Født: 21 november 1980
Klub: Sparta Atletik & Løb
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2006. |
200 m [8] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.78 i | SB | 1 | Pallassp | Malmö/A, SWE | Pallassp, Malmö/A, SWE | 29.1.06 | ||
24.54 i | SB | 1 | Athleticum | Malmö/A, SWE | Athleticum, Malmö/A, SWE | 5.2.06 | ||
24.54 i | =SB | 1 | RödBlå | Göteborg/FH, SWE | RödBlå, Göteborg/FH, SWE | 18.2.06 | ||
24.44 i | SB | 1 | h3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | |
24.33 i | =PB | 1 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | ||
24.35 | SB | 1 | København | København | 12.5.06 | |||
24.40 | 1 | r1 | ECCC-B | Istanbul, TUR | ECCC-B, Istanbul, TUR | 28.5.06 | -1.3 | |
24.53 | 1 | CoAG | København | CoAG, København | 24.8.06 | +0.1 | ||
400 m [5] | ||||||||
55.47 i | SB | 1 | Karlskrona, SWE | Karlskrona, SWE | 11.2.06 | |||
55.46 i | SB | 3 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 25.2.06 | ||
54.59 | SB | 1 | ECCC-B | Istanbul, TUR | ECCC-B, Istanbul, TUR | 27.5.06 | ||
54.73 | 3 | DM | Odense | DM, Odense | 22.7.06 | |||
55.03 | 2 | Aalg GP | Aalborg | Aalg GP, Aalborg | 28.7.06 |
200 m [3] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.46 | SB | 2 | Pepsi | Eugene, OR | Pepsi, Eugene, OR | 9.4.05 | -2.3 | ||
24.32 | SB | 3 | Golden Bear | Berkeley, CA | Golden Bear, Berkeley, CA | 16.4.05 | -0.4 | ||
24.55 | 5 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 19.6.05 | -0.8 | |||
400 m [11] | |||||||||
55.37 i | SB | 2 | Holiday Inn | Nampa, ID | Holiday Inn, Nampa, ID | 12.2.05 | |||
Uregelmæssighed: Oversized track | |||||||||
54.79 i | 2 | Last Chance | Seattle, WA | Last Chance, Seattle, WA | 5.3.05 | ||||
54.37 | SB | 1 | Or Inv | Eugene, OR | Or Inv, Eugene, OR | 23.4.05 | |||
53.48 | SB | 3 | h1 | Pac 10 | Los Angeles, CA | Pac 10, Los Angeles, CA | 14.5.05 | ||
54.13 | 4 | Pac 10 | Los Angeles, CA | Pac 10, Los Angeles, CA | 15.5.05 | ||||
55.16 | 2 | h2 | West | Eugene, OR | West, Eugene, OR | 27.5.05 | |||
53.63 | 4 | West | Eugene, OR | West, Eugene, OR | 28.5.05 | ||||
53.61 | 5 | h2 | NCAA | Sacramento, CA | NCAA, Sacramento, CA | 8.6.05 | |||
53.99 | 8 | s2 | NCAA | Sacramento, CA | NCAA, Sacramento, CA | 10.6.05 | |||
53.74 | 1 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 18.6.05 | ||||
55.34 | 3 | CoAG | København | CoAG, København | 23.8.05 | ||||
4 x 400 m stafet [1] | |||||||||
3:44.50 | SB | 5 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 19.6.05 | |||
Denmark | |||||||||
Sara Slott Petersen, Cecile Fjord Sørensen Julie Flensborg Madsen, Sofie Abildtrup |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.01 | SB | 2 | r4 | MSR | Walnut, CA | MSR, Walnut, CA | 18.4.04 | 0.0 |
200 m [7] | ||||||||
24.39 i | SB | 1 | Bodybuilding | Nampa, ID | Bodybuilding, Nampa, ID | 31.1.04 | ||
23.94 | PB | 1 | Pepsi | Eugene, OR | Pepsi, Eugene, OR | 10.4.04 | +1.8 | |
