 | G | Seattle, WA | Seattle, WA | 10.2.24 | ||||
3000 m [2] | |||||||||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
9:52.53 i | 17 | E | Seattle, WA | Seattle, WA | 9.2.24 | ||||
9:52.16 i | PB | 4 | B | MPSF | Spokane, WA | MPSF, Spokane, WA | 26.2.24 | ||
5000 m [1] | |||||||||
16:47.86 | PB | 3 | B | San Francisco, CA | San Francisco, CA | 29.3.24 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:19.60 i | PB | 4 | Skive | Skive | 10.12.22 | |||
2:22.82 i | 1 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||
2:16.51 | PB | 2 | 22 | Odense | Odense | 4.6.23 | ||
1500 m [5] | ||||||||
4:43.14 i | PB | 1 | 19 | Skive | Skive | 14.1.23 | ||
4:42.73 i | PB | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
4:46.22 | SB | 1 | 19 | Vejle | Vejle | 29.4.23 | ||
4:44.20 | SB | 1 | 22 | Odense | Odense | 3.6.23 | ||
4:45.18 | 1 | 17 | Kolding | Kolding | 8.6.23 | |||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:51.79 i | PB | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
Kolding KFUM Atletik og Motion | ||||||||
Matilde Mørch Jørgensen, Emilie Kirk Langschwager Thea Søgård Nissen, Amanda Paaske Frederiksen | ||||||||
Cross 5 km [1] | ||||||||
17:27 | 7 | Salem, OR | Salem, OR | 30.9.23 | ||||
Cross 6 km [4] | ||||||||
23:15A | 2 | Reno, NV | Reno, NV | 18.9.23 | ||||
22:10 | 1 | Honolulu, HI | Honolulu, HI | 7.10.23 | ||||
21:53 | 25 | Big West | Nipomo, CA | Big West, Nipomo, CA | 27.10.23 | |||
20:49 | 71 | Sacramento, CA | Sacramento, CA | 10.11.23 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.62 | PB | 3 | 19 | Kolding | Kolding | 27.8.22 | -1.2 | |
800 m [10] | ||||||||
2:24.46 i | PB | 1 | B | Skive | Skive | 29.1.22 | ||
2:22.31 i | PB | 5 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | |
2:19.64 | PB | 1 | 19 | Vejen | Vejen | 8.5.22 | ||
2:17.99 mix | PB | 5 | B | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | ||
2:17.02 | PB | 2 | København | København | 22.5.22 | |||
2:19.89 | 3 | Randers | Randers | 5.6.22 | ||||
2:19.55 | 2 | Aarhus | Aarhus | 23.8.22 | ||||
2:17.95 | 1 | 19 | Kolding | Kolding | 27.8.22 | |||
2:19.49 | 2 | Viborg | Viborg | 30.8.22 | ||||
2:21.54 | 6 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
1500 m [8] | ||||||||
4:52.67 i | PB | 1 | Odense | Odense | 5.2.22 | |||
4:45.86 i | PB | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | |
4:45.67 | PB | 1 | 19 | Vejle | Vejle | 30.4.22 | ||
4:48.13 | 1 | København | København | 21.5.22 | ||||
4:38.13 | PB | 2 | Randers | Randers | 4.6.22 | |||
4:54.93 | 8 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 | |||
4:46.33 | 6 | 19 | NordicC | Malmö/S, SWE | NordicC, Malmö/S, SWE | 16.7.22 | ||
4:36.23 | PB | 2 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |
5 km [1] | ||||||||
18:47 | PB | 9 | 19 | DMU | Aarhus | DMU, Aarhus | 23.4.22 | |
4 km [1] | ||||||||
13:16 | 1 | 19 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 | |||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
53.32 | PB | 3 | 19 | Randers | Randers | 4.6.22 | ||
Kolding KFUM Atletik og Motion | ||||||||
Matilde Mørch Jørgensen, Emilie Kirk Langschwager Amanda Paaske Frederiksen, Laura Røhl Guldbæk Arentsen | ||||||||
