Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Josefine Rytter

Født: 21 maj 1994

Klub: Bagsværd Atletik Club

  •  1 DM‐sølv
  •  3 DM‐bronze
  •  1 IDM‐sølv
  •  3 IDM‐bronze

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2021.

2021

800 m  [1]
2:14.18 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn4.8.21
5000 m  [2]
18:21.67 mix
PB BagsværdBagsværd11.5.21
17:30.86
PB KøbenhavnKøbenhavn24.8.21

2020

800 m  [4]
2:13.05
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.20
2:14.36
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.20
2:12.22
i
SB DMiOdenseDMi, Odense23.2.20
2:16.48 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn27.7.20
1500 m  [3]
4:34.64
i
SB v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
4:35.95
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2.20
4:44.66
SB HvidovreHvidovre1.8.20

2019

800 m  [12]
2:16.19
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE28.1.19
2:12.19
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2.19
2:15.31
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2.19
2:12.34
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2.19
2:11.50 mix
SB AarhusAarhus21.5.19
2:11.51
Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
2:10.89
SB BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR15.6.19
2:17.09
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.19
2:13.81
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
2:11.75
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE16.8.19
2:14.05 mix
OdenseOdense30.8.19
2:21.40
HolteHolte8.9.19
1500 m  [7]
4:31.72 mix
SB BagsværdBagsværd18.5.19
5:24.89
BallerupBallerup2.6.19
4:29.68
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6.19
4:28.81
PB WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA11.7.19
4:32.93
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
4:31.29 mix
AarhusAarhus3.8.19
5:09.29
HolteHolte8.9.19
5000 m  [1]
19:19.14
SB BallerupBallerup2.6.19
5 km  [1]
18:03
PB KøbenhavnKøbenhavn8.8.19
5.5 km  [1]
20:44
PB VærløseVærløse26.12.19
13.3 km  [1]
51:01
PB LyngbyLyngby6.10.19
Spydkast 600 gram  [2]
25.17
SB BallerupBallerup2.6.19
25.14
HolteHolte8.9.19

2018

800 m  [1]
2:14.8h
SB AarhusAarhus7.8.18
1500 m  [4]
5:34.05
SB TårnbyTårnby20.5.18
4:34.94
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6.18
4:31.51
SB Heusden, BELHeusden, BEL21.7.18
4:30.60
SB KøbenhavnKøbenhavn2.8.18
5000 m  [1]
18:36.91
PB TårnbyTårnby20.5.18
10 km  [1]
37:38
PB MiddelfartMiddelfart17.3.18
Diskoskast 1.0 kg  [1]
18.54
PB BallerupBallerup9.9.18
Hammerkast 4.0 kg  [1]
15.37
PB BallerupBallerup9.9.18
Spydkast 600 gram  [2]
25.93
SB TårnbyTårnby20.5.18
25.54
BallerupBallerup9.9.18

2017

800 m  [5]
2:14.31
i
SB SMCGöteborg/FH, SWESMC, Göteborg/FH, SWE21.1.17
2:12.78
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.17
2:13.69
i
IFAMGent, BELIFAM, Gent, BEL11.2.17
2:12.80
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
2:13.17
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2.17
1500 m  [1]
4:35.13
i
SB DMiSkiveDMi, Skive18.2.17
5000 m  [1]
19:37.99
PB EsbjergEsbjerg10.9.17
Diskoskast 1.0 kg  [1]
17.67
PB EsbjergEsbjerg10.9.17
Spydkast 600 gram  [2]
25.69
SB OdenseOdense21.5.17
25.54
EsbjergEsbjerg10.9.17