23.93 | PB | 2 | r1 | MSR | Walnut, CA | MSR, Walnut, CA | 18.4.04 | +0.5 |
24.01 | 1 | Twilight | Eugene, OR | Twilight, Eugene, OR | 1.5.04 | +1.9 | ||
24.09 | 4 | h3 | Pac 10 | Tucson, AZ | Pac 10, Tucson, AZ | 14.5.04 | 0.0 | |
24.34 w | 5 | ECp-2 | Reykjavik, ISL | ECp-2, Reykjavik, ISL | 20.6.04 | +2.7 | ||
24.34 | 1 | DM | København | DM, København | 8.8.04 | -2.1 | ||
400 m [8] | ||||||||
54.76 i | PB | 3 | r1 | FastTimes | Gainesville, FL | FastTimes, Gainesville, FL | 6.3.04 | |
54.49 | SB | 1 | Pepsi | Eugene, OR | Pepsi, Eugene, OR | 10.4.04 | ||
52.92 | PB | 2 | h2 | Pac 10 | Tucson, AZ | Pac 10, Tucson, AZ | 14.5.04 | |
53.22 | 5 | Pac 10 | Tucson, AZ | Pac 10, Tucson, AZ | 15.5.04 | |||
54.42 | 4 | h2 | West | Northridge, CA | West, Northridge, CA | 28.5.04 | ||
53.71 | 6 | h1 | NCAA | Austin, TX | NCAA, Austin, TX | 11.6.04 | ||
54.50 | 2 | ECp-2 | Reykjavik, ISL | ECp-2, Reykjavik, ISL | 20.6.04 | |||
54.38 | 1 | DM | København | DM, København | 7.8.04 |
200 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.33 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 22.2.03 | ||||
24.19 | SB | 1 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 10.8.03 | +2.0 | |
24.76 | 2 | h3 | WUG | Daegu, KOR | WUG, Daegu, KOR | 27.8.03 | -1.1 | |
24.89 | 3 | q1 | WUG | Daegu, KOR | WUG, Daegu, KOR | 27.8.03 | -1.6 | |
24.09 | SB | 4 | s1 | WUG | Daegu, KOR | WUG, Daegu, KOR | 28.8.03 | +0.1 |
24.39 | 8 | WUG | Daegu, KOR | WUG, Daegu, KOR | 28.8.03 | +1.4 | ||
400 m [6] | ||||||||
54.96 i | PB | 2 | NC | Malmö/A, SWE | NC, Malmö/A, SWE | 23.2.03 | ||
54.68 | SB | 3 | ECCC-B | Beograd, SRB | ECCC-B, Beograd, SRB | 24.5.03 | ||
54.37 | SB | 2 | Bowerman | København | Bowerman, København | 2.6.03 | ||
54.60 | 4 | ECp-2 | Aarhus | ECp-2, Aarhus | 21.6.03 | |||
54.89 | 3 | LEAP | Loughborough, GBR | LEAP, Loughborough, GBR | 31.7.03 | |||
55.21 | 2 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 10.8.03 |
200 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.44 | 4 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 23.6.02 | -0.6 | ||
24.20 | SB | 1 | ÖSP | Helsingborg, SWE | ÖSP, Helsingborg, SWE | 13.7.02 | -0.8 | |
24.03 | SB | 1 | Laxasp | Halmstad, SWE | Laxasp, Halmstad, SWE | 20.7.02 | -0.8 | |
24.19 | 1 | DM | Randers | DM, Randers | 18.8.02 | +0.9 | ||
300 m [1] | ||||||||
38.74 | PB (20) | 3 | Folksam | Göteborg/S, SWE | Folksam, Göteborg/S, SWE | 27.8.02 | ||
400 m [5] | ||||||||
55.10 | PB | 4 | B | Kusoc | Warszawa, POL | Kusoc, Warszawa, POL | 16.6.02 | |
54.52 | PB | 3 | ECp-2 | Tallinn, EST | ECp-2, Tallinn, EST | 22.6.02 | ||
54.35 | PB | 6 | r1 | Balt 2002 | Gdańsk, POL | Balt 2002, Gdańsk, POL | 27.7.02 | |
54.88 | DUR-22 | 4 | MAI | Malmö/S, SWE | MAI, Malmö/S, SWE | 13.8.02 | ||
54.16 | DUR-22 PB | 1 | DM | Randers | DM, Randers | 17.8.02 |
