Født: 17 juni 1991
Klub: Vejle Idrætsforening
Tidligere klubber:
Sparta Atletik og Løb ‐15.4.2020
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:54.89 i | SB | 2 | A | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | ||
1:54.29 i | SB | 2 | C | Gent, BEL | Gent, BEL | 3.2.24 | ||
1:57.15 i | 8 | v3Nat | Bærum, NOR | v3Nat, Bærum, NOR | 11.2.24 | |||
1:51.53 i | SB | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 |
800 m [7] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:55.60 i | SB | 4 | A | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 22.1.23 | ||
1:59.42 i | 6 | B | Sätra, SWE | Sätra, SWE | 29.1.23 | |||
1:55.02 | SB | 2 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | |||
1:53.88 | SB | 2 | København | København | 11.5.23 | |||
2:00.60 | 7 | NordicC | København | NordicC, København | 28.5.23 | |||
1:53.22 | SB | 7 | C | Schifflange, LUX | Schifflange, LUX | 30.7.23 | ||
1:52.17 | SB | 4 | B | Malmö/S, SWE | Malmö/S, SWE | 5.8.23 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:55.34 i | SB | 1 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 23.1.22 | |||
1:55.72 i | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 27.2.22 | |||
DQ | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 26.6.22 | ||||
1:51.11 | SB | 6 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 30.7.22 | |||
1:51.49 | 6 | B | BMC | Stretford, GBR | BMC, Stretford, GBR | 23.8.22 | ||
1500 m [9] | ||||||||
3:53.97 i | SB | 2 | Randers | Randers | 30.1.22 | |||
3:49.26 i | SB | 6 | Göteborg/FH, SWE | Göteborg/FH, SWE | 5.2.22 | |||
3:46.62 i | SB | 5 | v3Nat | Uppsala, SWE | v3Nat, Uppsala, SWE | 13.2.22 | ||
3:51.27 i | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 26.2.22 | |||
3:44.92 | SB | 5 | IMC | Belfast, GBR | IMC, Belfast, GBR | 14.5.22 | ||
3:50.91 | 10 | B | Karlsruhe, GER | Karlsruhe, GER | 21.5.22 | |||
3:50.41 | 17 | Jessheim, NOR | Jessheim, NOR | 2.6.22 | ||||
3:49.01 | 13 | CoAG | København | CoAG, København | 16.6.22 | |||
DNF | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 25.6.22 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:52.39 | SB | 10 | Celle Ligure, ITA | Celle Ligure, ITA | 22.7.21 | |||
1500 m [8] | ||||||||
DNF i | Randers | Randers | 26.1.21 | |||||
3:45.21 i | DR30 SB | 5 | Wien, AUT | Wien, AUT | 30.1.21 | |||
DNF i | Luxembourg, LUX | Luxembourg, LUX | 13.2.21 | |||||
3:50.53 i | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 21.2.21 | |||
3:47.60 | SB | 3 | Kessel-Lo, BEL | Kessel-Lo, BEL | 7.8.21 | |||
3:44.30 | PB | 5 | Huizingen, BEL | Huizingen, BEL | 14.8.21 | |||
3:58.02 | 9 | C | Schifflange, LUX | Schifflange, LUX | 22.8.21 | |||
3:46.20 | 4 | Bergen, NOR | Bergen, NOR | 18.9.21 | ||||
1 mile landevej [1] | ||||||||