54.35 | 3 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||
Kolding KFUM Atletik og Motion | ||||||||
Amanda Paaske Frederiksen, Emilie Kirk Langschwager Thea Søgaard Nissen, Laura Røhl Guldbæk Arentsen | ||||||||
4 x 400 m stafet [2] | ||||||||
4:11.37 | PB | 1 | 19 | Randers | Randers | 5.6.22 | ||
Kolding KFUM Atletik og Motion | ||||||||
Laura Røhl Guldbæk Arentsen, Emilie Kirk Langschwager Amanda Paaske Frederiksen, Matilde Mørch Jørgensen | ||||||||
4:16.71 | 1 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | ||
Kolding KFUM Atletik og Motion | ||||||||
Amanda Paaske Frederiksen, Matilde Mørch Jørgensen Thea Søgaard Nissen, Emilie Kirk Langschwager | ||||||||
Cross 5 km [1] | ||||||||
21:33 | 9 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 | |||
Cross 6 km [1] | ||||||||
27:24 | 16 | 19 | NordicC | Kristiansand, NOR | NordicC, Kristiansand, NOR | 6.11.22 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:28.42 | PB | 2 | 17 | Vejen | Vejen | 27.5.21 | ||
3000 m [1] | ||||||||
10:23.33 | PB | 3 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | |
[1] | ||||||||
10 | 19 | EM19 | Dublin, IRL | EM19, Dublin, IRL | 12.12.21 | |||
Denmark | ||||||||
Cross 4 km [2] | ||||||||
15:26 | 4 | 17 | DMU | Korsør | DMU, Korsør | 27.11.21 | ||
15:02 | 83 | 19 | EM19 | Dublin, IRL | EM19, Dublin, IRL | 12.12.21 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 14.62 | Kolding | 27.8.22 | -1.2 | |
800 m | |||||
Ude | 2:14.39 | Azusa, CA | 12.4.24 | ||
Inde | 2:19.60 | Skive | 10.12.22 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:30.50 | Sacramento, CA | 16.3.24 | ||
Inde | 4:42.73 | Skive | 5.3.23 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:23.33 | Hvidovre | 12.9.21 | ||
Inde | 9:52.16 | Spokane, WA | 26.2.24 | 31 | |
5000 m | |||||
Ude | 16:47.86 | San Francisco, CA | 29.3.24 | 44 | |
5 km | |||||
Ude | 18:47 | Aarhus | 23.4.22 | ||
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 53.32 | Randers | 4.6.22 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:51.79 | Skive | 5.3.23 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 4:11.37 | Randers | 5.6.22 | ||
1 mile | |||||
Inde | 5:06.20 | Spokane, WA | 13.1.24 |
100 m: | 1 |
800 m: | 17 |
1500 m: | 15 |
1 mile: | 2 |
3000 m: | 3 |
5000 m: | 1 |
5 km: | 1 |
Väg: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
: | 1 |
Cross: | 9 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
1500 m | ||||
DM | 2022 | 8 | 4:54.93 | |
km cross | ||||
DM | 2022 | 9 | 21:33 | |
Ungdom | ||||
800 m | ||||
DMU | 2022 | 6 | 19 | 2:21.54 |
1500 m | ||||
DMU | 2022 | 2 | 19 | 4:36.23 |
3000 m | ||||
DMU | 2021 | 3 | 17 | 10:23.33 |
5 km | ||||
DMU | 2022 | 9 | 19 | 18:47 |
4 x 100 m stafet | ||||
DMU | 2022 | 3 | 19 | 54.35 |
4 x 400 m stafet | ||||
DMU | 2022 | 1 | 19 | 4:16.71 |
km cross | ||||
DMU | 2022 | 6 | 19 | 21:33 |
DMU | 2021 | 4 | 17 | 15:26 |
Inde | ||||
800 m | ||||
iDMU | 2022 | 5 | 19 | 2:22.31 |
iDMU | 2023 | 1 | 19 | 2:22.82 |
1500 m | ||||
iDMU | 2022 | 2 | 19 | 4:45.86 |
iDMU | 2023 | 2 | 19 | 4:42.73 |
4 x 200 m stafet | ||||
iDMU | 2023 | 2 | 19 | 1:51.79 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
Cross | |||||
EM19 | 2021 | 83 | 19 | 15:02 |