200 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.04 | 3 | r2 | ECp-2 | Rīga, LAT | ECp-2, Rīga, LAT | 23.6.01 | +0.8 | |
25.06 | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 26.8.01 | |||
400 m [1] | ||||||||
56.51 | PB | 2 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 26.8.01 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:38.65 | DR PB | Rīga, LAT | Rīga, LAT | 23.6.01 | ||||
Sparta Atletik og Løb | ||||||||
Sofie Abildtrup, Christina Schnohr Heidi Jensen, Rikke Rønholt |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.84 | DR22 DUR-19 PB (80) | 2 | 20 | v3Nat | Espoo, FIN | v3Nat, Espoo, FIN | 28.8.99 | +1.1 |
200 m [3] | ||||||||
24.23 | 6 | ECp-1 | Lahti, FIN | ECp-1, Lahti, FIN | 6.6.99 | +0.4 | ||
24.20 | 5 | 19 h1 | EM U20 | Rīga, LAT | EM U20, Rīga, LAT | 6.8.99 | +0.4 | |
24.02 | DR22 DUR DUR-19 PB (67) | 2 | 20 | v3Nat | Espoo, FIN | v3Nat, Espoo, FIN | 29.8.99 | +1.2 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.69 | PB | 3 | DM | Randers | DM, Randers | 9.8.98 | ||
200 m [1] | ||||||||
24.12 | DUR-18 PB | Diekirch, LUX | Diekirch, LUX | 26.9.98 | ||||
400 m [1] | ||||||||
56.75 | PB | 3 | DM | Randers | DM, Randers | 9.8.98 |
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
48.66 | DUR-17 PB | Odense | Odense | 16.8.97 | ||||
Herning Gf, Atletik/Motion | ||||||||
4 x 100 m stafet [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
49.12 | DUR-16 PB | Århus | Århus | 1.6.96 | ||||
Herning Gf, Atletik/Motion | ||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||
2:17.99 | DUR-16 PB | Århus | Århus | 6.8.96 | ||||
Herning Gf, Atletik/Motion | ||||||||
Placering på danske alletiders liste på dato
100 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 11.84 DR22 DUR-19 | Espoo, FIN | 28.8.99 | +1.1 | 18 |
200 m | |||||
Ude | 23.93 | Walnut, CA | 18.4.04 | +0.5 | 8 |
Inde | 24.33 | Malmö/A, SWE | 22.2.03 | 7 | |
400 m | |||||
Ude | 52.92 | Tucson, AZ | 14.5.04 | 2 | |
Inde | 54.76 | Gainesville, FL | 6.3.04 | 5 | |
4 x 100 m stafet | |||||
Ude | 48.66 DUR-17 | Odense | 16.8.97 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:38.65 DR | Rīga, LAT | 23.6.01 | ||
300 m | |||||
Ude | 38.74 | Göteborg/S, SWE | 27.8.02 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:17.99 DUR-16 | Århus | 6.8.96 |
100 m: | 3 |
200 m: | 34 |
300 m: | 1 |
400 m: | 37 |
4 x 100 m stafet: | 2 |
4 x 400 m stafet: | 2 |
1000 m stafet: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
100 m | ||||
DM | 1998 | 3 | 12.69 | |
200 m | ||||
DM | 2001 | 1 | 25.06 | |
DM | 2002 | 1 | 24.19 | |
DM | 2003 | 1 | 24.19 | |
DM | 2004 | 1 | 24.34 | |
400 m | ||||
DM | 1998 | 3 | 56.75 | |
DM | 2001 | 2 | 56.51 | |
DM | 2002 | 1 | 54.16 | |
DM | 2003 | 2 | 55.21 | |
DM | 2004 | 1 | 54.38 | |
DM | 2006 | 3 | 54.73 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
200 m | |||||||||
EM U20 | 1999 | 5 | 19 h1 | 24.20 |