Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Født:

  • 4 x 100 m stafet Nr. 5 til OL 1948

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

4 x 100 m stafet  [5]
45.27
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen
Ida Kathrine Karstoft, Line Holm Jensen
44.46
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE30.6.22
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Emma Beiter Bomme
47.27
DUR-19 Mannheim, GERMannheim, GER3.7.22
Christine Pedersen, Cecilie Gedsø Færge
Alma Søby Witt, Amanda Sondrup Henriques
43.46
DR PB VMEugene, ORVM, Eugene, OR22.7.22
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
44.20
EMMünchen, GEREM, München, GER19.8.22
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
Emma Beiter Bomme, Astrid Glenner-Frandsen
4 x 200 m stafet  [1]
2:39.45
i
SB EM MastersBraga, POREM Masters, Braga, POR27.2.22
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.04
SB Vári, GREVári, GRE2.6.22
Anna Øbakke Lange, Annemarie Nissen
Martha Danneskjold Rasmussen, Anne Sofie Kirkegaard

2021

4 x 100 m stafet  [5]
44.25
SB WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL1.5.21
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Ida Kathrine Karstoft
45.34
WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme
43.71
DR PB Genève, SUIGenève, SUI12.6.21
Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer
Emma Beiter Bomme, Mette Graversgaard
44.58
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL19.6.21
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme
43.51
DR PB OLTokyo, JPNOL, Tokyo, JPN5.8.21
Mathilde U. Kramer, Astrid Glenner-Frandsen
Emma Beiter Bomme, Ida Kathrine Karstoft
4 x 200 m stafet  [2]
2:34.93
i
SB RandersRanders26.11.20
Ingela Bluhm, Ingerlise Villum
Marianne Gram, Ulla Hovgaard
1:37.80
DR PB WorldRChorzów, POLWorldR, Chorzów, POL2.5.21
Louise Østergaard, Emma Beiter Bomme
Mathilde U. Kramer, Mette Graversgaard
4 x 400 m stafet  [1]
3:39.86
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.21
Martha Danneskjold Rasmussen, Annemarie Nissen
Line Holm Jensen, Anne Sofie Kirkegaard
1000 m stafet  [1]
3:24.80
DR70 SB , ???, ???28.9.21
  [4]
48.00
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21
24.00
NordicCTullinge, SWENordicC, Tullinge, SWE7.11.21
EM19Dublin, IRLEM19, Dublin, IRL12.12.21
EMDublin, IRLEM, Dublin, IRL12.12.21

2020

4 x 200 m stafet  [1]
2:38.27 mix
PB RandersRanders25.8.20
Ingela Bluhm, Ulla Hovgaard
Marianne Gram, Ingerlise Villum

2019

4 x 100 m stafet  [9]
43.90
DR PB WorldRYokohama, JPNWorldR, Yokohama, JPN11.5.19
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.32
WorldRYokohama, JPNWorldR, Yokohama, JPN12.5.19
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
DNF
Oslo, NOROslo, NOR4.6.19
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme
44.59
AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI5.7.19
46.02
WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA12.7.19
Louise Østergård, Mette Graversgaard
Mathilde Heltbech, Zarah Buchwald
44.88
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8.19
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
47.52
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
Marie Høgh Larsen, Caroline Benfeldt Sørensen
Josephine Koch Jacobsen, Klara Skriver Loessl
44.38
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8.19
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer
43.92
VMDoha, QATVM, Doha, QAT4.10.19
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
4 x 400 m stafet  [4]
3:46.28
SB EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8.19
Annemarie Nissen, Louise Jørgensen
Mathilde Kreiberg Skou, Sara Slott Petersen
3:46.28
=SB Varaždin, CROVaraždin, CRO11.8.19
3:56.04
Kristiansand, NORKristiansand, NOR18.8.19
3:56.04
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
Majken Lützen, Mathilde Kreiberg Skou
Marie Falkebo Jensen, Martha Danneskjold Rasmussen
  [1]
254.00
VMAarhusVM, Aarhus30.3.19
  [1]
229.00
VMAarhusVM, Aarhus30.3.19