2016

400 m  [1]
58.97
=PB BagsværdBagsværd11.9.16
800 m  [16]
2:15.50
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE31.1.16
2:13.84
i
SB Hvam, NORHvam, NOR6.2.16
2:13.89
i
AtleticumspMalmö/A, SWEAtleticumsp, Malmö/A, SWE14.2.16
2:14.20
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2.16
2:14.74
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2.16
2:12.91
SB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby7.5.16
2:10.52
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL28.5.16
2:13.20
BagsværdBagsværd2.6.16
2:10.98
AarhusAarhus25.6.16
2:10.90
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.16
2:13.15
BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR9.7.16
2:11.58
KøbenhavnKøbenhavn4.8.16
2:12.51
SMCGöteborg/S, SWESMC, Göteborg/S, SWE13.8.16
2:14.34
DMAarhusDM, Aarhus27.8.16
2:11.14
DMAarhusDM, Aarhus28.8.16
2:14.26
KøbenhavnKøbenhavn3.9.16
1500 m  [7]
4:41.86
SB BagsværdBagsværd26.4.16
4:38.71
SB BagsværdBagsværd22.5.16
4:31.36
PB Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE8.6.16
4:29.36
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.16
4:35.14
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16
4:43.82
AarhusAarhus27.8.16
5:17.77
BagsværdBagsværd11.9.16
5000 m  [1]
20:09.34
PB BagsværdBagsværd22.5.16
5 km  [1]
18:56
SB KøbenhavnKøbenhavn31.12.16
10 km  [1]
38:27
SB MiddelfartMiddelfart12.3.16
Spydkast 600 gram  [1]
25.57
SB BagsværdBagsværd22.5.16
Cross 6 km  [1]
24:48
HalloweenMiddelfartHalloween, Middelfart29.10.16

2015

400 m  [2]
1:00.58
SB AllerødAllerød12.5.15
1:00.46
SB BallerupBallerup17.5.15
800 m  [11]
2:12.97
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1.15
2:12.66
i
SB Gent, BELGent, BEL7.2.15
2:21.61
i
SkiveSkive21.2.15
2:12.37
i
SB DMiSkiveDMi, Skive22.2.15
2:14.12
i
SkiveSkive7.3.15
2:16.18
SB BallerupBallerup17.5.15
2:13.17
SB KøbenhavnKøbenhavn27.5.15
2:12.67
SB BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR30.5.15
2:13.56
Uppsala, SWEUppsala, SWE7.6.15
2:15.35
HvidovreHvidovre13.6.15
2:12.71
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE5.7.15
1500 m  [4]
4:34.44
i
PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
4:44.73
i
SkiveSkive7.3.15
4:33.75 mix
PB BagsværdBagsværd9.6.15
4:35.57
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7.15
Spydkast 600 gram  [2]
27.16
SB BallerupBallerup17.5.15
25.37
TårnbyTårnby6.9.15

2014

400 m  [4]
1:00.66
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
59.91
SB BallerupBallerup1.6.14
1:00.95
KøbenhavnKøbenhavn16.8.14
1:00.13
AalborgAalborg7.9.14
800 m  [14]
2:12.07
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
2:15.66
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2.14
2:13.84
i
DMiSkiveDMi, Skive23.2.14
2:12.83
i
SkiveSkive1.3.14
2:16.21
SB KøbenhavnKøbenhavn8.5.14
2:13.22
SB Oslo, NOROslo, NOR22.5.14
2:11.88
SB Oordegem, BELOordegem, BEL31.5.14
2:26.15
BallerupBallerup1.6.14
2:15.06
RandersRanders7.6.14
2:12.37
HvidovreHvidovre14.6.14
2:18.51
OdenseOdense2.8.14
2:13.96
OdenseOdense2.8.14
2:14.95
KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
2:16.82
AalborgAalborg7.9.14
1500 m  [2]
4:35.21
i
PB SkiveSkive1.3.14
4:40.01
SB KøbenhavnKøbenhavn30.8.14
Spydkast 600 gram  [2]
24.88
SB BallerupBallerup1.6.14
28.13
SB AalborgAalborg7.9.14

