Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Født:

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  4 DM‐guld
  •  2 DM‐sølv
  •  1 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

4 x 100 m stafet  [4]
46.91
SB OdenseOdense3.9.22
Astrid Glenner-Frandsen, Anne Sofie Kirkegaard
Anna Øbakke Lange, Ida Beiter Bomme
52.70
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
Bianca Baan, Christine Emilie Næsby
Ingrid Olivarius Vølund, Esther Falck
50.13
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9.22
Anna Pedersen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Pil Nedergaard, Amaya Kruse Jørgensen
52.49
GreveGreve23.9.22
Johanne Hansen-Møller, Alma Børregaard Ravn
Wilma Caroline Nielsen, Andrea Winther Glamoclija
4 x 80 m stafet  [2]
44.31
BallerupBallerup21.8.22
44.55
BallerupBallerup21.8.22
4 x 200 m stafet  [5]
1:41.72
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2.22
Cecilie Gedsø Færge, Anna Øbakke Lange
Nickoline Skifter Andersen, Ida Beiter Bomme
1:50.11
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
Esther Falck, Ingrid Olivarius Vølund
Amalie Sofie Nielsen, Maja Børregaard Voigt
1:47.19
i
iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
Anna Pedersen, Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard, Amaya Kruse Jørgensen
1:43.19
i
DUR-21 iDMUSkiveiDMU, Skive6.3.22
Ida Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
Betty Marie Ramsgaard Jensen, Louise Bach Moore
1:56.05
SB GreveGreve23.9.22
Johanne Hansen-Møller, Alma Børregaard Ravn
Wilma Caroline Nielsen, Andrea Winther Glamoclija
4 x 400 m stafet  [1]
3:50.87
SB OdenseOdense3.9.22
Anne Sofie Kirkegaard, Anna Øbakke Lange
Betty Marie Ramsgaard Jensen, Nickoline Skifter Andersen
  [1]
2:31.58
PB BallerupBallerup21.8.22
1000 m stafet  [2]
2:25.25
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
Maja Børregaard Voigt, Esther Falck
Ingrid Olivarius Vølund, Freja Isabel Knudsen
2:18.54
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.22
Anna Pedersen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Amaya Kruse Jørgensen, Sofia Thøgersen

2021

4 x 100 m stafet  [9]
54.41 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn6.6.21
51.28 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn6.6.21
50.83
SB BallerupBallerup19.6.21
Amaya Kruse Jørgensen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Pil Nedergaard, Freja Isabel Knudsen
46.20
PB AarhusAarhus5.9.21
Anne Sofie Kirkegaard, Astrid Glenner-Frandsen
Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
49.70
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
Amaya Kruse Jørgensen, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Ingrid Olivarius Vølund, Maja Børregaard Voigt
48.54
DMUHvidovreDMU, Hvidovre11.9.21
Ida Beiter Bomme, Betty Marie Ramsgaard Jensen
Anna Øbakke Lange, Louise Bach Moore
59.35
GreveGreve24.9.21
Johanne Hansen-Møller, Julia Hedegaard Hallsdottir
Wilma Caroline Nielsen, Frida Gram Jensen
53.32
GreveGreve24.9.21
Esther Falck, Clara Vejlgaard
Saga Nimb, Alma Børregaard Ravn
50.05
GreveGreve24.9.21
Pil Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
Freja Isabel Knudsen, Maja Børregaard Voigt
4 x 60 m stafet  [4]
35.85 mix
PB KøbenhavnKøbenhavn6.6.21
46.87 mix
PB KøbenhavnKøbenhavn6.6.21
39.03 mix
KøbenhavnKøbenhavn6.6.21
35.47
PB LyngbyLyngby4.9.21
Wilma Caroline Nielsen, Ilse Finnekaasa Roome
Johanne Hansen-Møller, Saga Nimb
4 x 80 m stafet  [2]
43.42
BallerupBallerup20.6.21
Esther Falck, Clara Vejlgaard
Queen Riege, Alma Børregaard Ravn
43.21
LyngbyLyngby4.9.21
Alma Børregaard Ravn, Esther Falck
Queen Riege, Clara Vejlgaard
4 x 200 m stafet  [3]
2:05.77
PB GreveGreve24.9.21
Saga Nimb, Andrea Winther Glamoclija
Luana Hess, Johanne Hansen-Møller
1:48.60
PB GreveGreve24.9.21
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Pil Nedergaard
Freja Isabel Knudsen, Maja Børregaard Voigt
1:53.05
GreveGreve24.9.21
Esther Falck, Clara Vejlgaard
Amalie Sofie Nielsen, Alma Børregaard Ravn
4 x 400 m stafet  [2]
3:44.03
SB AarhusAarhus5.9.21
Annemarie Nissen, Marie Falkebo Jensen
Olivia Thorsgaard, Anne Sofie Kirkegaard
4:09.14
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
Anna Øbakke Lange, Louise Bach Moore
Liv Nedergaard, Olivia Thorsgaard
1000 m stafet  [3]
2:24.90
SB BallerupBallerup20.6.21
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Maja Børregaard Voigt
Pil Nedergaard, Freja Isabel Knudsen
2:19.94
SB DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
Amaya Kruse Jørgensen, Anna Pedersen
Emilie Frida Carving Voigt, Betty Marie Ramsgaard Jensen
2:27.01
DMUHvidovreDMU, Hvidovre12.9.21
Pil Nedergaard, Maja Børregaard Voigt
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Ingrid Olivarius Vølund

