Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Dagmar Olsen

Født: 16 juli 1994

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐guld
  •  4 DM‐sølv
  •  7 DM‐bronze
  •  1 IDM‐guld
  •  2 IDM‐sølv

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2021.

2021

800 m  [1]
2:12.89
SB DMOdenseDM, Odense27.6.21
  [1]
5:04
PB KøbenhavnKøbenhavn12.9.21
5000 m  [1]
DNF
KøbenhavnKøbenhavn24.8.21

2020

800 m  [6]
2:11.84
SB TårnbyTårnby11.7.20
2:11.81 mix
SB KøbenhavnKøbenhavn27.7.20
2:09.78
SB HvidovreHvidovre2.8.20
2:09.86
DMKøbenhavnDM, København16.8.20
2:09.25 mix
SB OdenseOdense29.8.20
2:09.43
AarhusAarhus6.9.20
1500 m  [1]
4:32.1h mix
PB KøbenhavnKøbenhavn14.6.20

2019

800 m  [8]
2:10.03 mix
SB AarhusAarhus21.5.19
2:09.76
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5.19
2:09.03
SB OdenseOdense1.6.19
2:08.75
SB Lokeren, BELLokeren, BEL23.6.19
2:11.06
BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR29.6.19
2:10.32
WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA8.7.19
2:13.36
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7.19
2:08.76
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE16.8.19
1500 m  [2]
4:32.61
PB DMEsbjergDM, Esbjerg27.7.19
DNF
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE16.8.19
4 x 400 m stafet  [1]
3:50.02
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5.19
 Sparta Atletik og Løb
Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard
  [1]
28:47
VMAarhusVM, Aarhus30.3.19
 Denmark

2018

800 m  [12]
2:13.48
i
SB Sätra, SWESätra, SWE3.2.18
2:09.83
i
SB v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE11.2.18
2:11.01
SB SkiveSkive19.5.18
2:09.93
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
2:08.25
SB Oordegem, BELOordegem, BEL2.6.18
2:08.22
SB BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR23.6.18
2:09.09
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6.18
2:07.03
PB RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL28.7.18
2:09.82
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE18.8.18
2:16.27
DMOdenseDM, Odense25.8.18
2:10.99
DMOdenseDM, Odense26.8.18
2:14.12
KøbenhavnKøbenhavn8.9.18
4 x 400 m stafet  [1]
3:49.89
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5.18
 Sparta Atletik og Løb
Olivia Thorsgaard, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Ida Kathrine Karstoft
  [1]
17.02
EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18
 Denmark

2017

800 m  [7]
2:09.66
SB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR24.6.17
2:15.65
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7.17
2:10.15
Karlstad, SWEKarlstad, SWE25.7.17
2:08.94
SB WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE23.8.17
2:15.15
AalborgAalborg2.9.17
2:12.10
DMAalborgDM, Aalborg3.9.17
2:14.13
OdenseOdense9.9.17
1500 m  [3]
4:33.40
PB AarhusAarhus2.6.17
DNF
KøbenhavnKøbenhavn20.6.17
4:35.57
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE26.8.17

2016

800 m  [15]
2:15.17
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE6.2.16
2:13.88
i
SB AtleticumspMalmö/A, SWEAtleticumsp, Malmö/A, SWE14.2.16
2:14.38
SB TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby7.5.16
2:15.42
DT AalborgDT , Aalborg21.5.16
2:11.96
SB BagsværdBagsværd2.6.16
2:12.14
GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED11.6.16
2:10.88
SB KøbenhavnKøbenhavn16.6.16
2:10.21
SB FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE28.6.16
2:11.34
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7.16
2:10.03
SB BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR9.7.16
2:10.61
KøbenhavnKøbenhavn4.8.16
2:11.16
NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16
2:17.90
AarhusAarhus27.8.16
2:09.83
SB DMAarhusDM, Aarhus28.8.16
2:12.26
KøbenhavnKøbenhavn10.9.16

2015

800 m  [1]
2:13.58
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR30.5.15

2014

800 m  [13]
2:11.30
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1.14
2:13.56
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2.14
Uregelmæssighed: Oversized track
2:12.14
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
2:13.41
i
DMiSkiveDMi, Skive23.2.14
2:10.71
SB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR17.5.14
2:12.07
ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR24.5.14
2:12.92
AabenraaAabenraa31.5.14
2:10.58
SB RandersRanders7.6.14
2:12.83
EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6.14
2:10.27
SB BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR12.7.14
2:12.35
NMKøbenhavnNM, København27.7.14
2:18.34
OdenseOdense2.8.14
2:11.35
DMOdenseDM, Odense3.8.14
1500 m  [1]
4:38.94
PB CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8.14
4 x 300 m stafet  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
2:42.06
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
 Denmark
Anne Sofie Kirkegaard, Martha Traoré
Anna Thestrup Andersen, Dagmar Olsen
4 x 400 m stafet  [2]
3:56.39
SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5.14
 Sparta Atletik og Løb
Sandra Böll, Dagmar Olsen
Erica Jarder, Anne Sofie Kirkegaard
3:46.62
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6.14
 Denmark
Anne Sofie Kirkegaard, Anna Thestrup Andersen
Joseffa Keidser, Dagmar Olsen