2013

100 m  [1]
13.50
PB BallerupBallerup20.5.13+2.0
400 m  [4]
59.81
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
59.19
PB BallerupBallerup20.5.13
58.97
PB FrederiksbergFrederiksberg4.6.13
59.74
AalborgAalborg27.7.13
800 m  [16]
2:13.05
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
2:12.71
i
PB SkiveSkive23.2.13
2:16.67
i
SkiveSkive23.2.13
2:11.99
i
PB SkiveSkive9.3.13
2:12.68
SB TårnbyTårnby4.5.13
2:11.63
SB Solihull, GBRSolihull, GBR18.5.13
2:27.25
BallerupBallerup20.5.13
2:12.29
Manchester, GBRManchester, GBR1.6.13
2:10.12
PB HelsingørHelsingør8.6.13
2:13.56
Uppsala, SWEUppsala, SWE16.6.13
2:10.64
EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6.13
2:16.64
Bottrop, GERBottrop, GER19.7.13
2:10.38
DMAalborgDM, Aalborg28.7.13
2:11.10
CoAGKøbenhavnCoAG, København1.8.13
2:12.39
BlovstrødBlovstrød10.8.13
2:16.54
AarhusAarhus31.8.13
1500 m  [3]
4:44.79
i
SB SkiveSkive9.3.13
4:42.83
SB KøbenhavnKøbenhavn24.8.13
4:40.86
SB AarhusAarhus31.8.13
5 km  [2]
18:12
PB KøbenhavnKøbenhavn3.2.13
19:14
KøbenhavnKøbenhavn31.12.13
4 x 400 m stafet  [1]
3:56.04
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6.13
 Denmark
Line Køhlert, Josefine Rytter
Sara Brahmer Svendsen, Bianca Bramer Svendsen

2012

300 m  [1]
43.51
PB TårnbyTårnby5.5.12
400 m  [3]
1:00.66
SB BallerupBallerup13.5.12
59.83
PB LyngbyLyngby16.6.12
59.77
PB AabenraaAabenraa9.9.12
800 m  [17]
2:17.87
i
SkiveSkive25.2.12
2:13.76
i
PB SkiveSkive25.2.12
2:14.91
i
SkiveSkive3.3.12
2:15.02
SB TårnbyTårnby5.5.12
2:16.37
BallerupBallerup13.5.12
2:16.31
Göteborg, SWEGöteborg, SWE2.6.12
2:15.09
HvidovreHvidovre8.6.12
2:11.53
PB Lerum, SWELerum, SWE12.6.12
2:10.43
PB Mannheim, GERMannheim, GER23.6.12
2:12.71
KøbenhavnKøbenhavn27.6.12
2:14.41
HolbækHolbæk31.7.12
2:14.73
KøbenhavnKøbenhavn16.8.12
2:17.82
KøbenhavnKøbenhavn21.8.12
2:14.33
DMKøbenhavnDM, København25.8.12
2:23.89
HvidovreHvidovre1.9.12
2:16.03
AabenraaAabenraa9.9.12
2:19.12
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12
1500 m  [5]
4:49.02
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE21.1.12
4:42.97
i
PB SkiveSkive3.3.12
4:36.5h
PB AarhusAarhus30.6.12
4:55.53
FolksamMölndal, SWEFolksam, Mölndal, SWE4.8.12
4:38.65
HvidovreHvidovre1.9.12
5 km  [1]
18:25
PB AalborgAalborg29.1.12
10 km  [1]
38:11
PB KøbenhavnKøbenhavn25.3.12
Spydkast 600 gram  [2]
26.73
SB BallerupBallerup13.5.12
27.41
SB AabenraaAabenraa9.9.12
4 x 400 m stafet  [1]
4:13.49
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR15.9.12
 Sparta Atletik og Løb
Louise Kjærulff Tietze, Caroline Tauson
Anna B Mikkelsen, Josefine Rytter
Cross 4 km  [1]
14:23
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP5.2.12