2020

4 x 100 m stafet  [2]
46.61
DR22
DUR-22
SB
AarhusAarhus6.9.20
Marie Høgh Larsen, Anne Sofie Kirkegaard
Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
50.72
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9.20
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Helena Reijnen
Anna Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
4 x 200 m stafet  [5]
1:40.17
i
DR22
DUR-22
PB
DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
Marie Høgh Larsen, Klara Skriver Loessl
Josephine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Emilie Børregaard Voigt, Sofia Thøgersen
Pil Nedergaard, Aurora Suarez Alvarez Thostrup
1:45.89
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Ida Beiter Bomme, Liv Nedergaard
Louise Bach Moore, Klara Skriver Loessl
1:48.56
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Nickoline Skifter Andersen, Rikke Andersen
Laura Grønbech, Anna Øbakke Lange
1:41.90
i
DUR

DUR-17
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3.20
Marie Høgh Larsen, Betty Marie Ramsgaard Jensen
Cecilie Gedsø Færge, Josephine Koch Jacobsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.98
SB AarhusAarhus6.9.20
Anne Sofie Kirkegaard, Marie Falkebo Jensen
Emma Beiter Bomme, Annemarie Nissen
1000 m stafet  [1]
2:31.52
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9.20
Anna Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
Helena Reijnen, Alberte Brok

2019

4 x 100 m stafet  [3]
47.83
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19
Ida Beiter Bomme, Olivia Thorsgaard
Emma Beiter Bomme, Thea Haahr
46.47
DR PB OdenseOdense7.9.19
Josephine Koch Jacobsen, Ida Kathrine Karstoft
Emma Beiter Bomme, Thea Haahr
49.14
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.19
Victoria Lendal, Josephine Koch Jacobsen
Marie Høgh Larsen, Ida Beiter Bomme
4 x 80 m stafet  [3]
44.16
PB HerlevHerlev15.5.19
45.60
HelsingørHelsingør16.6.19
43.21
=PB HelsingørHelsingør16.6.19
4 x 200 m stafet  [2]
1:43.83
i
DUR-21 SkiveSkive24.2.19
Nickoline Skifter Andersen, Katrine Koch Jacobsen
Emilie R Hansen, Emma Beiter Bomme
1:43.35
i
DUR-17 SB SkiveSkive24.2.19
Marie Høgh Larsen, Sofie Spiegelhauer
Klara Skriver Loessl, Josephine Koch Jacobsen
4 x 400 m stafet  [7]
3:50.02
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5.19
Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard
3:50.02
=SB Castellón, ESPCastellón, ESP26.5.19
4:16.39
OdenseOdense1.6.19
3:51.64
EsbjergEsbjerg28.7.19
3:54.00
OdenseOdense7.9.19
3:59.73
Leiria, PORLeiria, POR21.9.19
3:59.73
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9.19
Josephine Koch Jacobsen, Karla Schärfe
Marie Falkebo Jensen, Elena Grøndahl Johansen

2018

4 x 100 m stafet  [3]
52.39
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5.18
Annemarie Nissen, Rikke Andersen
Laura Tølløse, Line R Jensen
47.39
PB DMOdenseDM, Odense25.8.18
Amanda Bergsten, Ida Kathrine Karstoft
Olivia Thorsgaard, Sandra Böll
50.11
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18
Ida Beiter Bomme, Maria Skov Kragh
Sofie Spiegelhauer, Hannah Illum Petersen
4 x 400 m stafet  [2]
3:49.89
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
Olivia Thorsgaard, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Ida Kathrine Karstoft
3:57.38
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9.18
Laura Nørrung Poulsen, Sofie Spiegelhauer
Anna Mark Helwigh, Olivia Thorsgaard

