Født: 24 maj 1973
Klub: Herlev Løbe- og Atletikklub
Tidligere klubber:
Blovstrød - Løverne ‐20.11.2021
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
40.10 mix i | SB | 2 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 | |
400 m [1] | ||||||||
1:24.23 mix i | SB | 1 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.2.24 | |
1500 m [1] | ||||||||
6:29.57 mix i | SB | 3 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.2.24 | |
3000 m [1] | ||||||||
13:25.48 mix i | SB | 1 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
38.68 i | PB | 2 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.23 | |
38.15 mix | SB | 4 | C | Greve | Greve | 13.6.23 | -0.7 | |
400 m [2] | ||||||||
1:23.70 i | PB | 1 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |
1:25.23mix | SB | 4 | B | Hillerød | Hillerød | 10.5.23 | ||
800 m [2] | ||||||||
3:05.69 mix | PB | 3 | C | Greve | Greve | 13.6.23 | ||
3:09.07 | 2 | 50 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | ||
1500 m [5] | ||||||||
6:12.57 i | PB | 2 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |
6:21.70mix | SB | 2 | B | Hillerød | Hillerød | 10.5.23 | ||
6:18.38mix | SB | 1 | 50 | København | København | 1.7.23 | ||
6:11.17mix | SB | 3 | 50 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | |
6:01.18mix | PB | 6 | B | Greve | Greve | 10.9.23 | ||
3000 m [2] | ||||||||
13:12.90 i | PB | 1 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.23 | |
13:18.47mix | SB | 11 | B | København | København | 9.8.23 | ||
5000 m [2] | ||||||||
21:59.43 mix | PB | 6 | B | Bagsværd | Bagsværd | 17.5.23 | ||
22:08.21 | 1 | 50 | København | København | 1.7.23 | |||
10000 m [1] | ||||||||
45:42.18 | PB | 1 | 50 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 25.8.23 | |
Halvmarathon [1] | ||||||||
1:44:26 | PB | 776 | København | København | 17.9.23 | |||
Marathon [1] | ||||||||
3:37:45 | PB | 34 | Odense | Odense | 24.9.23 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18.40mix | PB | B | Greve | Greve | 4.9.22 | -2.0 | ||
200 m [3] | ||||||||
40.14 i | PB | 4 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | ||
38.70 mix | PB | 3 | B | Greve | Greve | 8.6.22 | -0.6 | |
37.83 | PB | 1 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | -0.1 |
400 m [2] | ||||||||
1:26.81 i | PB | 3 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.22 | ||
1:22.55 | PB | 4 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.22 | |
800 m [3] | ||||||||
3:22.33 i | PB | 5 | 45 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | |
3:12.73 mix | PB | 9 | Greve | Greve | 8.6.22 | |||
3:15.95 | 1 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | ||
1500 m [5] | ||||||||
6:20.97 mix | PB | 5 | B | Hillerød | Hillerød | 11.5.22 | ||
6:20.52 | PB | 1 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.22 | |
6:12.33mix | PB | B | Greve | Greve | 4.9.22 | |||
6:06.50 | PB | 2 | Greve | Greve | 25.9.22 | |||
6:16.25 mix | 9 | Tårnby | Tårnby | 30.9.22 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
12:53.50 mix | PB | 5 | B | Herlev | Herlev | 14.9.22 | ||
10 km [1] | ||||||||
48:06 | PB | 6 | 40 | DMM | Aarhus | DMM, Aarhus | 23.4.22 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6:30.52 | PB | 4 | 45 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.21 | |
10 km [1] | ||||||||
49:34 | PB | 45 | Værløse | Værløse | 24.4.21 | |||
Marathon [1] | ||||||||
4:13:56 | PB | 114 | Odense | Odense | 26.9.21 |
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13:20.67mix | PB | 9 | Herlev | Herlev | 28.9.20 |
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 18.40mix | Greve | 4.9.22 | -2.0 | |
200 m | |||||
Ude | 37.83 | Ballerup | 28.8.22 | -0.1 | |
Inde | 38.68 | Randers | 5.2.23 | ||
400 m | |||||
Ude | 1:22.55 | Ballerup | 27.8.22 | ||
Inde | 1:23.70 | Randers | 4.2.23 | ||
800 m | |||||
Ude | 3:05.69 mix | Greve | 13.6.23 | ||
Inde | 3:22.33 | Randers | 6.2.22 | ||
1500 m | |||||
Ude | 6:01.18mix | Greve | 10.9.23 | ||
Inde | 6:12.57 | Randers | 4.2.23 | ||
3000 m | |||||
Ude | 12:53.50 mix | Herlev | 14.9.22 | ||
Inde | 13:12.90 | Randers | 5.2.23 | ||
5000 m | |||||
Ude | 21:59.43 mix | Bagsværd | 17.5.23 | ||
10000 m | |||||
Ude | 45:42.18 | Ballerup | 25.8.23 | ||
10 km | |||||
Ude | 48:06 | Aarhus | 23.4.22 | ||
Halvmarathon | |||||
Ude | 1:44:26 | København | 17.9.23 | ||
Marathon | |||||
Ude | 3:37:45 | Odense | 24.9.23 |
100 m: | 1 |
200 m: | 6 |
400 m: | 5 |
800 m: | 5 |
1500 m: | 12 |
3000 m: | 5 |
5000 m: | 2 |
10000 m: | 1 |
10 km: | 2 |
Halvmarathon: | 1 |
Marathon: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
10 km | ||||
DM | 2021 | 44 | 49:34 | |
Halvmarathon | ||||
DM | 2023 | 70 | 1:44:26 | |
Marathon | ||||
DM | 2021 | 16 | 4:13:56 | |
Masters | ||||
200 m | ||||
DMM | 2022 | 1 | 45 | 37.83 |
400 m | ||||
DMM | 2022 | 4 | 45 | 1:22.55 |
800 m | ||||
DMM | 2022 | 1 | 45 | 3:15.95 |
DMM | 2023 | 2 | 50 | 3:09.07 |
1500 m | ||||
DMM | 2021 | 4 | 45 | 6:30.52 |
DMM | 2022 | 1 | 45 | 6:20.52 |
DMM | 2023 | 3 | 50 | 6:11.17mx |
10000 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 50 | 45:42.18 |
10 km | ||||
DMM | 2022 | 6 | 40 | 48:06 |
Inde | ||||
200 m | ||||
DMM | 2022 | 4 | 40.14 | |
DMM | 2023 | 2 | 50 | 38.68 |
DMM | 2024 | 2 | 50 | 40.10 mx |
400 m | ||||
DMM | 2022 | 3 | 1:26.81 | |
DMM | 2023 | 1 | 50 | 1:23.70 |
DMM | 2024 | 1 | 50 | 1:24.23 mx |
800 m | ||||
DMM | 2022 | 5 | 45 | 3:22.33 |
1500 m | ||||
DMM | 2023 | 2 | 50 | 6:12.57 |
DMM | 2024 | 3 | 50 | 6:29.57 mx |
3000 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 50 | 13:12.90 |
DMM | 2024 | 1 | 50 | 13:25.48 mx |