Født: 15 januar 1967
Klub: Bagsværd Atletik Club
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:25.31 i | SB | 1 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 | |
1500 m [1] | ||||||||
4:47.79 i | SB | 2 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 3.2.24 | |
3000 m [1] | ||||||||
10:42.72 i | PB | 3 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.24 |
60 m [1] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.67 i | PB | 3 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |||||||
100 m [1] | ||||||||||||||
13.96 | SB | 5 | Greve | Greve | 13.6.23 | -1.0 | ||||||||
200 m [4] | ||||||||||||||
27.95 i | PB | 2 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.23 | |||||||
27.73 i | PB | 1 | 55 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 25.2.23 | |||||||
27.26 w | 5 | C | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | +4.6 | ||||||||
28.06 | SB | 6 | Greve | Greve | 13.6.23 | -2.1 | ||||||||
400 m [5] | ||||||||||||||
1:00.47 i | SB | 1 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |||||||
1:08.03 i | 1 | 55 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 26.2.23 | ||||||||
1:00.37 | SB | 5 | B | København | København | 20.5.23 | ||||||||
59.63 | SB | 1 | 55 | København | København | 1.7.23 | ||||||||
59.65 | 2= | B | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | |||||||||
800 m [9] | ||||||||||||||
2:21.65 i | SB | 1 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.23 | |||||||
2:17.43 i | SB | 7 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||||||||
2:17.42 i | SB | 2 | 55 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 24.2.23 | |||||||
2:16.83 | SB | 11 | København | København | 9.8.23 | |||||||||
2:18.79 | 1 | 55 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.23 | ||||||||
2:16.63 | SB | 10 | Greve | Greve | 23.9.23 | |||||||||
2:17.26 | 4 | 55 h3 | EM Masters | Pescara, ITA | EM Masters, Pescara, ITA | 28.9.23 | ||||||||
2:15.47 | SB | 10 | 55 | EM Masters | Pescara, ITA | EM Masters, Pescara, ITA | 29.9.23 | |||||||
2:21.26 | 2 | Tårnby | Tårnby | 6.10.23 | ||||||||||
1000 m [1] | ||||||||||||||
3:04.82 | SB | 12 | København | København | 21.5.23 | |||||||||
1500 m [5] | ||||||||||||||
4:56.56 i | SB | 2 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.2.23 | |||||||
4:46.26 i | SB | 2 | 55 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 26.2.23 | |||||||
4:55.74 | SB | 2 | Hillerød | Hillerød | 10.5.23 | |||||||||
4:47.67 | SB | 3 | 55 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 26.8.23 | |||||||
4:42.78 | 6 | Greve | Greve | 10.9.23 | ||||||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.36 | SB | 4 | Hillerød | Hillerød | 10.5.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.39 | SB | 2 | Greve | Greve | 13.6.23 | |||||||||
| ||||||||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||||||||
2:10.08 i | SB | 3 | 50 | NordicC-vet | Reykjavik, ISL | NordicC-vet, Reykjavik, ISL | 25.2.23 | |||||||
Denmark | ||||||||||||||
René Ipsen, Kaj Hammargren Henrik Lau, Michael Pilegaard Hansen |