2017

4 x 100 m stafet  [2]
47.77
SB DMAalborgDM, Aalborg2.9.17
48.86
DUR-18 ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
Viktoria Dommer, Emilie R Hansen
Ida Beiter Bomme, Hannah Illum Petersen
4 x 200 m stafet  [1]
1:42.06
i
DR22
DUR-22
PB
SkiveSkive26.2.17
Ida Kathrine Karstoft, Emilie R Hansen
Anne Porshold, Anne Sofie Kirkegaard
4 x 400 m stafet  [1]
3:54.64
SB ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9.17
Viktoria Dommer, Olivia Thorsgaard
Laura Nørrung Poulsen, Anna Mark Helwigh

2016

4 x 100 m stafet  [2]
47.70
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5.16
Sandra Böll, Martha Traoré
Olivia Tuokila, Katrine Koch Jacobsen
48.52
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP17.9.16
Katrine Koch Jacobsen, Olivia Tuokila
Emma Beiter Bomme, Karoline Mangor
4 x 400 m stafet  [2]
3:47.33
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR29.5.16
Stephanie Saavada, Sandra Böll
Olivia Tuokila, Anne Sofie Kirkegaard
3:53.30
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP17.9.16
Cecilie Anna Næsby, Karoline Mangor
Olivia Tuokila, Anne Sofie Kirkegaard

2015

4 x 100 m stafet  [4]
47.85
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
Emma Beiter Bomme, Sandra Böll
Martha Traoré, Laura Tølløse
47.61
DR22
DUR-21
PB
AarhusAarhus8.8.15
48.06
DUR-22 HvidovreHvidovre22.8.15
49.71
ECCCIstanbul, TURECCC, Istanbul, TUR19.9.15
Katrine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme
Laura Tølløse, Cecilie Schou-Nielsen
4 x 400 m stafet  [4]
3:46.23
DR22
DUR-20
SB
ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15
Sarah Julie Michelsen, Martha Traoré
Emma Beiter Bomme, Anne Sofie Kirkegaard
3:46.23
=SB Mersin, TURMersin, TUR31.5.15
3:51.31
DUR-21 AarhusAarhus9.8.15
3:56.34
ECCCIstanbul, TURECCC, Istanbul, TUR19.9.15
Cecilie Schou-Nielsen, Karoline Mangor
Josephine Thestrup, Anne Sofie Kirkegaard
1000 m stafet  [1]
2:14.57
DUR-17 PB HvidovreHvidovre23.8.15

2014

4 x 100 m stafet  [3]
48.60
DUR-20 SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR24.5.14
Emma Beiter Bomme, Laura Tølløse
Martha Traoré, Sandra Böll
47.72
DUR
DUR-19
PB
AabenraaAabenraa6.9.14
48.08
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9.14
Marie Caroline Vermund, Laura Tølløse
Emma Beiter Bomme, Martha Traoré
4 x 200 m stafet  [1]
1:42.52
i
DUR-19 PB SkiveSkive23.2.14
Martha Traoré, Emma Beiter Bomme
Laura Tølløse, Anne Sofie Kirkegaard
4 x 400 m stafet  [3]
3:56.39
DUR-19 SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.14
Sandra Böll, Dagmar Olsen
Erica Jarder, Anne Sofie Kirkegaard
3:55.35
DUR-19 SB AabenraaAabenraa6.9.14
4:00.09
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9.14
Emma Beiter Bomme, Josephine Thestrup
Karoline Mangor, Anne Sofie Kirkegaard

2013

4 x 100 m stafet  [2]
49.92
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK25.5.13
49.53
DUR-15 SB ÅrhusÅrhus31.8.13
4 x 200 m stafet  [1]
1:45.68
i
DUR-15 PB SkiveSkive10.3.13
Mira Guldbrandsen, Emma Beiter Bomme
Katrine Koch Jacobsen, Anne Sofie Kirkegaard
4 x 400 m stafet  [1]
4:08.14
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK25.5.13
1000 m stafet  [1]
2:17.81
DUR-15 PB ÅrhusÅrhus1.9.13

