Født: 1 januar 1963
Klub: Atletikforeningen Fremad Holbæk
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2010. |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:11.44 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 16.5.10 |
5000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22:05.83 | PB | Holbæk | Holbæk | 16.5.09 | ||||
Spydkast 600 gram [1] | ||||||||
20.37 | SB | Holbæk | Holbæk | 8.9.09 |
Hammerkast 4.0 kg [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15.44 | PB | Holbæk | Holbæk | 6.9.08 | ||||
Spydkast 600 gram [1] | ||||||||
22.15 | PB | Randers | Randers | 16.8.08 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:08.15 | 1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 7.8.88 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:21.21 | 1 | DM | Aalborg | DM, Aalborg | 7.8.88 | |||
3000 m [1] | ||||||||
9:28.78 | PB | Frederiksberg | Frederiksberg | 24.7.88 | ||||
Cross 5.96 km [1] | ||||||||
20:44 | 70 | VM | Auckland, NZL | VM, Auckland, NZL | 26.3.88 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:07.30 | 4 | ECup | Athína, GRE | ECup, Athína, GRE | 28.6.87 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:06.38 | 1 | DM | København | DM, København | 10.8.86 | |||
1000 m [1] | ||||||||
2:44.90 i | DR PB | Clemson, SC | Clemson, SC | 1.3.86 | ||||
1500 m [2] | ||||||||
4:19.18 | 3 | NCAA | Indianapolis, IN | NCAA, Indianapolis, IN | 7.6.86 | |||
4:17.59 | 1 | DM | København | DM, København | 10.8.86 | |||
1 mile [1] | ||||||||
4:38.40 i | DR PB | East Rutherford, NJ | East Rutherford, NJ | 8.2.86 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:05.94 | PB | 7 | ECp-B | Budapest, HUN | ECp-B, Budapest, HUN | 10.8.85 | ||
2:04.68 | DUR-22 | 1 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 18.8.85 | ||
1500 m [4] | ||||||||
4:10.20 i | DR DR22 DUR-22 PB | 4 | East Rutherford, NJ | East Rutherford, NJ | 9.2.85 | |||
4:15.74 | 4 | NCAA | Austin, TX | NCAA, Austin, TX | 1.6.85 | |||
4:12.44 | PB | 3 | ECp-B | Budapest, HUN | ECp-B, Budapest, HUN | 11.8.85 | ||
4:11.97 | PB | 1 | DM | Esbjerg | DM, Esbjerg | 18.8.85 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:02.64 i | DR22 DUR-21 PB | Boston, MA | Boston, MA | 10.2.84 | ||||
2:02.86 | DUR-21 | Chapel Hill, NC | Chapel Hill, NC | 21.4.84 | ||||
[1] | ||||||||
245.00 | 14 | VM | East Rutherford, NJ | VM, East Rutherford, NJ | 25.3.84 | |||
Denmark | ||||||||
Trine Krebs, Charlotte Kaagh Kersti Jacobsen, Lone Dybdal | ||||||||
Cross 5 km [1] | ||||||||
16:35 | 20 | VM | East Rutherford, NJ | VM, East Rutherford, NJ | 25.3.84 |
800 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:02.07 | DUR-20 DR22 PB | Knoxville, TN | Knoxville, TN | 21.5.83 | ||||
2:03.01 | 2 | NCAA | Houston, TX | NCAA, Houston, TX | 4.6.83 | |||
2:03.12 | 1 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 24.7.83 | |||
2:05.49 | 4 | h4 | VM | Helsinki, FIN | VM, Helsinki, FIN | 7.8.83 | ||
