Født: 14 januar 1961
Klub: Odense Atletik - O.G.F.
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
3000 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DNF i | Odense | Odense | 11.12.23 |
300 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
44.06 | PB | 4 | D | Tårnby | Tårnby | 8.5.22 | ||
400 m [1] | ||||||||
1:13.19 | SB | 3 | Aabenraa | Aabenraa | 6.8.22 | |||
800 m [8] | ||||||||
2:19.54 i | DR60 SB | 1 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 6.2.22 | |
2:24.20 i | 1 | 60 h1 | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 22.2.22 | ||
2:18.38 i | DR60 SB | 4 | 60 | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 23.2.22 | |
2:22.21 | SB | 6 | Tårnby | Tårnby | 7.5.22 | |||
2:19.11 | SB | 1 | Odense | Odense | 7.6.22 | |||
2:24.61 | 1 | 60 h2 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 30.6.22 | ||
2:15.52 | DR60 SB | 3 | 60 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 1.7.22 | |
DNF | Aabenraa | Aabenraa | 6.8.22 | |||||
1000 m [1] | ||||||||
DNF | Herlev | Herlev | 14.9.22 | |||||
1500 m [7] | ||||||||
4:54.60 i | DR60 SB | 1 | 60 | DMM | Randers | DMM, Randers | 5.2.22 | |
4:46.52 i | DR60 SB | 2 | 60 B | EM Masters | Braga, POR | EM Masters, Braga, POR | 26.2.22 | |
5:00.9h | SB | 1 | Vejle | Vejle | 16.5.22 | |||
4:55.40 | SB | 4 | 60 h1 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 5.7.22 | |
5:02.55 | 13 | 60 | VMM | Tampere, FIN | VMM, Tampere, FIN | 7.7.22 | ||
5:04.77 | 1 | 60 | DMM | Ballerup | DMM, Ballerup | 27.8.22 | ||
4:50.57 | SB | Greve | Greve | 4.9.22 | ||||
6 km [1] | ||||||||
21:39 | 10 | 40 | Aarhus | Aarhus | 23.4.22 | |||
1000 m stafet [2] | ||||||||
2:31.6h | PB | 2 | Vejle | Vejle | 16.5.22 | |||
Odense Atletik - O.G.F. | ||||||||
Johnny Jensen, René L. Pedersen Henrik Lau, Henrik Johansen | ||||||||
2:28.14 | PB | 1 | Odense | Odense | 7.6.22 | |||
Odense Atletik - O.G.F. | ||||||||
Johnny Jensen, Henrik Johansen Alex Tesch, René L. Pedersen | ||||||||
Cross 6 km [1] | ||||||||
25:28 | 66 | DM | Korsør | DM, Korsør | 19.11.22 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:36.08 | SB | 2 | Odense | Odense | 8.6.21 | |||
1500 m [1] | ||||||||
4:52.93 | SB | 3 | Greve | Greve | 4.9.21 | |||
Cross 10 km [1] | ||||||||
46:49 | 5 | 60 | DMM | Korsør | DMM, Korsør | 27.11.21 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:20.95 i | SB | 1 | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 2.2.20 | |
DNF | E | Odense | Odense | 29.8.20 | ||||
DNF | Odense | Odense | 17.9.20 | |||||
1500 m [2] | ||||||||
DNF i | 55 | DMM | Randers | DMM, Randers | 1.2.20 | |||
4:45.76 | SB | 1 | 55 | DMM | Greve | DMM, Greve | 22.8.20 |
800 m [4] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.07 i | SB | Madrid, ESP | Madrid, ESP | 21.3.18 | ||||
2:18.30 i | SB | Madrid, ESP | Madrid, ESP | 21.3.18 | ||||
2:11.17 i | SB | Madrid, ESP | Madrid, ESP | 22.3.18 | ||||
2:19.70 | SB | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 9.9.18 | ||||
1500 m [5] | ||||||||
4:39.36 i | SB | Madrid, ESP | Madrid, ESP | 23.3.18 | ||||
4:43.06 | SB | Vejle | Vejle | 28.5.18 | ||||