2018

4 x 100 m stafet  [7]
46.05
SB Regensburg, GERRegensburg, GER3.6.18
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.18
SB Genève, SUIGenève, SUI9.6.18
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.72
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
44.95
DR PB AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI5.7.18
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.06
MüllerLondon, GBRMüller, London, GBR22.7.18
47.77
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8.18
Klara Skriver Loessl, Caroline Benfeldt Sørensen
Mie Mikkelsen, Thea Lyng Møller Jensen
44.09
DR PB EMBerlin, GEREM, Berlin, GER12.8.18
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.61
SB NMHvidovreNM, Hvidovre12.8.18
Martha Danneskjold Rasmussen, Freja Wærness
Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck
1000 m stafet  [1]
3:23.62
DR65 SB , ???, ???7.7.18

2017

4 x 100 m stafet  [6]
DQ
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer
Ida Kathrine Karstoft, Martha Traoré
60.97
DR55 SB , ???, ???5.8.17
56.61
DR45 SB , ???, ???5.8.17
45.88
SB Manchester, GBRManchester, GBR16.8.17
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
48.36
NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE19.8.17
Amalie Brammer Kristiansen, Mathilde Prietzel Nielsen
Emilie Pedersen, Thea Lyng Møller Jensen
46.29
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE27.8.17
Annemarie Nissen, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
4 x 400 m stafet  [5]
3:48.01
SB EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6.17
Nathalie Richter-Mikkelsen, Olivia Thorsgaard
Mia Helene Mørck, Freja Wærness
3:48.06
EM U20Grosseto, ITAEM U20, Grosseto, ITA22.7.17
Freja Wærness, Nathalie Richter-Mikkelsen
Olivia Thorsgaard, Helene Holm Gottlieb
5:40.90
DR65 , ???, ???6.8.17
5:06.13
DR50 , ???, ???6.8.17
3:47.79
SB NMUmeå, SWENM, Umeå, SWE20.8.17
Freja Wærness, Nathalie Richter-Mikkelsen
Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck

2016

4 x 100 m stafet  [1]
47.13
SB NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL13.8.16
4 x 400 m stafet  [1]
3:51.49
SB NordicCHafnarfjördur, ISLNordicC, Hafnarfjördur, ISL14.8.16

2015

4 x 100 m stafet  [1]
46.37
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.15
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
Zarah Buchwald, Martha Traoré
4 x 400 m stafet  [1]
3:41.06
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6.15
Anne Sofie Kirkegaard, Anna Thestrup Andersen
Mette Graversgaard, Sara Slott Petersen

2014

4 x 100 m stafet  [2]
47.69
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.14
Camilla Motzkus, Martha Traoré
Zarah Buchwald, Mathilde U. Kramer
47.27
SB NMKøbenhavnNM, København26.7.14
Camilla Mozkos, Stella Jørgensen
Zarah Buchwald, Mathilde U. Kramer
4 x 300 m stafet  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:42.06
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
Anne Sofie Kirkegaard, Martha Traoré
Anna Thestrup Andersen, Dagmar Olsen
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.62
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6.14
Anne Sofie Kirkegaard, Anna Thestrup Andersen
Joseffa Keidser, Dagmar Olsen

2013

4 x 100 m stafet  [1]
47.07
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6.13
Sara Bramer Svendesen, Martha Traoré
Annelouise Villum Jensen, Mathilde U. Kramer
4 x 400 m stafet  [1]
3:56.04
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6.13
Line Køhlert, Josefine Rytter
Sara Brahmer Svendsen, Bianca Bramer Svendsen

2011

4 x 100 m stafet  [1]
46.91
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6.11
Sara Brahmer Svendsen, Sara Slott Petersen
Anna Olsson, Rugiatu Kallon
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.27
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6.11
Katrine Mikkelsen, Dagmar Olsen
Anna Olsson, Sara Slott Petersen

2010

4 x 100 m stafet  [1]
47.02
SB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6.10
Maria Severin, Anna Olsson
Rugiatu Kallon, Tina Brodsgård
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.16
SB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT20.6.10
Katrine Mikkelsen, Dagmar Olsen
Stina Troest, Helena Schmidt-Scherer

2009

4 x 100 m stafet  [1]
47.37
SB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH20.6.09
Anne Møller, Anna Olsson
Tine Bach Ejlersen, Helena Schmidt-Scherer
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.32
SB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH21.6.09
Katrine Mikkelsen, Helena Schmidt-Scherer
Anna Olsson, Sara Slott Petersen