2011

200 m  [2]
28.94
SB BallerupBallerup12.9.11-2.7
27.76
PB GreveGreve24.9.11-0.5
400 m  [2]
1:02.29
SB GreveGreve15.5.11
1:00.34
PB HelsingørHelsingør11.9.11
800 m  [16]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:19.70
i
BallerupBallerup22.1.11
2:17.47
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE12.2.11
2:16.23
i
PB SkiveSkive19.2.11
2:20.37
i
SkiveSkive5.3.11
2:18.56
SB GreveGreve15.5.11
2:16.13
SB KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
2:19.06
OdenseOdense11.6.11
2:19.12
BallerupBallerup18.6.11
2:18.27
Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
2:19.00
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
2:16.10
SB KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
2:16.19
DMKøbenhavnDM, København6.8.11
2:18.15
KøbenhavnKøbenhavn11.8.11
2:14.73
PB BagsværdBagsværd20.8.11
2:15.32
OdenseOdense27.8.11
2:21.68
HelsingørHelsingør11.9.11
1000 m  [1]
2:58.29
PB HvidovreHvidovre8.6.11
1500 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
4:58.90
i
BallerupBallerup22.1.11
4:54.69
i
PB SkiveSkive5.3.11
5:07.08
SB BallerupBallerup18.6.11
4:47.89
PB Göteborg, SWEGöteborg, SWE8.7.11
4:55.88
OdenseOdense27.8.11
3000 m  [2]
10:16.62
PB KøbenhavnKøbenhavn17.7.11
10:26.68
KøbenhavnKøbenhavn3.9.11
5 km  [2]
19:19
PB , ???, ???1.1.11
19:19
=PB , ???, ???10.4.11
10 km  [1]
41:13
PB AllerødAllerød27.3.11
Spydkast 600 gram  [4]
28.69
PB GreveGreve15.5.11
26.92
LyngbyLyngby4.6.11
28.60
HelsingørHelsingør11.9.11
26.56
GreveGreve24.9.11
Cross 4 km  [1]
16:27
ECCCSan Vittore Olona, ITAECCC, San Vittore Olona, ITA6.2.11

2010

200 m  [2]
28.90
SB BagsværdBagsværd16.5.10+0.5
28.46
PB LyngbyLyngby5.6.10-0.8
400 m  [4]
1:02.95
SB BagsværdBagsværd16.5.10
1:02.17
PB LyngbyLyngby5.6.10
1:01.86
PB Korsør Korsør 27.6.10
1:03.32
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.11.10
800 m  [10]
2:20.35
i
PB SkiveSkive7.3.10
2:24.23
SB TårnbyTårnby1.5.10
2:22.57
SB KøbenhavnKøbenhavn11.5.10
2:23.14
BagsværdBagsværd16.5.10
2:22.91
LyngbyLyngby5.6.10
2:22.97
GreveGreve19.6.10
2:20.71
SB Korsør Korsør 27.6.10
2:17.33
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
2:22.85
BagsværdBagsværd21.8.10
2:15.37
PB GlostrupGlostrup4.9.10
1000 m  [1]
3:01.86
PB HolbækHolbæk15.7.10
1500 m  [5]
4:59.50
i
PB SkiveSkive7.3.10
4:59.70
SB GlostrupGlostrup10.6.10
5:02.32
GreveGreve19.6.10
4:54.94
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
4:58.92
GlostrupGlostrup4.9.10
3000 m  [2]
10:42.05
PB TårnbyTårnby2.5.10
10:48.27
VejenVejen22.8.10
5 km  [2]
20:58
PB RoskildeRoskilde31.1.10
19:46
PB , ???, ???11.4.10
Spydkast 600 gram  [4]
25.81
SB TårnbyTårnby1.5.10
28.60
PB LyngbyLyngby5.6.10
26.26
GreveGreve19.6.10
27.06
Korsør Korsør 27.6.10
Cross 4 km  [1]
18:01
ECCCBilbao, ESPECCC, Bilbao, ESP7.2.10

2009

100 m  [2]
14.31
PB GreveGreve27.9.09+0.5
14.25
PB GreveGreve27.9.09+0.7
200 m  [1]
28.55
PB GreveGreve27.9.09+0.8
400 m  [3]
1:02.46
PB RønneRønne17.5.09
1:02.58
KøgeKøge13.6.09
1:03.21
HolbækHolbæk12.9.09
800 m  [5]
2:18.49
PB TårnbyTårnby4.5.09
2:19.65
RønneRønne17.5.09
2:20.62
KøgeKøge13.6.09
2:25.87
OdenseOdense30.8.09
2:24.43
HolbækHolbæk12.9.09
1500 m  [2]
5:01.82
i
PB SkiveSkive28.2.09
4:48.52
PB BallerupBallerup17.6.09
3000 m  [2]
10:46.71
i
PB SkiveSkive28.2.09
10:58.59
PB RoskildeRoskilde24.5.09
80 m hæk 76.2 cm, 8 m  [1]
14.92
PB GreveGreve27.9.090.0
Længdespring  [1]
4.33
PB GreveGreve27.9.090.0
Kuglestød 3.0 kg  [1]
7.25
PB GreveGreve27.9.09
Spydkast 600 gram  [3]
24.41
SB RønneRønne17.5.09
26.18
PB KøgeKøge13.6.09
5.04
HolbækHolbæk12.9.09