4:58.95 | Esbjerg | Esbjerg | 12.6.18 | |||||
4:44.10 | Málaga, ESP | Málaga, ESP | 15.9.18 | |||||
4:46.26 | Ballerup | Ballerup | 23.9.18 |
800 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:16.51 i | Daegu, KOR | Daegu, KOR | 19.3.17 | |||||
2:13.68 i | SB | Daegu, KOR | Daegu, KOR | 19.3.17 | ||||
2:13.15 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 25.6.17 | |||
1500 m [3] | ||||||||
4:34.77 | SB | DMM | Greve | DMM, Greve | 24.6.17 | |||
4:30.41 | SB | Helsingborg, SWE | Helsingborg, SWE | 8.7.17 | ||||
4:25.05 | DR55 SB | Odense | Odense | 14.7.17 |
800 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:21.49 i | Ancona, ITA | Ancona, ITA | 29.3.16 | |||||
2:09.19 i | SB | Ancona, ITA | Ancona, ITA | 29.3.16 | ||||
2:09.19 i | DR55 =SB | , ??? | , ??? | 31.3.16 | ||||
2:14.2h | SB | Aarhus | Aarhus | 14.6.16 | ||||
2:09.75 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 | ||||
1500 m [5] | ||||||||
4:30.99 i | SB | Ancona, ITA | Ancona, ITA | 29.3.16 | ||||
4:47.89 i | SB | Ancona, ITA | Ancona, ITA | 29.3.16 | ||||
4:30.99 i | DR55 =SB | , ??? | , ??? | 2.4.16 | ||||
4:55.97 | SB | Vejle | Vejle | 23.5.16 | ||||
4:32.10 | SB | Odense | Odense | 1.7.16 |
400 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
58.20 | SB | Odense | Odense | 5.5.15 | ||||
57.6h | Odense | Odense | 19.5.15 | |||||
57.48 | SB | Aabenraa | Aabenraa | 9.6.15 | ||||
800 m [8] | ||||||||
2:06.21 i | SB | Toruń, POL | Toruń, POL | 22.3.15 | ||||
2:14.06 i | Toruń, POL | Toruń, POL | 22.3.15 | |||||
2:07.22 | SB | Aarhus | Aarhus | 23.5.15 | ||||
2:11.9h | Aarhus | Aarhus | 27.6.15 | |||||
2:11.46 | Lyon, FRA | Lyon, FRA | 4.8.15 | |||||
2:11.75 | Lyon, FRA | Lyon, FRA | 4.8.15 | |||||
2:09.81 | Odense | Odense | 16.8.15 | |||||
2:09.38 | Randers | Randers | 29.8.15 | |||||
1500 m [3] | ||||||||
4:29.8h i | SB | Odense | Odense | 10.2.15 | ||||
4:31.80 i | Toruń, POL | Toruń, POL | 22.3.15 | |||||
4:29.76 | SB | Lyon, FRA | Lyon, FRA | 4.8.15 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.54 | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | |||||
56.28 | SB | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | ||||
800 m [11] | ||||||||
2:07.62 i | SB | Haugesund, NOR | Haugesund, NOR | 7.3.14 | ||||
2:12.32 i | Budapest, HUN | Budapest, HUN | 25.3.14 | |||||
2:05.06 i | SB | Budapest, HUN | Budapest, HUN | 25.3.14 | ||||
2:08.35 i | Budapest, HUN | Budapest, HUN | 25.3.14 | |||||
2:05.06 i | DR50 =SB | , ??? | , ??? | 28.3.14 | ||||
2:07.17 | SB | Odense | Odense | 29.7.14 | ||||
2:06.38 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | ||||
2:06.18 | SB | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | ||||
2:11.68 | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | |||||
2:07.33 | Odense | Odense | 16.9.14 | |||||
2:05.76 | SB | Greve | Greve | 27.9.14 | ||||
1500 m [11] | ||||||||
4:24.20 i | SB | Haugesund, NOR | Haugesund, NOR | 7.3.14 | ||||
4:20.65 i | PB | Budapest, HUN | Budapest, HUN | 25.3.14 | ||||
4:29.92 i | Budapest, HUN | Budapest, HUN | 25.3.14 | |||||