2013

100 m  [2]
13.60
TårnbyTårnby4.5.13-2.0
13.59
PB TårnbyTårnby4.5.13-0.6
300 m  [1]
42.18
SB TårnbyTårnby4.5.13
400 m  [3]
59.49
i
SB SkiveSkive9.3.13
58.33
SB DMAalborgDM, Aalborg27.7.13
58.72
SB AalborgAalborg27.7.13
800 m  [18]
2:12.29
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1.13
2:10.23
i
PB Gent, BELGent, BEL2.2.13
2:10.90
i
Wien, AUTWien, AUT9.2.13
2:15.86
i
SkiveSkive23.2.13
2:09.52
i
PB (40)DMiSkiveDMi, Skive24.2.13
2:10.91
i
SkiveSkive9.3.13
2:09.74
SB BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR18.5.13
2:08.86
SB BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR1.6.13
2:11.76
HelsingørHelsingør8.6.13
2:12.20
Uppsala, SWEUppsala, SWE16.6.13
2:13.36
BallerupBallerup22.6.13
2:09.0h
Watford, GBRWatford, GBR30.6.13
2:08.61
SB BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL6.7.13
2:09.73
Korsør Korsør 9.7.13
2:09.45
DMAalborgDM, Aalborg28.7.13
2:10.25
CoAGKøbenhavnCoAG, København1.8.13
2:10.87
BlovstrødBlovstrød10.8.13
2:11.33
NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8.13
1500 m  [1]
4:41.43
PB AarhusAarhus31.8.13

2012

300 m  [1]
43.22
SB TårnbyTårnby5.5.12
400 m  [5]
58.66
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
58.83
i
SkiveSkive3.3.12
59.75
SB Maribo Maribo 29.4.12
58.80
SB BlovstrødBlovstrød10.7.12
58.75
SB HvidovreHvidovre1.9.12
800 m  [19]
2:12.92
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1.12
2:12.92
i
=SB , ???, ???29.1.12
2:17.59
i
SkiveSkive25.2.12
2:12.19
i
PB SkiveSkive25.2.12
2:12.19
i
=PB , ???, ???26.2.12
2:13.15
i
SkiveSkive3.3.12
2:12.55
SB TårnbyTårnby5.5.12
2:10.44
SB Manchester, GBRManchester, GBR19.5.12
2:10.48
ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5.12
2:09.95
SB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR9.6.12
2:10.40
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE14.6.12
2:10.64
Mannheim, GERMannheim, GER23.6.12
2:10.01
KøbenhavnKøbenhavn27.6.12
2:10.82
HolbækHolbæk31.7.12
2:12.41
FolksamMölndal, SWEFolksam, Mölndal, SWE4.8.12
2:16.88
Växjö, SWEVäxjö, SWE18.8.12
2:16.10
KøbenhavnKøbenhavn21.8.12
2:13.51
DMKøbenhavnDM, København26.8.12
2:22.87
HvidovreHvidovre1.9.12

2011

200 m  [1]
26.91
PB OdenseOdense27.8.11-0.8
400 m  [4]
58.88
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1.11
59.05
i
SkiveSkive5.3.11
57.45
PB KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
57.26
PB OdenseOdense27.8.11
800 m  [18]
2:12.46
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1.11
2:13.28
i
(47) (8)DMiSkiveDMi, Skive20.2.11
2:13.48
i
SkiveSkive5.3.11
2:08.48
PB , ???, ???25.5.11
2:09.22
BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR28.5.11
2:10.76
KøbenhavnKøbenhavn3.6.11
2:13.14
Sävedalen, SWESävedalen, SWE11.6.11
2:07.65
PB (85) (29)FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE11.6.11
2:10.80
EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6.11
2:08.26
KøbenhavnKøbenhavn21.6.11
2:10.98
VM U18Villeneuve d'Ascq, FRAVM U18, Villeneuve d'Ascq, FRA7.7.11
2:10.15
EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR26.7.11
2:11.00
EYOFTrabzon, TUREYOF, Trabzon, TUR29.7.11
2:12.36
DMKøbenhavnDM, København6.8.11
2:18.09
KøbenhavnKøbenhavn6.8.11
2:10.60
BagsværdBagsværd20.8.11
2:13.91
OdenseOdense27.8.11
2:11.85
KøbenhavnKøbenhavn3.9.11
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.27
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6.11
 Denmark
Katrine Mikkelsen, Dagmar Olsen
Anna Olsson, Sara Slott Petersen

