Født: 2 februar 2007
Klub: Kolding KFUM's Atletikafdeling
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2023. |
60 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.43 i | PB | 2 | B | Skive | Skive | 28.1.23 | ||
8.43 i | =PB | 4 | 17 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |
100 m [5] | ||||||||
13.47 | PB | 1 | 17 | Vejle | Vejle | 29.4.23 | -0.3 | |
12.90 | PB | 4 | 17 | Odense | Odense | 3.6.23 | +2.0 | |
13.65 | 2 | 17 | Kolding | Kolding | 8.6.23 | -2.6 | ||
12.99 | 3 | 17 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +1.8 | ||
13.05 w | 5 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +4.5 | ||
200 m [3] | ||||||||
28.05 i | PB | 2 | C | Skive | Skive | 28.1.23 | ||
27.59 i | PB | 3 | 17 C | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
26.43 | PB | 3 | 17 | Odense | Odense | 4.6.23 | +1.5 | |
400 m [1] | ||||||||
1:05.30 | PB | 2 | 17 | Vejle | Vejle | 29.4.23 | ||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:51.79 i | PB | 2 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
Kolding KFUM Atletik og Motion | ||||||||
Matilde Mørch Jørgensen, Emilie Kirk Langschwager Thea Søgård Nissen, Amanda Paaske Frederiksen |
100 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14.06 | PB | 2 | 15 | Kolding | Kolding | 27.8.22 | -4.3 | ||
200 m [4] | |||||||||
28.67 | PB | 1 | B | Aarhus | Aarhus | 18.5.22 | +0.6 | ||
27.87 | PB | 2 | 15 B | Randers | Randers | 5.6.22 | -0.8 | ||
27.88 w | 2 | 15 | Esbjerg | Esbjerg | 18.6.22 | +2.2 | |||
27.67 | PB | 3 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | +0.8 | |
300 m [1] | |||||||||
44.81 | PB | 1 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | ||
Længdespring [1] | |||||||||
4.46 | PB | 2 | 15 | Esbjerg | Esbjerg | 18.6.22 | -0.5 | ||
| |||||||||
4 x 100 m stafet [1] | |||||||||
54.35 | 3 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 10.9.22 | |||
Kolding KFUM Atletik og Motion | |||||||||
Amanda Paaske Frederiksen, Emilie Kirk Langschwager Thea Søgaard Nissen, Laura Røhl Guldbæk Arentsen | |||||||||
4 x 400 m stafet [1] | |||||||||
4:16.71 | 1 | 19 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.22 | |||
Kolding KFUM Atletik og Motion | |||||||||
Amanda Paaske Frederiksen, Matilde Mørch Jørgensen Thea Søgaard Nissen, Emilie Kirk Langschwager |
80 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.63mix | SB | 1 | Vejle | Vejle | 24.4.21 | -1.1 | ||
200 m [1] | ||||||||
30.18 | SB | 2 | E | Vejle | Vejle | 24.4.21 | -0.9 |
60 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.18 i | PB | 2 | 13 h3 | Aarhus | Aarhus | 25.1.20 | ||||||||
9.13 i | PB | 4 | 13 s1 | Aarhus | Aarhus | 25.1.20 | ||||||||
80 m [4] | ||||||||||||||
11.97 | SB | 1 | 13 | Kolding | Kolding | 20.6.20 | +0.7 | |||||||
11.67 | PB | 1 | 13 | Vejle | Vejle | 3.9.20 | 0.0 | |||||||
11.41 | PB | 3 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +1.6 | |||||||
11.31 | PB | 4 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +1.6 | |||||||
200 m [3] | ||||||||||||||
30.91 i | PB | 2 | 13 r2 | Skive | Skive | 14.12.19 | ||||||||
29.22 | PB | 3 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +0.9 | |||||||
28.98 | PB | 4 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +1.1 | |||||||
600 m [2] | ||||||||||||||
1:51.49 | PB | 2 | 13 | Vejle | Vejle | 3.9.20 | ||||||||
1:53.17 | 2 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | |||||||||
800 m [1] | ||||||||||||||
2:47.75 i | PB | 5 | 13 | Skive | Skive | 14.12.19 | ||||||||
1000 m [1] | ||||||||||||||
3:31.48 | SB | 1 | 13 | Kolding | Kolding | 20.6.20 | ||||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.36 | PB | 1 | 13 | Kolding | Kolding | 20.6.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
1.31 | 6 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | |||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring 1 m zone [4] | ||||||||||||||
4.29 i | PB | 2 | 13 | Skive | Skive | 14.12.19 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.33 i | =PB | 6 | 13 | Aarhus | Aarhus | 25.1.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.33 i | PB | 6 | 13 | Aarhus | Aarhus | 25.1.20 | ||||||||
| ||||||||||||||
4.38 | SB | 1 | 13 | Vejle | Vejle | 3.9.20 | 0.0 | |||||||
| ||||||||||||||
4.69 | PB | 3 | 13 | Randers | Randers | 27.9.20 | +1.8 | |||||||