2012

4 x 100 m stafet  [2]
DQ
DUR-15 ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
50.21
SB ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12
Helene Welm, Martha Traoré
Laetitia Bruun, Sandra Böll
4 x 400 m stafet  [2]
4:00.89
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
Louise Brasen, Christine Lund Jensen
Anna Olsson, Rikke Rønholt
4:13.49
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12
Louise Kjærulff Tietze, Caroline Tauson
Anna B Mikkelsen, Josefine Rytter

2010

4 x 100 m stafet  [1]
48.73
SB ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10
Sara Brahmer Svendsen, Anna Olsson
Laetitia Bruun, Helena Schmidt-Scherer
4 x 400 m stafet  [1]
4:07.83
SB ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5.10
Alvilde Maria Ossum, Louise Titze
Louise Brasen, Heidi Jensen

2009

4 x 100 m stafet  [1]
47.97
PB ECCC-BDubnica, SVKECCC-B, Dubnica, SVK31.5.09
Katja Salivaara, Anna Olsson
Julie Schmidt-Scherer, Helena Schmidt-Scherer
4 x 400 m stafet  [1]
4:01.04
SB ECCC-BDubnica, SVKECCC-B, Dubnica, SVK31.5.09
Alvilde Maria Ossum, Katja Salivaara
Anna Olsson, Helena Schmidt-Scherer

2008

4 x 100 m stafet  [1]
51.23
SB ECCC-BRennes, FRAECCC-B, Rennes, FRA20.9.08
Sara Brahmer Svendsen, Caroline Bonde Holm
Sinika Rohd, Silke Johansen
4 x 400 m stafet  [1]
4:08.88
SB ECCC-BRennes, FRAECCC-B, Rennes, FRA20.9.08
Leah Riis Donde, Karina Klok
Cæcilie Sams, Sinika Rohd

2006

4 x 100 m stafet  [1]
51.40
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR27.5.06
Julie Flensborg Madsen, Alvilde Maria Ossum
Julie Schmidt-Scherer, Anita Tørring
4 x 400 m stafet  [1]
3:51.74
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR28.5.06
Alvilde Maria Ossum, Heidi Jensen
Silla Duhrkop, Rikke Rønholt

2001

4 x 400 m stafet  [1]
3:38.65
DR PB Rīga, LATRīga, LAT23.6.01
Sofie Abildtrup, Christina Schnohr
Heidi Jensen, Rikke Rønholt

1992

4 x 400 m stafet  [1]
4:57.8h
DR30 PB , ???, ???9.8.92

1976

4 x 100 m stafet  [1]
49.09
DUR-20 PB ÅrhusÅrhus21.8.76

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

4 x 100 m stafet
Ude46.20   Aarhus5.9.21
4 x 200 m stafet
Inde1:40.17   DR22 DUR-22Odense23.2.20
4 x 400 m stafet
Ude3:38.65   DRRīga, LAT23.6.01

4 x 60 m stafet
Ude35.47   Lyngby4.9.21
4 x 200 m stafet
Ude1:48.60   Greve24.9.21
1000 m stafet
Ude2:31.52   Hvidovre20.9.20
Ude2:14.57   DUR-17Hvidovre23.8.15

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 111
Per disciplin:
4 x 100 m stafet:41
4 x 60 m stafet:4
4 x 80 m stafet:7
4 x 200 m stafet:18
4 x 400 m stafet:32
:1
1000 m stafet:8

Danske mesterskaber

Ude
4 x 100 m stafet
DM 2017 1
47.77
DM 2018 2
47.39
DM 2020 2
46.61
DM 2021 1
46.20
4 x 400 m stafet
DM 2020 1
3:47.98
DM 2021 1
3:44.03
Inde
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:40.17
DMi 2022 1
1:41.72

Ungdom
Ude
4 x 100 m stafet
DMU 2020 1
15
50.72
DMU 2021 1
22
48.54 1
15
49.70
DMU 2022 3
15
52.70 1
17
50.13
1000 m stafet
DMU 2020 4
15
2:31.52
DMU 2021 3
15
2:27.01 1
17
2:19.94
DMU 2022 1
17
2:18.54 1
15
2:25.25
4 x 400 m stafet
DMU 2021 1
22
4:09.14
Inde
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
22
1:48.56 1
19
1:45.89 1
17
1:41.90 1
15
1:51.40
iDMU 2022 2
15
1:50.11 1
22
1:43.19 1
17
1:47.19