2010

300 m  [1]
41.33
PB TårnbyTårnby2.5.10
400 m  [3]
59.92
i
PB SkiveSkive7.3.10
58.22
PB LyngbyLyngby5.6.10
58.92
Malmö/S, SWEMalmö/S, SWE3.8.10
800 m  [16]
2:14.55
i
PB Malmö, SWEMalmö, SWE31.1.10
2:17.84
i
SkiveSkive28.2.10
2:15.35
i
SkiveSkive7.3.10
2:11.41
PB TårnbyTårnby1.5.10
2:09.52
PB KøbenhavnKøbenhavn11.5.10
2:11.13
KøbenhavnKøbenhavn4.6.10
2:09.23
PB (45)BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR12.6.10
2:09.57
EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6.10
2:10.51
, ???, ???19.6.10
2:09.53
FrederiksbergFrederiksberg24.6.10
2:11.90
Sollentuna GPSollentuna, SWESollentuna GP, Sollentuna, SWE1.7.10
2:11.23
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7.10
2:12.56
DMOdenseDM, Odense8.8.10
2:11.53
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE10.8.10
2:30.93
Akureyri, ISLAkureyri, ISL28.8.10
2:09.86
GlostrupGlostrup4.9.10
1000 m  [2]
2:48.28
PB (50) (23) (17)EYOTMoskva, RUSEYOT, Moskva, RUS21.5.10
2:51.75
EYOTMoskva, RUSEYOT, Moskva, RUS23.5.10
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.16
SB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT20.6.10
 Denmark
Katrine Mikkelsen, Dagmar Olsen
Stina Troest, Helena Schmidt-Scherer

2009

800 m  [4]
2:16.95
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1.09
2:16.95
i
=PB , ???, ???1.2.09
2:18.70
i
SkiveSkive28.2.09
2:14.44
PB DMOdenseDM, Odense30.8.09

2008

800 m  [2]
2:24.97
i
PB SkiveSkive15.2.08
2:19.70
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre14.9.08

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude13.59   Tårnby4.5.13-0.6
200 m
Ude26.91   Odense27.8.11-0.8
400 m
Ude57.26   Odense27.8.11
Inde58.66   Malmö/A, SWE28.1.1241 
800 m
Ude2:07.03   Ninove, BEL28.7.1818 
Inde2:09.52   Skive24.2.1310 
1000 m
Ude2:48.28   Moskva, RUS21.5.1013 
1500 m
Ude4:32.1h mix   København14.6.20

300 m
Ude41.33   Tårnby2.5.10

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 182
Per disciplin:
100 m:2
200 m:1
300 m:3
400 m:15
800 m:140
1000 m:2
1500 m:8
:1
5000 m:1
4 x 300 m stafet:1
4 x 400 m stafet:6
:2

Danske mesterskaber

Ude
400 m
DM 2013 3
58.33
800 m
DM 2009 2
2:14.44
DM 2010 2
2:12.56
DM 2011 2
2:12.36
DM 2012 1
2:13.51
DM 2013 1
2:09.45
DM 2014 3
2:11.35
DM 2016 3
2:09.83
DM 2017 3
2:12.10
DM 2018 3
2:10.99 1
h1
2:16.27
DM 2019 3
2:13.36
DM 2020 3
2:09.86
DM 2021 5
2:12.89
1500 m
DM 2019 2
4:32.61
Inde
800 m
DMi 2011 1
2:13.28
DMi 2013 2
2:09.52
DMi 2014 2
2:13.41

Ungdom
Ude
800 m
DMU 2008 1
15
2:19.70

Internationale stævner

Ude
800 m
EM-Hold Div 3 2010 3
r2
2:09.57
EM-Hold Div 2 2011 8
2:10.80
EM-Hold Div 2 2014 8
2:12.83
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 3 2010 2
r2
3:44.16
EM-Hold Div 2 2011 6
3:46.27
EM-Hold Div 2 2014 5
3:46.62
EM 2018 12
17.02
VM 2019 8
28:47

800 m
EYOF 2011 7
17
2:11.00 2
17
h1
2:10.15
VM U18 2011
5
17
h1
2:10.98