2008

200 m  [1]
29.04
PB GreveGreve27.9.08+1.7
800 m  [2]
2:21.79
PB , ???, ???31.5.08
2:24.29
HolbækHolbæk6.9.08
1500 m  [6]
5:05.83
i
PB SkiveSkive15.2.08
4:54.24
PB TårnbyTårnby3.5.08
4:52.07
PB BallerupBallerup4.6.08
4:58.49
KøbenhavnKøbenhavn2.8.08
5:13.37
HolbækHolbæk6.9.08
5:01.36
GreveGreve27.9.08
2000 m  [1]
6:41.35
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6.08
Diskoskast 0.75 kg  [1]
18.72
PB GreveGreve27.9.08
Spydkast 600 gram  [1]
24.65
PB HolbækHolbæk6.9.08

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude13.50   Ballerup20.5.13+2.0
200 m
Ude27.76   Greve24.9.11-0.5
400 m
Ude58.97   Frederiksberg4.6.13
Inde59.81   Malmö/A, SWE26.1.13
800 m
Ude2:10.12   Helsingør8.6.1350 
Inde2:11.99   Skive9.3.1326 
1000 m
Ude2:58.29   Hvidovre8.6.11
1500 m
Ude4:28.81   Napoli, ITA11.7.19
Inde4:34.44   Bærum, NOR14.2.1526 
3000 m
Ude10:16.62   København17.7.11
Inde10:46.71   Skive28.2.09
5000 m
Ude17:30.86   København24.8.21
5 km
Ude18:03   København8.8.19
10 km
Ude37:38   Middelfart17.3.18
Længdespring
Ude4.33   Greve27.9.090.0
Diskoskast 1.0 kg
Ude18.54   Ballerup9.9.18
Hammerkast 4.0 kg
Ude15.37   Ballerup9.9.18
Spydkast 600 gram
Ude28.69   Greve15.5.11

300 m
Ude43.51   Tårnby5.5.12
2000 m
Ude6:41.35   Göteborg/U, SWE29.6.08
Väg
Ude51:01   Lyngby6.10.19
Ude20:44   Værløse26.12.19
Kuglestød 3.0 kg
Ude7.25   Greve27.9.09
Diskoskast 0.75 kg
Ude18.72   Greve27.9.08

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 285
Per disciplin:
100 m:3
200 m:6
300 m:1
400 m:23
800 m:130
1000 m:2
1500 m:54
2000 m:1
3000 m:6
5000 m:6
5 km:9
10 km:4
Väg:2
:1
Længdespring:1
Kuglestød 3.0 kg:1
Diskoskast 0.75 kg:1
Diskoskast 1.0 kg:2
Hammerkast 4.0 kg:1
Spydkast 600 gram:25
4 x 400 m stafet:2
Cross:4

Danske mesterskaber

Ude
800 m
DM 2011 3
2:16.19
DM 2012 2
2:14.33
DM 2013 3
2:10.38
DM 2016 4
2:11.14 5
h2
2:14.34
DM 2019 4
2:13.81
1500 m
DM 2019 3
4:32.93
Inde
800 m
DMi 2014 3
2:13.84
DMi 2015 3
2:12.37
DMi 2016 6
2:14.74 3
h2
2:14.20
DMi 2017 3
2:13.17 3
h3
2:12.80
DMi 2019 4
2:12.34 3
h2
2:15.31
DMi 2020 4
2:12.22
1500 m
DMi 2017 4
4:35.13
DMi 2020 2
4:35.95

Internationale stævner

Ude
800 m
EM-Hold Div 2 2013 7
2:10.64
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2013 8
3:56.04