4:29.15 | SB | Odense | Odense | 20.5.14 | ||||
4:28.31 | SB | Odense | Odense | 27.5.14 | ||||
4:29.54 | Vejle | Vejle | 16.6.14 | |||||
4:29.11 | Esbjerg | Esbjerg | 29.6.14 | |||||
4:27.86 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 9.8.14 | ||||
4:25.08 | SB | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | ||||
4:47.60 | Izmir, TUR | Izmir, TUR | 22.8.14 | |||||
4:21.54 | PB | Ballerup | Ballerup | 20.9.14 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
55.46 | SB | Randers | Randers | 1.6.13 | ||||
57.77 | Hvidovre | Hvidovre | 24.8.13 | |||||
800 m [7] | ||||||||
2:11.67 i | San Sebastián, ESP | San Sebastián, ESP | 19.3.13 | |||||
2:10.74 i | SB | San Sebastián, ESP | San Sebastián, ESP | 19.3.13 | ||||
2:11.13 i | San Sebastián, ESP | San Sebastián, ESP | 19.3.13 | |||||
2:07.02 | SB | Odense | Odense | 1.5.13 | ||||
2:05.60 | SB | Randers | Randers | 1.6.13 | ||||
2:07.84 | Moss, NOR | Moss, NOR | 28.6.13 | |||||
2:08.52 | Hvidovre | Hvidovre | 24.8.13 | |||||
1500 m [6] | ||||||||
4:31.65 i | SB | San Sebastián, ESP | San Sebastián, ESP | 19.3.13 | ||||
4:26.85 | SB | Bagsværd | Bagsværd | 16.5.13 | ||||
4:31.1h | Odense | Odense | 21.5.13 | |||||
4:39.33 | Vejle | Vejle | 10.6.13 | |||||
4:36.66 | Moss, NOR | Moss, NOR | 28.6.13 | |||||
4:30.72 | Odense | Odense | 15.9.13 | |||||
3000 m forh. [1] | ||||||||
12:34.60 | PB | Randers | Randers | 1.6.13 |
400 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.05 | SB | Vejle | Vejle | 23.5.12 | ||||
56.6h | Odense | Odense | 13.9.12 | |||||
57.12 | Aalborg | Aalborg | 15.9.12 | |||||
800 m [7] | ||||||||
2:05.71 | SB | Hvidovre | Hvidovre | 8.6.12 | ||||
2:04.56 | SB | Lyngby | Lyngby | 16.6.12 | ||||
2:04.09 | SB | Holbæk | Holbæk | 30.6.12 | ||||
2:07.78 | Holbæk | Holbæk | 31.7.12 | |||||
2:05.98 | Zittau, GER | Zittau, GER | 16.8.12 | |||||
2:13.12 | Zittau, GER | Zittau, GER | 16.8.12 | |||||
2:07.82 | Aalborg | Aalborg | 15.9.12 | |||||
1500 m [4] | ||||||||
4:30.71 i | SB | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.12 | ||||
4:47.4h | SB | Vejle | Vejle | 23.5.12 | ||||
4:22.67 | PB | Odense | Odense | 12.6.12 | ||||
4:43.59 | Glostrup | Glostrup | 23.9.12 | |||||
3000 m [2] | ||||||||
9:52.26 | PB | Odense | Odense | 8.5.12 | ||||
9:39.10 | PB | Korsør | Korsør | 19.6.12 |
400 m [2] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
57.21 i | =PB | Skive | Skive | 19.2.11 | ||||
56.62 | SB | Odense | Odense | 14.9.11 | ||||
800 m [3] | ||||||||
2:05.15 | SB | Odense | Odense | 11.6.11 | ||||
2:17.71 | Sacramento, CA | Sacramento, CA | 17.7.11 | |||||
2:08.71 | Hvidovre | Hvidovre | 3.9.11 | |||||
1500 m [5] | ||||||||
4:23.52 i | PB | Skive | Skive | 19.2.11 | ||||
4:25.31 | SB | Odense | Odense | 1.5.11 | ||||
4:33.6h | Vejle | Vejle | 17.5.11 | |||||
4:25.82 | Odense | Odense | 6.6.11 | |||||
4:36.50 | Haderslev | Haderslev | 14.8.11 |
800 m [1] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2:09.26 | SB | Odense | Odense | 1.5.10 | ||||
3000 m [1] | ||||||||
10:02.53 | SB | Odense | Odense | 23.9.10 |
400 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
