Født: 7 maj 1988
Klub: Trongårdens IF
Nationalitet: ISL
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2018. |
Cross 7.5 km [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31:50 | 18 | NordicC | Reykjavik, ISL | NordicC, Reykjavik, ISL | 10.11.18 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9:59.49 | SB | 11 | EM-Hold Div 2 | Tel Aviv, ISR | EM-Hold Div 2, Tel Aviv, ISR | 24.6.17 | ||
5000 m [1] | ||||||||
17:14.16 | PB | 9 | EM-Hold Div 2 | Tel Aviv, ISR | EM-Hold Div 2, Tel Aviv, ISR | 25.6.17 | ||
10000 m [1] | ||||||||
36:59.69 | PB | 1 | Small States | Serravalle, SMR | Small States, Serravalle, SMR | 1.6.17 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:38.72 i | PB | 1 | NC | Reykjavik, ISL | NC, Reykjavik, ISL | 21.2.16 | ||
10 km [2] | ||||||||
37:40 | SB | 1 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 23.6.16 | |||
36:51 | SB | 1 | Reykjavik, ISL | Reykjavik, ISL | 20.8.16 |
3000 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:06.71 | SB | København | København | 8.5.14 | ||||
10:16.8h | 4 | EM-Hold Div 3 | Tbilisi, GEO | EM-Hold Div 3, Tbilisi, GEO | 21.6.14 | |||
5000 m [3] | ||||||||
17:32.12 | SB | 4 | EM-Hold Div 3 | Tbilisi, GEO | EM-Hold Div 3, Tbilisi, GEO | 22.6.14 | ||
17:25.97 | PB | Greve | Greve | 8.7.14 | ||||
17:25.97 | =PB | Greve | Greve | 7.8.14 | ||||
10 km [2] | ||||||||
36:15 | PB | København | København | 2.2.14 | ||||
36:06 | PB | København | København | 9.3.14 | ||||
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:20:02 | 75 | VM | København | VM, København | 29.3.14 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:49.18 | SB | 1 | NC | Akureyri, ISL | NC, Akureyri, ISL | 27.7.13 | ||
3000 m [3] | ||||||||
10:12.24 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 4.6.13 | ||||
10:04.75 | SB | 2 | EM-Hold Div 3 | Banská Bystrica, SVK | EM-Hold Div 3, Banská Bystrica, SVK | 22.6.13 | ||
10:30.26 | 1 | NC | Akureyri, ISL | NC, Akureyri, ISL | 28.7.13 | |||
5000 m [2] | ||||||||
17:37.39 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 16.5.13 | ||||
17:26.11 | PB | 2 | EM-Hold Div 3 | Banská Bystrica, SVK | EM-Hold Div 3, Banská Bystrica, SVK | 23.6.13 | ||
10 km [1] | ||||||||
38:16 | PB | 3 | København | København | 22.9.13 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10:22.85 | SB | 9 | EM-Hold Div 3 | Reykjavik, ISL | EM-Hold Div 3, Reykjavik, ISL | 18.6.11 | ||
5000 m [1] | ||||||||
18:26.09 | SB | 8 | EM-Hold Div 3 | Reykjavik, ISL | EM-Hold Div 3, Reykjavik, ISL | 19.6.11 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:48.45 | SB | 8 | EM-Hold Div 3 | Sarajevo, BIH | EM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH | 21.6.09 | ||
3000 m [1] | ||||||||
10:29.86 | SB | 5 | EM-Hold Div 3 | Sarajevo, BIH | EM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH | 20.6.09 |
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:38.79 | PB | 6 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 22.6.08 | ||
4:40.97 | 1 | NC | Reykjavik, ISL | NC, Reykjavik, ISL | 26.7.08 | |||
3000 m [2] | ||||||||
9:52.29 | PB | 5 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 21.6.08 | ||
10:02.58 | 1 | NC | Reykjavik, ISL | NC, Reykjavik, ISL | 27.7.08 | |||
5000 m [1] | ||||||||
17:36.53 | PB | 4 | 22 | NM | Tampere, FIN | NM, Tampere, FIN | 7.9.08 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:53.05 | PB | 8 | ECp-2 | Banská Bystrica, SVK | ECp-2, Banská Bystrica, SVK | 18.6.06 |
Placering på danske alletiders liste på dato
1500 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 4:38.79 | Tallinn, EST | 22.6.08 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:52.29 | Tallinn, EST | 21.6.08 | ||
Inde | 10:38.72 | Reykjavik, ISL | 21.2.16 | ||
5000 m | |||||
Ude | 17:14.16 | Tel Aviv, ISR | 25.6.17 | ||
10000 m | |||||
Ude | 36:59.69 | Serravalle, SMR | 1.6.17 | ||
10 km | |||||
Ude | 36:06 | København | 9.3.14 |
1500 m: | 5 |
3000 m: | 11 |
5000 m: | 8 |
10000 m: | 1 |
10 km: | 5 |
Halvmarathon: | 1 |
Cross: | 1 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
1500 m | |||||
EM-Hold Div 3 | 2009 | 8 | 4:48.45 | ||
3000 m | |||||
EM-Hold Div 3 | 2009 | 5 | 10:29.86 | ||
EM-Hold Div 3 | 2011 | 9 | 10:22.85 | ||
EM-Hold Div 3 | 2013 | 2 | 10:04.75 | ||
EM-Hold Div 3 | 2014 | 4 | 10:16.8h | ||
EM-Hold Div 2 | 2017 | 11 | 9:59.49 | ||
5000 m | |||||
EM-Hold Div 3 | 2011 | 8 | 18:26.09 | ||
EM-Hold Div 3 | 2013 | 2 | 17:26.11 | ||
EM-Hold Div 3 | 2014 | 4 | 17:32.12 | ||
EM-Hold Div 2 | 2017 | 9 | 17:14.16 | ||
Halvmarathon | |||||
VM | 2014 | 75 | 1:20:02 |