Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Aníta Hinriksdóttir

Født: 13 januar 1996

Klub: Aarhus Fremad Atletik

Nationalitet: ISL

  •  800 m EM inde‐bronze 2017
  • 800 m Nr. 5 til VM-Inde 2016
    800 m Verdensmester U18 2013
    800 m Europamester U20 2013
    800 m Sølv ved EM U23 2017
    800 m Bronze ved EM U20 2015
    800 m Nr. 4 til Junior VM 2012

resultater 2023

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2023

Ingen resultater i 2023. Seneste resultat er fra 2022.

2022

600 m  [1]
1:31.95
i
(91)Magglingen, SUIMagglingen, SUI30.1.22
800 m  [7]
2:05.20
i
SB Metz, FRAMetz, FRA12.2.22
2:06.39
i
Frankfurt am Main, GERFrankfurt am Main, GER19.2.22
2:08.20
i
NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL27.2.22
DNF
Bergen, NORBergen, NOR8.6.22
2:11.46
SB NCHafnarfjörður, ISLNC, Hafnarfjörður, ISL26.6.22
2:08.42
SB Minden, GERMinden, GER23.7.22
2:09.72
AarhusAarhus23.8.22
1500 m  [1]
4:41.45
i
NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL26.2.22

2021

800 m  [5]
2:07.14
SB Pfungstadt, GERPfungstadt, GER29.5.21
2:05.18
SB Genève, SUIGenève, SUI12.6.21
2:08.15
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI29.6.21
2:08.36
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE15.8.21
2:10.31
Schifflange, LUXSchifflange, LUX22.8.21

2020

1500 m  [1]
4:48.22
i
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL7.3.20

2019

800 m  [5]
2:05.98
i
SB Reykjavik, ISLReykjavik, ISL20.1.19
2:04.88
i
SB (81)RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2.19
2:06.40
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
2:08.17
SB NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL14.7.19
2:06.16
SB EM-Hold Div 3Skopje, MKDEM-Hold Div 3, Skopje, MKD10.8.19
1500 m  [9]
DNF
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
4:18.67
SB Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
4:22.34
Small StatesBar, MNESmall States, Bar, MNE30.5.19
4:14.00
SB Next GenerationNijmegen, NEDNext Generation, Nijmegen, NED15.6.19
4:14.65
Koblenz, GERKoblenz, GER23.6.19
4:16.28
Lignano Sabbiadoro, ITALignano Sabbiadoro, ITA9.7.19
4:14.77
Heusden, BELHeusden, BEL20.7.19
4:14.00
=SB Ninove, BELNinove, BEL3.8.19
4:36.33
EM-Hold Div 3Skopje, MKDEM-Hold Div 3, Skopje, MKD11.8.19

2018

800 m  [13]
2:03.44
i
SB Apeldoorn, NEDApeldoorn, NED27.1.18
2:02.68
i
SB (36)Reykjavik, ISLReykjavik, ISL3.2.18
2:02.55
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5.18
2:02.21
SB BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE10.6.18
2:01.92
SB Ostrava, CZEOstrava, CZE13.6.18
2:01.05
SB (70)Tübingen, GERTübingen, GER16.6.18
2:01.53
Heusden, BELHeusden, BEL21.7.18
2:02.18
SidłoSopot, POLSidło, Sopot, POL27.7.18
2:02.15
EMBerlin, GEREM, Berlin, GER7.8.18
DQ
EMBerlin, GEREM, Berlin, GER8.8.18
2:03.33
Szczecin, POLSzczecin, POL15.8.18
2:03.00
Göteborg/S, SWEGöteborg/S, SWE18.8.18
2:04.02
Trond Mohn GameBergen, NORTrond Mohn Game, Bergen, NOR22.8.18
1500 m  [3]
4:09.54
i
PB (32)PSD-BankDüsseldorf, GERPSD-Bank, Düsseldorf, GER6.2.18
4:15.73
i
iVMBirmingham, GBRiVM, Birmingham, GBR2.3.18
4:16.90
SB Madrid, ESPMadrid, ESP22.6.18
1 mile  [1]
4:29.20
PB (41)FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED3.6.18
Cross 7.5 km  [1]
DNF
NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18