2008

4 x 100 m stafet  [2]
47.24
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST21.6.08
Anne Møller, Anna Olsson
Julie Schmidt-Scherer, Maria Severin
46.31
DR22 SB Tampere, FINTampere, FIN7.9.08
4 x 400 m stafet  [1]
3:58.07
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST22.6.08
Katrine Mikkelsen, Katrine Toft Væsel
Anna Olsson, Ida Fallesen

2007

4 x 100 m stafet  [1]
48.35
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6.07
Lisbeth Bertelsen, Julie Schmidt-Scherer
Katrine Mikkelsen, Anne N. Effersø
4 x 400 m stafet  [1]
3:49.37
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense24.6.07
Helena Schmidt-Scherer, Cecille Sørensenfjord
Katrin Kristensen Holten, Katrine Mikkelsen
1000 m stafet  [1]
2:48.58
DR50 SB , ???, ???30.6.07

2006

4 x 100 m stafet  [1]
47.23
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK17.6.06
Sofie Olesen, Sara Slott Petersen
Tina Brodsgård, Maria Severin
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.11
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK18.6.06
Sara Slott Petersen, Bodil Møller Have
Cecile Fjord Sørensen, Kathrine Nielsen

2005

4 x 100 m stafet  [1]
48.79
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST18.6.05
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.50
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST19.6.05
Sara Slott Petersen, Cecile Fjord Sørensen
Julie Madsen, Sofie Abildtrup

2004

4 x 100 m stafet  [1]
47.67
SB ECp-2Reykjavik, ISLECp-2, Reykjavik, ISL19.6.04
4 x 400 m stafet  [2]
3:41.95
SB ECp-2Reykjavik, ISLECp-2, Reykjavik, ISL20.6.04
4:30.32
DR40 , ???, ???1.8.04

2003

4 x 100 m stafet  [1]
47.02
SB ECp-2AarhusECp-2, Aarhus21.6.03
4 x 400 m stafet  [1]
3:45.13
SB ECp-2AarhusECp-2, Aarhus22.6.03

2002

4 x 100 m stafet  [1]
48.44
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST22.6.02
4 x 400 m stafet  [1]
3:42.01
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST23.6.02

2001

4 x 100 m stafet  [1]
46.77
ECp-2Rīga, LATECp-2, Rīga, LAT22.6.01
4 x 400 m stafet  [1]
3:38.65
ECp-2Rīga, LATECp-2, Rīga, LAT23.6.01

2000

4 x 100 m stafet  [1]
46.58
ECp-2Kaunas, LTUECp-2, Kaunas, LTU8.7.00
Louise Hajland, Christina Schnohr
Louise Sörensen, Mette Svarrer
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.84
ECp-2Kaunas, LTUECp-2, Kaunas, LTU9.7.00

1999

4 x 100 m stafet  [1]
45.80
ECp-1Lahti, FINECp-1, Lahti, FIN5.6.99
Michala Bluhm, Sofie Abildtrup
Louise Sörensen, Christina Schnohr
4 x 400 m stafet  [1]
3:43.85
ECp-1Lahti, FINECp-1, Lahti, FIN6.6.99
1000 m stafet  [1]
2:32.27
DR35 PB , ???, ???4.9.99

1998

4 x 100 m stafet  [1]
46.41
ECp-1Malmö/S, SWEECp-1, Malmö/S, SWE6.6.98
Sofie Abildtrup, Trine Bogner
Christina Schnohr, Mette Svarre
4 x 400 m stafet  [1]
3:40.83
ECp-1Malmö/S, SWEECp-1, Malmö/S, SWE7.6.98
Rikke Rönholt, Christina Schnohr
Sofie Abildtrup, Lisbeth Nielsen

1997

4 x 100 m stafet  [1]
46.27
ECp-2OdenseECp-2, Odense28.6.97
4 x 400 m stafet  [1]
3:43.53
ECp-2OdenseECp-2, Odense29.6.97

1996

4 x 100 m stafet  [1]
47.50
ECp-1Bergen, NORECp-1, Bergen, NOR28.6.96
4 x 400 m stafet  [1]
3:40.41
ECp-1Bergen, NORECp-1, Bergen, NOR29.6.96

1995

4 x 100 m stafet  [1]
46.40
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST10.6.95
4 x 400 m stafet  [1]
3:40.65
ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST11.6.95

