Født: 19 november 2006
Klub: Københavns Idræts Forening
Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste
60 m [6] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.22 i | PB | 3 | h3 | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 20.1.24 | ||
7.20 i | PB | 2 | 19 h1 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||
7.24 i | 8 | 19 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | |||
7.26 i | 3 | h3 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | |||
7.24 i | 4 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 10.2.24 | |||
7.25 i | 4 | 19 h1 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 2.3.24 | ||
200 m [5] | ||||||||
22.92 i | PB | 1 | Randers | Randers | 13.1.24 | |||
22.43 i | PB | 1 | J | Växjö, SWE | Växjö, SWE | 19.1.24 | ||
22.70 i | 3 | B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 28.1.24 | |||
22.53 i | 2 | A | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.24 | |||
22.49 i | 1 | 19 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
400 m [1] | ||||||||
51.55 i | PB | 4 | B | DMi | Odense | DMi, Odense | 16.2.24 | |
4 x 200 m stafet [2] | ||||||||
1:31.84 i | PB | 2 | DMi | Odense | DMi, Odense | 17.2.24 | ||
KIF - København | ||||||||
Andreas Bjarnastein Antoft, Neloo Falck Adam Skytte, Filip Aligrudic | ||||||||
1:32.96 i | 1 | 22 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 3.3.24 | ||
KIF - København | ||||||||
Andreas Bjarnastein Antoft, Tummas Sjóvará Adam Skytte, Filip Aligrudic |
60 m [5] | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.51 i | SB | 7 | h2 | Randers | Randers | 21.1.23 | ||
7.51 i | =SB | 5 | 17 h2 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||
7.42 i | PB | 8 | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 11.2.23 | ||
7.41 i | PB | 3 | 17 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | |
7.43 i | 8 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 4.3.23 | ||
100 m [8] | ||||||||
11.56 | PB | 2 | 17 h1 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | -0.6 | |
11.69 | 3 | 17 | Tårnby | Tårnby | 6.5.23 | -2.9 | ||
11.50 | PB | 2 | 17 h1 | København | København | 20.5.23 | +1.2 | |
11.65 | 3 | 17 h5 | Berlin, GER | Berlin, GER | 27.5.23 | -1.2 | ||
11.25 w | 3 | 17 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +2.8 | ||
11.21 w | 4 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 10.6.23 | +2.5 | ||
11.19 w | 3 | 17 h1 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +3.3 | |
11.14 w | 8 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 2.9.23 | +2.7 | |
200 m [13] | ||||||||
23.71 i | SB | 1 | C | Randers | Randers | 21.1.23 | ||
DQ i | 17 | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 29.1.23 | ||||
23.11 i | PB | 1 | 17 B | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 12.2.23 | ||
23.47 i | 3 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | ||
22.82 | PB | 1 | 17 C | Tårnby | Tårnby | 7.5.23 | -1.3 | |
23.22 | 3 | Berlin, GER | Berlin, GER | 28.5.23 | -1.8 | |||
22.25 | PB | 2 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.23 | +1.9 | |
22.87 | 1 | 17 | Ballerup | Ballerup | 18.6.23 | 0.0 | ||