2:02.19 | 7 | s2 | VM | Helsinki, FIN | VM, Helsinki, FIN | 8.8.83 | ||
2:07.21 | PB | 1 | ECup | Dublin, IRL | ECup, Dublin, IRL | 20.8.83 | ||
1500 m [3] | ||||||||
4:14.24 | PB | Glostrup | Glostrup | 25.6.83 | ||||
4:22.51 | 1 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 24.7.83 | |||
4:19.19 | PB | 1 | ECup | Dublin, IRL | ECup, Dublin, IRL | 21.8.83 | ||
1 mile [1] | ||||||||
4:38.46 | PB | Cwmbrân, GBR | Cwmbrân, GBR | 9.7.83 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:04.79 | PB | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 15.8.82 | ||
1500 m [1] | ||||||||
4:24.8h | PB | 1 | DM | Aarhus | DM, Aarhus | 15.8.82 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.38 | PB | 1 | DM | København | DM, København | 16.8.81 | ||
800 m [5] | ||||||||
2:09.33 | PB | 5 | ECp-S | Edinburgh, GBR | ECp-S, Edinburgh, GBR | 5.7.81 | ||
2:05.31 | DUR-18 | Malmö, SWE | Malmö, SWE | 13.8.81 | ||||
2:06.2h | DUR-18 | 1 | DM | København | DM, København | 16.8.81 | ||
2:08.76 | 2 | 19 h1 | EM U20 | Utrecht, NED | EM U20, Utrecht, NED | 21.8.81 | ||
2:08.92 | 6 | 19 | EM U20 | Utrecht, NED | EM U20, Utrecht, NED | 22.8.81 | ||
1000 m [1] | ||||||||
2:46.5h | PB | København | København | 9.7.81 | ||||
400 m hæk [1] | ||||||||
1:02.4h | Ballerup | Ballerup | 8.9.81 | |||||
[1] | ||||||||
282.00 | 17 | VM | Madrid, ESP | VM, Madrid, ESP | 28.3.81 | |||
Denmark | ||||||||
Dorthe Rasmussen, Charlotte Kaagh Mie Poulsen Jensen, Trine Krebs | ||||||||
Cross 4.41 km [1] | ||||||||
15:59 | 92 | VM | Madrid, ESP | VM, Madrid, ESP | 28.3.81 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.53 | PB | Aalborg | Aalborg | 6.9.80 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:08.3h | PB | pen | ECup | Schielleiten, AUT | ECup, Schielleiten, AUT | 14.7.79 | ||
2:04.9h | DUR-16 PB | København | København | 2.8.79 | ||||
2:05.63 | 1 | 19 h4 | EM U20 | Bydgoszcz, POL | EM U20, Bydgoszcz, POL | 16.8.79 | ||
2:06.23 | 4 | 19 s1 | EM U20 | Bydgoszcz, POL | EM U20, Bydgoszcz, POL | 17.8.79 | ||
2:05.27 | 7 | 19 | EM U20 | Bydgoszcz, POL | EM U20, Bydgoszcz, POL | 18.8.79 | ||
Højdespring [2] | ||||||||
1.70 | PB | Greve | Greve | 24.5.79 | ||||
1.64 | pen | ECup | Schielleiten, AUT | ECup, Schielleiten, AUT | 14.7.79 | |||
Længdespring [3] | ||||||||
5.90 i | PB | 1 | Rødovre | Rødovre | 10.2.79 | |||
5.67 | PB | Greve | Greve | 24.5.79 | ||||
5.43 | pen | ECup | Schielleiten, AUT | ECup, Schielleiten, AUT | 14.7.79 | |||
Kuglestød 4.0 kg [1] | ||||||||
8.03 | PB | pen | ECup | Schielleiten, AUT | ECup, Schielleiten, AUT | 14.7.79 | ||
[1] | ||||||||
3700 | PB | 13 | ECup | Schielleiten, AUT | ECup, Schielleiten, AUT | 14.7.79 | ||
8.03 1.64 5.43 2:08.4m |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.87 | PB | 3 | DM | København | DM, København | 20.8.78 | ||
800 m [1] | ||||||||
2:09.96 | PB | 1 | DM | København | DM, København | 20.8.78 |