400 m [2] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1:01.31 | SB | 4 | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.22 | |||||||||
1:01.61 | B | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||||||||
800 m [5] | ||||||||||||||
2:19.63 i | SB | 2 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | |||||||
2:25.94 | SB | 2 | Greve | Greve | 8.6.22 | |||||||||
2:18.66 | SB | 6 | 55 h4 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 29.6.22 | |||||||
2:20.20 | 1 | 55 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 28.8.22 | ||||||||
2:15.46 | SB | 1 | Greve | Greve | 24.9.22 | |||||||||
1000 m [1] | ||||||||||||||
2:55.99 | DR55 SB | 5 | Herlev | Herlev | 14.9.22 | |||||||||
1500 m [5] | ||||||||||||||
5:07.18 i | SB | 2 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.22 | |||||||
4:47.70 | SB | 10 | B | Tårnby | Tårnby | 16.8.22 | ||||||||
4:56.75 | 1 | 55 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.22 | ||||||||
4:45.23 | SB | 2 | Greve | Greve | 25.9.22 | |||||||||
4:46.60 | 4 | Tårnby | Tårnby | 30.9.22 | ||||||||||
Højdespring [3] | ||||||||||||||
1.35 | SB | 5 | Hillerød | Hillerød | 11.5.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.35 | =SB | 6 | Greve | Greve | 8.6.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.40 | SB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||||||||
| ||||||||||||||
Stangspring [2] | ||||||||||||||
1.60 | SB | 4 | Hillerød | Hillerød | 11.5.22 | |||||||||
| ||||||||||||||
2.20 | SB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||||||||
| ||||||||||||||
Længdespring [1] | ||||||||||||||
3.99 | SB | 4 | B | Greve | Greve | 8.6.22 | +0.4 | |||||||
| ||||||||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||||||||
23:37 | 45 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
800 m [4] | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:25.04 | SB | 1 | Ballerup | Ballerup | 16.6.21 | |||||||||
2:19.53 | SB | 5 | B | København | København | 4.8.21 | ||||||||
2:19.26 | SB | 13 | København | København | 15.8.21 | |||||||||
2:20.18 | 1 | 50 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 29.8.21 | ||||||||
1500 m [1] | ||||||||||||||
4:59.47 | SB | 1 | Hillerød | Hillerød | 25.5.21 | |||||||||
5000 m [1] | ||||||||||||||
18:00.32 | PB | 18 | Bagsværd | Bagsværd | 11.5.21 | |||||||||
Højdespring [2] | ||||||||||||||
1.40 | SB | 1 | Hillerød | Hillerød | 25.5.21 | |||||||||
| ||||||||||||||
1.35 | 3 | Ballerup | Ballerup | 16.6.21 | ||||||||||
| ||||||||||||||
Stangspring [1] | ||||||||||||||
2.30 | PB | 8 | Greve | Greve | 4.9.21 | |||||||||
|
100 m [1] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.97 | SB | 4 | C | Tårnby | Tårnby | 27.8.20 | +0.4 | ||
200 m [1] | |||||||||
29.22 | SB | 2 | 40 | Vejle | Vejle | 10.10.20 | +1.4 | ||
800 m [5] | |||||||||
2:17.98 i | SB | 1 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 2.2.20 | ||
2:24.23 | SB | 7 | B | København | København | 28.6.20 | |||
2:18.61 | SB | 8 | B | København | København | 27.7.20 | |||
2:15.19 | SB | 1 | 50 | DMM | Greve | DMM, Greve | 23.8.20 | ||
2:15.72 | 4 | Greve | Greve | 26.9.20 | |||||