22.45 | 4 | 17 | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 2.7.23 | +2.0 | ||
22.58 | 5 | 17 h1 | EYOF | Maribor, SLO | EYOF, Maribor, SLO | 26.7.23 | -0.7 | |
22.63 | 4 | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | +0.5 | |||
22.36 | 2 | 17 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 3.9.23 | +0.6 | |
22.28 | 3 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | +0.2 | ||
400 m [1] | ||||||||
50.36 | PB | 1 | 17 B | Göteborg/S, SWE | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | ||
4 x 100 m stafet [2] | ||||||||
43.95 | SB | 1 | 17 | Frederiksberg | Frederiksberg | 22.8.23 | ||
KIF - København | ||||||||
August Juhl Horsgaard, Toke Rosendal Samuel Kærhøg, Adam Skytte | ||||||||
43.20 | 3 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | |||
KIF - København | ||||||||
Andreas Bjarnastein Antoft, August Juhl Horsgaard Samuel Kærhøg, Adam Skytte | ||||||||
4 x 200 m stafet [1] | ||||||||
1:36.75 i | PB | 1 | 17 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.23 | |
KIF - København | ||||||||
Samuel Kærhøg, Jonathan Mansfeldt August Juhl Horsgaard, Adam Skytte | ||||||||
4 x 400 m stafet [1] | ||||||||
3:27.88 | 3 | DT | Aarhus | DT , Aarhus | 9.9.23 | |||
KIF - København | ||||||||
Adam Skytte, Andreas Holst Lange Filip Aligrudic, Jonathan Kure Friis | ||||||||
1000 m stafet [1] | ||||||||
1:55.65 | PB | 4 | 17 h2 | EYOF | Maribor, SLO | EYOF, Maribor, SLO | 28.7.23 | |
Denmark | ||||||||
Lance Christian Aabo, Adam Skytte Joel Frederik von d'Ahe, Carl Bäckström Nielsen |
60 m [7] | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7.62 i | PB | 4 | 17 h1 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||||
7.66 i | 4 | 17 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | |||||||
7.48 i | PB | 1 | h3 | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||
7.44 i | PB | 6 | B | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||
7.54 i | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | |||||||
7.84 i | 2 | 17 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | |||||||
7.69 i | 4 | 17 h3 | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 5.3.22 | ||||||
100 m [6] | ||||||||||||
DQ | 17 h1 | København | København | 21.5.22 | ||||||||
11.91 | PB | 1 | 17 h2 | Berlin, GER | Berlin, GER | 4.6.22 | -1.9 | |||||
11.83 | PB | 5 | 17 | Berlin, GER | Berlin, GER | 4.6.22 | -0.9 | |||||
11.51 w | 3 | 17 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +2.1 | ||||||
11.38 w | 3 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 11.6.22 | +3.0 | ||||||
11.98 | 2 | 17 h1 | Greve | Greve | 24.9.22 | -1.3 | ||||||
200 m [5] | ||||||||||||
23.53 i | PB | 1 | D | Randers | Randers | 30.1.22 | ||||||
24.10 i | 3 | 17 B | iDMU | Skive | iDMU, Skive | 6.3.22 | ||||||
23.13 w | 2 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 28.5.22 | +2.6 | ||||||
23.26 | PB | 2 | C | Berlin, GER | Berlin, GER | 5.6.22 | -1.0 | |||||
23.31 | 4 | 17 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.22 | +0.5 | ||||||
400 m [1] | ||||||||||||
53.96 i | PB | 1 | 17 C | Malmö/A, SWE | Malmö/A, SWE | 13.2.22 | ||||||