| ||||||||||||||
Kuglestød 2.0 kg [1] | ||||||||||||||
7.27 | PB | 1 | 13 | Kolding | Kolding | 20.6.20 |
60 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9.16 w | 5 | 12 h5 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 29.6.19 | +2.2 | |
80 m [7] | ||||||||
12.01 | PB | Vejle | Vejle | 27.4.19 | +0.2 | |||
11.75 w | 1 | 12 | Esbjerg | Esbjerg | 13.5.19 | +3.5 | ||
11.84 | PB | Randers | Randers | 15.6.19 | +0.7 | |||
12.43 | Kolding | Kolding | 17.8.19 | -0.6 | ||||
12.19 | Vejen | Vejen | 31.8.19 | |||||
12.02 | Vejle | Vejle | 4.9.19 | 0.0 | ||||
12.38 | Kolding | Kolding | 12.9.19 | -0.6 | ||||
200 m [5] | ||||||||
31.38 | PB | Vejle | Vejle | 27.4.19 | -0.3 | |||
30.53 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 19.5.19 | -1.2 | |||
29.96 | PB | Randers | Randers | 16.6.19 | -1.5 | |||
29.58 | PB | 4 | 12 rC | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 30.6.19 | +0.2 |
30.54 | Esbjerg | Esbjerg | 28.9.19 | 0.0 | ||||
600 m [4] | ||||||||
1:55.97 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 13.5.19 | ||||
1:55.28 | PB | Randers | Randers | 15.6.19 | ||||
1:54.29 | PB | 3 | 12 rC | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 28.6.19 | |
2:00.91 | Vejle | Vejle | 4.9.19 | |||||
800 m [2] | ||||||||
2:51.09 i | PB | Aalborg | Aalborg | 20.1.19 | ||||
2:44.34 | PB | Vejen | Vejen | 31.8.19 | ||||
1000 m [4] | ||||||||
3:33.12 | PB | Vejle | Vejle | 27.4.19 | ||||
3:34.64 | Randers | Randers | 16.6.19 | |||||
3:42.20 | Kolding | Kolding | 17.8.19 | |||||
3:25.36 | PB | Esbjerg | Esbjerg | 28.9.19 | ||||
60 m hæk 76.2 cm [1] | ||||||||
13.08 | PB | Sønderborg | Sønderborg | 7.9.19 | -1.7 | |||
Højdespring [2] | ||||||||
1.25 i | PB | Aalborg | Aalborg | 20.1.19 | ||||
1.28 | PB | Sønderborg | Sønderborg | 7.9.19 | ||||
Længdespring 1 m zone [2] | ||||||||
4.46 | PB | 1 | 12 | Esbjerg | Esbjerg | 13.5.19 | +1.2 | |
4.51 w | 21 | 12 | VUS | Göteborg/U, SWE | VUS, Göteborg/U, SWE | 30.6.19 | +2.7 | |
Kuglestød 2.0 kg [3] | ||||||||
7.03 | PB | 2 | 12 | Esbjerg | Esbjerg | 13.5.19 | ||
6.74 | Kolding | Kolding | 17.8.19 | |||||
7.22 | PB | Vejen | Vejen | 31.8.19 | ||||
Boldkast 145 gram [1] | ||||||||
16 | PB | Vejen | Vejen | 31.8.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.43 | Skive | 28.1.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 12.90 | Odense | 3.6.23 | +2.0 | |
200 m | |||||
Ude | 26.43 | Odense | 4.6.23 | +1.5 | |
Inde | 27.59 | Skive | 5.3.23 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:05.30 | Vejle | 29.4.23 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:44.34 | Vejen | 31.8.19 | ||
Inde | 2:47.75 | Skive | 14.12.19 | ||
1000 m | |||||
Ude | 3:25.36 | Esbjerg | 28.9.19 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.36 | Kolding | 20.6.20 | ||
Inde | 1.25 | Aalborg | 20.1.19 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.46 | Esbjerg | 18.6.22 | -0.5 | |
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:51.79 | Skive | 5.3.23 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.31 | Randers | 27.9.20 | +1.6 | |
300 m | |||||
Ude | 44.81 | Hvidovre | 10.9.22 | ||
600 m | |||||
Ude | 1:51.49 | Vejle | 3.9.20 | ||
60 m hæk 76.2 cm | |||||
Ude | 13.08 | Sønderborg | 7.9.19 | -1.7 | |
Længdespring 1 m zone | |||||
Ude | 4.69 | Randers | 27.9.20 | +1.8 | |
Inde | 4.33 | Aarhus | 25.1.20 | ||
Kuglestød 2.0 kg | |||||
Ude | 7.27 | Kolding | 20.6.20 | ||
Boldkast 145 gram | |||||
Ude | 16 | Vejen | 31.8.19 |
60 m: | 5 |
80 m: | 12 |
100 m: | 6 |
200 m: | 16 |
300 m: | 1 |
400 m: | 1 |
600 m: | 6 |
800 m: | 3 |
1000 m: | 5 |
60 m hæk 76.2 cm: | 1 |
Højdespring: | 4 |
Længdespring: | 1 |
Længdespring 1 m zone: | 6 |
Kuglestød 2.0 kg: | 4 |
Boldkast 145 gram: | 1 |
4 x 100 m stafet: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
200 m | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 15 B | 27.67 | |||
300 m | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 15 B | 44.81 | |||
4 x 100 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 3 | 19 | 54.35 | |||
4 x 400 m stafet | |||||||
DMU | 2022 | 1 | 19 | 4:16.71 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2023 | 4 | 17 h1 | 8.43 | |||
200 m | |||||||
iDMU | 2023 | 3 | 17 C | 27.59 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2023 | 2 | 19 | 1:51.79 |