4:19 | SB | 4 | København | København | 12.9.21 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:51.12 i | SB | 1 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 20.1.19 | |||
1:53.98 | SB | 1 | Odense | Odense | 30.8.19 | |||
1:55.84 | Odense | Odense | 7.9.19 | |||||
1000 m [1] | ||||||||
2:22.56 | PB (28) | 8 | Folksam | Varberg, SWE | Folksam, Varberg, SWE | 15.7.19 | ||
1500 m [15] | ||||||||
3:46.81 i | PB | 4 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 26.1.19 | |||
DQ i | RIG | Reykjavik, ISL | RIG, Reykjavik, ISL | 3.2.19 | ||||
3:47.12 i | 1 | IFAM | Gent, BEL | IFAM, Gent, BEL | 9.2.19 | |||
3:50.42 i | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 16.2.19 | |||
3:43.48 i | PB (76) | 2 | Beograd, SRB | Beograd, SRB | 20.2.19 | |||
3:46.40 i | 6 | h2 | iEM | Glasgow, GBR | iEM, Glasgow, GBR | 1.3.19 | ||
3:53.88 | SB | 6 | ECCC | Castellón, ESP | ECCC, Castellón, ESP | 25.5.19 | ||
DQ | København | København | 18.6.19 | |||||
3:46.52 | SB | 1 | Regensburg, GER | Regensburg, GER | 7.7.19 | |||
3:55.54 | 1 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 27.7.19 | |||
3:54.97 | 1 | EM-Hold Div 2 | Varaždin, CRO | EM-Hold Div 2, Varaždin, CRO | 10.8.19 | |||
3:46.75 | 4 | Oulu, FIN | Oulu, FIN | 14.8.19 | ||||
3:49.55 | 1 | Tårnby | Tårnby | 20.8.19 | ||||
3:53.15 | 9 | Huizingen, BEL | Huizingen, BEL | 24.8.19 | ||||
3:56.13 | Odense | Odense | 7.9.19 | |||||
[1] | ||||||||
28:47 | SB | 8 | VM | Aarhus | VM, Aarhus | 30.3.19 | ||
Denmark | ||||||||
1500 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3:57.39 i | SB | 1 | DMi | Skive | DMi, Skive | 18.2.18 | ||
3:52.66 | SB | 6 | ECCC | Birmingham, GBR | ECCC, Birmingham, GBR | 27.5.18 | ||
5 km [1] | ||||||||
15:28 | PB | København | København | 16.8.18 | ||||
[1] | ||||||||
17.02 | PB | 12 | EM | Tilburg, NED | EM, Tilburg, NED | 9.12.18 | ||
Denmark | ||||||||
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
50.03 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 7.7.16 | ||||
800 m [14] | ||||||||
1:48.83 | SB | 4 | B | Oxy Inv | Eagle Rock, CA | Oxy Inv, Eagle Rock, CA | 7.5.16 | |
1:49.41 | 5 | B | Pfingst | Rehlingen, GER | Pfingst, Rehlingen, GER | 16.5.16 | ||
1:51.64 | 3 | ECCC | Mersin, TUR | ECCC, Mersin, TUR | 29.5.16 | |||
1:51.31 | 7 | B | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 4.6.16 | ||
1:51.25 | 4 | B | GSpike | Leiden, NED | GSpike, Leiden, NED | 11.6.16 | ||
1:48.60 | SB | 6 | B | Bauhaus | Stockholm/S, SWE | Bauhaus, Stockholm/S, SWE | 16.6.16 | |
1:52.17 | 10 | CoAG | København | CoAG, København | 18.6.16 | |||
1:48.93 | 3 | Boysen | Oslo, NOR | Boysen, Oslo, NOR | 24.6.16 | |||
1:50.27 | 6 | Flanders | Huizingen, BEL | Flanders, Huizingen, BEL | 6.8.16 | |||
1:51.08 | 3 | SMC | Göteborg/S, SWE | SMC, Göteborg/S, SWE | 13.8.16 | |||
2:15.57 | 8 | BMC | Stretford, GBR | BMC, Stretford, GBR | 20.8.16 | |||
1:57.47 | Aarhus | Aarhus | 27.8.16 | |||||
