Født: 15 marts 1974
Klub: Sdr. Omme IF Atletik og Motion
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2001. |
20 km kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF | ECup | Dudince, SVK | ECup, Dudince, SVK | 19.5.01 |
20 km kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:26:00 | 5 | Rio Maior, POR | Rio Maior, POR | 15.4.00 | ||||
1:28:48 | 45 | ECup | Eisenhüttenstadt, GER | ECup, Eisenhüttenstadt, GER | 17.6.00 |
10000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
40:03.5h | DR PB (11) | 1 | Sødre Omme | Sødre Omme | 22.5.99 | |||
10 km kapgang [1] | ||||||||
41:00 | (55) | 2 | Vallensbæk | Vallensbæk | 24.4.99 | |||
20 km kapgang [3] | ||||||||
DQ | WCp | Deauville-Mézidon, FRA | WCp, Deauville-Mézidon, FRA | 1.5.99 | ||||
1:25:17 | 1 | Odense | Odense | 29.5.99 | ||||
1:34:47 | 23 | VM | Sevilla, ESP | VM, Sevilla, ESP | 21.8.99 |
5000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20:14.0h | PB | 1 | , ??? | , ??? | 30.5.98 | |||
19:56.6h | DR PB (25) | Moss, NOR | Moss, NOR | 6.6.98 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
40:18.1h | PB (11) | 1 | , ??? | , ??? | 30.5.98 | |||
20000 m kapgang [1] | ||||||||
1:27:09.4h | PB (27) | 4 | Bergen, NOR | Bergen, NOR | 9.5.98 | |||
20 km kapgang [3] | ||||||||
DNF | ECup | Dudince, SVK | ECup, Dudince, SVK | 25.4.98 | ||||
1:24:53 | 17 | EAA | Naumburg, GER | EAA, Naumburg, GER | 23.5.98 | |||
1:26:28 | 14 | EM | Budapest, HUN | EM, Budapest, HUN | 18.8.98 |
5000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20:11.0h i | DR PB (23) | Århus | Århus | 1.3.97 | ||||
20 km kapgang [2] | ||||||||
1:34:54 | 115 | WCp | Podébrady, CZE | WCp, Podébrady, CZE | 19.4.97 | |||
DNF | VM | Athína, GRE | VM, Athína, GRE | 2.8.97 |
5000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20:17.3h | DR22 DUR-22 PB (22) | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 25.5.96 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
40:29.0h | DR22 DUR-22 PB (10) | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 25.5.96 | ||||
5 km kapgang [1] | ||||||||
20:17.0h+ | PB | Eisenhüttenstadt, GER | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | ||||
10 km kapgang [1] | ||||||||
40:58.0h+ | DR PB (1) | Eisenhüttenstadt, GER | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | ||||
15 km kapgang [1] | ||||||||
1:01:44.0h+ | PB | Eisenhüttenstadt, GER | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | ||||
20 km kapgang [3] | ||||||||
1:24:51 | PB | 15 | ECup | La Coruña, ESP | ECup, La Coruña, ESP | 20.4.96 | ||
1:22:18 | DR DR22 PB (60) | 21 | Eisenhüttenstadt, GER | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | |||
1:25:30 | 29 | OL | Atlanta, GA | OL, Atlanta, GA | 26.7.96 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13:07.2h | DUR-21 | København | København | 15.5.95 | ||||
5000 m kapgang [1] | ||||||||
20:34.9h i | DUR-21 | Vejle | Vejle | 11.2.95 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
42:57.3h | DUR-21 (18) | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 3.6.95 |
5000 m kapgang [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20:14.9h i | DR DR22 DUR-20 PB | 1 | Aarhus | Aarhus | 19.2.94 | |||
20:48.3h | DUR-20 | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 14.5.94 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
41:17.5h | DUR-20 PB (11) | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 14.5.94 | ||||
