Født: 23 november 1953
Klub: Trongårdens IF
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
Ingen resultater i 2024. Seneste resultat er fra 2010. |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:20.01 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.10 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.86 | 3 | DM | København | DM, København | 10.8.86 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.47 | PB | 3 | DM | København | DM, København | 10.8.75 | ||
800 m [1] | ||||||||
2:08.86 | 2 | DM | København | DM, København | 10.8.75 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.7h | 2 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 11.8.74 | |||
800 m [2] | ||||||||
2:03.6h | PB | Lyngby | Lyngby | 8.7.74 | ||||
2:09.2h | 6 | h1 | EM | Roma, ITA | EM, Roma, ITA | 2.9.74 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
54.6h | 1 | DM | Århus | DM, Århus | 29.7.73 | |||
800 m [2] | ||||||||
2:05.9h | PB | 2 | ECp-P | Lyngby | ECp-P, Lyngby | 30.6.73 | ||
2:09.0h | 1 | DM | Århus | DM, Århus | 29.7.73 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:30.9h | PB | Aarhus | Aarhus | 27.5.73 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.37 i | PB | 3 | h3 | iEM | Grenoble, FRA | iEM, Grenoble, FRA | 11.3.72 | |
800 m [1] | ||||||||
2:11.09 i | PB | 5 | h1 | iEM | Grenoble, FRA | iEM, Grenoble, FRA | 11.3.72 |
400 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.1h | 2 | DM | Århus | DM, Århus | 1.8.71 | |||
800 m [2] | ||||||||
2:07.1h | PB | 2 | DM | Århus | DM, Århus | 1.8.71 | ||
2:09.54 | 5 | h2 | EM | Helsinki, FIN | EM, Helsinki, FIN | 10.8.71 | ||
1500 m [1] | ||||||||
DNF | h2 | EM | Helsinki, FIN | EM, Helsinki, FIN | 13.8.71 |
200 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.1h | Lyngby | Lyngby | 10.5.70 | |||||
400 m [3] | ||||||||
56.7h i | 2 | Göteborg, SWE | Göteborg, SWE | 7.3.70 | ||||
54.6h | 5 | ECp-S | Berlin, FRG | ECp-S, Berlin, FRG | 2.8.70 | |||
54.8h | 1 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 16.8.70 | |||
800 m [3] | ||||||||
2:09.8h | PB | 1 | DM | Lyngby | DM, Lyngby | 16.8.70 | ||
2:12.2h | 3 | 19 h2 | EM U20 | Paris, FRA | EM U20, Paris, FRA | 12.9.70 | ||
2:08.61 | PB | 7 | 19 | EM U20 | Paris, FRA | EM U20, Paris, FRA | 13.9.70 |
400 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.5h | 2 | DM | Haderslev | DM, Haderslev | 17.8.69 | |||
55.5h | 5 | h3 | EM | Athína, GRE | EM, Athína, GRE | 16.9.69 | ||
55.0h | DUR-16 | Berlin, FRG | Berlin, FRG | 24.9.69 | ||||
800 m [1] | ||||||||
2:19.4h | PB | 2 | DM | Haderslev | DM, Haderslev | 17.8.69 | ||
1500 m [1] | ||||||||
4:50.2h | PB | 1 | DM | Haderslev | DM, Haderslev | 17.8.69 | ||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:36.2h | DR PB | 5 | EM | Athína, GRE | EM, Athína, GRE | 19.9.69 | ||
Denmark | ||||||||
Birgitte Jennes, Kirsten Hoiler Pia Lund Hansen, Annelise Damm Olesen |
Placering på danske alletiders liste på dato
400 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 56.47 | København | 10.8.75 | 48 | |
Inde | 57.37 | Grenoble, FRA | 11.3.72 | 24 | |
800 m | |||||
Ude | 2:03.6h | Lyngby | 8.7.74 | 9 | |
Inde | 2:11.09 | Grenoble, FRA | 11.3.72 | 18 | |
1500 m | |||||
Ude | 4:30.9h | Aarhus | 27.5.73 | ||
4 x 400 m stafet | |||||
Ude | 3:36.2h DR | Athína, GRE | 19.9.69 |
200 m: | 1 |
400 m: | 13 |
800 m: | 12 |
1500 m: | 3 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DM | 1969 | 2 | 56.5h | |
DM | 1970 | 1 | 54.8h | |
DM | 1971 | 2 | 56.1h | |
DM | 1973 | 1 | 54.6h | |
DM | 1974 | 2 | 55.7h | |
DM | 1975 | 3 | 56.47 | |
DM | 1986 | 3 | 56.86 | |
800 m | ||||
DM | 1969 | 2 | 2:19.4h | |
DM | 1970 | 1 | 2:09.8h | |
DM | 1971 | 2 | 2:07.1h | |
DM | 1973 | 1 | 2:09.0h | |
DM | 1975 | 2 | 2:08.86 | |
1500 m | ||||
DM | 1969 | 1 | 4:50.2h |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
400 m | |||||||||
EM | 1969 | 5 | h3 | 55.5h | |||||
800 m | |||||||||
EM | 1971 | 5 | h2 | 2:09.54 | |||||
EM | 1974 | 6 | h1 | 2:09.2h | |||||
1500 m | |||||||||
EM | 1971 | h2 | DNF | ||||||
4 x 400 m stafet | |||||||||
EM | 1969 | 5 | 3:36.2h | ||||||
Inde | |||||||||
400 m | |||||||||
iEM | 1972 | 3 | h3 | 57.37 | |||||
800 m | |||||||||
iEM | 1972 | 5 | h1 | 2:11.09 | |||||
Ude | |||||||||
800 m | |||||||||
EM U20 | 1970 | 7 | 19 | 2:08.61 | 3 | 19 h2 | 2:12.2h |