1:51.47 | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 28.8.16 | |||
1:51.89 | 2 | København | København | 10.9.16 | ||||
1000 m [2] | ||||||||
2:22.96 | PB (37) | 5 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 15.7.16 | |||
2:25.86 | 1 | Holbæk | Holbæk | 6.9.16 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
DNF | Buyle | Oordegem, BEL | Buyle, Oordegem, BEL | 4.6.16 | ||||
1 mile [1] | ||||||||
4:09.21 | PB | 1 | Frederiksberg | Frederiksberg | 7.7.16 |
400 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
51.82 i | PB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 24.1.10 | ||||
51.07 i | PB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 31.1.10 | ||||
51.25 i | Skive | Skive | 7.3.10 | |||||
50.92 | PB | København | København | 9.5.10 | ||||
600 m [1] | ||||||||
1:21.8h | PB | Trondheim, NOR | Trondheim, NOR | 29.4.10 | ||||
800 m [24] | ||||||||
1:55.01 i | PB | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 24.1.10 | ||||
1:56.12 i | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 31.1.10 | |||||
1:56.57 i | Stockholm/G, SWE | Stockholm/G, SWE | 10.2.10 | |||||
1:54.02 i | PB | Skive | Skive | 28.2.10 | ||||
1:57.23 i | Skive | Skive | 7.3.10 | |||||
2:02.0h | SB | Tårnby | Tårnby | 27.4.10 | ||||
1:58.69 | SB | Esbjerg | Esbjerg | 15.5.10 | ||||
1:52.40 | SB | Oslo, NOR | Oslo, NOR | 19.5.10 | ||||
1:55.09 | 3 | ECCC-B | Bern, SUI | ECCC-B, Bern, SUI | 30.5.10 | |||
1:54.80 | 2 | København | København | 4.6.10 | ||||
1:52.79 | 8 | E | BMC | Watford, GBR | BMC, Watford, GBR | 12.6.10 | ||
1:56.12 | Frederiksberg | Frederiksberg | 24.6.10 | |||||
1:54.96 | Odense | Odense | 27.6.10 | |||||
1:51.96 | SB | 3 | C | Sollentuna GP | Sollentuna, SWE | Sollentuna GP, Sollentuna, SWE | 1.7.10 | |
1:53.90 | Mannheim, GER | Mannheim, GER | 3.7.10 | |||||
1:52.77 | Solihull, GBR | Solihull, GBR | 10.7.10 | |||||
1:53.71 | Malmö/S, SWE | Malmö/S, SWE | 3.8.10 | |||||
1:57.41 | Odense | Odense | 7.8.10 | |||||
1:52.62 | 2 | DM | Odense | DM, Odense | 8.8.10 | |||
1:52.11 | 8 | CoAG | København | CoAG, København | 12.8.10 | |||
1:57.37 | Akureyri, ISL | Akureyri, ISL | 28.8.10 | |||||
1:54.62 | Glostrup | Glostrup | 4.9.10 | |||||
1:54.18 | Hvidovre | Hvidovre | 11.9.10 | |||||
1:57.53 | 2 | 19 r2 | ECCC-B/C | Rieti, ITA | ECCC-B/C, Rieti, ITA | 18.9.10 | ||
1500 m [4] | ||||||||
4:02.70 i | PB | Skive | Skive | 7.3.10 | ||||
3:55.96 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 21.8.10 | ||||
4:12.12 | Akureyri, ISL | Akureyri, ISL | 28.8.10 | |||||
3:51.42 | PB | Glostrup | Glostrup | 4.9.10 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:21.29 | PB | 2 | 19 r2 | ECCC-B/C | Rieti, ITA | ECCC-B/C, Rieti, ITA | 18.9.10 | |
Skive A.M. | ||||||||
Festus Asante, Thijs Nijhuis Nick Jensen, Martin Holbøl Kristensen | ||||||||
Cross team [1] | ||||||||