1994

4 x 100 m stafet  [1]
46.76
ECp-2Dublin, IRLECp-2, Dublin, IRL11.6.94
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.99
ECp-2Dublin, IRLECp-2, Dublin, IRL12.6.94

1993

4 x 100 m stafet  [1]
46.22
ECp-2KøbenhavnECp-2, København12.6.93
4 x 400 m stafet  [1]
3:45.75
ECp-2KøbenhavnECp-2, København13.6.93

1992

4 x 200 m stafet  [1]
1:42.96
i
DR PB Stange, NORStange, NOR1.2.92

1991

4 x 100 m stafet  [1]
47.05
ECp-CViseu, PORECp-C, Viseu, POR22.6.91
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.20
ECp-CViseu, PORECp-C, Viseu, POR23.6.91
1000 m stafet  [1]
2:35.4h
DR40 PB , ???, ???29.6.91

1989

4 x 100 m stafet  [1]
DNF
ECp-CBruxelles, BELECp-C, Bruxelles, BEL5.8.89
4 x 400 m stafet  [1]
3:45.31
ECp-CBruxelles, BELECp-C, Bruxelles, BEL6.8.89
  [1]
378.00
VMStavanger, NORVM, Stavanger, NOR19.3.89

1987

4 x 100 m stafet  [1]
46.00
ECupAthína, GREECup, Athína, GRE27.6.87
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.37
ECupAthína, GREECup, Athína, GRE28.6.87

1986

  [1]
385.00
VMNeuchâtel, SUIVM, Neuchâtel, SUI23.3.86

1985

4 x 100 m stafet  [1]
46.90
ECp-BBudapest, HUNECp-B, Budapest, HUN10.8.85
4 x 400 m stafet  [1]
3:48.56
ECp-BBudapest, HUNECp-B, Budapest, HUN11.8.85
  [1]
416.00
VMLisboa, PORVM, Lisboa, POR24.3.85

1984

  [1]
245.00
VMEast Rutherford, NJVM, East Rutherford, NJ25.3.84

1983

4 x 100 m stafet  [2]
45.04
DR PB VMHelsinki, FINVM, Helsinki, FIN10.8.83
45.54
ECupDublin, IRLECup, Dublin, IRL20.8.83
4 x 400 m stafet  [2]
3:42.73
DR22
DUR
FrederiksbergFrederiksberg6.8.83
3:40.67
ECupDublin, IRLECup, Dublin, IRL21.8.83

1981

4 x 100 m stafet  [1]
46.29
ECp-SEdinburgh, GBRECp-S, Edinburgh, GBR5.7.81
4 x 400 m stafet  [1]
3:52.09
ECp-SEdinburgh, GBRECp-S, Edinburgh, GBR5.7.81
  [1]
282.00
VMMadrid, ESPVM, Madrid, ESP28.3.81

1980

  [1]
254.00
VMParis, FRAVM, Paris, FRA9.3.80

1979

4 x 100 m stafet  [2]
47.01
ECp-SCwmbrân, GBRECp-S, Cwmbrân, GBR1.7.79
50.91
DR35 , ???, ???2.8.79
4 x 400 m stafet  [1]
3:50.11
ECp-SCwmbrân, GBRECp-S, Cwmbrân, GBR1.7.79
  [1]
163.00
VMLimerick, IRLVM, Limerick, IRL25.3.79

1978

  [1]
234.00
VMGlasgow, GBRVM, Glasgow, GBR26.3.78

1977

4 x 100 m stafet  [2]
46.9h
ECp-PSøllerødECp-P, Søllerød25.6.77
46.90
ECp-SDublin, IRLECp-S, Dublin, IRL17.7.77
4 x 400 m stafet  [2]
3:46.2h
ECp-PSøllerødECp-P, Søllerød26.6.77
3:49.26
ECp-SDublin, IRLECp-S, Dublin, IRL17.7.77

1975

4 x 100 m stafet  [2]
46.4h
PB ECp-POsijek, YUGECp-P, Osijek, YUG14.6.75
45.99
PB ECp-SLüdenscheid, GERECp-S, Lüdenscheid, GER12.7.75
4 x 400 m stafet  [2]
3:45.8h
ECp-POsijek, YUGECp-P, Osijek, YUG14.6.75
3:43.6h
ECp-SLüdenscheid, GERECp-S, Lüdenscheid, GER12.7.75