2017

400 m  [2]
55.67
i
SB Apeldoorn, NEDApeldoorn, NED29.1.17
55.30
SB Wageningen, NEDWageningen, NED19.5.17
800 m  [16]
2:02.64
i
SB PSD-BankDüsseldorf, GERPSD-Bank, Düsseldorf, GER1.2.17
2:01.18
i
PB (12)RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL4.2.17
2:01.56
i
Toruń, POLToruń, POL10.2.17
2:02.82
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB3.3.17
2:02.97
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB4.3.17
2:01.25
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB5.3.17
2:03.78
SB Stanford, CAStanford, CA5.5.17
2:00.33
SB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL27.5.17
2:01.17
OdložilPraha, CZEOdložil, Praha, CZE5.6.17
2:00.05
PB (34)BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR15.6.17
2:00.06
BauhausStockholm/S, SWEBauhaus, Stockholm/S, SWE18.6.17
2:02.57
EM-Hold Div 2Tel Aviv, ISREM-Hold Div 2, Tel Aviv, ISR24.6.17
2:03.58
EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL13.7.17
2:05.02
EM U23Bydgoszcz, POLEM U23, Bydgoszcz, POL15.7.17
2:03.45
VMLondon, GBRVM, London, GBR10.8.17
2:03.24
MüllerBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR20.8.17
1500 m  [1]
4:06.43
PB (65)FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED11.6.17
5 km  [1]
16:40
PB Korschenbroich, GERKorschenbroich, GER2.4.17
4 x 400 m stafet  [1]
3:40.80
SB EM-Hold Div 2Tel Aviv, ISREM-Hold Div 2, Tel Aviv, ISR25.6.17
 Iceland
Aníta Hinriksdóttir, María Rún Gunnlaugsdóttir
Hrafnhild Eir Hermódsdóttir, Arna Stefanía Gudmundsdóttir

2016

400 m  [2]
54.21
i
PB Reykjavik, ISLReykjavik, ISL6.2.16
54.84
i
NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL20.2.16
800 m  [17]
2:02.47
i
SB RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL23.1.16
2:01.59
i
SB (16)v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2.16
2:03.56
i
NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL21.2.16
2:04.57
i
Hafnarfjördur, ISLHafnarfjördur, ISL5.3.16
2:01.96
i
iVMPortland, ORiVM, Portland, OR19.3.16
2:02.58
i
iVMPortland, ORiVM, Portland, OR20.3.16
2:01.97
SB BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL4.6.16
2:00.54
SB OdložilPraha, CZEOdložil, Praha, CZE6.6.16
2:01.71
CSSEMarsa, MLTCSSE, Marsa, MLT11.6.16
2:03.17
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI14.6.16
2:00.86
Madrid, ESPMadrid, ESP23.6.16
2:02.44
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED6.7.16
2:01.41
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED7.7.16
2:02.55
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED9.7.16
2:00.14
PB (38)OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA17.8.16
2:03.37
Hilversum, NEDHilversum, NED4.9.16
2:03.65
VDBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL9.9.16

2015

400 m  [3]
54.77
i
SB NCHafnarfjördur, ISLNC, Hafnarfjördur, ISL7.2.15
54.70
i
SB (17)Hafnarfjördur, ISLHafnarfjördur, ISL28.2.15
55.26
SB NCKópavogur, ISLNC, Kópavogur, ISL25.7.15
600 m  [1]
1:27.65
i
WL WJL
PB (6) (1)
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL19.12.14
800 m  [17]
2:02.88
i
WL WJL

SB
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL17.1.15
2:01.77
i
WJL


PB
NCHafnarfjördur, ISLNC, Hafnarfjördur, ISL8.2.15
2:03.09
i



Sainsbury'sBirmingham, GBRSainsbury's, Birmingham, GBR21.2.15
2:01.56
i
WJL



PB (3) (1)
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3.15
2:02.31
i




iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE7.3.15
2:02.74
i




iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE8.3.15
2:01.50




SB
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL23.5.15
2:09.10




Small StatesReykjavik, ISLSmall States, Reykjavik, ISL2.6.15
2:03.17




EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6.15
2:02.57




BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER28.6.15
2:05.01




EM U20Eskilstuna, SWEEM U20, Eskilstuna, SWE16.7.15
2:05.04




EM U20Eskilstuna, SWEEM U20, Eskilstuna, SWE18.7.15
2:05.38




NCKópavogur, ISLNC, Kópavogur, ISL26.7.15
2:01.15




SB
RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL1.8.15
2:03.18




voor MonLeuven, BELvoor Mon, Leuven, BEL8.8.15
2:01.01




SB (58) (2)
VMBeijing, CHNVM, Beijing, CHN26.8.15
2:03.37




Rieti 2015Rieti, ITARieti 2015, Rieti, ITA13.9.15
1000 m  [1]
2:36.63
WJL




PB (5) (1)
FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED24.5.15
1500 m  [1]
4:26.37





SB
Small StatesReykjavik, ISLSmall States, Reykjavik, ISL4.6.15

2014

200 m  [1]
26.01
i





SB
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL12.1.14
400 m  [3]
54.48
i