20 km kapgang [1] | ||||||||
1:25:29 | PB (26) | 16 | EM | Helsinki, FIN | EM, Helsinki, FIN | 7.8.94 | ||
30 km kapgang [1] | ||||||||
2:15:52.0h | DR PB | Valby | Valby | 24.9.94 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11:58.5h | DR22 DUR-19 PB (1) | Lisleby, NOR | Lisleby, NOR | 6.6.93 | ||||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
20:52.0h i | DUR-19 PB | Århus | Århus | 28.2.93 | ||||
21:31.0h | DUR-19 | Søfteland, NOR | Søfteland, NOR | 8.5.93 | ||||
10000 m kapgang [2] | ||||||||
DNF | 19 | EM U20 | San Sebastián, ESP | EM U20, San Sebastián, ESP | 30.7.93 | |||
41:55.0h | DUR DUR-19 PB | Vejle | Vejle | 7.8.93 | ||||
20 km kapgang [1] | ||||||||
1:30:58 | DUR DUR-19 PB (60) | Harridslev | Harridslev | 20.3.93 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12:09.3h | DUR-18 PB | Århus | Århus | 5.9.92 | ||||
5000 m kapgang [2] | ||||||||
21:22.0h i | DUR-18 PB | Århus | Århus | 1.3.92 | ||||
20:21.7h | DUR DUR-18 PB (3) | Århus | Århus | 5.9.92 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
41:57.48 | DUR-18 PB (17) | 8 | 19 | VM U20 | Seoul, KOR | VM U20, Seoul, KOR | 16.9.92 | |
20 km kapgang [1] | ||||||||
1:33:54 | DUR-18 PB (40) | Århus | Århus | 28.3.92 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12:21.4h | DUR-17 PB | Århus | Århus | 7.9.91 | ||||
5000 m kapgang [1] | ||||||||
20:53.6h | DUR-17 PB | Moss, NOR | Moss, NOR | 3.8.91 | ||||
10000 m kapgang [1] | ||||||||
45:39.41 | PB (25) | 16 | 19 | EM U20 | Thessaloníki, GRE | EM U20, Thessaloníki, GRE | 9.8.91 | |
10 km kapgang [1] | ||||||||
43:39 | DUR-17 PB (2) | Sdr. Omme | Sdr. Omme | 20.4.91 |
3000 m kapgang [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12:37.0h | DUR-16 PB | Vantaa, FIN | Vantaa, FIN | 9.6.90 | ||||
5000 m kapgang [1] | ||||||||
22:03.4h | DUR-16 PB | Vantaa, FIN | Vantaa, FIN | 8.6.90 | ||||
10 km kapgang [1] | ||||||||
46:10 | DUR-16 PB | Harridslev | Harridslev | 16.6.90 |
Placering på danske alletiders liste på dato
3000 m kapgang | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 11:58.5h DR22 DUR-19 | Lisleby, NOR | 6.6.93 | 1 | |
5000 m kapgang | |||||
Ude | 19:56.6h DR | Moss, NOR | 6.6.98 | 1 | |
Inde | 20:11.0h DR | Århus | 1.3.97 | 1 | |
10000 m kapgang | |||||
Ude | 40:03.5h DR | Sødre Omme | 22.5.99 | 1 | |
20 km kapgang | |||||
Ude | 1:22:18 DR DR22 | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | 1 | |
20000 m kapgang | |||||
Ude | 1:27:09.4h | Bergen, NOR | 9.5.98 | ||
5 km kapgang | |||||
Ude | 20:17.0h+ | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | ||
10 km kapgang | |||||
Ude | 40:58.0h+ DR | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | ||
15 km kapgang | |||||
Ude | 1:01:44.0h+ | Eisenhüttenstadt, GER | 11.5.96 | ||
30 km kapgang | |||||
Ude | 2:15:52.0h DR | Valby | 24.9.94 |
3000 m kapgang: | 5 |
5000 m kapgang: | 13 |
10000 m kapgang: | 9 |
20000 m kapgang: | 1 |
5 km kapgang: | 1 |
10 km kapgang: | 4 |
15 km kapgang: | 1 |
20 km kapgang: | 17 |
30 km kapgang: | 1 |
Ude | |||||
---|---|---|---|---|---|
20 km kapgang | |||||
EM | 1994 | 16 | 1:25:29 | ||
ECup | 1996 | 15 | 1:24:51 | ||
OL | 1996 | 29 | 1:25:30 | ||
VM | 1997 | DNF | |||
EM | 1998 | 14 | 1:26:28 | ||
ECup | 1998 | DNF | |||
VM | 1999 | 23 | 1:34:47 | ||
ECup | 2000 | 45 | 1:28:48 | ||
ECup | 2001 | DNF | |||
10000 m kapgang | |||||
EM U20 | 1991 | 16 | 19 | 45:39.41 | |
VM U20 | 1992 | 8 | 19 | 41:57.48 | |
EM U20 | 1993 | 19 | DNF |