1000 m [2] | |||||||||
2:58.44 i | DR50 PB | 15 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||||
2:53.36 | SB | 1 | Herlev | Herlev | 28.9.20 | ||||
1500 m [5] | |||||||||
4:39.92 i | SB | 2 | 50 | DMM | Randers | DMM, Randers | 1.2.20 | ||
4:48.62 | SB | 11 | Hvidovre | Hvidovre | 1.8.20 | ||||
4:43.12 | SB | 2 | 50 | DMM | Greve | DMM, Greve | 22.8.20 | ||
4:45.79 | 5 | Tårnby | Tårnby | 2.10.20 | |||||
4:48.97 | 1 | 50 | Vejle | Vejle | 10.10.20 | ||||
Længdespring [1] | |||||||||
4.31 | SB | 1 | 50 | Vejle | Vejle | 10.10.20 | +0.4 | ||
| |||||||||
Diskoskast 1.5 kg [1] | |||||||||
20.06 | PB | 2 | 50 | Vejle | Vejle | 10.10.20 | |||
| |||||||||
Spydkast 700 gram [1] | |||||||||
25.21 | PB | 2 | 50 | Vejle | Vejle | 10.10.20 | |||
| |||||||||
Cross 6 km [1] | |||||||||
23:27 | 5 | 50 | DMM | Roskilde | DMM, Roskilde | 8.3.20 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.83 w | København | København | 10.8.19 | +2.4 | ||||
200 m [1] | ||||||||
28.49 w | København | København | 10.8.19 | +2.5 | ||||
400 m [1] | ||||||||
1:01.42 | SB | 1 | D | Bagsværd | Bagsværd | 18.5.19 | ||
800 m [2] | ||||||||
2:20.12 | SB | 4 | B | Amager | Amager | 28.5.19 | ||
2:15.27 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 18.8.19 | ||||
1500 m [1] | ||||||||
4:46.98 | SB | Greve | Greve | 4.6.19 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
59.40 | SB | Frederiksberg | Frederiksberg | 21.6.18 | ||||
1:01.62 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.8.18 | ||||
800 m [3] | ||||||||
2:15.74 | SB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | ||||
2:20.12 | Borås, SWE | Borås, SWE | 7.7.18 | |||||
2:18.77 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.8.18 | ||||
1500 m [4] | ||||||||
4:44.03 | SB | Hillerød | Hillerød | 23.5.18 | ||||
4:55.92 | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | |||||
4:42.13 | SB | Borås, SWE | Borås, SWE | 8.7.18 | ||||
4:50.31 | DMM | Randers | DMM, Randers | 4.8.18 | ||||
1 mile [1] | ||||||||
5:18.88 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.6.18 | ||||
Højdespring [1] | ||||||||
1.40 | SB | Hillerød | Hillerød | 23.5.18 | ||||
Længdespring [1] | ||||||||
4.44 | SB | Holbæk | Holbæk | 24.6.18 | -0.4 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.83 | SB | Hillerød | Hillerød | 23.5.17 | 0.0 | |||
400 m [3] | ||||||||
58.63 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.17 | ||||
59.37 | SB | Tårnby | Tårnby | 16.5.17 | ||||
1:01.25 | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | ||||
800 m [8] | ||||||||
2:13.09 i | PB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.17 | ||||
2:13.49 i | Randers | Randers | 11.2.17 | |||||
2:13.47 i | Huddinge, SWE | Huddinge, SWE | 10.3.17 | |||||
2:30.80 | SB | Auckland, NZL | Auckland, NZL | 27.4.17 | ||||
2:10.04 | PB | Auckland, NZL | Auckland, NZL | 28.4.17 | ||||
2:16.50 | DMM | Greve | DMM, Greve | 25.6.17 | ||||
2:12.73 | Aarhus | Aarhus | 3.8.17 | |||||
2:13.04 | København | København | 20.8.17 | |||||
1500 m [9] | ||||||||
4:35.83 i | PB | Randers | Randers | 11.2.17 | ||||