Længdespring [2] | ||||||||||||
5.52 i | PB | 3 | 17 | Ballerup | Ballerup | 22.1.22 | ||||||
| ||||||||||||
5.41 i | 1 | 17 | Helsingør | Helsingør | 5.2.22 | |||||||
|
100 m [12] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11.98 | PB | 3 | 15 B | København | København | 9.5.21 | +0.2 | |||
12.05 | 3 | 15 | København | København | 15.5.21 | +1.0 | ||||
12.19 | 1 | 15 | Herlev | Herlev | 26.5.21 | 0.0 | ||||
12.48 | 3 | 15 h1 | Frederiksberg | Frederiksberg | 5.6.21 | -3.6 | ||||
12.08 | 4 | 15 h2 | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +0.4 | ||||
12.12 | 1 | 15 B | Hvidovre | Hvidovre | 12.6.21 | +1.5 | ||||
12.43 | 2 | 15 h2 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | -0.4 | ||||
12.23 | 6 | 15 | Ballerup | Ballerup | 19.6.21 | 0.0 | ||||
12.16 | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | -1.2 | ||||
12.03 | 3 | 15 h2 | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 11.9.21 | +0.6 | |||
12.31 | 5 | 15 h3 | Greve | Greve | 26.9.21 | -0.1 | ||||
12.15 | 4 | 15 | Greve | Greve | 26.9.21 | 0.0 | ||||
200 m [2] | ||||||||||
24.10 w | 1 | 15 B | DMU | Hvidovre | DMU, Hvidovre | 12.9.21 | +2.4 | |||
23.87 w | 1 | 15 C | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.8 | ||||
Længdespring [2] | ||||||||||
5.17 | PB | - | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | +1.6 | |||
5.26 w | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | +2.1 | ||||
| ||||||||||
4.76 | - | 15 | Greve | Greve | 25.9.21 | +1.3 | ||||
5.25 w | 7 | 15 | Greve | Greve | 25.9.21 | +2.8 | ||||
| ||||||||||
4 x 100 m stafet [3] | ||||||||||
DQ | 15 | Herlev | Herlev | 26.5.21 | ||||||
KIF - København | ||||||||||
Adam Skytte, August Juhl Horsgaard Jonathan Mansfeldt, Samuel Kærhøg | ||||||||||
50.57 | SB | 2 | 15 | Frederiksberg | Frederiksberg | 24.8.21 | ||||
KIF - København | ||||||||||
Adam Skytte, August Juhl Horsgaard Jonathan Mansfeldt, Samuel Kærhøg | ||||||||||
49.91 | SB | 2 | 15 | Lyngby | Lyngby | 4.9.21 | ||||
KIF - København | ||||||||||
Adam Skytte, Samuel Kærhøg August Juhl Horsgaard, Johan Emil Nygård |
60 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.08 i | PB | 1 | 15 h1 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | |||
8.02 i | PB | 8 | 15 h | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 | |||
100 m [1] | |||||||||
12.57 | PB | 6 | 17 | København | København | 4.9.20 | 0.0 | ||
200 m [1] | |||||||||
25.42 | PB | 1 | 15 B | København | København | 5.9.20 | +0.9 | ||
Længdespring [2] | |||||||||
4.66 i | PB | 8 | 15 | Helsingør | Helsingør | 11.1.20 | |||
| |||||||||
4.44 i | 6 | 15 | Helsingør | Helsingør | 1.2.20 |
60 m [2] | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8.73 i | PB | 1 | 13 h2 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | |||
8.75 i | 1 | 13 h5 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | ||||
80 m [1] | |||||||||
11.66 | PB | Helsingør | Helsingør | 16.6.19 | +0.2 | ||||
100 m [1] | |||||||||
13.78 | PB | København | København | 13.6.19 | +1.1 | ||||
200 m [2] | |||||||||
28.41 | PB | Helsingør | Helsingør | 15.6.19 | -1.9 | ||||