1973

4 x 100 m stafet  [2]
46.8h
ECp-PLyngbyECp-P, Lyngby30.6.73
46.76
DUR EM U20Duisburg, FRGEM U20, Duisburg, FRG26.8.73
Helle Madsen, Lisbeth Nielsen
Laila Søndergaard, Jette Frøsig
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.6h
ECp-PLyngbyECp-P, Lyngby30.6.73

1970

4 x 100 m stafet  [1]
46.5h
PB ECp-SBerlin, FRGECp-S, Berlin, FRG2.8.70
4 x 400 m stafet  [1]
3:41.1h
ECp-SBerlin, FRGECp-S, Berlin, FRG2.8.70

1969

4 x 400 m stafet  [1]
3:36.2h
DR PB EMAthína, GREEM, Athína, GRE19.9.69
Birgitte Jennes, Kirsten Hoiler
Pia Lund Hansen, Annelise Damm Olesen

1967

4 x 100 m stafet  [1]
49.2h
ECp-SOslo, NORECp-S, Oslo, NOR17.7.67

1965

4 x 100 m stafet  [1]
47.6h
PB ECp-SLeipzig, GERECp-S, Leipzig, GER22.8.65

1948

4 x 100 m stafet  [2]
48.10
PB OLLondon, GBROL, London, GBR6.8.48
Grete Lovsø, Bente Bergendorff
Birthe Nielsen, Hilde Nissen
48.23
OLLondon, GBROL, London, GBR7.8.48
Grete Lovsø, Bente Bergendorff
Birthe Nielsen, Hilde Nissen

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

4 x 100 m stafet
Ude43.46   DREugene, OR22.7.22
4 x 200 m stafet
Inde1:42.96   DRStange, NOR1.2.92
4 x 400 m stafet
Ude3:36.2h   DRAthína, GRE19.9.69

4 x 200 m stafet
Ude1:37.80   DRChorzów, POL2.5.21
1000 m stafet
Ude2:32.27   DR35, ???4.9.9913 

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 153
Per disciplin:
4 x 100 m stafet:77
4 x 200 m stafet:5
4 x 300 m stafet:1
4 x 400 m stafet:51
1000 m stafet:5
:5
:9

Internationale stævner

Ude
4 x 100 m stafet
OL 1948 5
48.23 2
h3
48.10
ECup 1983 1
45.54
VM 1983
8
h1
45.04
ECup 1987 3
46.00
EM-Hold Div 3 2009 2
r2
47.37
EM-Hold Div 3 2010 3
r2
47.02
EM-Hold Div 2 2011 8
46.91
EM-Hold Div 2 2013 7
47.07
EM-Hold Div 2 2014 8
47.69
EM-Hold Div 2 2015 6
46.37
EM-Hold Div 1 2017
B
DQ
EM 2018
6
h2
44.09
EM-Hold Div 2 2019 3
B
44.88
VM 2019
6
h1
43.92
EM-Hold Div 2 2021 2
44.58
OL 2021
7
h2
43.51
EM 2022
6
h1
44.20
VM 2022
6
h2
43.46
4 x 400 m stafet
EM 1969 5
3:36.2h
ECup 1983 3
3:40.67
ECup 1987 5
3:46.37
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
3:46.32
EM-Hold Div 3 2010 2
r2
3:44.16
EM-Hold Div 2 2011 6
3:46.27
EM-Hold Div 2 2013 8
3:56.04
EM-Hold Div 2 2014 5
3:46.62
EM-Hold Div 2 2015 2
3:41.06
EM-Hold Div 1 2017 6
B
3:48.01
EM-Hold Div 2 2019 6
3:46.28
EM-Hold Div 2 2021 4
3:39.86
VM 1978 15
234.00
VM 1979 11
163.00
VM 1980 14
254.00
VM 1981 17
282.00
VM 1984 14
245.00
VM 1985 21
416.00
VM 1986 20
385.00
VM 1989 17
378.00
VM 2019 13
229.00

4 x 100 m stafet
EM U20 1973 6
19
46.76
4 x 400 m stafet
EM U20 2017
5
19
h2
3:48.06
VM 2019 13
19
254.00