4:32.85 i | PB | Huddinge, SWE | Huddinge, SWE | 12.3.17 | ||||
4:43.26 | SB | Auckland, NZL | Auckland, NZL | 24.4.17 | ||||
4:34.94 | SB | Auckland, NZL | Auckland, NZL | 25.4.17 | ||||
4:42.10 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.17 | |||||
4:50.22 | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | ||||
4:33.93 | SB | Aarhus | Aarhus | 29.7.17 | ||||
4:36.82 | Aarhus | Aarhus | 29.7.17 | |||||
4:43.32 | Tårnby | Tårnby | 16.8.17 | |||||
1 mile [1] | ||||||||
5:01.20 | PB | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.17 | ||||
Højdespring [3] | ||||||||
1.44 | SB | Odense | Odense | 21.5.17 | ||||
1.40 | Hillerød | Hillerød | 23.5.17 | |||||
1.40 | Ballerup | Ballerup | 13.6.17 | |||||
Længdespring [2] | ||||||||
4.44 | SB | Hillerød | Hillerød | 23.5.17 | 0.0 | |||
4.56 | SB | Ballerup | Ballerup | 13.6.17 | +0.8 | |||
Trespring [1] | ||||||||
9.41 | PB | Odense | Odense | 21.5.17 | +1.7 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.72 | PB | Hillerød | Hillerød | 14.6.16 | +1.2 | |||
200 m [1] | ||||||||
27.20 w | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | +3.1 | ||||
400 m [3] | ||||||||
59.49 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 26.4.16 | ||||
58.69 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 22.5.16 | ||||
1:01.15 | Hillerød | Hillerød | 14.6.16 | |||||
800 m [6] | ||||||||
2:10.56 | PB | Tårnby | Tårnby | 7.5.16 | ||||
2:15.95 | Bagsværd | Bagsværd | 2.6.16 | |||||
2:27.13 | Holbæk | Holbæk | 26.6.16 | |||||
2:11.47 | Odense | Odense | 1.7.16 | |||||
2:15.46 | DMM | Greve | DMM, Greve | 13.8.16 | ||||
2:13.00 | Greve | Greve | 1.10.16 | |||||
1000 m [2] | ||||||||
2:50.59 | PB | Tårnby | Tårnby | 24.5.16 | ||||
2:48.58 | PB | Holbæk | Holbæk | 6.9.16 | ||||
1500 m [8] | ||||||||
4:45.94 | SB | Hillerød | Hillerød | 25.5.16 | ||||
4:38.70 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.16 | ||||
4:57.69 | Holbæk | Holbæk | 26.6.16 | |||||
4:39.69 | Odense | Odense | 1.7.16 | |||||
4:35.11 | PB | København | København | 4.8.16 | ||||
4:30.75 | PB | DMM | Greve | DMM, Greve | 13.8.16 | |||
4:32.84 | Ballerup | Ballerup | 25.9.16 | |||||
4:31.59 | Greve | Greve | 1.10.16 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
10:03.02 | PB | Tårnby | Tårnby | 7.10.16 | ||||
Højdespring [1] | ||||||||
1.50 | PB | Hillerød | Hillerød | 25.5.16 | ||||
Længdespring [4] | ||||||||
4.63 | SB | Hillerød | Hillerød | 25.5.16 | +0.7 | |||
4.70 | PB | Hillerød | Hillerød | 14.6.16 | -1.2 | |||
4.78 | PB | Holbæk | Holbæk | 26.6.16 | -0.1 | |||
4.96 | PB | Ballerup | Ballerup | 25.9.16 | +1.4 |
100 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13.68 w | Vejle | Vejle | 12.9.15 | +2.1 | ||||
200 m [1] | ||||||||
27.72 | PB | Randers | Randers | 29.8.15 | 0.0 | |||
400 m [2] | ||||||||
1:00.00 | PB | Bagsværd | Bagsværd | 9.6.15 | ||||
1:00.23 | Randers | Randers | 29.8.15 | |||||
800 m [3] | ||||||||
2:16.01 | PB | Helsingør | Helsingør | 30.7.15 | ||||
2:17.06 | Randers | Randers | 29.8.15 | |||||
2:14.36 | PB | Greve | Greve | 26.9.15 | ||||
1500 m [3] | ||||||||
4:39.87 | SB | Randers | Randers | 29.8.15 | ||||