800 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:11.3h | DUR-14 PB | Greve | Greve | 14.8.77 | ||||
2:13.7h | 3 | DM | Hvidovre | DM, Hvidovre | 28.8.77 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 25.53 | Aalborg | 6.9.80 | ||
400 m | |||||
Ude | 55.38 | København | 16.8.81 | 23 | |
800 m | |||||
Ude | 2:02.07 DUR-20 DR22 | Knoxville, TN | 21.5.83 | 6 | |
Ude | 2:05.94 | Budapest, HUN | 10.8.85 | ||
Inde | 2:02.64 DR22 DUR-21 | Boston, MA | 10.2.84 | 2 | |
1000 m | |||||
Ude | 2:46.5h | København | 9.7.81 | 9 | |
Inde | 2:44.90 DR | Clemson, SC | 1.3.86 | 1 | |
1500 m | |||||
Ude | 4:11.97 | Esbjerg | 18.8.85 | 7 | |
Ude | 4:12.44 | Budapest, HUN | 11.8.85 | ||
Inde | 4:10.20 DR DR22 DUR-22 | East Rutherford, NJ | 9.2.85 | 1 | |
3000 m | |||||
Ude | 9:28.78 | Frederiksberg | 24.7.88 | 30 | |
5000 m | |||||
Ude | 22:05.83 | Holbæk | 16.5.09 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.70 | Greve | 24.5.79 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.67 | Greve | 24.5.79 | ||
Inde | 5.90 | Rødovre | 10.2.79 | 31 | |
Kuglestød 4.0 kg | |||||
Ude | 8.03 | Schielleiten, AUT | 14.7.79 | ||
Hammerkast 4.0 kg | |||||
Ude | 15.44 | Holbæk | 6.9.08 | ||
Spydkast 600 gram | |||||
Ude | 22.15 | Randers | 16.8.08 | ||
1 mile | |||||
Ude | 4:38.46 | Cwmbrân, GBR | 9.7.83 | ||
Inde | 4:38.40 DR | East Rutherford, NJ | 8.2.86 | ||
Ude | 3700 | Schielleiten, AUT | 14.7.79 | ||
Ude | 3700 | Schielleiten, AUT | 14.7.79 |
200 m: | 1 |
400 m: | 3 |
800 m: | 27 |
1000 m: | 2 |
1500 m: | 11 |
1 mile: | 2 |
3000 m: | 1 |
5000 m: | 1 |
400 m hæk: | 1 |
Højdespring: | 2 |
Længdespring: | 3 |
Kuglestød 4.0 kg: | 1 |
Hammerkast 4.0 kg: | 1 |
Spydkast 600 gram: | 2 |
: | 2 |
Cross: | 3 |
: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DM | 1978 | 3 | 56.87 | |
DM | 1981 | 1 | 55.38 | |
800 m | ||||
DM | 1977 | 3 | 2:13.7h | |
DM | 1978 | 1 | 2:09.96 | |
DM | 1981 | 1 | 2:06.2h | |
DM | 1982 | 1 | 2:04.79 | |
DM | 1983 | 1 | 2:03.12 | |
DM | 1985 | 1 | 2:04.68 | |
DM | 1986 | 1 | 2:06.38 | |
DM | 1988 | 1 | 2:08.15 | |
1500 m | ||||
DM | 1982 | 1 | 4:24.8h | |
DM | 1983 | 1 | 4:22.51 | |
DM | 1985 | 1 | 4:11.97 | |
DM | 1986 | 1 | 4:17.59 | |
DM | 1988 | 1 | 4:21.21 |
Ude | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
800 m | |||||||||||||
ECup | 1983 | 1 | 2:07.21 | ||||||||||
VM | 1983 | 7 | s2 | 2:02.19 | 4 | h4 | 2:05.49 | ||||||
ECup | 1987 | 4 | 2:07.30 | ||||||||||
1500 m | |||||||||||||
ECup | 1983 | 1 | 4:19.19 | ||||||||||
VM | 1981 | 17 | 282.00 | ||||||||||
VM | 1984 | 14 | 245.00 | ||||||||||
Cross | |||||||||||||
VM | 1981 | 92 | 15:59 | ||||||||||
VM | 1984 | 20 | 16:35 | ||||||||||
VM | 1988 | 70 | 20:44 | ||||||||||
ECup | 1979 | 13 | 3700 | ||||||||||
800 m | |||||||||||||
EM U20 | 1979 | 7 | 19 | 2:05.27 | 4 | 19 s1 | 2:06.23 | 1 | 19 h4 | 2:05.63 | |||
EM U20 | 1981 | 6 | 19 | 2:08.92 | 2 | 19 h1 | 2:08.76 |