SB (18)
NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL1.2.14
55.59





SB
IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL31.5.14
55.22





SB
Club ChReykjavik, ISLClub Ch, Reykjavik, ISL8.8.14
800 m  [15]
2:05.68
i





SB
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL11.1.14
2:01.81
i





PB (12) (1)
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL19.1.14
2:02.93
i





NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL1.2.14
2:02.66
i





MillroseNew York, NYMillrose, New York, NY15.2.14
DQ Rule 163.3a 2:01.
i





iVMSopot, POLiVM, Sopot, POL7.3.14
2:03.68





SB
ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
2:03.63





SB
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL11.6.14
2:02.70





SB
EM-Hold Div 3Tbilisi, GEOEM-Hold Div 3, Tbilisi, GEO21.6.14
2:02.78





BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER6.7.14
2:03.41





VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR22.7.14
2:04.99





VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR23.7.14
DNF





VM U20Eugene, ORVM U20, Eugene, OR24.7.14
2:02.12





SB
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8.14
2:02.45





EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI14.8.14
2:01.23





SB (57) (4)
WKZürich, SUIWK, Zürich, SUI28.8.14
1500 m  [4]
4:19.31
i





PB (79) (8)
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL26.1.14
4:15.14





PB (16)
ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
4:18.49





EM-Hold Div 3Tbilisi, GEOEM-Hold Div 3, Tbilisi, GEO22.6.14
4:27.93





NCHafnarfjördur, ISLNC, Hafnarfjördur, ISL12.7.14
4 x 400 m stafet  [1]
3:45.50





SB
ECCC-BAmsterdam, NEDECCC-B, Amsterdam, NED24.5.14
 Iceland
Arna Stefanía Gudmundsdóttir, Björg Gunnarsdóttir
Kristín Birna Ólafsdóttir-Johnson, Aníta Hinriksdóttir

2013

200 m  [1]
25.27
i





PB (80) (27)
NC-jReykjavik, ISLNC-j, Reykjavik, ISL3.2.13
400 m  [6]
55.43
i





PB
Reykjavik ChReykjavik, ISLReykjavik Ch, Reykjavik, ISL16.1.13
54.42
i





PB (9) (2)
NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL9.2.13
55.5h





Small StatesLuxembourg, LUXSmall States, Luxembourg, LUX28.5.13
54.29





PB (86) (15)
Small StatesLuxembourg, LUXSmall States, Luxembourg, LUX30.5.13
55.37





BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER29.6.13
55.34





NCAkureyri, ISLNC, Akureyri, ISL27.7.13
800 m  [16]
2:04.79
i





PB
ReykjavikGReykjavik, ISLReykjavikG, Reykjavik, ISL19.1.13
2:03.27
i





PB (33) (2) (1)
NC-jReykjavik, ISLNC-j, Reykjavik, ISL2.2.13
2:04.05
i





NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL10.2.13
2:04.72
i





iEMGöteborg/Sc, SWEiEM, Göteborg/Sc, SWE1.3.13
2:04.72
i





iEMGöteborg/Sc, SWEiEM, Göteborg/Sc, SWE2.3.13
2:04.60





SB
Small StatesLuxembourg, LUXSmall States, Luxembourg, LUX28.5.13
2:03.42





SB
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL12.6.13
2:01.17





PB
EM-Hold Div 3Banská Bystrica, SVKEM-Hold Div 3, Banská Bystrica, SVK22.6.13
2:00.49





PB (42) (4) (2)
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER30.6.13
2:04.79





VM U18Donetsk, UKRVM U18, Donetsk, UKR11.7.13
2:02.43





VM U18Donetsk, UKRVM U18, Donetsk, UKR12.7.13
2:01.13





VM U18Donetsk, UKRVM U18, Donetsk, UKR14.7.13
2:02.61





EM U20Rieti, ITAEM U20, Rieti, ITA18.7.13
2:01.14





EM U20Rieti, ITAEM U20, Rieti, ITA20.7.13
2:03.94





NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8.13
2:02.17





DNGStockholm/S, SWEDNG, Stockholm/S, SWE22.8.13
1000 m  [1]
2:43.22
i





Reykjavik, ISLReykjavik, ISL15.12.12
1500 m  [3]
4:19.57
i





PB (70) (5) (2)
Reykjavik, ISLReykjavik, ISL27.1.13
4:16.51





PB (26) (11)
EM-Hold Div 3Banská Bystrica, SVKEM-Hold Div 3, Banská Bystrica, SVK23.6.13
4:18.18





NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN18.8.13
4 x 400 m stafet  [2]
3:40.97





SB
Small StatesLuxembourg, LUXSmall States, Luxembourg, LUX1.6.13
 Iceland
Stefanía Valdimarsdóttir, Fjóla Signý Hannesdóttir
Hafdís Sigurdardóttir, Aníta Hinriksdóttir
3:46.28





NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN18.8.13
 Iceland
Arna Stefanía Gudmundsdóttir, Aníta Hinriksdóttir
Björg Gunnarsdóttir, Dóróthea Jóhannesdóttir

2012

400 m  [1]
55.21





PB (62)
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE8.7.12
800 m  [7]
2:05.96
i





PB (5) (2)
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL21.1.12
2:07.86
i





NCReykjavik, ISLNC, Reykjavik, ISL12.2.12
2:04.79





PB
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER24.6.12
2:04.74





PB
VM U20Barcelona, ESPVM U20, Barcelona, ESP10.7.12
2:03.15





PB (14) (6)
VM U20Barcelona, ESPVM U20, Barcelona, ESP11.7.12
2:03.23





VM U20Barcelona, ESPVM U20, Barcelona, ESP12.7.12
2:03.66





NordicCVäxjö, SWENordicC, Växjö, SWE18.8.12
1500 m  [1]
4:22.08





PB (67) (21)
BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER23.6.12
2000 m forh.  [2]
6:34.80





=PB
Växjö, SWEVäxjö, SWE19.8.12
6:34.80





PB (7) (3) (1)
NordicCVäxjö, SWENordicC, Växjö, SWE19.8.12
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.69





SB
HyundaiFlorø, NORHyundai, Florø, NOR2.6.12
 Iceland
Hafdís Sigurdardóttir, Stefanía Valdimarsdóttir
Aníta Hinriksdóttir, Fjóla Signý Hannesdóttir

2011

800 m  [1]
2:08.64





PB (38)
NordicCKøbenhavnNordicC, København3.9.11
1500 m  [1]
4:28.59





PB (82)
NordicCKøbenhavnNordicC, København4.9.11

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

200 m
Inde25.27   Reykjavik, ISL3.2.13
400 m
Ude54.29   DURLuxembourg, LUX30.5.13
Inde54.21   DR22Reykjavik, ISL6.2.16
800 m
Ude2:00.05   DR DR22Oslo, NOR15.6.17
Inde2:01.18   DR DR22Reykjavik, ISL4.2.17
1000 m
Ude2:36.63   DRHengelo, NED24.5.15
1500 m
Ude4:06.43   DR DR22Hengelo, NED11.6.17
Inde4:09.54   DRDüsseldorf, GER6.2.18
5 km
Ude16:40   Korschenbroich, GER2.4.17

600 m
Inde1:27.65   DR DURReykjavik, ISL19.12.14
1 mile
Ude4:29.20   DR DR22Hengelo, NED3.6.18
2000 m forh.
Ude6:34.80   DR DR22 DUR NUVäxjö, SWE19.8.12

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 177
Per disciplin:
200 m:2
400 m:17
600 m:2
800 m:119
1000 m:2
1500 m:25
1 mile:1
5 km:1
2000 m forh.:2
4 x 400 m stafet:5
Cross:1

Internationale stævner

Ude
800 m
EM-Hold Div 3 2013 1
2:01.17
EM 2014
6
s1
2:02.45 5
h1
2:02.12
EM-Hold Div 3 2014 1
B
2:02.70
EM-Hold Div 2 2015 2
2:03.17
VM 2015
5
h6
2:01.01
EM 2016 8
2:02.55 4
s2
2:01.41 4
h1
2:02.44
OL 2016
6
h4
2:00.14
EM-Hold Div 2 2017 1
2:02.57
VM 2017
4
h5
2:03.45
EM 2018
s1
DQ 5
h4
2:02.15
EM-Hold Div 3 2019 2
2:06.16
1500 m
EM-Hold Div 3 2013 1
4:16.51
EM-Hold Div 3 2014 2
4:18.49
EM-Hold Div 3 2019 2
4:36.33
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 2 2017 4
B
3:40.80
Inde
800 m
iEM 2013
5
s2
2:04.72 3
h3
2:04.72
iVM 2014
h1
DQ
iEM 2015 4
2:02.74 1
s1
2:02.31 1
h1
2:01.56
iVM 2016 5
2:02.58 3
h1
2:01.96
iEM 2017 3
2:01.25 2
s1
2:02.97 1
h2
2:02.82
1500 m
iVM 2018
8
h3
4:15.73

Ude
800 m
VM U20 2012 4
19
2:03.23 2
19
s1
2:03.15 2
19
h5
2:04.74
EM U20 2013 1
19
2:01.14 1
19
h2
2:02.61
VM U18 2013 1
17
2:01.13 1
17
s1
2:02.43 1
17
h2
2:04.79
VM U20 2014
4
19
s1
2:04.99 1
19
h1
2:03.41
19
DNF
EM U20 2015 3
19
2:05.04 1
19
h3
2:05.01
EM U23 2017 2
22
2:05.02 1
22
h2
2:03.58