16 | 19 | EM19 | Albufeira, POR | EM19, Albufeira, POR | 12.12.10 | |||
Denmark | ||||||||
Thijs Nijhuis, Jeppe Harboe Peter Glans, Nick Jensen | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
22:27 | 24 | 19 | ECCC | Bilbao, ESP | ECCC, Bilbao, ESP | 7.2.10 | ||
Cross 6.07 km [1] | ||||||||
20:49 | 98 | 19 | EM19 | Albufeira, POR | EM19, Albufeira, POR | 12.12.10 |
800 m [9] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:05.74 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
2:10.4h | PB | , ??? | , ??? | 21.4.08 | ||||
2:05.45 | PB | Århus | Århus | 10.5.08 | ||||
1:59.96 | PB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | ||||
2:00.93 | Bagsværd | Bagsværd | 7.6.08 | |||||
2:02.63 | København | København | 2.8.08 | |||||
1:59.74 | PB | København | København | 20.8.08 | ||||
1:56.14 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 14.9.08 | ||||
1:57.42 | 1 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | ||
1500 m [7] | ||||||||
4:21.17 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
4:24.62 | SB | Århus | Århus | 10.5.08 | ||||
4:13.42 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 7.6.08 | ||||
4:14.37 | Hässleholm, SWE | Hässleholm, SWE | 22.6.08 | |||||
4:09.15 | PB | Skive | Skive | 23.8.08 | ||||
4:06.83 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 30.8.08 | ||||
4:09.20 | Hvidovre | Hvidovre | 14.9.08 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
9:12.12 | PB | Tårnby | Tårnby | 3.5.08 | ||||
5000 m [1] | ||||||||
16:58.66 | PB | Næstved | Næstved | 18.5.08 | ||||
10 km [1] | ||||||||
34:44 | PB | Århus | Århus | 29.3.08 | ||||
2000 m forh. [2] | ||||||||
6:36.24 | PB | Sønderborg | Sønderborg | 28.4.08 | ||||
7:07.79 | Bagsværd | Bagsværd | 7.6.08 | |||||
Længdespring [1] | ||||||||
5.20 | PB | Greve | Greve | 27.9.08 | +1.2 | |||
Diskoskast 1.5 kg [1] | ||||||||
23.06 | PB | Greve | Greve | 27.9.08 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:27.41 | SB | 3 | 19 | ECCC-C | Nivelles, BEL | ECCC-C, Nivelles, BEL | 20.9.08 | |
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Nick Jensen, Rasmus Olsen Jeppe Harboe, Philip Braun | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
21:11 | 39 | 19 | ECCC | Albufeira, POR | ECCC, Albufeira, POR | 2.2.08 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:18.44 | PB (92) | 3 | 19 | ECCC-C | Tampere, FIN | ECCC-C, Tampere, FIN | 15.9.07 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 22.20 | Tempe, AZ | 17.3.17 | +0.4 | |
400 m | |||||
Ude | 49.11 | Tempe, AZ | 18.3.17 | ||
Inde | 51.07 | Malmö, SWE | 31.1.10 | ||
800 m | |||||
Ude | 1:48.32 | Gwangju, KOR | 11.7.15 | 11 | |
Inde | 1:49.64 | Praha, CZE | 6.3.15 | 5 | |
1000 m | |||||
Ude | 2:22.56 | Varberg, SWE | 15.7.19 | 16 | |
1500 m | |||||
Ude | 3:44.30 | Huizingen, BEL | 14.8.21 | 29 | |