56.74 | SB | Vejle | Vejle | 26.5.09 | ||||
57.0h | Odense | Odense | 9.6.09 | |||||
55.62 | SB | Lahti, FIN | Lahti, FIN | 8.8.09 | ||||
800 m [3] | ||||||||
2:04.44 i | DR45 PB | Skive | Skive | 28.2.09 | ||||
2:03.96 | PB | Lahti, FIN | Lahti, FIN | 8.8.09 | ||||
2:08.51 | Lahti, FIN | Lahti, FIN | 8.8.09 | |||||
3000 m [1] | ||||||||
9:57.95 | PB | Odense | Odense | 17.9.09 |
200 m [3] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25.94 | PB | Odense | Odense | 5.6.08 | -1.6 | |||
25.89 | PB | Odense | Odense | 17.7.08 | -0.9 | |||
26.35 | Bagsværd | Bagsværd | 31.8.08 | -2.9 | ||||
400 m [7] | ||||||||
57.21 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
56.26 | PB | Odense | Odense | 3.5.08 | ||||
56.24 | PB | Aabenraa | Aabenraa | 19.5.08 | ||||
56.04 | PB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | ||||
55.45 | PB | Odense | Odense | 5.6.08 | ||||
55.95 | DMM | Tårnby | DMM, Tårnby | 23.8.08 | ||||
55.83 | Esbjerg | Esbjerg | 14.9.08 | |||||
800 m [7] | ||||||||
2:10.39 i | PB | Skive | Skive | 15.2.08 | ||||
2:08.36 | PB | Lyngby | Lyngby | 31.5.08 | ||||
2:09.05 | Århus | Århus | 10.6.08 | |||||
2:05.01 | PB | Aalborg | Aalborg | 14.6.08 | ||||
2:09.94 | Odense | Odense | 17.7.08 | |||||
2:05.86 | DMM | Tårnby | DMM, Tårnby | 23.8.08 | ||||
2:06.91 | Odense | Odense | 11.9.08 | |||||
1500 m [2] | ||||||||
4:24.66 | PB | Odense | Odense | 3.5.08 | ||||
4:53.93 | Aabenraa | Aabenraa | 19.5.08 |
Placering på danske alletiders liste på dato
200 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ude | 25.89 | Odense | 17.7.08 | -0.9 | |
400 m | |||||
Ude | 55.45 | Odense | 5.6.08 | ||
Inde | 57.21 | Skive | 15.2.08 | ||
800 m | |||||
Ude | 2:03.96 | Lahti, FIN | 8.8.09 | ||
Inde | 2:04.44 DR45 | Skive | 28.2.09 | ||
1500 m | |||||
Ude | 4:21.54 | Ballerup | 20.9.14 | ||
Inde | 4:20.65 | Budapest, HUN | 25.3.14 | ||
3000 m | |||||
Ude | 9:39.10 | Korsør | 19.6.12 | ||
5000 m | |||||
Ude | 19:26.77 | København | 1.7.23 | ||
3000 m forh. | |||||
Ude | 12:34.60 | Randers | 1.6.13 | ||
300 m | |||||
Ude | 44.06 | Tårnby | 8.5.22 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 2:28.14 | Odense | 7.6.22 |
200 m: | 3 |
300 m: | 2 |
400 m: | 27 |
800 m: | 79 |
1000 m: | 1 |
1500 m: | 59 |
3000 m: | 5 |
5000 m: | 3 |
Väg: | 1 |
3000 m forh.: | 1 |
1000 m stafet: | 2 |
Cross: | 4 |
Ude | ||||
---|---|---|---|---|
400 m | ||||
DMM | 2008 | 55.95 | ||
800 m | ||||
DMM | 2008 | 2:05.86 | ||
DMM | 2017 | 2:13.15 | ||
1500 m | ||||
DMM | 2017 | 4:34.77 | ||
km cross | ||||
DM | 2022 | 66 | 25:28 | |
Masters | ||||
800 m | ||||
DMM | 2023 | 1 | 60 | 2:19.77 |
1500 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 55 | 4:45.76 |
DMM | 2022 | 1 | 60 | 5:04.77 |
DMM | 2023 | 1 | 60 | 4:54.11 |
km cross | ||||
DMM | 2022 | 2 | 60 | 25:28 |
DMM | 2023 | 3 | 60 | 23:13 |
DMM | 2021 | 5 | 60 | 46:49 |
Inde | ||||
400 m | ||||
DMM | 2023 | 2 | 60 | 1:02.00 |
800 m | ||||
DMM | 2020 | 1 | 55 | 2:20.95 |
DMM | 2022 | 1 | 55 | 2:19.54 |
DMM | 2023 | 1 | 60 | 2:21.13 |
1500 m | ||||
DMM | 2020 | 55 | ||
DMM | 2022 | 1 | 60 | 4:54.60 |