27.47 | PB | Greve | Greve | 28.9.19 | -1.8 | ||||
300 m [1] | |||||||||
44.86 | PB | Ballerup | Ballerup | 25.5.19 | |||||
Højdespring [2] | |||||||||
1.10 | PB | København | København | 27.9.19 | |||||
1.10 | =PB | København | København | 7.10.19 | |||||
Længdespring 1 m zone [2] | |||||||||
4.37 i | PB | 0 | 13 | Helsingør | Helsingør | 2.2.19 | |||
| |||||||||
4.22 i | 11 | 13 | Helsingør | Helsingør | 9.3.19 | ||||
| |||||||||
Kuglestød 3.0 kg [2] | |||||||||
6.61 | PB | København | København | 27.9.19 | |||||
7.22 | PB | København | København | 9.10.19 | |||||
Spydkast 400 gram [1] | |||||||||
17.29 | PB | København | København | 9.10.19 | |||||
Boldkast 250 gram [2] | |||||||||
34.30 | PB | København | København | 7.10.19 | |||||
35.74 | PB | København | København | 9.10.19 |
Placering på danske alletiders liste på dato
60 m | |||||
---|---|---|---|---|---|
Inde | 7.20 | Malmö/A, SWE | 27.1.24 | ||
100 m | |||||
Ude | 11.50 | København | 20.5.23 | +1.2 | |
200 m | |||||
Ude | 22.25 | Hvidovre | 11.6.23 | +1.9 | |
Inde | 22.43 | Växjö, SWE | 19.1.24 | ||
400 m | |||||
Ude | 50.36 | Göteborg/S, SWE | 1.7.23 | ||
Inde | 51.55 | Odense | 16.2.24 | ||
Højdespring | |||||
Ude | 1.10 | København | 27.9.19 | ||
Længdespring | |||||
Ude | 5.17 | Lyngby | 4.9.21 | +1.6 | |
Inde | 5.52 | Ballerup | 22.1.22 | ||
4 x 200 m stafet | |||||
Inde | 1:31.84 | Odense | 17.2.24 | ||
80 m | |||||
Ude | 11.66 | Helsingør | 16.6.19 | +0.2 | |
300 m | |||||
Ude | 44.86 | Ballerup | 25.5.19 | ||
Længdespring 1 m zone | |||||
Inde | 4.37 | Helsingør | 2.2.19 | ||
Kuglestød 3.0 kg | |||||
Ude | 7.22 | København | 9.10.19 | ||
Spydkast 400 gram | |||||
Ude | 17.29 | København | 9.10.19 | ||
Boldkast 250 gram | |||||
Ude | 35.74 | København | 9.10.19 | ||
1000 m stafet | |||||
Ude | 1:55.65 | Maribor, SLO | 28.7.23 |
60 m: | 22 |
80 m: | 1 |
100 m: | 28 |
200 m: | 28 |
300 m: | 1 |
400 m: | 3 |
Højdespring: | 2 |
Længdespring: | 8 |
Længdespring 1 m zone: | 2 |
Kuglestød 3.0 kg: | 2 |
Spydkast 400 gram: | 1 |
Boldkast 250 gram: | 2 |
4 x 100 m stafet: | 5 |
4 x 200 m stafet: | 3 |
4 x 400 m stafet: | 1 |
1000 m stafet: | 1 |
Inde | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
400 m | |||||||
DMi | 2024 | 4 | B | 51.55 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
DMi | 2024 | 2 | 1:31.84 | ||||
Ungdom | |||||||
Ude | |||||||
100 m | |||||||
DMU | 2021 | 3 | 15 h2 | 12.03 | |||
DMU | 2023 | 8 | 17 | 11.14 | 3 | 17 h1 | 11.19 |
200 m | |||||||
DMU | 2021 | 1 | 15 B | 24.10 | |||
DMU | 2023 | 2 | 17 | 22.36 | |||
Inde | |||||||
60 m | |||||||
iDMU | 2022 | 4 | 17 h3 | 7.69 | |||
iDMU | 2023 | 8 | 17 | 7.43 | 3 | 17 h3 | 7.41 |
iDMU | 2024 | 4 | 19 h1 | 7.25 | |||
200 m | |||||||
iDMU | 2022 | 3 | 17 B | 24.10 | |||
iDMU | 2023 | 3 | 17 | 23.47 | |||
iDMU | 2024 | 1 | 19 | 22.49 | |||
4 x 200 m stafet | |||||||
iDMU | 2023 | 1 | 17 | 1:36.75 | |||
iDMU | 2024 | 1 | 22 | 1:32.96 |
Ude | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
200 m | |||||||||
EYOF | 2023 | 5 | 17 h1 | 22.58 | |||||
1000 m stafet | |||||||||
EYOF | 2023 | 4 | 17 h2 | 1:55.65 |