Inde | 3:43.48 | Beograd, SRB | 20.2.19 | 9 | |
3000 m | |||||
Ude | 9:12.12 | Tårnby | 3.5.08 | ||
5000 m | |||||
Ude | 16:58.66 | Næstved | 18.5.08 | ||
5 km | |||||
Ude | 15:28 | København | 16.8.18 | ||
10 km | |||||
Ude | 34:44 | Århus | 29.3.08 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.20 | Greve | 27.9.08 | +1.2 | |
Spydkast 800 gram | |||||
Ude | 2.48 | Esbjerg | 25.9.09 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:21.29 | Rieti, ITA | 18.9.10 | ||
300 m | |||||
Ude | 38.26 | Tårnby | 4.5.09 | ||
600 m | |||||
Ude | 1:18.54A | Pretoria, RSA | 27.1.17 | ||
1 mile | |||||
Ude | 4:09.21 | Frederiksberg | 7.7.16 | ||
1 mile landevej | |||||
Ude | 4:10 | Attnang, AUT | 2.5.15 | ||
2000 m forh. | |||||
Ude | 6:36.24 | Sønderborg | 28.4.08 | ||
Diskoskast 1.5 kg | |||||
Ude | 23.06 | Greve | 27.9.08 | ||
Ude | 17.02 | Tilburg, NED | 9.12.18 |
200 m: | 1 |
300 m: | 1 |
400 m: | 12 |
600 m: | 2 |
800 m: | 185 |
1000 m: | 4 |
1500 m: | 81 |
1 mile: | 2 |
1 mile landevej: | 3 |
3000 m: | 1 |
5000 m: | 1 |
5 km: | 2 |
10 km: | 1 |
2000 m forh.: | 2 |
Længdespring: | 1 |
Diskoskast 1.5 kg: | 1 |
Spydkast 800 gram: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 6 |
: | 3 |
Cross team: | 1 |
Cross: | 4 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
800 m | ||||
DM | 2009 | 2 | 1:55.67 | |
DMU | 2009 | 1:55.58 | ||
DM | 2010 | 2 | 1:52.62 | |
DM | 2011 | 3 | 1:52.57 | |
DM | 2012 | 2 | 1:57.92 | |
DM | 2013 | 1 | 1:50.66 | |
DM | 2014 | 1 | 1:54.10 | |
DM | 2015 | 2 | 1:52.45 | |
DM | 2016 | 2 | 1:51.47 | |
DM | 2017 | 1 | 1:53.74 | |
DM | 2022 | |||
1500 m | ||||
DMU | 2009 | 4:10.00 | ||
DM | 2015 | 1 | 3:51.32 | |
DM | 2017 | 1 | 3:46.60 | |
DM | 2019 | 1 | 3:55.54 | |
DM | 2022 | |||
Inde | ||||
800 m | ||||
DMi | 2013 | 2 | 1:52.19 | |
DMi | 2014 | 1 | 1:54.74 | |
DMi | 2015 | 1 | 1:57.68 | |
DMi | 2022 | 1 | 1:55.72 | |
DMi | 2024 | 2 | 1:51.53 | |
1500 m | ||||
DMi | 2014 | 3 | 3:50.37 | |
DMi | 2018 | 1 | 3:57.39 | |
DMi | 2019 | 1 | 3:50.42 | |
DMi | 2021 | 2 | 3:50.53 | |
DMi | 2022 | 1 | 3:51.27 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
800 m | |||||||||||||
EM-Hold Div 3 | 2009 | 6 | 1:52.94 | ||||||||||
EM-Hold Div 2 | 2013 | 1 | 1:52.40 | ||||||||||
1500 m | |||||||||||||
EM-Hold Div 1 | 2017 | 4 | 4:00.60 | ||||||||||
EM-Hold Div 2 | 2019 | 1 | 3:54.97 | ||||||||||
4 x 400 m stafet | |||||||||||||
EM-Hold Div 1 | 2017 | B | DNS | ||||||||||
EM | 2017 | 10 | 19:36.00 | ||||||||||
EM | 2018 | 12 | 17.02 | ||||||||||
VM | 2019 | 8 | 28:47 | ||||||||||
Inde | |||||||||||||
800 m | |||||||||||||
iEM | 2015 | 6 | s2 | 1:54.04 | 2 | h3 | 1:49.64 | ||||||
1500 m | |||||||||||||
iEM | 2019 | 6 | h2 | 3:46.40 | |||||||||
Ude | |||||||||||||
800 m | |||||||||||||
EM U20 | 2009 | 7 | 19 h1 | 1:57.32 | |||||||||
Cross | |||||||||||||
EM19 | 2010 | 98 | 19 | 20:49 |