4:40.80 | Vejle | Vejle | 12.9.15 | |||||
4:38.30 | PB | Greve | Greve | 26.9.15 | ||||
Længdespring [1] | ||||||||
4.68 | PB | Hillerød | Hillerød | 16.6.15 | +0.1 |
1500 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4:39.21 | PB | Ballerup | Ballerup | 20.9.14 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 8.67 | Randers | 4.2.23 | ||
100 m | |||||
Ude | 13.72 | Hillerød | 14.6.16 | +1.2 | |
200 m | |||||
Ude | 27.72 | Randers | 29.8.15 | 0.0 | |
Inde | 27.73 | Reykjavik, ISL | 25.2.23 | ||
400 m | |||||
Ude | 58.69 | Bagsværd | 22.5.16 | ||
Inde | 58.63 | Malmö/A, SWE | 28.1.17 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:10.04 | Auckland, NZL | 28.4.17 | ||
Inde | 2:13.09 | Malmö/A, SWE | 29.1.17 | ||
1000 m | |||||
Ude | 2:48.58 | Holbæk | 6.9.16 | ||
Inde | 2:58.44 DR50 | Malmö/A, SWE | 25.1.20 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:30.75 | Greve | 13.8.16 | ||
Inde | 4:32.85 | Huddinge, SWE | 12.3.17 | ||
3000 m | |||||
Ude | 10:03.02 | Tårnby | 7.10.16 | ||
Inde | 10:42.72 | Randers | 4.2.24 | ||
5000 m | |||||
Ude | 18:00.32 | Bagsværd | 11.5.21 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.50 | Hillerød | 25.5.16 | ||
Stangspring | |||||
Ude | 2.30 | Greve | 4.9.21 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 4.96 | Ballerup | 25.9.16 | +1.4 | |
Trespring | |||||
Ude | 9.41 | Odense | 21.5.17 | +1.7 | |
1 mile | |||||
Ude | 5:01.20 | Hvidovre | 10.6.17 | ||
Diskoskast 1.5 kg | |||||
Ude | 20.06 | Vejle | 10.10.20 | ||
Spydkast 700 gram | |||||
Ude | 25.21 | Vejle | 10.10.20 |
60 m: | 1 |
100 m: | 6 |
200 m: | 8 |
400 m: | 18 |
800 m: | 46 |
1000 m: | 6 |
1500 m: | 43 |
1 mile: | 2 |
3000 m: | 2 |
5000 m: | 1 |
Højdespring: | 12 |
Stangspring: | 3 |
Længdespring: | 10 |
Trespring: | 1 |
Diskoskast 1.5 kg: | 1 |
Spydkast 700 gram: | 1 |
4 x 200 m stafet: | 1 |
Cross: | 2 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DMM | 2017 | 1:01.25 | ||
DMM | 2018 | 1:01.62 | ||
800 m | ||||
DMM | 2016 | 2:15.46 | ||
DMM | 2017 | 2:16.50 | ||
DMM | 2018 | 2:18.77 | ||
1500 m | ||||
DMM | 2016 | 4:30.75 | ||
DMM | 2017 | 4:50.22 | ||
DMM | 2018 | 4:50.31 | ||
km cross | ||||
DM | 2022 | 45 | 23:37 | |
Masters | ||||
800 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 50 | 2:15.19 |
DMM | 2021 | 1 | 50 | 2:20.18 |
DMM | 2022 | 1 | 55 | 2:20.20 |
DMM | 2023 | 1 | 55 | 2:18.79 |
1500 m | ||||
DMM | 2020 | 2 | 50 | 4:43.12 |
DMM | 2022 | 1 | 55 | 4:56.75 |
DMM | 2023 | 3 | 55 | 4:47.67 |
km cross | ||||
DMM | 2022 | 4 | 55 | 23:37 |
6 km cross | ||||
DMM | 2020 | 5 | 50 | 23:27 |
Inde | ||||
60 m | ||||
DMM | 2023 | 3 | 55 | 8.67 |
200 m | ||||
DMM | 2023 | 2 | 55 | 27.95 |
400 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 55 | 1:00.47 |
800 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 50 | 2:17.98 |
DMM | 2022 | 2 | 55 | 2:19.63 |
DMM | 2023 | 1 | 55 | 2:21.65 |
DMM | 2024 | 1 | 55 | 2:25.31 |
1500 m | ||||
DMM | 2020 | 2 | 50 | 4:39.92 |
DMM | 2022 | 2 | 60 | 5:07.18 |
DMM | 2023 | 2 | 55 | 4:56.56 |
DMM | 2024 | 2 | 55 | 4:47.79 |
3000 m | ||||
DMM | 2024 | 3 | 55 | 10:42.72 |